ADV TOP
ADV LEFT

Narok na PPM-co pro to udelat?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Erozek » pátek 30. listopad 2007, 17:55
Ahoj. Jdu poprosit o radu, protoze se v tehle oblasti moc neorientuju...

Od noveho roku se meni zakon a ten, kdo nepobiral PPM se nemuze rozhodnout o rychlosti cerpani rodicovskeho prispevku. To je muj pripad.

Protoze planujeme v budoucnu dalsi deti a ja bych tu moznost se rozhodnout chtela mit, co pro to musim udelat?
Jak dlouho a jakou formou(jak vysoky uvazek) musim byt pred predpokladanym TP zamestnana, aby mi vznikl narok na PPM? Nejde mi o jeho vysi...

Dekuju za vysvetleni.
Erozek
Žvatlalka
Žvatlalka

247 příspěvků
11. srpen 2007
Příspěvekod Lesana » pátek 30. listopad 2007, 18:20
Alespoň 270 dní před skutečným dnem porodu - tedy vzhledem k možnosti předčasného porodu je lepší nastoupit do zaměstnání alespoň 2-3 před plánovaným otěhotněním. Výše úvazku není rozhodující, ale nesmí to být dohoda o provedení práce, protože z té se neodvádí sociální pojištění.
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Mari » pátek 30. listopad 2007, 22:54
Ahoj!

Já spíš přidám další dotaz. :oops: Já pobírám rodičovský příspěvek. Předtím jsem byla OSVČ a neplatila jsem si dotatečně dlouho nemocenskou, tudíž jsem nepobírala PPM, ale až od porodu rodičovský příspěvek. Znamená to tedy, že si nebudu moct vybrat základní variantu, ale budu mít automaticky tu pomalou?

Díyk za objasnění. ;)
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Mari
Treperenda
Treperenda

1436 příspěvků
09. listopad 2006
Jičín
Příspěvekod Crazymary » pátek 30. listopad 2007, 23:02
Holky... prosím... vykojený mozek... co to je PPM? :oops:
Crazymary
Kecka
Kecka

1776 příspěvků
25. březen 2007
Praha 9
Příspěvekod Mari » pátek 30. listopad 2007, 23:04
Peněžitá pomoc v mateřství. :D
Mari
Treperenda
Treperenda

1436 příspěvků
09. listopad 2006
Jičín
Příspěvekod Zdenicek » pátek 30. listopad 2007, 23:08
mari, presne tak
a ja vim, ze asi opakuju neci otazku, ale kdyz mam HPP na dobu neurcitou, materskou jsem mela, ted jsem na RD... kdyz pred druhym nepujdu do prace, ale pujdu na dalsi materskou rovnou z rodicaku, tak budu mit narok na PPM?
nekdo mi totiz rikal, ze se to meni a ze u dalsiho mit narok na PPM nebudu, pokud nebudu meztim pracovat
diky
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Crazymary » pátek 30. listopad 2007, 23:17
Díky :D já znám jen porodné, mateřskou a rodičovskou a pořád se mi plete co je první a co druhé :D a peněžitá pomoc v mateřství je teda ještě něco jiného?? sorry za úplně pitomé dotazy, ale já jsme v tomto opravdu mimoň :D
Crazymary
Kecka
Kecka

1776 příspěvků
25. březen 2007
Praha 9
Příspěvekod Mari » pátek 30. listopad 2007, 23:24
Mateřská je právě to PPM. :D
Mari
Treperenda
Treperenda

1436 příspěvků
09. listopad 2006
Jičín
Příspěvekod Crazymary » pátek 30. listopad 2007, 23:26
:hura: tak teď už jen doufat, abych to zase nezapomněla a nepopletla :D díky ;)
Crazymary
Kecka
Kecka

1776 příspěvků
25. březen 2007
Praha 9
Příspěvekod Erozek » sobota 01. prosinec 2007, 08:08
Mari píše:Ahoj!

Já spíš přidám další dotaz. :oops: Já pobírám rodičovský příspěvek. Předtím jsem byla OSVČ a neplatila jsem si dotatečně dlouho nemocenskou, tudíž jsem nepobírala PPM, ale až od porodu rodičovský příspěvek. Znamená to tedy, že si nebudu moct vybrat základní variantu, ale budu mít automaticky tu pomalou?

Díyk za objasnění. ;)

Ja myslim, ze vsichni, kdo nepobirali PPM ale od narozeni ditete HNED rodicak si NEMUZOU vybrat a automaticky maji pomale cerpani. :(
Erozek
Žvatlalka
Žvatlalka

247 příspěvků
11. srpen 2007
Příspěvekod Mari » sobota 01. prosinec 2007, 09:19
No to mám teda radost. :grr: Kdo to mohl tušit, že se změní zákon, že... :(
Mari
Treperenda
Treperenda

1436 příspěvků
09. listopad 2006
Jičín
Příspěvekod Zdenicek » sobota 01. prosinec 2007, 10:47
trochu odbocim, ale jak je mozny, ze sis neplatila socialni pojisteni? manzela ted za to popotahujou a nauctovali mu nehorazny penale :grr:
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Katka73 » sobota 01. prosinec 2007, 15:32
Zdenicek píše:mari, presne tak
a ja vim, ze asi opakuju neci otazku, ale kdyz mam HPP na dobu neurcitou, materskou jsem mela, ted jsem na RD... kdyz pred druhym nepujdu do prace, ale pujdu na dalsi materskou rovnou z rodicaku, tak budu mit narok na PPM?
nekdo mi totiz rikal, ze se to meni a ze u dalsiho mit narok na PPM nebudu, pokud nebudu meztim pracovat
diky

Mám úplně ten samý dotaz. Rodit bych měla v dubnu 2008 a tudíž 2 a půl roku po prvním porodu. Takže když nebudu mít odpracovaných těch 270 dní 2 roky před porodem, tak nedostanu PPM vůbec??? A kolik pak tedy bude RP - pokud vůbec nějaký bude. To se asi půjdeme pást....

K.
Katka73
Howgh
Howgh

5518 příspěvků
21. září 2006
Praha 6
Příspěvekod Mari » sobota 01. prosinec 2007, 21:15
Zdenicek píše:trochu odbocim, ale jak je mozny, ze sis neplatila socialni pojisteni? manzela ted za to popotahujou a nauctovali mu nehorazny penale :grr:

Ale já si platila sociální pojištění. Respektive je rozdělený na dvě složky, nevím přesně názvy, ale je to prostě důchodové - to se platit musía potom to sociální a to je u OSVČ volitelné. Dost lidí si to myslím neplatí, protože ta nemocenská je stejně pak směšná. Takže tak já si zavařila situaci. :(
Mari
Treperenda
Treperenda

1436 příspěvků
09. listopad 2006
Jičín
Příspěvekod Moci » neděle 02. prosinec 2007, 19:12
Přesně tak nárok na PPM se odvíjí od toho, zda jsi platila nebo neplatila nemocenské pojištění.U OSVČ je to volitelné, zaměstnanci nemocenské pojištění platit musí. Vzhledem k tomu, že dávky, které se pak vyplácí (nemocenská, PPM) jsou v poměru k tomu, co odvádíš na pojištění nízké (zejména pokud máš velký základ, ze kterého se počítá), tak se mi to zdálo nevýhodné (a jak jsem si to orientačně počítala, tak by se mi to nevyplatilo ani nyní).

A jestli to dobře chápu, tak nejenomže nemáš možnost volby, ale základní výši RP pobíráš jenom do 21 měsíce, pak už sníženou (oproti těm, kdo měli nárok na PPM - ti pobírají základní RP až do 36 měsíců)

S ohledem na to zvažuji, zda o RP nepožádá manžel (který má pro účely výpočtu RP nárok na PPM), akorát nevím jestli to musíme udělat hned nebo jestli můžu do 21 měsíců pobírat RP já a pak to změnit na manžela. Neptal se už někdo na tento případ na sociálce?
Moci
Kecka
Kecka

1762 příspěvků
21. září 2006
Praha