ADV TOP
ADV LEFT

Soukromá školka a RP

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Martina » neděle 02. září 2007, 18:40
Ahoj,

právě jsem se trochu věnovala zkoumání podmínek k RP a umístění dítěte do školky a dle mého názoru a poznatků je jedno jestli je dítě ve státní školce nebo soukromé pro oba případy platí pro dítě do tří let 5 dnů v měsíci a dost??? je to tak nebo se pletu? Je rozdíl mezi soukromím a státním zařízení?

Děkuji.

Martina
Uživatelský avatar
Martina
Klevetnice
Klevetnice
 
3252 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Lenka_ » neděle 02. září 2007, 18:46
Pokud vim, tak u soukromeho zarizeni zalezi na tom, jestli ma dotace od statu nebo ne.
Pokud zadne nema, tak zustava narok na RP.
Dcera chodi do soukromych jeslicek a shodou okolnosti tam asi pred mesicem meli docela neprijemnou navstevu ze socialky, ktera tvrdila, ze maminky pobiraji RP nepravem a ze je musi za poslednich x let vratit. Cekali jsme, jak to dopadne a pani reditelka nas za pomoci pravnika uhajila a RP nam zustali s tim, ze jsme na ne meli a nadale mame pravo. Od statu nema zadne dotace, veskery provoz hradime my, rodice. Je to vlastne to same, jako by se o deti starala chuva.
[link=http://lilypie.com][img noborder]http://b1.lilypie.com/XbeYp1.png[/img][/link]
Uživatelský avatar
Lenka_
Treperenda
Treperenda
 
1109 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Martina » neděle 02. září 2007, 18:53
lenko děkuji.
mě jen mate toto:
§30 (3) Rodičovský příspěvek náleží, jestliže
a) dítě, které nedosáhlo 3 let věku, navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení pro děti nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci, není-li dále stanoveno jinak; za návštěvu dítěte v jeslích nebo v obdobném zařízení pro děti v kalendářním dnu se rozumí každý den, kdy dítě jesle nebo uvedené zařízení navštíví, bez ohledu na délku doby trvání návštěvy.

to jestli je dotované nebo není dotované prostě podle mě zákon neřeší :(

Myslím, že jste měli velké štěstí, že se za maminky paní ředitelka postavila a obhájila to :)
Uživatelský avatar
Martina
Klevetnice
Klevetnice
 
3252 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Lenka_ » neděle 02. září 2007, 19:12
Asi tak, kdyby se pani reditelka nezacala branit, tak by o polovinu eti prisla, protoze ve Zline maji mestske jesle volna mista a bez RP by dse staly o hodne levnejsimi. Aspon u nas je to tak, ze diky tomu, ze maminky pobiraji RP, tak vetsina z nich pracuje na 1/2 uvazku nebo je doma s mladsim sourozencem a pri tom dela neco maleho. A nebo potom deti maminek, ktere pracuji az do vecera a deti vyzvedavaji az v dobe, kdy jsou jesle uz zavrene. Deti tech "klasickych pracujicich maminek" je tam minimum.

Jinak o te pasazi v zakone vim a nejak to momentalne neresim, protoze prave mame za sebou tu kontrolu. Asi nejlepsi je, vybrat si konkretni zarizeni a jit se zeptat primo na socialku na toto zarizeni. I kdyz ja jsem zrovna toto loni udelala, primo na socialce mi rekli, ze muzu RP pobirat i nadale a pritom ted delali problemy (mozna bych mela napsat, ze kontrola prisla na zaklade udani nekoho nespokojeneho, tak mozna proto byla tak neprijemna)

A nase jeslicky, jsou i skolka, maji deti od 6 mesicu do 6 let a rikaji si hlidani deti. Tak nevim, jestli i toto meni nejake obchazeni zakona.
[link=http://lilypie.com][img noborder]http://b1.lilypie.com/XbeYp1.png[/img][/link]
Uživatelský avatar
Lenka_
Treperenda
Treperenda
 
1109 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lesana » neděle 02. září 2007, 20:27
Zákon opravdu nerozlišuje mezi státními a soukromými jeslemi/školkami a pro soukromé platí ta samá pravidla, jako pro státní. Na pobírání dotací nezáleží. Spíš bude záležet na licenci nebo co předškolní zařízení od státu dostávají, aby mohly fungovat. Prostě na základě čeho fungují, jaký mají živnosťák. Pokud tvoje "jesle" jsou oficiálně před úřady "hlídání dětí", tak na "hlídání dětí" se opravdu uvedené podmínky nevztahují. Pokud by byly oficiálně "předškolní zařízení", tak by se na ně podmínky vztahovaly.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Lesana
Klevetnice
Klevetnice
 
3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Ro » neděle 02. září 2007, 21:35
Tak už bylo řečeno. Ono ani tak nezáleží na dotacích, ale na statutu zařízení, pokud jsou jesličky vedené jako občanské sdružení (mateřské centrum, Baby club a jiné) s hlídáním dětí, tak to není předškolní zařízení, školský ani sociální odbor o té organizaci neví, nespadá pod ně a tudíž nárok na RP zůstává zachován. Pokud soukromá školka je vedena jako organizace spadající pod školský úřad, tak je rovna státním organizacím bez ohledu na dotace. Jesle spadají pod zdravotnictví a posuzují se ještě trošku jinak. Ale princip stejný.
Uživatelský avatar
Ro
Drbna
Drbna
 
4685 příspěvků
18. září 2006
Příspěvekod Maxik » pondělí 03. září 2007, 06:16
Poptej se v konkrétním vyhlédnutém zařízení, co ti mohou nabídnout: co jsem slyšela, někde jedou jako předškolní zařízení s přidruženým sdružením zajišťujícím hlídání dětí, a dny/hodiny navíc ti účtují a papírově vedou ne jako jesle/školku, ale jako hlídání. Samozřejmě na své webovky to takhle nenapíšou ;)
Uživatelský avatar
Maxik
Diskutérka
Diskutérka
 
2871 příspěvků
21. září 2006
Ocelové srdce republiky - 400m od Odry, 300 od dálnice, 200 od nádraží a 100 od fabriky
Příspěvekod Lenka_ » pondělí 03. září 2007, 08:06
Holky, muzete mi jeste nekdo vysvetlit proc rodicum zustava RP a pritom skolka ma i predskolni tridu, ze ktere deti normalne odchazeji do skoly? Takze tam vlastne absolvuji i povinny posledni skolkovy rok, ktery je zdarma (i kyz u nas normalne placeny)
[link=http://lilypie.com][img noborder]http://b1.lilypie.com/XbeYp1.png[/img][/link]
Uživatelský avatar
Lenka_
Treperenda
Treperenda
 
1109 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Ro » pondělí 03. září 2007, 10:57
Lenko, neznám tu školku, ale je možné, že je prostě vedena jako dvě zařízení v jedné budově: je tam klasická (byť soukromá) školka vedená jako předškolní zařízení na školském úřadě - jinak by nemohla mít platnou předškolní výchovu a druhá organizace: občanské sdružení nebo firma zabývající se hlídáním dětí. I když to pro rodiče vychází na stejno, tak pro úřady jde o dvě odlišné věci.
Ovšem v pěti letech dítěte, kdy začíná předškolní výchova, už stejně žádný rodič na RP nemá nárok, pokud není nějaký ten mladší sourozenec.
Uživatelský avatar
Ro
Drbna
Drbna
 
4685 příspěvků
18. září 2006
Příspěvekod Lesana » pondělí 03. září 2007, 11:38
Lenka_ píše:Holky, muzete mi jeste nekdo vysvetlit proc rodicum zustava RP a pritom skolka ma i predskolni tridu, ze ktere deti normalne odchazeji do skoly? Takze tam vlastne absolvuji i povinny posledni skolkovy rok, ktery je zdarma (i kyz u nas normalne placeny)



No ale poslední školkový rok NENÍ POVINNÝ, tudíž to můžou mít klidně vedené jako hlídání dětí, s tím, že předškolní dětem prostě věnují tu péči. Beztak od hlídací agentury očekávám, že se hlídací paní-slečny budou dětem věnovat přiměřeně věku.

Anebo jako píše Ro, třeba je možné, že mají registraci od ministerstva jenom na předškolní třídu.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Lesana
Klevetnice
Klevetnice
 
3442 příspěvků
08. listopad 2006

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Poslední diskuze
    Poslední příspěvky
      Poslední komentáře
        © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

        Partnerské odkazy