ADV TOP
ADV LEFT

Narok na PPM-co pro to udelat?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Moci » neděle 02. prosinec 2007, 19:14
Přesně tak nárok na PPM se odvíjí od toho, zda jsi platila nebo neplatila nemocenské pojištění.U OSVČ je to volitelné, zaměstnanci nemocenské pojištění platit musí. Vzhledem k tomu, že dávky, které se pak vyplácí (nemocenská, PPM) jsou v poměru k tomu, co odvádíš na pojištění nízké (zejména pokud máš velký základ, ze kterého se počítá), tak se mi to zdálo nevýhodné (a jak jsem si to orientačně počítala, tak by se mi to nevyplatilo ani nyní).

A jestli to dobře chápu, tak nejenomže nemáš možnost volby, ale základní výši RP pobíráš jenom do 21 měsíce, pak už sníženou (oproti těm, kdo měli nárok na PPM - ti pobírají základní RP až do 36 měsíců)

S ohledem na to zvažuji, zda o RP nepožádá manžel (který má pro účely výpočtu RP nárok na PPM), akorát nevím jestli to musíme udělat hned nebo jestli můžu do 21 měsíců pobírat RP já a pak to změnit na manžela. Neptal se už někdo na tento případ na sociálce?
Uživatelský avatar
Moci
Kecka
Kecka
 
1762 příspěvků
21. září 2006
Praha
Příspěvekod Zdenicek » neděle 02. prosinec 2007, 19:58
Moci píše:A jestli to dobře chápu, tak nejenomže nemáš možnost volby, ale základní výši RP pobíráš jenom do 21 měsíce, pak už sníženou (oproti těm, kdo měli nárok na PPM - ti pobírají základní RP až do 36 měsíců)


moci, zakladni RP do 36mes. je jen pro ty, ktere maji k 1.1. deti starsi 2 let, protoze by "byli skodny"... pro ostatni je to a do budoucna bude snizene uz od 21mes.
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdenicek
Howgh
Howgh
 
14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Moci » neděle 02. prosinec 2007, 21:11
Zdenicek - zatím jsem neměla čas to pořádně pročíst, ale z ust. § 30 odst. 1 písm. c) toho šílenýho zákona mi vyplývá, ža pokud ti vznikl nárok na PPM a nejpozději do 21 měsíců věku dítěte provedeš volbu, tak máš až do 3 let nárok na základní výměru (samozřejmě pokud jsi nezvolila zvýšený RP na 2 roky). Jiného ust., které by to omezovalo pouze na již narozené děti jsem si nevšimla, ale jak jsem psala, nemělajsem ještě sílu to pořádně pročíst.

V mém případě, aby to nebylo tak jednoduchý, tak máme s manželem každý jiné bydliště, tj. každý jinou sociálku, tak se těším na jednotný výklad na obou úřadech:)
Uživatelský avatar
Moci
Kecka
Kecka
 
1762 příspěvků
21. září 2006
Praha
Příspěvekod Zdenicek » neděle 02. prosinec 2007, 23:27
z aperio.cz -přechodná ustanovení:
Rodičovský příspěvek poskytovaný podle zvláštních právních předpisů, ve znění účinném do dne nabytí účinnosti tohoto zákona, náleží od 1. ledna 2008

a)v základní výměře do 3 let věku dítěte, jestliže nejmladší dítě v rodině zakládající nárok na rodičovský příspěvek před 1. lednem 2008 dosáhlo 21 měsíců věku, a po dosažení 3 let věku tohoto dítěte náleží rodičovský příspěvek ve snížené výměře do 4 let věku dítěte,

b)ve snížené výměře do 4 let věku dítěte, jestliže nejmladší dítě v rodině zakládající nárok na rodičovský příspěvek po 31. prosinci 2007 dosáhlo 3 let věku před 1. lednem 2008.

jinak do budoucna plati >
klasické čerpání - po PPM v základní výměře (7 600 Kč) do 3 let věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM, nebo nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem;

- pomalejší čerpání - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 4 let věku dítěte.


v zavislosti na PPM si muzes pouze vybrat/nevybrat variantu, ale pak uz je cerpani pro vsechny stejny
Uživatelský avatar
Zdenicek
Howgh
Howgh
 
14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jittyy » čtvrtek 13. březen 2008, 22:14
Potřebuji radu a nějak nejsem schopná ji objevit. Zaměstnavatel mi vychází vstříc tím, že mi rodičák prodloužil do čtyř let věku dítěte. V době malého tří let ještě těhotná nejsem, ale plánuji otěhotnět takže pokud to vyjde tak dítě by se mělo narodit plus mínus měsíc před malýho čtvrtýma narozeninama, tak by mě zajímalo jestli budu mít nárok na PPM nebo ne a tudíž a výběr jak dlouho chci čerpat RP? Smlouvu mám na dobu neurčitou a na malého jsem PPM pobírala.Předem díky za odpověď. Jitka
Uživatelský avatar
Jittyy
Klábosilka
Klábosilka
 
446 příspěvků
21. září 2006

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron
Poslední diskuze
    Poslední příspěvky
      Poslední komentáře
        © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

        Partnerské odkazy