ADV TOP
ADV LEFT

Kdy nástup na mateřskou?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Innka » pondělí 27. srpen 2007, 13:47
Ahoj, chtěla bych prosím poradit, jsem teď v 22tt. Pořád pracuji. Nevíte kdy se chodí už na mateřskou?? Nebo jak se tomu říká před porodem, jestli už jsem jako na mateřské nebo na neschopence? Myslím, že je to 6 nebo 8 týdnů, nebo ne? Vůbec nemám o tom tucha tak jestli mi to můžete někdo přiblížit, díky. Termín porodu mám 6. a druhý 7. ledna.
Innka
Pískle

20 příspěvků
12. červen 2007
Příspěvekod Maxik » pondělí 27. srpen 2007, 13:53
Pokud jsi zaměstnanec, nastupuješ na mateřskou 6-8 týdnů před termínem porodu, papír ti vydá gynekolog, odevzdáš zaměstnavateli (ten nebo OSSZ - podle velikosti podnikü) ti pak vyplácí peněžitou podporu v mateřství. Až ti skončí, žádáš na sociálce rodičovský příspěvek.

POkud potřebuješ ze zdrav. důvodů skončit dříve, tak jedině nemocenská, tu ti může napsat gynekolog i obvoďák (ale pokud ti nic není, tak taky nemusí).
Maxik
Diskutérka
Diskutérka

2871 příspěvků
21. září 2006
Ocelové srdce republiky - 400m od Odry, 300 od dálnice, 200 od nádraží a 100 od fabriky
Příspěvekod Innka » pondělí 27. srpen 2007, 13:57
A to určuje gynekolog jestli 6 nebo 8 týdnů před? Takže jestli jsem to dobře pochopila, tak budu nastupovat na mateřskou? Jsme podnik do 10 zaměstanců, tak prosím, jestli nevíš, jak se ta mateřská počítá.
Jde mi o to, že šef chce vědět kdy asi odejdu a já mám ještě 3 týdny dovolené, tak bych si je i před tou mateřskou vybrala.
Innka
Pískle

20 příspěvků
12. červen 2007
Příspěvekod Maxik » pondělí 27. srpen 2007, 14:31
Na nástupu na mateřskou se domluv s gynekologem, počítá se v souč. době 69% z denního vyměřovacího základu (ten najdeš obvykle na výplatní pásce), s tím, že je tam určitá horní hranice., vychází to zhruba jako nemocenská, pobíráš ji celkem 28 týdnů. Nastupovat budeš někdy mezi 32. a 34. tt + 3 týdny dovolené, kterou si chceš vybrat - takže odejdeš někdy mezi 29. a 31. tt.
Maxik
Diskutérka
Diskutérka

2871 příspěvků
21. září 2006
Ocelové srdce republiky - 400m od Odry, 300 od dálnice, 200 od nádraží a 100 od fabriky
Příspěvekod Zuzanče » pondělí 27. srpen 2007, 19:36
Na mateřskou dovolenou nastupuješ 6 až 8 týdnů před termínem porodu, ale záleží na dohodě s gynekologem, mě se vždycky ptal, kdy to chci napsat. Dovolenou bych si být tebou nevybírala před mateřskou, ale až po mateřské v příštím kalendářním roce. Je to tak, že první den po mateřské nastupuješ jak na rodičák, tak na dovolenou a peníze máš současně. Jelikož rodíš na začátku roku, budeš mít mateřskou zhruba do půlky května (při jednom dítěti) a k tomu dovolenou a udělá ti to velmi slušný nárok na další dovolenou za kalendářní rok 2008, možná dokonce celou dovolenou za tento rok (2008). Tuto dovolenou si budeš pak moci vybrat na začátku roku 2009. To znamená i další milé peníze k rodičáku v roce 2009 navrch. Protože dovolená je vždycky víc než rodičák.
Takže moje rada, odejdi na mateřskou poslední možný den nástupu, tj. přesně 6 týdnů před termínem porodu.
Jo a na neschopenku by si šla pouze v případě, že ti ji vystaví gynekolog nebo praktický lékař a bude dříve než mateřská. Spousta holek nastupuje na neschopenku v době těhotenství. Má to svá pro i proti. Pro, že si odpočinek a užíváš si těhu, proti, že bereš méně peněz než když chodíš do práce (nemocenská je 69 %) a máš neschopenku, která sebou může přinést i omezené vycházky. Spousta gynekologů je rozepisuje, někteří je neřeší a máš je celý den. To záleží na gynekologovi, ale já je měla pouze 4 hodiny denně, což je maximum.
Doufám, že jsem trochu poradila ;)
Zuzanče
Pískle

42 příspěvků
26. srpen 2007
Příspěvekod Mija » pondělí 27. srpen 2007, 19:40
Zuzanče - jak je to v případě že jsem na rizikovce a přecházím na MD ??? Vypočítá se MD z neschopenky, nebo jakoby běží dále ??? Děkuji
Mija
Žvatlalka
Žvatlalka

157 příspěvků
14. srpen 2007
Příspěvekod Zuzanče » úterý 28. srpen 2007, 12:36
MD se vypočítává z příjmu za posledních 12 měsíců u zaměstnavatele. Pokud tam je nějaká neschopnost (např. i riziko, odečítá se to), pokud není odpracováno 12 měsíců u jednoho zaměstnavatele, bere se to co je. Pokud není žádný příjem, "couvá" se tak dlouho dozadu, kde nějaký příjem byl alespoň za 3 měsíce. Víc najdeš na internetu, do vyhledávače zadej výpočet MD.
Tzn. tvoje mateřská by měla být stejná nebo o trochu větší než tvoje nemocenská = rizikovka. Protože průměr za nemocenskou se vypočítává maličko jinak než průměr na mateřskou. Myslím :) já tady machruju a sama úplně nevím :oops:
Zuzanče
Pískle

42 příspěvků
26. srpen 2007