ADV TOP
ADV LEFT

Výpověď X rodičák

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Sanynka » čtvrtek 29. listopad 2007, 14:50
Ahoj,

momentálně pobírám rodičovský příspěvek na mou dceru, která bude mít v květnu 3 roky. V září můj zaměstnavatel zrušil (tedy předal jinému majiteli) prodejnu, kde jsem pracovala jako vedoucí. Měla jsem zdravotní problémy a zjistila to až koncem října, teď nevím, jak se dál zachovat. Já momentálně žádné uplatnění ve firmě nemám - sídlo i výrobna je daleko na dojíždění a šéf mi na můj dotaz, jak to se mnou bude, jen mávl rukou, že je dost času. Může mi dát výpověď i během RD?? Jak to bude s odstupným, na které mám dle mého nárok? To mi dá výpověď až s ukončením RD, v dceřiných 3letech? Ale co když si nahlásím (pokud se to musí), že s ní zůstanu do 4 let doma? Omlouvám se, ale fakt se v těchto věcech neorientuju :? :oops:

Poradíte někdo? Předem děkuji.
sany
Sanynka
Žvatlalka
Žvatlalka

216 příspěvků
21. září 2006
Jižní Morava
Příspěvekod Trixl » čtvrtek 29. listopad 2007, 16:29
Než jí budou tři musíš požádat o prodloužení RD do 4 let věku, potom je to jako neplacené volno. Ale nemusí ti vyhovět. Mně vyloženě napsali, že buď nastoupím nebo má dát výpověď.
Trixl
Howgh
Howgh

15769 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Jane » čtvrtek 29. listopad 2007, 16:43
Ahoj, bohužel stát se to může a stává se. Ty před dovršením 3. věku dítěte máš zaměstnavatele informovat o tom, že se chceš vrátit do zaměstnání, případně požádáš o tzv. neplacené volno do 4 let věku dítěte, které ti zaměstnavatel ovšem nemusí poskytnout (mmch do zaměstnání se můžeš vrátit i dříve než před 3. rokem děcka), po dobu od 3 -4 let lze za splnění podmínek pobírat rodičovský příspěvek. Bude záležet jen na zaměstnavateli, jak se k věci postaví, může i taktizovat, prodloužit volno nebo dát výpověď, to ti ovšem náleží odstupné dle zákona. Je tady už více diskusí na dané téma, rádi ti i poradí na příslušném úřadu práce. Tak ať to probíhá co nejpohodověji, jana
Jane
Pískle

27 příspěvků
13. listopad 2006
Příspěvekod Sanynka » čtvrtek 29. listopad 2007, 17:43
Já právě nevím, jestli se mnou jako "nevykýve". Já se totiž NEMÁM kam vrátit, on mé místo zrušil. Bylo mně řečeno, že mé místo mi podrží (když jsem nastupovala MD), ale to pak po 4 letech není povinen a může nabídnout jiné v rámci firmy, ale vzhledem k vzdálenosti bych musela odmítnout a pak bych musela já sama podat výpověď a přišla tím pádem o odstupné. Potřebuju teď vědět, na čem jsem, chtěla jsem v tom květnu do zaměstnání nastoupit. Nevím, jestli se dobře vyjadřuju :(

Hledala jsem v diskuzích, ale nic nenašla, asi blbě hledám :(

s.
Sanynka
Žvatlalka
Žvatlalka

216 příspěvků
21. září 2006
Jižní Morava
Příspěvekod Lesana » čtvrtek 29. listopad 2007, 18:55
Sanynko, takže stále jsi v zaměstnaneckém poměru, výpověď jsi nedostala.

Výpověď sama určitě nedávej - pokud ji dáš, nebudeš mít nárok na odstupné. Proč taky, když by ta výpověď byla z tvého popudu. Navíc kdybys třeba znova otěhotněla, neměla bys nárok na další mateřskou.

Pokud máš požádáno o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, tak máš právo a zároveň povinnost vrátit se den po jeho třetích narozeninách do zaměstnání. Máš právo na práci dle tvojí pracovní smlouvy, takže záleží na tom, jak je to v ní psané, jak přesně tam je specifikována tvoje práce a jaké přesně tam máš místo výkonu práce.

Pokud pro tebe zaměstnavatel nebude mít práci, která by odpovídala pracovní smlouvě, tak ti buď může navrhnout změnu smlouvy (a ty na ni můžeš nebo nemusíš přistoupit). Pokud na ni nepřistoupíš nebo pokud ti ji nenavrhne, tak ti může dát výpověď, protože došlo ke zrušení tvého pracovního místa. To by pak běžela dvouměsíční výpovědní doba (během které bys měla nárok na náhradu mzdy pro překážky v práci na straně zaměstnavatele) + tříměsíční odstupné. Je také možné podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru (pak by tam nebyla ta výpovědní doba), ale v takovém případě je potřeba si pohlídat, aby v té dohodě bylo jasně uvedeno, že jste se na ukončení dohodli kvůli zrušení tvého místa a bylo v ní přiznáno pro tebe nárok na odstupné. Kdyby to tam uvedené nebylo, tak se zaměstnavatel může tvářit, že jste se prostě jenom dohodli na ukončení poměru bez nějakého zvláštního důvodu a odstupné by ti vyplatit nemusel.

Pokud bys chtěla být doma s dítětem do 4 let, musíš požádat zaměstnavatele o neplacené volno. On na něj může, ale nemusí přistoupit.

Pokud na něj přistoupí, tak ve čtyřech letech dítěte budeš mít stejné právo na pracovní místo, jako kdyby ses vracela ve třech letech.

Pokud na něj nepřistoupí, musíš nastoupit do zaměstnání (a tedy platí, co už bylo napsáno). Pokud na něj nepřistoupí a ty přesto budeš chtít být doma, musíš dát výpověď. V takovém případě ti ale nenáleží odstupné, protože by ta výpověď opět vycházela z tvé strany. To ti píšu pro úplnost, pokud je zaměstnavatel vyčůraný, může spoléhat na to, že radši dáš sama výpověď.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Sanynka » čtvrtek 29. listopad 2007, 19:15
Dík moc Lesano,
tohle jsem tak nějak souhrně potřebovala vědět, asi si s ním sjednám schůzku a promluvíme si, teď vím, na co mám nárok.
Já s tím blbnu, protože přesně jsem nepochopila, zda prostě i já (s dítětem starším 21m, ale mladším 3let) musím teď do konce roku nahlásit, do kdy zůstanu doma a to bez rozhodnutí, zda budu mít práci či ne, nemůžu udělat. Takhle by mi šéf ukončil poměr, dal odstupné, já nahlásím RP do 4 let a pokud se něco naskytne přeruším pobírání RP, malou dám do školky a jede se dál. Nerada bych zůstala pak od června na pracáku, nikdy jsem nijak nešpekulovala, ale vím, že s tím sníženým RP bychom horkotěžko zvládali vyžít. Jenže by to byla alespoň jistota malého příjmu, než podpora v nezaměstnanosti.
Tyto otázky jsem právě neřešila, protože právě mé těhotenství před 4 týdny nedopadlo šťastně a byla to bolestná zkušenost natolik, že si v této otázce nachávám nějaký ten rok pauzu :( .
Zítra zkusím šéfovi zavolat, je s ním trochu horší domluva, jsem z toho nervózní :oops: , člověk musí volit správná slova :-? Vím, že vedoucí, co mne zastupovala, nomálně v září dostala výpověď a odstupné, tak nechápu, proč se mnou dělá takové štráchy :(

Ještě jednou dík Lesi.
s.
Sanynka
Žvatlalka
Žvatlalka

216 příspěvků
21. září 2006
Jižní Morava
Příspěvekod Lesana » čtvrtek 29. listopad 2007, 19:37
Sanynka píše:Já s tím blbnu, protože přesně jsem nepochopila, zda prostě i já (s dítětem starším 21m, ale mladším 3let) musím teď do konce roku nahlásit, do kdy zůstanu doma a to bez rozhodnutí, zda budu mít práci či ne, nemůžu udělat.

Pokud máš dítě starší 21 měsíců, tak si nic nevolíš (já vím, že na některých sociálkách říkají něco jiného - ale to je tím, že jim by teprve teď a v prosinci měli probíhat školení, takže ne všude už mají informace... ale formuláře mají, tak je rozesílají). Prostě od ledna do tří let budeš brát 7.600 Kč a od tří let do čtyř 3.800 Kč.

Jinak s tebou zaměstnavatel možná dělá štráchy proto, protože

1) oddaluje okamžik, kdy ti bude muset vyplatit odstupné (je možné, že ty peníze aktuálně prostě potřebuje na něco jiného a tohle je legální způsob, jak neplatit víc, než momentálně musí)

2) plánuje takové změny, že ti bude moct po tvém návratu nabídnout místo odpovídající smlouvě

3) nepostřehl, že už se nevybude vysoký rodičák vyplácet až do 4 let a tajně doufá, že ve třech letech dáš sama výpověď, protože pro tebe bude lepší zůstat doma do čtyř let

Tak se každopádně nenech oškubat ;)
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Sanynka » čtvrtek 29. listopad 2007, 20:05
Počkej, takže nemusím teď hlásit nikde, do kdy chci zůstat? Prostě se automaticky počítá, že zůstanu 4 roky a v červnu mi taktéž automaticky naskočí nižší rodičák?? Přece to sociálce nějak sdělit musím, ách jo, já jsem v tomhle nemožná :roll:

ad a) nemyslím si, že ten můj "ubohoučký" tříměsíční plat by ho nějak zatížil, to fakt ne.

ad b)Nepočítám, že mi nějaké místo do příštího roku vytvoří, už se takhle zbavil obou prodejen, u obou "zrodů" jsem byla, první před deseti lety, druhou jsem sama zakládala 3/4roku před mým odchodem na mateřskou, sám mi řekl, že dokud jsem tam byla já, šlapalo to, potom nechápu teď jeho jednání, za ty tři roky (když počítám rizikové těhu) šlo všechno nějak do háje :( Tu práci jsem měla moc ráda, od jednadvaceti let jsem se v ní fakt realizovala s nadšením, netuším, kam se vrtnu. Ale to už moc rozebírám.

ad c) to netuším, řekla bych, že spíš na to dlabe, pro něj jsou tyhle záležitosti druhořadé, za těch deset let jsem postřehla jeho náhled na ženy, on nerozumí tomu, že bych ráda věděla na čem jsem.

Jsem ráda, že jsem to s někým mohla probrat, dík Lesano.
sany
Sanynka
Žvatlalka
Žvatlalka

216 příspěvků
21. září 2006
Jižní Morava
Příspěvekod Lesana » čtvrtek 29. listopad 2007, 20:22
Sanynka píše:Počkej, takže nemusím teď hlásit nikde, do kdy chci zůstat? Prostě se automaticky počítá, že zůstanu 4 roky a v červnu mi taktéž automaticky naskočí nižší rodičák?? Přece to sociálce nějak sdělit musím, ách jo, já jsem v tomhle nemožná :roll:

Pokud máš dítě starší 21 měsíců, tak ses tě nárok volby netýká. Ono i když koukneš do "žlutého - světle zeleného" formuláře, tak uvidíš, že tam pro tebe není kolonka. Tam volí buď ti, kdo mají možnost volby a chtějí volit rodičák 2 roky nebo 3 roky. Naopak pokud nic nenahlásíš, tak i kdybys měla možnost volby, naskočil by ti automaticky 4 letý rodičák. Nicméně s dítětem starším 21 měsíců máš čerpání jasně dané zákonem, nemáš si co zvolit. Ty maximálně tak můžeš vyplácení RP sama ukončit (pokud dáš dítě do školky/jeslí nad rámec povolený zákonem).
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Gábinka » pátek 30. listopad 2007, 07:56
Možná mě Lesana opraví, ale postupovala bych tak, že bych nežádala o rodičovskou dovolenou do 4let věku dítěte, ale chovala bych se tak, že chci nastoupit zpátky do zaměstnání (pokud víš, že by tě čekala výpověď). Před vypršením toho 3roku bych se ozvala, že teda chceš nastoupit, on ti řekne, že tě vzít nemůže, nechce apod, ty výpověď dát nechceš, dá ti ji on a z těch důvodů musí vyplatit odstupné.

Takhle mi to tehdá teda doporučila daňová poradkyně. Že hlavně tu výpově´d musím dostat, ne sama dát a ne podepsat dohodu, z které by nebylo jasné, že je to kvůli jejich překážce
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Sanynka » pátek 30. listopad 2007, 09:31
Gábi - díky za názor, ano, ano - to právě chci udělat, jen jsem netušila, že se nemusím rohodovat teď do konce roku, to se mi ulevilo ;) A podávat výpověď nebudu, když odstupné dostala ona zastupující vedoucí, která tam byla pár měsíců i s cestou a dovedla to k tomu, že to raději zavřel, tak by mě vážně nadzvedlo, že po deseti letech ve firmě bych já odstupné nedostala, ale i to se stává :grr: Nic bych nenadělala, je to jen pár korun, ale bodly by ;) :D
Uf, jsem ráda, že jsem sem nakonec napsala, pořád jsem z toho byla špatná, špekulovala, jak se dobrat něčeho kloudného, abych po květnu nezůstala na pracáku.

Díky za pomoc.
sany
Sanynka
Žvatlalka
Žvatlalka

216 příspěvků
21. září 2006
Jižní Morava
Příspěvekod Lesana » středa 16. duben 2008, 23:01
Salecko - pokud nejsi zaměstnaná = nejsi nemocensky pojištěná = nemáš nárok na PPM. Pokud nemáš nárok na PPM = nemáš nárok na volbu délky RP a automaticky ho máš na 4 roky. Dá se to obejít tím, že se PPM napíše na tvého manžela a ten provede volbu délky RP, pokud bude on splňovat nárok na volbu. Někde tady je o tom diskuze, založil ji oddTom, najdi si ji. Ovšem vzhledem k tomu, že ještě nejsi ani těhotná, tak je otázkou, jestli pro tebe má nějaký smysl si tohle teď zjišťovat, jestli než otěhotníš a porodíš zas nedojde k dalším změnám v zákonech... Obrázek Minimálně by od příštího roku měl platit nový zákon o nemocenském pojištění, který nově upravuje i nárok otce na PPM, takže předpokládám, že u dětí narozených v příštím roce už nebude stačit, aby otec splňoval nárok na "fiktivní PPM", ale že bude nutné, aby PPM skutečně čerpal... ale kdo ví, co a jak bude...
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006