ADV TOP
ADV LEFT

Co je potřeba řešit na úřadech před porodem

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Lidulka » čtvrtek 21. únor 2008, 14:12
Zdravím všechny diskutující a omlouvám se, jestli jsem vložila téma do špatné diskuse, nebo jestli už tu něco takového bylo - nepodařilo se mi to najít...

Za tři měsíce mě čeká první porod a tak si říkám, že bych měla pomalu zjistit, jestli se ode mne čeká nějaký úkon na úřadech předtím, než si odfrčím prcka porodit :)

O porodné se žádá před nebo až po porodu? (Nerada bych plašila před, pokud se žádá až po, ale zase pokud je to jedno, asi bych to radši oběhala před než pak s kočárem s - případně - brečícím nákladem :) )

A jak je to s matrikou? Budou po mě něco chtít až v porodnici? Nebo se čeká, že si na matriku zajdu předem a něco si tam vyplním a pak si to sebou vezmu do porodnice?

A konečně - mateřská. Co se mi prozatím podařilo zjistit (doufám, že jsem to pochopila správně :) ), tak nástup na mateřskou určí doktor. Takže až mi ji určí, tak donesu nějaký papír do práce a dál? Budu muset ještě někde něco nahlašet? Nebo to jenom hodím do práce a ono se to "samo" :) pořeší?

RD zatím neřeším, ta je daleko :) Nejvíc mě zajímá, co musím udělat a na co nesmím zapomenout před porodem, abych byla na všechno ready a nemusela se stresovat s tím, jestli mám v pořádku všechny úřady... bude mi stačit stres z toho, co mě čeká v porodnici, protože samozřejmě nevím do čeho jdu, tak se bojím :)

Díky moc za všechny odpovědi. Pokud jsem na špatném místě, prosím řekněte kam to napsat, aby to bylo dobře. A pokud to už někdo řešil, omlouvám se podruhé a prosím o link :)

Hezký den všem, Lída
Obrázek
Uživatelský avatar
Lidulka
Pískle
 
7 příspěvků
10. prosinec 2007
Jižní Čechy - J. Hradec
Příspěvekod Gábinka » čtvrtek 21. únor 2008, 14:22
Tak zkusím popořádku:

Mateřská - no nástup neurčuje doktor, ale ty sama. Nastupuje se 6-8týdnů před termínem porodu, který ti doktor vyznačí na potvrzení - formulář (jsou tam pak nějaké výjimky a podmínky konkrétního nástupu v určitých případech, ale na to nejsem specialista - já byla v normálním zaměstnaneckém poměru, takže 6-8týdnů před - nemusí být na den přesně, prsotě mezi 6tým a 8týdnem).

S doktorem je třeba domluva spíš v případě, že mateřská dovolená následuje po neschopence - rizikovém, protože o jejím ukončení rozhoduje doktor.

Potvrzení o nástupu na mateřskou odneseš do zaměstnání, kde ti to potvrdí a pak dál záleží, u koho jsi zaměstnaná. U malé organizace do 25zaměstnanců vyplácí mateřskou okresní správa soc. zabezpečení, zaměstnavatel ten papír pošle tam (nebo já si to vp ráci nechala potvrdit a odnesla sama), u velké vyplácí zaměstnavatel a nechá si to tam.

Další krok - matrika. V porodnici, kde budeš rodit, dostaneš formuláře na vyplnění údajů, současně s tím seznam dokladů, které bude třeba dodat. V některých porodnicích ty papíry berou dopředu, v některých až při nástupu do porodnice. Někde si pak můžeš rodný list po porodu vyzvednout na matrice sama, jinde ti ot pošlou domů.

Až ti dorazí rodný list, tak si v klidu vyplníš žádost o porodné (až po narození) a odneseš na úřad práce - sociální odbor. Formuláře se dají vyzvednout dopředu, nebo pak stáhnout na internetu. Je na to čas po porodu.

Po porodu máš povinnost do 8 dnů nahlásit na zdravotní pojišťovnu dítě. S tím, že rodný list jsem tam po dohodě nafaxovala poté, co dorazil (trvalo to určitě dýl jak těch 8 dní). Na základě toho mi pak poslali kartičku zdr. pojišťovny.

Kopii rodného listu je třeba dodat do zaměstnání a budou ji chtít i na sociálce, která případně vyplácí mateřskou.

Některé holky pak chodí miminka nahlašovat na úřad, u nás na vsi nic nechtěli. Nevím, jestli to není kvůli poplatkům za popelnici, platí se i za miminka, ale nevím, jak to funguje ve městech a bytech, tady se platí z akaždou osobu na baráku.

Jinak jsem nic víc snad neřešila.

Když jsem si pak nesla formulář se žádostí o porodné, tak mi rovnou naservírovali formuláře na rodičák a případně o přídavky na dítě, abych to měla dopředu a v klidu si vše nechala vyplnit a potvrdit. Ale to podat je pak chvilka čas.

Přídavky na dítě záleží, kolikanásobek životního minima máte a podle toho je dostanete. k tomu budou případně potřebovat potvrzení ze zaměstnání o příjmu (tvém a manželově - přítelově). Ale to ti poradí po porodu, až si tam půjdeš s tím porodným.

To je tak zhruba všechno ,jestli se nepletu.
Gábinka
BC katalog (moderátor)
 
16435 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Petulda » čtvrtek 21. únor 2008, 14:26
Ahoj,
tak před porodem se teda kromě nástupu na mateřskou nevyřizuje snad nic. Teda aspoň já nic takovýho nevyřizovala. Ke všemu dalšímu totiž potřebuješ už rodný list. Gábinka už ti to hezky všechno popsala ;) .

Jedině pokud nejsi vdaná, tak je asi lepší vyřídit příjmení dítěte předem na matrice.
P
Uživatelský avatar
Petulda
Howgh
Howgh
 
5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Nanka » čtvrtek 21. únor 2008, 14:26
Pokud me pamet neklame, tak vsechno potom, protoze vetsinou potrebujes rodny list ditete. Na matriku teda zajit muzes, ale za mnou byla matrikarka primo v porodnici. Jo, a jeste je treba prihlasit dite ke zdrav.pojistovne, asi do 10dnu, nebo tak nejak. Nanka
Uživatelský avatar
Nanka
Krafařka
Krafařka
 
836 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Lidulka » čtvrtek 21. únor 2008, 14:36
Ahoj,

Díky moc za odpověď.

S mateřskou tedy bude záležet na doktorovi, protože jsem na neschopence - už od začátku a nevypadá to, že by mě ještě posílal do práce. Ze začátku jsem se ptala, teď už se neptám, když mi několikrát zopakoval, že příště uvidíme :):) V práci si zvykli na to, že tam nejsem, tak už jim v tom nebudu dělat nepořádek :)

K tomu papíru na matriku - jestli to dobře chápu, mám si ho vyzvednout teď, vyplnit a pak si ho jenom vzít sebou do porodnice? Já mám totiž obavu z toho, že až tam přiletím vyplašená z toho, že rodím, tak abych ještě něco nevyplňovala :) - v případě, že by to muselo být před porodem.

Takže ještě jednou děkuju... jsem holt vyplašená prvorodička, kam se podívám tak na mě kouká něco, o čem nic netuším (co koupit, co kde vyřídit, kdy jet do porodnice :):):) )... to ještě budou divoké tři měsíce, snad se dočkám prcka ještě s nějakým duševním zdravím :):)
Obrázek
Uživatelský avatar
Lidulka
Pískle
 
7 příspěvků
10. prosinec 2007
Jižní Čechy - J. Hradec
Příspěvekod Gábinka » čtvrtek 21. únor 2008, 14:45
No pokud nezačneš rodit předčasně, tak formuláře dostaneš, až začneš chodit do porodnice do předporodní poradny.

Jinak v prvním těhotenství trvala doktorka na tom, že z rizikového můžu přestoupit pouze 8týdnů před TP, v tomhle těhu nebyl problém domluvit to na 6 týdnů před TP (a ještě se domluvit, že to bude podle TP dle UZ, který mám později a je prokazatelně správný)
Gábinka
BC katalog (moderátor)
 
16435 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lidulka » čtvrtek 21. únor 2008, 14:53
předporodní poradna? :):) vida, další věc o který netuším... to mi taky řekne doktor, kdy tam mám jít? nebo se mám snažit někde domluvit něco sama? nemám problém obvolat místa, která se tváří jako že by s tím mohly mít něco společného :) ale jednak bych ráda volala až ve chvíli, kdy vím, co vlastně chci a taky - každý má práce nad hlavu a lidi v porodnici nejspíš ještě tuplovaně, takže bych nerada volala a zdržovala v případě, že poradna je něco jako prohlídka a doktor si mi sám řekne, kdy a kam mám jít...
Obrázek
Uživatelský avatar
Lidulka
Pískle
 
7 příspěvků
10. prosinec 2007
Jižní Čechy - J. Hradec
Příspěvekod Gábinka » čtvrtek 21. únor 2008, 14:55
pár týdnů před porodem obvykle doktor pošle těhulku do porodnice, kde chce rodit a tam dál dochází na poradny, které dosud navštěvovala u svého gynekologa. Takže si spíš víceméně vyhlídi porodnici, kde bys chtěla rodit a pozjiš´tuj, od kdy se tam dochází a oni ti pak už vše dají a připravíte to:)
Gábinka
BC katalog (moderátor)
 
16435 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Petulda » čtvrtek 21. únor 2008, 15:09
Formuláře jsem dostala na kurzu v porodnici, někde je dává i gyndr., někde v poradně v porodnici.
Uživatelský avatar
Petulda
Howgh
Howgh
 
5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Sebasty » čtvrtek 21. únor 2008, 16:14
Asi záleží na místních zvycích - já s prvním chodila pořád na svoji gyn, s druhým 14 dní před termínen už 1x týdně na monitor do porodnice, kde jsem se rozhodla porodit (v Brně jsou 3), u vás zřejmě bude jen jedna. Ale to ti určo tvůj gyn dr.řekne.
Žádný papíry pro matriku jsem nedostala :? , až po porodu a to jsem rodila jako svobodná matka (a neudávala jsem otce do RL).
ObrázekObrázek
Obrázek Obrázek[/url]
Sebasty
Diskutérka
Diskutérka
 
2593 příspěvků
05. říjen 2006
Příspěvekod Gehenna » čtvrtek 21. únor 2008, 16:56
Pokud se chci pro jméno (křestní) rozhodnout až po porodu, musím to někde dopředu hlásit? Kde?
Jo a kam spadám podle matriky? Já mám momentálně trvalý pobyt asi 70 km od místa, kde bydlím (a to ještě s trojím přesedáním), můžu případně na tu matriku zajet (kdyby to bylo nezbytně nutné) už 5 měsíců předem?
A ještě se rovnou zeptám - pokud nechci uvádět otce do RL, bude někdo obtěžovat přítele, se kterým žiju?
Uživatelský avatar
Gehenna
B-C Kašpar
 
26188 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Sebasty » čtvrtek 21. únor 2008, 17:04
Jméno jsem nahlašovala až při příjmu do porodnice - holčičí i klučičí (kvůli statistice prej). Takže o tom papíru, který se nosí do porodnice, jsem jenom slyšela. Ta matrikářka, resp.sekretářka, která komunikuje s matrikou, nosí papíry k podpisu až 2.den po porodu a pak to tam posílá, takže teoreticky máš na výběr jména čas.

Na matriku spadáš podle trvalého bydliště. Zajet tam můžeš, ale co by jsi tam dělala :D , oni ti rodný list vydají až na úkor toho papíru co jim pošle porodnice ;) .

Přítele obtěžovat nebudou, jeho jméno nikde nefiguruje, obtěžovat budou tebe :-? . Ale ne na matrice, až pak sociálka :roll: .
Sebasty
Diskutérka
Diskutérka
 
2593 příspěvků
05. říjen 2006
Příspěvekod Gehenna » čtvrtek 21. únor 2008, 17:11
Ach, děkuji, stejně si to bydliště zkusím změnit, jezdit tam pak na nějaké vítání občánků, to bych se zjevila:)
A nebude třeba babě ze sociálky vrtat hlavou, že bydlím v bytě psaným na chlapa, co ale není otec? Resp. může podnikat nějaké přímé kroky proti mé vůli?
Uživatelský avatar
Gehenna
B-C Kašpar
 
26188 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Sebasty » čtvrtek 21. únor 2008, 17:23
Já myslím, že to je čistě tvoje věc u koho bydlíš - přece každá svobodná matka nemá vlastní byt ;), akorát to pak možná bude mít dopad na tvoje sociální dávky. Jednou mi dokonce přišla kontrola, taková fajn ženská, zkontrolovala jak spíme, jestli má malej postýlku a tak, jak je o něj postaráno, možná skoukla jestli tam nejsou ještě nějaký chlapský boty ;) a šla. Vše v poho.

Aha Maky - tak jsem to zkonila :oops: - já mám TP i místo narození mimin v Brně....
Sebasty
Diskutérka
Diskutérka
 
2593 příspěvků
05. říjen 2006
Příspěvekod Gábinka » čtvrtek 21. únor 2008, 17:26
Gehenna píše:Pokud se chci pro jméno (křestní) rozhodnout až po porodu, musím to někde dopředu hlásit? Kde?
Jo a kam spadám podle matriky? Já mám momentálně trvalý pobyt asi 70 km od místa, kde bydlím (a to ještě s trojím přesedáním), můžu případně na tu matriku zajet (kdyby to bylo nezbytně nutné) už 5 měsíců předem?
A ještě se rovnou zeptám - pokud nechci uvádět otce do RL, bude někdo obtěžovat přítele, se kterým žiju?


U nás v porodnici to bohužel nejde, abych se rozhodla až v momentě porodu nebo po něm (pokud se nejedná o ten p ředčasnej). Ten papír prostě musí bejt při příchodu (ale dřív si to taky neberou, což nechápu - že bych to tam dala do karty v rámci předporodních poraden).

Co se týče matriky, tak RL vystavuje matrika, která je v místě porodnice.

Jak to je s neuvedením otce neporadím - ale v dotazníku se píše, že v případě, že ta dohoda o jméně nebude podepsána od obou rodičů a po vyzvání nebudou podpisy doplněny, oznámí matrika skutečnost soudu, který určí dítěti jméno. Do rozhodnutí soudu bude jméno dítěte uvedeno NEURČENO.

Ale asi to nedělají u každého případu, takže fakt netušim.


Ad ostatní k dotazníku o jménu:

Dotazník spolu s oddacím listem (svobodné matky s RL a případně protokol o určení otcovství k dosud nenarozenému dítěti, rozvedené matky s pravomocným rozsudkem rozvodu a RL). U nás chtějí doklady v originále nebo ověřenou kopii.

A taky se ujistěte, že jméno, které vyberete, pokud není typické nebo je to tvar jména, je skutečně povoleno (hodně se ujišťovali, že můžeme mít Báru a ne Barboru - ale měla jsem to vyzjištěné z matriky)

Jo a vyplněná jsme musely mít obě jména - asi ne kvůli statistice jako kvůi tomu, že kdyby to náhodou bylo jiné pohlaví a když to chtěj dopředu...:D

Vítání občánků dělá obec v místě bydliště, u nás nic, tudíž žádné nebylo
Gábinka
BC katalog (moderátor)
 
16435 příspěvků
21. září 2006

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy