ADV TOP
ADV LEFT

Tatinek na materske, ja s detma doma

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Gehenna » pondělí 28. leden 2008, 12:49
Katerina píše:Nemužu si pomoct, ale když čtu obraty typu

.... budou za tebe platit oni .... kde by ho platili oni .....

tak mám prostě potřebu připomenout, že ti ONI jsme my všichni ostatní, kteří chodíme do práce a platíme daně. Jen aby se na to nezapomnělo ;)

Nejsem proti využívání systému, jen proti jeho zneužívání.

Katka

Soustřeď se na to, jaké příspěvky dostávají lidi, co NIKDY nepracovali a ani pracovat nehodlají, jen se propracují k invaliditě, děti porodí a tím jejich péče o ně končí.
Pokud by tihle nic od státu nedostávali, mohly by matky, co se rozhodly zasvětit život co nejlepší výchově svých dětí, dostávat třeba pětkrát tolik.
Uráží mě to už jen proto, že momentálně jsem zaměstnaná těhotná studentka a nemusela bych dělat ani jedno, mohla bych si vyvřeštět nemocenskou a válet se doma.
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Katerina » pondělí 28. leden 2008, 12:50
Ja jsem spis reagovala na tu myslenku jit na pracak, když ve skutečnosti práci nehledám, jenom právě aby ONI něco zaplatili - na to jsem dost alergická.
k.
Katerina
Klábosilka
Klábosilka

491 příspěvků
29. listopad 2006
Praha západ
Příspěvekod Karoli » pondělí 28. leden 2008, 12:53
Katerino, tohle mě fakt zvedá ze židle. ano, jsou to ti, co chodí do práce. až budeš ty doma s prckem, zase my, co budeme chodit do práce, budeme platit za tebe, když už to tak bereš. podle mě je dnešní mateřská a RP naprosto idiotsky spočítaná a popravdě, reforma se mi taky nelíbí. na to, že bys měla být ohodnocená stejně, jako když chodíš do práce, je to skoro výsměch. já jsem na mateřské, s dcerou sama, její táta s námi nežije. a můžu ti říct, že když poplatím všechny věci, co musím, tak nám na měsíc zbývá cca 3 tisíce kč. na jídlo, pleny, drogerii, oblečení... a že to není sranda, to snad nemusím říkat. takže, prosím tě, važ trochu slova...
Karoli
V osobním kontaktu nepříjemná :-)

2110 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lesana » pondělí 28. leden 2008, 12:54
Já bych to doplnila. Jestli jsem dobře pochopila Inko, tak je zaměstnaná.

ČIli 6 týdnů před termínem porodu nastoupí mateřskou dovolenou a bude pobírat PPM. Poté si požádá o vyčerpání řádné dovolené na zotavenou, na kterou ji za dobu čerpání MD vznikne nárok a poté požádá zaměstnavatele o čerpání rodičovské dovolené.

Ve chvíli, kdy ti skončí pobírání PPM, tak si tvůj manžel požádá o čerpání rodičovského příspěvku - normálně na formuláři ze sociálky a zároveň provede volbu délky rodičovského příspěvku (opět na formuláři). Svému zaměstnavateli by měl nahlásit pobírání rodičovského příspěvku (ne žádost o rodičovskou dovolenou), protože zaměstnavatel by měl to pobírání příspěvku nahlásit zdravotní pojišťovně. Pro tvého manžela to celkem nic neznamená, protože předpokládám, že nosí normální výplatu, která je vyšší jak minimální mzda. Pro zdravotní pojišťovnu to znamená, že bude dostávat peníze jak od tvého manžela a jeho zaměstnavatele, tak od státu.

Ty sama se nikam hlásit nemusíš, protože jsi pojištěná z titulu čerpání rodičovské dovolené (tedy - ne z titulu péče o dítě do 7-mi let, čerpání rodičovské dovolené má přednost) a to hlásí tvůj zaměstnavatel.

Na sociální pojištění se taky hlásit nemusíš a snad jako zaměstnaná ani nemůžeš, do důchodu se započítává péče o dítě 4 let.
Naposledy upravil Lesana dne 28. leden 2008, 13:01, celkově upraveno 1
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Ivca79 » pondělí 28. leden 2008, 12:56
Já se musím Kateriny zastat, myslím, že je nešťastně zvolené slovo ONI :oops:

Já mám na ONI taky alergii - používá to kolegyně v práci na všechno, co chce, aby se jí netýkalo, nemusela se o to zajímat... Vždycyk řekne já nevím, jak to mají dělané ONI a mluví třeba o tom, co jsem dělala já s kolegou :grr:
Ivca79
Kavárenská povalečka :-)

21487 příspěvků
05. prosinec 2006
Příspěvekod Katerina » pondělí 28. leden 2008, 13:04
Karoli ja jsem svoje slova zvazila. Znovu - proti vyuzivani systemu nic nemam, ja jsem ho vyuzila pred par lety, dnes ho vyuzivaji jini ... to chapu a skutecne s tim nemam problem a myslim, ze to z toho prispevku ani nevyplyva.

Tech diskuzi kde se premyslelo o tom, jak to udelat aby neco zaplatili ONI (viz napad s pracakem) tady bylo nekolik, ja jsem se holt neudrzela a napsala svuj nazor na vec prave do tehle. Tot vse.

k.
Katerina
Klábosilka
Klábosilka

491 příspěvků
29. listopad 2006
Praha západ
Příspěvekod Lesana » pondělí 28. leden 2008, 13:06
Ještě k těm penězům.

Pokud máš zaměstnání a čerpáš rodičovskou dovolenou, tak se samozřejmě nemůžeš nahlásit na úřadu práce a nebudeš mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nahlásit by ses mohla, pokud dáš v zaměstnání výpověď, ale na ÚP by sis musela hledat zaměstnání - pokud o práci nemáš zájem a chceš být doma s dětmi, tak by tě na ÚP ani zaregistrovat neměli (samozřejmě, různé úřednice mohou mít různý přístup, tak proto píšu "neměli zaregistrovat" a ne "nezaregistrují").

Jenom to, že na tebe není žádný příjem, neznamená, že máš od státu nárok na nějaké životní minimum. To se posuzuje v rámci celé rodiny, tedy sečtou se všechny rodinné příjmy a všechna rodinná životní minima a z toho vyleze, jestli jako rodina nějaký nárok mít budete nebo ne.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Jajinka1 » pondělí 28. leden 2008, 13:08
Ahojky, mám blbý dotaz. Jsem holt trošku pomalejší.... :D

Jsem nezaměstnaná, budu těhotná, to znamená, že nemám nárokna PPM. Manžel pracuje jak u zaměstnavatele tak i na živnostenský...
Je mi teď nejde do hlavy kdy je Rodičkovský příspěvěk a kdy Rodičovská dovolená.
A teď, je šance, že by jsme měli nárok na PPM, když dítě bude na manžela?

Nějak stále nechápu to využívání (toho debilního) systému.....

Omlouvám se za tak stupidní dotaz..... :oops:
Jajinka1
Žvatlalka
Žvatlalka

132 příspěvků
20. říjen 2007
Ostrava
Příspěvekod Jajinka1 » pondělí 28. leden 2008, 13:13
Jo a jinak si myslím, že zneužívají tento systém jiní, například Rázovití Občani Města.

Tady (většinou) jde spíše o přežití.....tedy využívání......
Jajinka1
Žvatlalka
Žvatlalka

132 příspěvků
20. říjen 2007
Ostrava
Příspěvekod Zabka » pondělí 28. leden 2008, 13:23
Lesana píše:Já bych to doplnila. Jestli jsem dobře pochopila Inko, tak je zaměstnaná.

ČIli 6 týdnů před termínem porodu nastoupí mateřskou dovolenou a bude pobírat PPM. Poté si požádá o vyčerpání řádné dovolené na zotavenou, na kterou ji za dobu čerpání MD vznikne nárok a poté požádá zaměstnavatele o čerpání rodičovské dovolené.

Ve chvíli, kdy ti skončí pobírání PPM, tak si tvůj manžel požádá o čerpání rodičovského příspěvku - normálně na formuláři ze sociálky a zároveň provede volbu délky rodičovského příspěvku (opět na formuláři). Svému zaměstnavateli by měl nahlásit pobírání rodičovského příspěvku (ne žádost o rodičovskou dovolenou), protože zaměstnavatel by měl to pobírání příspěvku nahlásit zdravotní pojišťovně. Pro tvého manžela to celkem nic neznamená, protože předpokládám, že nosí normální výplatu, která je vyšší jak minimální mzda. Pro zdravotní pojišťovnu to znamená, že bude dostávat peníze jak od tvého manžela a jeho zaměstnavatele, tak od státu.

Ty sama se nikam hlásit nemusíš, protože jsi pojištěná z titulu čerpání rodičovské dovolené (tedy - ne z titulu péče o dítě do 7-mi let, čerpání rodičovské dovolené má přednost) a to hlásí tvůj zaměstnavatel.

Na sociální pojištění se taky hlásit nemusíš a snad jako zaměstnaná ani nemůžeš, do důchodu se započítává péče o dítě 4 let.

Takže ak som to pochopila správne, rodičovský príspevok čerpá manžel, na rodičovskej dovče je doma manželka. Ale prečo je to takto výhodnejšie ako klasika, keď rodičovský príspevok poberaá manželka a aj je doma?

Vďaka za odpoveď, uvedomujem si, že to nie je to, na čo sa pýtala Inko, ale fakt ma to zaujalo.
Zabka
Krafařka
Krafařka

798 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Papu » pondělí 28. leden 2008, 13:23
Katerina píše:Karoli ja jsem svoje slova zvazila. Znovu - proti vyuzivani systemu nic nemam, ja jsem ho vyuzila pred par lety, dnes ho vyuzivaji jini ... to chapu a skutecne s tim nemam problem a myslim, ze to z toho prispevku ani nevyplyva.

Tech diskuzi kde se premyslelo o tom, jak to udelat aby neco zaplatili ONI (viz napad s pracakem) tady bylo nekolik, ja jsem se holt neudrzela a napsala svuj nazor na vec prave do tehle. Tot vse.

k.

Tady ale nikdo nikomu neradi nejaky klicky a vychcavky, jak obejit system.

Inko se ptala na to, jestli by to slo udelat. Pokud to jde, tak nevidim problem v tom, aby za ni platili ONI. Ale pokud se nezepta, tak to nikdy nezjisti.

Az tady bude nekdo premyslet a chcit poradit, jak neco obejit, neco ziskat, na co nema narok, tak budu chapat, te to nekomu vadi. a bude to vadit i mne.
Papu
Howgh
Howgh

8036 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Blanka » pondělí 28. leden 2008, 13:27
Žabko myslím, že jde o to, aby manžel s vyšším pojištěním mohl zvolit dvouletou variantu RP.
Blanka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4038 příspěvků
21. září 2006
JV Morava
Příspěvekod Lesana » pondělí 28. leden 2008, 13:27
Jajinka1 píše:Ahojky, mám blbý dotaz. Jsem holt trošku pomalejší.... :D

Jsem nezaměstnaná, budu těhotná, to znamená, že nemám nárokna PPM. Manžel pracuje jak u zaměstnavatele tak i na živnostenský...
Je mi teď nejde do hlavy kdy je Rodičkovský příspěvěk a kdy Rodičovská dovolená.
A teď, je šance, že by jsme měli nárok na PPM, když dítě bude na manžela?

Nějak stále nechápu to využívání (toho debilního) systému.....

Omlouvám se za tak stupidní dotaz..... :oops:

rodičovská dovolená = omluvená absence v zaměstnání z důvodu péče o dítě do 3 let, mohou ji čerpat třeba oba rodiče najednou
rodičovský příspěvek = dávka státní sociální podpory, která náleží za podmínky péče o dítě do 4 let (ev. 7, při špatném zdravotním stavu dítěte) a náleží jenom jeden na rodinu

Peněžitá pomoc v mateřství tvému manželovi určitě náležet nebude, protože podle momentální právní úpravy otcovi dítěte náleží jenom v případě, že se matka o dítě nemůže z vážných zdravotních důvodu starat (anebo pokud už nežije). Ale pro účely rodičovského příspěvku existuje něco jako "fiktivní nárok na PPM" - to neznamená, že má muž nárok na PPM, nemá. Ale pokud ten "fiktivní nárok" splní, tak si při čerpání rodičovského příspěvku zvolit i tříletou, ev. dvouletou variantu čerpání.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Petik » pondělí 28. leden 2008, 13:29
Příspěvekod Lesana » pondělí 28. leden 2008, 13:30
Blanka píše:Žabko myslím, že jde o to, aby manžel s vyšším pojištěním mohl zvolit dvouletou variantu RP.

Jj, tak jsem to pochopila i já. Inko zřejmě při nároku na PPM nedosahuje hranice, aby mohla požádat o dvouletou variantu, takže by mohla volit jenom mezi tříletou a čtyřletou a z nějakých důvodů stojí zrovna o dvouletou. Potom je toto možnost, jak ji získat.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006