ADV TOP
ADV LEFT

Nárok otce na PPM?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Aprilmouse » pátek 30. listopad 2007, 21:35
Holky, zase mi to vrtá hlavou :) už mi přišly ty papíry od sociálky spolu s vysvětlujícím dopisem, vše se zdá jasné - Když jsem neměla nárok na PPM, ve 21 měs. bych dostala 3600 až do čtyř let a nazdar.
V letáku je potvrzeno, že může rodičák pobírat otec a pokud ke dni rozhodnutí o délce plnění splnil nárok na PPM, tak může volit standartní tříletý po 7600 a pak už to nejde změnit, ani kdyby se zpátky se mnou vyměnil. ALE! Teď hledám, kdy má otec nárok na PPM a našla jsem tohle:

Otec má nárok na PPM:
Pečujete-li o dítě, jehož matka zemřela.
Pečujete-li o dítě, které Vám bylo svěřeno na základě rozhodnutí příslušného orgánu. To však platí pouze v případě, jste-li svobodný, rozvedený nebo ovdovělý a nežijete s družkou. Vznikne-li Vám nárok na PTM z některého z těchto dvou případů, bude Vám PPM vyplácena po dobu 31 týdnů, pouze však do osmi měsíců věku dítěte.
Pečujete-li o dítě jehož matka podle lékařského posudku sama nemůže nebo nesmí o dítě pečovat pro závažné dlouhodobé onemocnění.

a já jsem samozřejmě nezemřela atd... nemůžu nikde najít, že by stačilo pouze skutečnost, že v době před porodem 270 byl zaměstnaný nebo tak něco... netušíte, kde by se to dalo zjistit? U toho papíru na rodičák je ještě papír na potvrzení, jestli měl rodič nárok na PPM a vůbec netucha, co a jak se tam bude kde potvrzovat?
Uživatelský avatar
Aprilmouse
Moderátor diskusního fóra (Motorová myš)
Moderátor diskusního fóra (Motorová myš)
 
13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod Lesana » pátek 30. listopad 2007, 21:54
April, teĎ se mi to nechce znova hledat v zákoně a přesně doslova sem opisovat (mám ve formátu pdf, nejde mi kopírovat), ale tohle je v něm vyřešené. To, že otec dítěte má na PPM nárok, jenom když je vdovec nebo matka dítěte se nemůže starat, ukládá zákon 88/1968 Sb. o prodloužení matřské dovolené a bla bla bla, v § 12a, odst. 1 a 2 (to si pamatuji ;) ), No a zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, který novelizuje (mimo jiné) zákon o státní sociální podpoře s tím počítá a stanovuje, že otec nemusí ten § 12a odst. 1 a 2 splňovat.

Tedy ze strany správy sociálního zabezpečení otec nárok na PPM v nesplní a o mateřskou si požádat nemůže - nebude mu přiznaná. Ale strany pracovního úřadu (nebo kdo zrovna u vás vyplácí sociální dávky) pokud otec není vdovec, ale jinak podmínky splŇuje, tak je to OK a může volit rodičák.

Ty podmínky nemocenského pojištění musí splnit ke dni porodu a o tom, jestli je splnil a pokud ano, v jaké výši by měl nárok na denní dávku, vystaví potvrzení buď jeho zaměstnavatel (pokud vyplácí nemocenské) nebo jeho správa sociálního zabezpečení.

April, věř mi, teĎ jsem to dva dny řešila na Rodině, jenom už nemám tu sílu zákony znova otevírat, kopírovat a přespisovat ;) Jestli se ti chce hledat přesné znění, tak zákon je ke stažení tady:



http://www.mvcr.cz/sbirka/2007/sb085-07.pdf

O rodičáku se začíná psát na straně 37-38-39... prostě tak nějak těsně pod 40.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Lesana
Klevetnice
Klevetnice
 
3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Aprilmouse » pátek 30. listopad 2007, 21:58
Lesano, nemusíš :) já jen že jsem z toho furt trošku hotová, až bude na papíru razidlo, tak si snad vydechnu :))) Takže platí, že do 20 měs. rodičák já, pak přepíšu na muže, ten přihodí papír o nároku, zvolí 3 roky, a za měsíc se to zpátky hodí na mě a nemusím řešit placení sociálního pojištěni, jo? (už mě nesnášíš viď ale já jsem z úřadů fakt hotová) :D
Uživatelský avatar
Aprilmouse
Moderátor diskusního fóra (Motorová myš)
Moderátor diskusního fóra (Motorová myš)
 
13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod Lesana » pátek 30. listopad 2007, 22:06
April, já bych řekla, že je to tak, jak popisuješ. Ale vzhledem ke stáří tvého děcka mi to připadá poněkud předčasné řešit, kdo ví, co za ten rok a půl zase bude :wink: (ježíšmarjá, teď mi tu naskočili nějaký divný smajlíky, uáááá... to jsem si jich před chvílí nevšimla, nebo mě chce někdo vyděsit?)
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Lesana
Klevetnice
Klevetnice
 
3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Aprilmouse » pátek 30. listopad 2007, 22:09
No jo předčasné. Jenomže já patřím k těm schízám, co si musí všechno naplánovat a počítat s každou eventualitou, jinak kolabují na nejistotu :D
Uživatelský avatar
Aprilmouse
Moderátor diskusního fóra (Motorová myš)
Moderátor diskusního fóra (Motorová myš)
 
13818 příspěvků
25. září 2006
Jaroměř
Příspěvekod Lesana » pátek 30. listopad 2007, 22:15
Aprilmouse píše:No jo předčasné. Jenomže já patřím k těm schízám, co si musí všechno naplánovat a počítat s každou eventualitou, jinak kolabují na nejistotu :D


Nj, tomu já rozumím. Ale taky už nějaký ten chtě nechtě sleduji vývoj českých zákonů a zrovna u tohohle jsem fakt zvědavá, jak dlouhou dobu vydrží :-D
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Lesana
Klevetnice
Klevetnice
 
3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Papu » pátek 30. listopad 2007, 22:39
Holky, já se opět přidám, už jsem to s vámi taky řešila...

Když jsem byla na sociálce, tak teda nic moc nevěděli, ale říkali, že teda to asi půjde...a že se zeptaj (prostě jsem díky lesaně věděla víc než ony ;)

Ale - dostala jsem papíry ze socky a vůbec všude píšou, že si musíme do konce ledna zažádat o nový rodičák. A rozhodnout se pak v těch 21 měsících...tak nevím, jestli aby už teď žádal manžel nebo to rychle převést před tím rozhodnutím???
Uživatelský avatar
Papu
Howgh
Howgh
 
8036 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Misicka » sobota 01. prosinec 2007, 08:07
My už jsme na sociálce taky byli a doporučili nám, abychom přišli v lednu, že se ještě neví, jak to s těmi otci bude. Předpokládají, že se bude počítat PPM u ženy, ale jistě to nevěděli. Hm, a my to chtěli právě vyřídit zavčasu.
Jára - 17.11.2006
Obrázek

Kačka - 4.3.2008
Obrázek

+ 2 holky, 33 a 30 let + 1 vnouček 01/2015
Uživatelský avatar
Misicka
Howgh
Howgh
 
5022 příspěvků
01. leden 2007
Česká Lípa
Příspěvekod Maxik » sobota 01. prosinec 2007, 22:35
Ještě mě napadá, pokud převedu řekněme na měsí RP na muže, ten výhodně zvolí a pak zase převedeme zpět, za ten měsíc jsem osoba bez zdanitelných příjmů a platím si zdravotní pojištění nebo někdo jiný a neplatím si nic?
Uživatelský avatar
Maxik
Diskutérka
Diskutérka
 
2871 příspěvků
21. září 2006
Ocelové srdce republiky - 400m od Odry, 300 od dálnice, 200 od nádraží a 100 od fabriky
Příspěvekod Len-til-kah » sobota 01. prosinec 2007, 22:41
Maxik - hrabeme se s manželem v rodičáku celý večer a o tomto jsem taky četla, ale nějak mi to jasně nevyplynulo... každopádně dej vědět, šikne se mi to. Na jaký rodičák máš bez manžela nárok? Tys přece u Hanky měla PPM nebo neměla? Nebo chceš na dva roky?
A... vlastně ne, mi je to putna, za mě platí škola. Ale celkem mě zajímá, jak se to s těmi přepisy na manžela bude dařit.
Uživatelský avatar
Len-til-kah
Diskutérka
Diskutérka
 
2422 příspěvků
21. září 2006
Ostrava
Příspěvekod Maxik » sobota 01. prosinec 2007, 23:34
Lentilko - na tříletý (patřím mezi Noggiiny socky 8-) ) - ptám se kvůli beznetové kamarádky v podobné situaci jako Aprilmouse.

Putna jen aby, teď jsem zachytila nějaké vlny, že snad pokud nemáš těch 270 dní v posl. dvou letech před porodem (byť jsi pobírala RP a máš smlouvu), nedostaneš PPM a tím pádem ani možnost volit výši a délku vyplácení RP - nedohledávala jsem to, mě už se to netýká, ale bylo by to velmi propopulační opatření (ale taky by to snad šlo pořešit tím převodem na otce, který si vybere).
Obrázek
Uživatelský avatar
Maxik
Diskutérka
Diskutérka
 
2871 příspěvků
21. září 2006
Ocelové srdce republiky - 400m od Odry, 300 od dálnice, 200 od nádraží a 100 od fabriky
Příspěvekod Lesana » sobota 01. prosinec 2007, 23:41
Maxik píše:Ještě mě napadá, pokud převedu řekněme na měsí RP na muže, ten výhodně zvolí a pak zase převedeme zpět, za ten měsíc jsem osoba bez zdanitelných příjmů a platím si zdravotní pojištění nebo někdo jiný a neplatím si nic?


Podle mne se můžeš na zdravotní pojišťovně nahlásit jako osoba pečující o dítě (i když manžel pobírá rodičák). Ze znění zákona jsem o tom přesvědčená, ale ruku do ohně za to nedám, takže já radím co nejrychleji se zase prohodit zpátky.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Lesana
Klevetnice
Klevetnice
 
3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Lesana » sobota 01. prosinec 2007, 23:43
Maxik píše:Putna jen aby, teď jsem zachytila nějaké vlny, že snad pokud nemáš těch 270 dní v posl. dvou letech před porodem (byť jsi pobírala RP a máš smlouvu), nedostaneš PPM a tím pádem ani možnost volit výši a délku vyplácení RP - nedohledávala jsem to, mě už se to netýká, ale bylo by to velmi propopulační opatření (ale taky by to snad šlo pořešit tím převodem na otce, který si vybere).


Já nic takového nezaslechla, a to se pohybuji po účetních fórech, předpokládám, že kdyby to bylo v novele zákona, tak by se to tam už řešilo.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Lesana
Klevetnice
Klevetnice
 
3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Len-til-kah » sobota 01. prosinec 2007, 23:53
Maxik píše:Lentilko - na tříletý (patřím mezi Noggiiny socky 8-) ) - ptám se kvůli beznetové kamarádky v podobné situaci jako Aprilmouse.

Putna jen aby, teď jsem zachytila nějaké vlny, že snad pokud nemáš těch 270 dní v posl. dvou letech před porodem (byť jsi pobírala RP a máš smlouvu), nedostaneš PPM a tím pádem ani možnost volit výši a délku vyplácení RP - nedohledávala jsem to, mě už se to netýká, ale bylo by to velmi propopulační opatření (ale taky by to snad šlo pořešit tím převodem na otce, který si vybere).

Jo ták, mi nebylo jasné, kam chceš strčit dvouletou Haňu.
Pokud jde o mě, samozřejmě očekávám, že jsem ještě větší socka s nárokem pouze na čtyřletý, jde mi právě o květnové čachrování s rodičákem u tatínka, že jako studentka nemusím řešit, jestli bych si po tu dobu, kdy by ho pobíral on (jak ten se těší, že by se chlubil, že si žena válí šunky, zatímco on je na rodičáku a ještě maká), musela platit sociální a zdravotní (doufám).
2*XX + 2*XY
Uživatelský avatar
Len-til-kah
Diskutérka
Diskutérka
 
2422 příspěvků
21. září 2006
Ostrava
Příspěvekod Maxik » sobota 01. prosinec 2007, 23:57
Lesana píše:
Maxik píše:Ještě mě napadá, pokud převedu řekněme na měsí RP na muže, ten výhodně zvolí a pak zase převedeme zpět, za ten měsíc jsem osoba bez zdanitelných příjmů a platím si zdravotní pojištění nebo někdo jiný a neplatím si nic?


Podle mne se můžeš na zdravotní pojišťovně nahlásit jako osoba pečující o dítě (i když manžel pobírá rodičák). Ze znění zákona jsem o tom přesvědčená, ale ruku do ohně za to nedám, takže já radím co nejrychleji se zase prohodit zpátky.


Víš jak, aby si pojišťovna za pět let nevzpomněla a neposlala zaplaťdopis i s tučným penále...

Ad nové podmínky pro přiznání PPM - na tebe a tvé info jsem čekala, protože jsi snad ještě nikdy nemystifikovala; tož to se mnoha lidem uleví.
Naposledy upravil Maxik dne 02. prosinec 2007, 00:05, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Maxik
Diskutérka
Diskutérka
 
2871 příspěvků
21. září 2006
Ocelové srdce republiky - 400m od Odry, 300 od dálnice, 200 od nádraží a 100 od fabriky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

Poslední diskuze
    Poslední příspěvky
      Poslední komentáře
        © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

        Partnerské odkazy