ADV TOP
ADV LEFT

Rodičovský příspěvek - možná i vy můžete mít vyšší variantu

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Oddtom » neděle 16. prosinec 2007, 16:16
Chtěl bych upozornit na jednu skutečnost, která na všude možně propírané téma změn RP tak trochu zanikla (ostatně ani v dopise od pana minstra se na to pokud vím nijak neupozorňuje), a která může mnohým rodinám finančně pomoci.

Jde o to, že některé rodiny, kde RP dosud pobírala matka, nyní trnou, že budou de facto donuceni k nejpomalejší a finančně nejméně výhodné variantě bez možnosti volby, protože matka nesplňuje podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) - obvykle proto, že jí po první mateřské dovolené (neplést s rodičovskou dovolenou) skončil prac. poměr na dobu určitou a ona při dalším dítěti již nepobírala PPM (nebudeme teď rozebírat, že taková skutečnost je mnohdy v určitém smyslu sama o sobě nespravedlivá; tato matka platila třeba stejné pojistné stejně dlouho jako jiná matka - která PPM čerpá opakovaně - ale měla v tomto ohledu smůlu, že vzala práci na dobu určitou).

Ale ani v takovém případě, kdy se zdá, že nezbývá než se prostě smířit s nejnižší variantou, nemusí být nic ztraceno (jistě, mnozí z vás to již vědí, ale jsou předpokládám i tací, kteří tu informaci z nějakého důvodu neznají).

V souvislosti s úpravou systému RP (a s ohledem na to, že RP může i nadále pobírat i muž) lze totiž takovou situaci v mnoha případech vyřešit tím, že se RP převede na otce dítěte, aniž by se ve skutečnosti cokoliv měnilo (doma nadále může zůstat matka). Co vše je pro to zapotřebí?

1) Otec měl v době narození dítěte formální nárok na PPM (říkejme tomu "fiktivní PPM" :) ). Takový formální nárok (novinka, kterou zavádí reforma - viz §30 odst. 5 novelizovaného zákona o soc. podpoře) má pro účely RP každý, kdo byl účasten nem. pojištění min. 270 dní dva roky před porodem (zaměstnanec), nebo min. 270 dní dva roky před porodem a zároveň 180 dní v posledním roce před porodem (OSVČ). Podle právní úpravy nemocenského pojištění také platí ochranná lhůta, tedy určitá doba (o délce ve Vašem případě se informujte na správě soc. zabezpečení), která může uplynout od konce účasti na pojištění, aniž by zaniklo právo na PPM - není tedy bezpodmínečně nutná nepřeušená časová návaznost mezi placením pojištění a získáním PPM. Tento nárok neznamená, že by muž skutečně mohl pobírat PPM (to platí jen v nelehkých životních situacích), ale že lze podle výpočtu této "fiktivní PPM" zvolit základní, nebo dokonce i zvýšenou variantu RP.

2) Otec si nechá vyplnit formulář "Potvrzení o nároku na dávky..." - viz bod D, druhá varianta - a požádá o RP.

3) Péče o dítě, požadovaná při pobírání RP, může být zajištěna i jinou zletilou osobou, v tomto případě tedy nadále matkou.

A pokud si matka nepřivydělává jako zaměstnankyně nebo živnostník (živnostnice? :) - zkrátka OSVČ), pak platí ještě toto:

4) Zdravotní pojištění hradí za matku v domáčnosti nadále stát, jen matka musí splnit podmínku celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku (podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích nebo mateřské škole max. na 4 hodiny denně), a musí oznámit změnu své zdravotní pojišťovně. Další informace viz §7 odst. l) Zákona o veřejném zdravotním pojištění 48/1997 Sb.) - http://www.zakonycr.cz/seznamy/0481997Sb.html

5) Sociální pojištění se osobám v domácnosti s dětmi (bez pracovních příjmů) má do čtyř let věku dítěte počítat do let na důchod.

Samozřejmě výše uvedený postup nepomůže těm rodinám, kde otec v dané době zrovna nepracoval, nebo matkám samoživitelkám. Ale někomu snad ano. Mějte na paměti, že tříletá varianta je z pohledu celkové částky finančně nejvýhodnější, tak proč nevyužít výše uvedeného postupu, pokud je možný (s ohledem na bod 4 lze klidně být doma roky čtyři - to samozřejmě neplatí při čerpání rodičovské dovolené, ale ženám, které jsou na MD nebo RD a jejich prac. poměr trvá, není tento článek primárně určen).

Na závěr už jen jedna věc - snažme se být trochu aktivnější ve zjišťování toho, co se děje a chystá v oblastech, které se nás velmi bezprostředně týkají. Informace a návrhy změn zákonů týkající se úpravy pobírání RP (včetně návaznosti volby výše na PPM) byly k dispozici již na jaře. Je sice dobře, že se o tom mluví aspoň nyní, ale myslím, že občanská lenost někdy nemusí být ku prospěchu věci. Ať už proto, že čím déle je informace v oběhu, tím více lidí ji zná (a tedy nedoplatí na neznalost), nebo proto, že kdyby podobné rozčarování, jaké se šíří českým internetm v těchto dnech ohledně té či oné reformní novinky (týkající se rodin) doputovalo někdy v letošním červnu k poslancům, možná by nahlíželi na některé navrhované změny trochu jinak.
Naposledy upravil Oddtom dne 17. prosinec 2007, 12:13, celkově upraveno 1
Oddtom
Pískle

62 příspěvků
16. prosinec 2007
Příspěvekod Jajinka1 » neděle 16. prosinec 2007, 21:08
Jsem asi blbá, ale já to potřebuji vysvětlit polopatě. Prosím.
Takže, když porodím dítě a nemám nárok na PPM, tak manžel může zažádat o PPM místo mě? A já se dál budu starat o dítě doma a on bude chodit do práce a dostaneme PPM?
Omlouvám se, ale jsem opravdu z toho jelen, proto se ptám tak blbě. :D
Jajinka1
Žvatlalka
Žvatlalka

132 příspěvků
20. říjen 2007
Ostrava
Příspěvekod Oddtom » neděle 16. prosinec 2007, 22:24
Odpověď je 2x ano (za předpokladu, že manžel splnil podmínky placení nem. pojištění v daném období).
Oddtom
Pískle

62 příspěvků
16. prosinec 2007
Příspěvekod Lesana » neděle 16. prosinec 2007, 22:28
Oddtom píše:Odpověď je 2x ano (za předpokladu, že manžel splnil podmínky placení nem. pojištění v daném období).

Odpověď je dvakrát NE - jako chlap nemůže PPM dostat a i kdyby ho dostal (třeba kdybys zemřela), tak by nemohl chodit do práce, jinak by na něj ztratil nárok.

Ale může si požádat o RP, pokud ti nevyhovuje čtyřletá varianta a chtěla bys radši pobírat RP dva nebo tři roky.

oddTome, zdravím Obrázek
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Oddtom » neděle 16. prosinec 2007, 23:21
Už taky blbnu. :D Místo PPM jsem pak dvakrát čet RP.
Oddtom
Pískle

62 příspěvků
16. prosinec 2007
Příspěvekod Jajinka1 » pondělí 17. prosinec 2007, 10:00
Takže, pokud nebudu mít nárok na PPM, tak manžel může požádat, ale po dobu pobírání musí zůstat doma.
Takže teoreticky, příjdeme o jeho plat, ale budeme pobírat PPM. Které je nižší než jeho plat. To mi nějak nedává smysl.
Jedině, že bych mu dítě nechala, a já šla vydělávat stejné peníze jako on. Tak to fakt nehrozí..... :D
Jajinka1
Žvatlalka
Žvatlalka

132 příspěvků
20. říjen 2007
Ostrava
Příspěvekod Lesana » pondělí 17. prosinec 2007, 10:23
Jajinka1 píše:Takže, pokud nebudu mít nárok na PPM, tak manžel může požádat, ale po dobu pobírání musí zůstat doma.
Takže teoreticky, příjdeme o jeho plat, ale budeme pobírat PPM. Které je nižší než jeho plat. To mi nějak nedává smysl.
Jedině, že bych mu dítě nechala, a já šla vydělávat stejné peníze jako on. Tak to fakt nehrozí..... :D

Ne, tvůj manžel NEMŮŽE POŽÁDAT O PPM. Ale pokud ty nemáš nárok na volbu rodičovského příspěvku a automaticky ti přidělí 4 letý a ty bys radši chtěla pobírat RP jenom tři roky (nebo dva), tak se může RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK napsat na manžela. Pokud ten splnil potřebnou dobu nemocenského pojištění, tak mu si sice nikdo PPM nepřizná. ale pro účely rodičáku to stačí a může provést volbu na tříleté (ev. dvouletého) proplácení rodičáku.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Jajinka1 » pondělí 17. prosinec 2007, 10:49
Děkuji za polopatické vysvětlení. Konečně jsem to pochopila. :D
Jajinka1
Žvatlalka
Žvatlalka

132 příspěvků
20. říjen 2007
Ostrava
Příspěvekod Petraprzy » středa 19. prosinec 2007, 00:50
A co já, mám v tom trochu guláš. Já byla před porodem OSVČ. Účast na nem.pojištění splňuji, ale z důvodu placení co nejnižších daní jsem měla tak nízký PPM, že mi sociálka ještě musela doplácet do toho minima. Ted bych chtěla zažádat o 3letý RP. Mám na něj nárok? Díky za reakce.
Petraprzy
Klábosilka
Klábosilka

401 příspěvků
07. prosinec 2007
Ústí nad Orlicí
Příspěvekod Petraprzy » středa 19. prosinec 2007, 00:52
A ještě, jestli mi někdo poradí, jak to bude, když budu chtít PPM při druhém dítěti? Z čeho se bude vycházet při výpočtu jeho výše? Děkuji
Petraprzy
Klábosilka
Klábosilka

401 příspěvků
07. prosinec 2007
Ústí nad Orlicí
Příspěvekod Lesana » středa 19. prosinec 2007, 09:03
Petraprzy - jj, pokud jsi pobírala PPM (i když nízkou) a máš dítě, které bude na konci rokuméně jak 21 měsíců, tak si tříletou variantu zvolit můžeš.

Když budeš chtít PPM při druhém dítěti, budeš si muset platit nemocenské pojištění. Bohužel, zaměstnankyně jsou nemocensky pojištěny po dobu, co jim trvá zaměstnání (tedy i v době, kdy čerpají rodičovskou dovolenou nebo neplacené volno), kdežto OSVČ pouze tehdy, když se k nemocenskému pojištění přihlásí a platí ho.

Nebo potom u druhého dítěte přehlásit rodičák na manžela, pokud on by nárok splňoval.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Petraprzy » středa 19. prosinec 2007, 09:53
Děkuji, první část odpovědi mě potěšila, ale ta druhá část, ach jo, kdybych to věděla předtím... A kdy se mám k tomu nemocenskému pojištění přihlásit, ještě ted v průběhu této doby, kdy beru RP(dítěti je 16m) anebo až otěhotním? A když se k němu přihlásím, nepřijdu o stávající RP? To si budu muset platit celé sociální + zdravotní jako při osvč? Nebylo by z těchto důvodů výhodnější se někde nechat zaměstnat? Třeba nějakou brigádku bych zvládla. Jak dlouho bych musela být zaměstnaná? Díky.
Petraprzy
Klábosilka
Klábosilka

401 příspěvků
07. prosinec 2007
Ústí nad Orlicí
Příspěvekod Lesana » středa 19. prosinec 2007, 10:20
Petraprzy píše:Děkuji, první část odpovědi mě potěšila, ale ta druhá část, ach jo, kdybych to věděla předtím... A kdy se mám k tomu nemocenskému pojištění přihlásit, ještě ted v průběhu této doby, kdy beru RP(dítěti je 16m) anebo až otěhotním? A když se k němu přihlásím, nepřijdu o stávající RP? To si budu muset platit celé sociální + zdravotní jako při osvč? Nebylo by z těchto důvodů výhodnější se někde nechat zaměstnat? Třeba nějakou brigádku bych zvládla. Jak dlouho bych musela být zaměstnaná? Díky.

Musíš nasbírat alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech před datem porodu (a zároveň být pojištěná ke dni nástupu na mateřskou)., takže přihlásit se k pojištění ve chvíli, kdy těhotenství zjistíš, to je docela pozdě.

Platit si nemocenské pojištění "jen tak" nejde, dávky z pojištění ti mají nahrazovat příjem ušlý v důsledku nemoci, takže bys jako OSVČ měla vykazovat nějakou činnost - ale v tomhle ti neporadím, to jde mimo mne, já jsem mzdová účetní, dělám mzdy zaměstnancům, v OSVČ se nevyznám.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Petraprzy » středa 19. prosinec 2007, 12:25
Moc ti děkuju, Lesano. Tak mám co zařizovat.... :? Ještě mi prosím poraď, jestli by se mi vyplatilo jít před druhým prckem do zaměstnání. Díky
Petraprzy
Klábosilka
Klábosilka

401 příspěvků
07. prosinec 2007
Ústí nad Orlicí