ADV TOP
ADV LEFT

PPM po krátkém zaměstnání

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Ulrika » pondělí 28. leden 2008, 11:44
Ahoj holky,

nevíte, jak je to s peněžitou pomocí v mateřství, když do porodu nedosáhnu do 270 odpracovaných dní? Po rodičáku jsem nastoupila do práce, teď mám odpracovány čtyři měsíce, asi mě čeká i nemocenská (čekám dvojčata), takže podle všeho asi nebudu mít na PPM nárok vůbec... Jak se to tedy řeší?

Dá se požádat hned po narození o rodičák? S touhle eventualitou jsem nějak vůbec nepočítala, když jsem odcházela do práce. Naivně jsem si myslela, že je lepší pracovat aspoň chvíli mezi RD a novou mateřskou, ale asi ne...

Ulrika
Ulrika
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
08. říjen 2006
Příspěvekod Peg » pondělí 28. leden 2008, 11:48
Ulriko, chtělo by to přesnější info, do těch 270 dní se ti počítá i případná nemocenská z důvodu těhu. Takže si to spočti zda ti to nevyjde. Teoreticky by ti stačily cca 2 měsíce před otěhotněním pokud se nepletu.

POkud ti to nevyjde, tak rovnou po porodu požádáš o rodičák, jen bohužel bude nárok na 4 letý, nebo případně musí žádat otec pro jinou variantu, ale na to už tu jsou mega diskuze.
Peg
Diskutérka
Diskutérka

2560 příspěvků
22. září 2006
Praha - západ
Příspěvekod Ulrika » pondělí 28. leden 2008, 11:57
Jenže v tom je právě ten průšvih, otěhotněla jsem těsně před nástupem do práce (když jsem nastupovala, tak jsem to ještě nevěděla). Prostě to nevyjde. No, kdybychom si nebrali hypotéku, tak by mi to bylo celkem jedno, ale takhle je to teda průšvih... V nejhorším tedy bude muset požádat manžel o rodičák.

Ulrika
Ulrika
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
08. říjen 2006
Příspěvekod Peg » pondělí 28. leden 2008, 12:26
Ještě je teda jediná možnost a to ta že jsi za poslední dva roky před příadnýmnástpem na PPM někde zaměstnaná byla třeba jen na částečný uvazek, to by se ti k těm 270 dnum počítalo taky. Muže to být i s mezerou.

Pokud ne tak bohužel je to jak jsem psala výše.
Peg
Diskutérka
Diskutérka

2560 příspěvků
22. září 2006
Praha - západ
Příspěvekod Janina_2 » pondělí 28. leden 2008, 12:37
Hmm... tak potom jen zašpuntovat a přenášet co to půjde ;-) Jinak bohužel budeš mít rovnou rodičák na 4 roky :-? Nebo to holt napsat na manžela ...
M 7/2003 & Š 7/2005 & V 6/2013 a G 6/2013

http://www.kvalitniautosedacky.cz

Sleva 100,- Kč pro BC závislačky při objednávce nad 3000,-, do poznámky uveďte BabyCafe -100Kč (mimo výprodej a akční nabídky)

recenze z BC zde
Janina_2
Kecka
Kecka

1931 příspěvků
22. září 2006
Ydykseb
Příspěvekod Slanka » pondělí 28. leden 2008, 15:36
Ahoj holky, prosím prosím neukamenujte mě hned za mou blbou otázku...
Ráda bych, pokud by mi vzali Marianku od září do školky, nastoupila v říjnu do práce. Ovšem rovnou s úmyslem, buď už být těhotná, nebo v brzké době otěhotnět (s úmyslem zůstat v práci jen několik měsíců). Naivně jsem si myslela, že když budu i pár měsíců v práci, budu mít nárok na ty "vyšší peníze" od 34 týdne těhotenství. Ale teď čtu, že bych musela mít odpracováno min. těch 270 dní? Můžete mi to potvrdit? Já se v těchto věcech fakt vůbec nevyznám :( . A ještě otázka, proč bych si pak musela rovnou automaticky zvolit čtyři roky rodičovské dovolené? A ne třeba 3 roky?
Prosím někoho ochotného, kdo by byl ještě po sté tak laskav a mohl mi to vysvětlit?
Děkujuuuu!
Simča*
ObrázekObrázek ObrázekObrázek
Obrázek
Slanka
Krafařka
Krafařka

676 příspěvků
21. září 2006
Praha
Příspěvekod Peg » pondělí 28. leden 2008, 16:19
Simčo, 4 letou variantu máš nutně tehdy pokud před rodičákem nemáš nárok na PPM tedy tu vyšší mateřskou jak to pojmenováváš ty.

Co se týče toho nároku na PPM, není to dle mého jednoznačné, ale záleží zda by jsi na ní případně nastupovala do 3 let věku prvního dítěte. Pokud ne, myslím si (ale potvrzené to budu mít do cca 3 týdnu) že by ti to nevyšlo, že se pak z toho puvodního zamětnání těch 270 dní nepočítá, ale jak říkám, je to vše jen dle toho co jsme se dočetla.

Já to vše budu řešit kolem 20 unora. pak mužu dát vědět, jenže já i během rodičáku měla vedlejšáky takže počítám s tím že se mi ty dny budou počítat z toho i mi to po telefonu na mzdovce potvrdili, jen že to musí prostě vidět zápočtové listy a spočítat.
Peg
Diskutérka
Diskutérka

2560 příspěvků
22. září 2006
Praha - západ
Příspěvekod Janina_2 » pondělí 28. leden 2008, 18:25
Slanko pokud chceš mít nárok na PPM, tak je nejlepší cca 2 měsíce pracovat a až PAK otěhotnět, abys i v případě předčasného porodu měla těch 270 dní odpracováno. Pokud budeš mít nárok na PPM (půl roku vyšší penízky) tak pak si můžeš zvolit variantu rodičáku. Pokud nebudeš mít PPM, tak je ze zákona dáno, že máš automaticky 4 letou variantu.

Sleva 100,- Kč pro BC závislačky při objednávce nad 3000,-, do poznámky uveďte BabyCafe -100Kč (mimo výprodej a akční nabídky)

recenze z BC zde
Janina_2
Kecka
Kecka

1931 příspěvků
22. září 2006
Ydykseb
Příspěvekod Slanka » pondělí 28. leden 2008, 19:18
Janina_2 píše:Slanko pokud chceš mít nárok na PPM, tak je nejlepší cca 2 měsíce pracovat a až PAK otěhotnět, abys i v případě předčasného porodu měla těch 270 dní odpracováno. Pokud budeš mít nárok na PPM (půl roku vyšší penízky) tak pak si můžeš zvolit variantu rodičáku. Pokud nebudeš mít PPM, tak je ze zákona dáno, že máš automaticky 4 letou variantu.

Janinko moc děkuju, ze Tvého příspěvku je mi to jasné. Ovšem pro nás asi nepřijatelné. Páč čekat od října ještě dva měsíce to už bych fakt nevydržela :D . Znamená to, že se "vzdáme" PPM, půjdu do práce a pak jak to půjde otěhotním (snad), nebo i dřív... Znamená to ale, že pak si nebudu moci zvolit jak dlouho být s druhým prckem doma, že půjdu pak automaticky na čtyři roky?
Děkuju moc za pomoc!
S*
Slanka
Krafařka
Krafařka

676 příspěvků
21. září 2006
Praha
Příspěvekod Slanka » pondělí 28. leden 2008, 19:27
Přemýšlím, že by snad bylo lepší, kdybych tedy do té práce snad ani nenastoupila, nechala si prodloužit rodičák do čtyř let a pak nastoupila rovnou na další rodičák s druhým dítětem? To bych si snad pak mohla zase vybrat jak být dlouho doma,ne?
Děkuju za diskuzi!
S*
Slanka
Krafařka
Krafařka

676 příspěvků
21. září 2006
Praha
Příspěvekod Janina_2 » pondělí 28. leden 2008, 22:06
Slanko, pokud na narozené miminko nebudeš brát PPM (nebudeš už papírově zaměstnaná), tak si variantu volit nemůžeš, AUTOMATICKY je 4letá. Ale zatím to jde přepsat na manžela, který si zvolí jakoukoliv variantu, je tu o tom někde diskuze.
Já víceméně řeším něco podobného, mom. jsem ve fázi hledání zaměstnání ;)
Na tvém místě pokud nemáte dost penízek, bych ty dva měsíce v práci nějak překousla, i když vím že miminkovské hormony jsou sfiňa 8-)

recenze z BC zde
Janina_2
Kecka
Kecka

1931 příspěvků
22. září 2006
Ydykseb
Příspěvekod Ulrika » úterý 29. leden 2008, 08:17
A když papírově zaměstnaná budu, nicméně těch 270 dní budu mít až v šestinedělí, tak si můžu vybrat rodičák nebo to musím přes tatínka, aby mohl být ten prostřední? (po nejvyšším netoužím, netuším, kdo by pak byl s dvojčaty doma a do školky je ve dvou určitě nevezmou).

Ulrika
Ulrika
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
08. říjen 2006
Příspěvekod Ulrika » úterý 29. leden 2008, 10:11
Ahoj holky,

tak podle mého nejnovějšího průzkumu na sociálce se má věc tak, že pokud jsem nepřerušila dobu pojištění, mám normálně nárok na PPM a vypočte se ze současného zaměstnání. Pojištění jsem nepřerušila, pořád jsem byla zaměstnanec (třebaže na RD) a plynule přešla do nového zaměstnání. Takže doufám, že to všechny sociálky chápou stejně, tahle paní ani nezaváhala a vysypala informace rovnou z rukávu. Tak snad...

Tímto děkuji Lesaně, která mi v SZ poskytla potřebné informace.

Ulrika
Ulrika
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
08. říjen 2006
Příspěvekod Janina_2 » úterý 29. leden 2008, 10:33
Ale to jsi nepsala, že nastupuješ plynule z jednoho zaměstnání do druhého, že máš pořád platnou pracovní smlouvu ;-) To je pak úplně o něčem jiném ;-)

recenze z BC zde
Janina_2
Kecka
Kecka

1931 příspěvků
22. září 2006
Ydykseb
Příspěvekod Slanka » úterý 29. leden 2008, 14:46
Janinko ale já bych byla papírově zaměstnaná! Zase jsem někde četla, že těch 270 odpracovaných dní se počítá už před prvním dítětem! A ne v případě 2 dítěte. Pokud bych byla nezaměstnaná mezi dvěma dětmi tak to chápu, to bych nárok neměla...
Mám taky několik kamarádek, které mají jedno dítě asi věku tří let a teď se je jim narodilo, nebo narodí druhé miminko a normálně mají a budou mít nárok na PPM, tudíž i následnou volbu let rodičáku. A u jedné jsem si jistá, že do práce ani nenastoupila, a PPM má. Proč bych tedy neměla mít nárok na PPM já, když pak budu po druhé těhotná a budu třeba i chodit chvilku do práce... i kdybych neměla odpracováno 270 dní, což asi mít nebudu... tak nárok na PPM prý ano. Já už fakt nic nechápu, každý říká něco jiného!? :?
S*
Naposledy upravil Slanka dne 29. leden 2008, 15:20, celkově upraveno 1
ObrázekObrázek ObrázekObrázek
Obrázek
Slanka
Krafařka
Krafařka

676 příspěvků
21. září 2006
Praha