ADV TOP
ADV LEFT

RP a ŽL

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Leňda » středa 09. leden 2008, 17:21
Ahoj holky,

mam par otazek ohledne Zivnostenskeho listu a RP.
ted jsem do 10. unora na MD a pak budu brat RP a mam moznost privydelavat si administrativni cinnosti z domova, coz je naprosto super, protoze tam nejsem nijak casove vazana, takze k diteti naprosta bohovina, ale je to na Zivnostensky list a ja nevim jak to chodi, jeslti muzu pri PPM byt na ZL? a jak to bude s mym zamestnavatelem? a neprijdu o RP? a kdyz chci PPM jen na dva roky je mozne si k tomu vydelat na ZL? no jsem jak Alenka v risi divu, pac jsem vzdycky byla zamestnana a o tyhle veci jsem se nikdy "nezajimala".
urcite tu je par zkusenej kafickarek, co mi poradi, moc diky predem za odpovedi.

ps - hledala jsem a podobnou diskusi jsem nenasla, pokud jsem ji prehledla, tak se omlouvam.
Naposledy upravil Leňda dne 09. leden 2008, 18:09, celkově upraveno 2
Obrázek

Obrázek
Leňda
Howgh
Howgh

6819 příspěvků
15. červenec 2007
Praha
Příspěvekod Veruskak » středa 09. leden 2008, 17:54
Počkej,
PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je mateřská. Při ní nesmíš dělat tu samou práci, ze které ti nárok na ní vznikl.
Pak si vyřídíš rodičovský příspěvek (RP) a při tom už si můžeš přivydělávat vesele jak chceš a navíc máš hodně úlev - ŽL se bere automaticky jako vedlejší činnost, takže pokud nepřekročíš roční hranici asi 48 tisíc ke zdanění, neřešíš různé zálohy státu, které bys jinak musela automaticky jako podnikatelka odvádět. Jedině na zdravotní pojišťovně po prvním roce něco necháš, ale to jsou částky malinkaté. Nejlepší je obejít si předem veškeré zúčastněné úřady (finanční úřad, sociálku, zdravotní pojišťovnu a klidně se tam zeptat - i když zrovna na tom finančáku si nějakou radu v tomhle směru představit moc nedovedu...)
Věrka
Citát tohoto období: "Nechť ti, co říkají, že něco nejde, neruší ty, co to dělají."
-----
www.NoseniDeti.cz - e-shop a drbárna o nošení miminek :)
Veruskak
Kecka
Kecka

1851 příspěvků
10. prosinec 2006
Smiřice
Příspěvekod Leňda » středa 09. leden 2008, 17:58
Verko, diky, jo asi jsem to pomotala, proste ted budu pobirat od unora rodicak.
takze je to v pohode, muzu pobirat penize od statu a vydelavat si na ZL o to my slo jestli to nevadi a jestli o RP neprijdu, kdyz ne tak super.
a kdyz prekrocim rocni hranici 48tis nevis jak a kdy se plati zalohy? a v jaky vysi se asi odvadi podle prijmu.

omlouvam se jestli se ptam moc hloupe, ale vazne tomuhle vubec nerozumim :oops:
Leňda
Howgh
Howgh

6819 příspěvků
15. červenec 2007
Praha
Příspěvekod Matap » středa 09. leden 2008, 17:59
Ahojky,

Lendo, nejsem sice asi ta nejpovolanejsi, ale nepletes si PPM s rodicovskym prispevkem?

Jestlis byla zamestnana, pak nasoupila na materskou dovolenu, tak ted beres PPM od zamestnavatele, po tech 27 tydnech (jestli se nepletu) nastoupis u zamestnavatele na rodicovskou dovolenou a na uradu prace si zazadas o rodicovsky prispevek (do 22 tydnu ditete se muzes rozhodnout o delce jeho vyplaceni). Muzes k tomu mit klidne i zivnostensky list a privydelat si, co hrdlo raci na tvuj vztah se zamestnavatelem by to nemelo mit naprosto zadny vliv :-)

Mata
Matap
Drbna
Drbna

4401 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Lightblue » středa 09. leden 2008, 19:20
Leňda píše:Verko, diky, jo asi jsem to pomotala, proste ted budu pobirat od unora rodicak.
takze je to v pohode, muzu pobirat penize od statu a vydelavat si na ZL o to my slo jestli to nevadi a jestli o RP neprijdu, kdyz ne tak super.
a kdyz prekrocim rocni hranici 48tis nevis jak a kdy se plati zalohy? a v jaky vysi se asi odvadi podle prijmu.

omlouvam se jestli se ptam moc hloupe, ale vazne tomuhle vubec nerozumim :oops:

Zálohy platit musíš, pokud překročíš určitý příjem. Socka minimum u vedlejší činnosti (což mít budeš, když pobíráš RP) je 639,- pro rok 2008. Po skončení roku je vyúčtuješ podle skutečného příjmů a příp. doplatíš. U zdravotního nemusíš mít minimální zálohy - zaplatíš pak dle skutečného příjmu. Zálohy se platí měsíčně.
Lightblue
Diskutérka
Diskutérka

2262 příspěvků
12. srpen 2007
Příspěvekod Veruskak » středa 09. leden 2008, 19:40
Leňdo - mě se na to neptej, já se zatím pod tím limitem udržela. Můžeš pohledat po internetu a tady se určitě za chvíli najde některá mamka účetní nebo úřednice, která tohle zvládá a řekně ti to přesně ;)
Věrka
Veruskak
Kecka
Kecka

1851 příspěvků
10. prosinec 2006
Smiřice
Příspěvekod Mirca » středa 09. leden 2008, 20:29
Lendo - jak už psaly holky, při rodičáku si můžeš krásně přivydělávat na ŽL a o rodičák nepřijdeš. Budeš považována za OSVČ na vedlejší činnost, a protože za tebe po dobu rodičáku platí zdravotní a sociální stát, budeš platit zatím jen zálohy na sociálku - těch 639,- (to je teď novinka. Já už dělám na ŽL na vedlejšák 7 let a dosud jsem na socku nic platit nemusela). Tu roční hranici 48 tisíc překročit vůbec nemusíš. Vždyť budeš mít taky nějaké náklady, ne? A pokud máte soukromé auto a zaplatila by sis z něj silniční daň, tak ho můžeš používat k podnikání (určitě nějakou tu cestu služebně budeš muset podniknout) a napsat si na to auto cesťáky. To ti sníží základ daně. Ale pokud by sis nechtěla sama vést účto, lze uplatnit výdaje procentem, což by v tvém případě činilo 50%. Takže bys mohla vydělat za rok 96 tisíc a po odečtení výdajů procentem (50%) bys teprve byla na těch 48 tisících. A je to jednoduché, zvládla by sis udělat přiznání sama a nepotřebovala bys platit účetní za zpracování účetnictví a přiznání. Ale to záleží na tobě, pro co se rozhodneš. Záleží na tom, co pro tebe bude výhodnější. Pokud bys pak potřebovala zpracovat účto nebo přiznání, klidně se ozvi!
Jinak - já teď zjišťovala, že se dá na vedlejšák podnikat i během mateřské - tedy PPM. Pokud z té podnikatelské činnosti nepobíráš PPM, tak si k tomu můžeš i na vedlejšák přivydělávat.
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Mirca
Diskutérka
Diskutérka

2498 příspěvků
27. září 2006
Praha
Příspěvekod Veruskak » středa 09. leden 2008, 20:36
Aha tak odletoška se musí platit zálohy na sociálce? A jakže se přesně ta ty poplatky jmenují?
Hmm, je fakt, že můžeš mít třeba PPM z normální práce a přitom dál podnikat na ŽL, jenže pak už spadneš do těch záloh, nebo ne? To jsou mi složitosti...
Věrka
Citát tohoto období: "Nechť ti, co říkají, že něco nejde, neruší ty, co to dělají."
-----
www.NoseniDeti.cz - e-shop a drbárna o nošení miminek :)
Veruskak
Kecka
Kecka

1851 příspěvků
10. prosinec 2006
Smiřice
Příspěvekod Lightblue » čtvrtek 10. leden 2008, 13:33
Veruskak píše:Aha tak odletoška se musí platit zálohy na sociálce? A jakže se přesně ta ty poplatky jmenují?
Hmm, je fakt, že můžeš mít třeba PPM z normální práce a přitom dál podnikat na ŽL, jenže pak už spadneš do těch záloh, nebo ne? To jsou mi složitosti...
Věrka

Museli se platit i loni, ALE jen pokud jsi překročila tu hranici. Letos podáš přehled a uvidíš, jestli ano nebo ne. ;)
Lightblue
Diskutérka
Diskutérka

2262 příspěvků
12. srpen 2007
Příspěvekod Leňda » čtvrtek 10. leden 2008, 15:03
Mirca píše:Lendo - jak už psaly holky, při rodičáku si můžeš krásně přivydělávat na ŽL a o rodičák nepřijdeš. Budeš považována za OSVČ na vedlejší činnost, a protože za tebe po dobu rodičáku platí zdravotní a sociální stát, budeš platit zatím jen zálohy na sociálku - těch 639,- (to je teď novinka. Já už dělám na ŽL na vedlejšák 7 let a dosud jsem na socku nic platit nemusela). Tu roční hranici 48 tisíc překročit vůbec nemusíš. Vždyť budeš mít taky nějaké náklady, ne? A pokud máte soukromé auto a zaplatila by sis z něj silniční daň, tak ho můžeš používat k podnikání (určitě nějakou tu cestu služebně budeš muset podniknout) a napsat si na to auto cesťáky. To ti sníží základ daně. Ale pokud by sis nechtěla sama vést účto, lze uplatnit výdaje procentem, což by v tvém případě činilo 50%. Takže bys mohla vydělat za rok 96 tisíc a po odečtení výdajů procentem (50%) bys teprve byla na těch 48 tisících. A je to jednoduché, zvládla by sis udělat přiznání sama a nepotřebovala bys platit účetní za zpracování účetnictví a přiznání. Ale to záleží na tobě, pro co se rozhodneš. Záleží na tom, co pro tebe bude výhodnější. Pokud bys pak potřebovala zpracovat účto nebo přiznání, klidně se ozvi!
Jinak - já teď zjišťovala, že se dá na vedlejšák podnikat i během mateřské - tedy PPM. Pokud z té podnikatelské činnosti nepobíráš PPM, tak si k tomu můžeš i na vedlejšák přivydělávat.

ahoj, diky moc, to je dobry tohle vedet, je to jeste nemam jisty a jeste ani nemam vybehanej ZL - nevis(te) jak dlouho to trva a co je k tomu? i kdyz neco jsem si tu uz precetla, ale s tim uctem asi bych si na to nekoho nasla a nebo bych se ozvala :)
diky.
Leňda
Howgh
Howgh

6819 příspěvků
15. červenec 2007
Praha
Příspěvekod Mirca » pátek 11. leden 2008, 20:59
Leňdo - Pokud bys chtěla živnosťák na "Administrativní činnost", tak ti k tomu bude stačit jen výpis z rejstříku trestů. Já měla živnosťák vyřízenej během jednoho dne. Hned mi ho dali do ruky. Pak s ním jen skočíš na svou zdravotní pojišťovnu, finanční úřad a Pražskou správu sociálního zabezpečení a přihlásíš se jako OSVČ. Nezapomeň ale zdůraznit, že na vedlejšák!!! Myslím, že by se to dalo vyřídit vše v jeden den. Není to nic složitého.
Jo, za ten živnosťák zaplatíš 1.000,- Kč.
Ale být tebou, radši bych si na ten živnostenský úřad zavolala, než se tam vydáš. A ověř si, jestli třeba nechtěj kromě toho výpisu z rejstříku trestů ještě něco jiného. Mohli by chtít třeba potvrzení o bezdlužnosti z finančního úřadu (že nemáš žádný daňový nedoplatky).
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Mirca
Diskutérka
Diskutérka

2498 příspěvků
27. září 2006
Praha
Příspěvekod Lightblue » sobota 12. leden 2008, 08:52
Mirca píše:Leňdo - Pokud bys chtěla živnosťák na "Administrativní činnost", tak ti k tomu bude stačit jen výpis z rejstříku trestů. Já měla živnosťák vyřízenej během jednoho dne. Hned mi ho dali do ruky. Pak s ním jen skočíš na svou zdravotní pojišťovnu, finanční úřad a Pražskou správu sociálního zabezpečení a přihlásíš se jako OSVČ. Nezapomeň ale zdůraznit, že na vedlejšák!!! Myslím, že by se to dalo vyřídit vše v jeden den. Není to nic složitého.
Jo, za ten živnosťák zaplatíš 1.000,- Kč.
Ale být tebou, radši bych si na ten živnostenský úřad zavolala, než se tam vydáš. A ověř si, jestli třeba nechtěj kromě toho výpisu z rejstříku trestů ještě něco jiného. Mohli by chtít třeba potvrzení o bezdlužnosti z finančního úřadu (že nemáš žádný daňový nedoplatky).

Výpis z rejstříku si živnostenský odbor v současné době obstarává už sám. ;)
Lightblue
Diskutérka
Diskutérka

2262 příspěvků
12. srpen 2007