ADV TOP
ADV LEFT

neplazí se, neleze 10,5 m - Vojtovka?

Vše od narození do roku dítěte
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Sylvah » středa 02. leden 2013, 22:24
Ahoj,
mám všechny děti línější, první začal lézt v jedenácti měsících, třetí cvičil Vojtovku cca od osmi měsíců, neb dr nebylo nic divného na predilekci ani slehnuté hlavičce :-(, lézt začal až ve čtrnácti měsících. Teď lítá jak drak (a nejen to, rozhodně není nešikovný), jak to bude s držením těla do budoucna u obou, to je ale otázka....

Kontakt na výbornou rehabku na Vojtu v Brně můžu dát, i jen na konzultaci. Ale pokud ty nemáš pocit, že má malý problém, tak bych se asi porozhlédla spíš po někom na Bobatha, protože začít cvičit v tomhle věku je fakt hodně náročné.

Každopádně pokud cvičit začnete, tak to určitě nemůže uškodit....

Držím palce, ať se malý rychle rozleze a máte pokoj....
Sylvah
Drbna
Drbna

4009 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Piffa » čtvrtek 03. leden 2013, 09:26
Kebuso, jsem tam jako samoplátce, chodíme cca 1x měsíčně, platí se 350,-, což na PHA není tak hrozné.
Piffa
Krafařka
Krafařka

670 příspěvků
01. září 2009
Příspěvekod Ela » čtvrtek 03. leden 2013, 10:23
Ahoj.

Naše malá dělala něco podobného, koulala se a plazila ještě na začátku 10 měsíce. Narazila jsem na příšernou neuroložku, které ve všem hledala nějaké problémy, podle ní byl stav dítěte , které neleze v 10 měsících, na pováženou :roll: . Ale naštěstí nás poslala za dobrou terapeutkou. Tam jí i zjistili, že preferuje jednu stranu (na druhé straně měla zlomenou po porodu klíční kost), takže jsme cvičili, docela krátce, jak byla velká, bylo to cvičení složitější. Ale docela rychle se srovnala, lézt nakonec začala v 11 měsících a chodit na konci 13 měsíce. Pak jsme cvičili ještě na balónu,ale to už se dalo.To cvičení bylo příšerné,ale spíš pro mě než pro ni, teď mi vůbec nějaká pomalá nepřijde, naopak je na pohyb šikovnější než děti kamarádek, které lezly dříve. Být tebou, obrním se trpělivostí a cvičení zkusím.
Ela
Howgh
Howgh

9044 příspěvků
24. listopad 2006
Příspěvekod Piffa » čtvrtek 03. leden 2013, 12:01
Kebusa píše:Piffo, děkuju! Jestli to jednou měsíčně stačí, tak taky vyrazíme.

já jen upřesním, cvičíme každý den doma (1x denně, máme sérii cca 20 cviků, které střídáme, cvičení zabere 10 minut), tam chodíme na kontrolu (zařazení nových složitějších cviků). Cvičení vychází z dětské jógy a klasického posilování břicha a zad. Fyzioterapeutka zkouší i taping na nohy (vbočený kotník)

Výsledek je znát už po měsíci, zatáhlo se mu břicho, celý se zpevnil, udělá věci, co dřív nedokázal. To ostatní se zlepšuje pomaleji (postavení nohou).

Ale co jsem chtěla říct, ač mám aktivní dítě (chodí na plaveckou přípravku, na cvičení pro děti, jezdí na kole), tak pokud tam ta chyba je, tak jí nezaměřené cvičení neodstraní.
Piffa
Krafařka
Krafařka

670 příspěvků
01. září 2009
Příspěvekod Vanda_ » čtvrtek 03. leden 2013, 23:42
Nečetla jsem celou diskuzi, ale pokud se ti do vojtovky joo nechce, můžeš se pídit po alternativách. Mně osobně se vyplatilo chodit s klukem k osteopatce. Nevím, odkud jsi, já byla spokojená se svou pražskou - http://www.osteopatie.cz/kontakt.php, ale třeba bys to měla z ruky. Poslala jsme k ní později i kamarádku s hypotonickou holčičkou (náš kluk byl jenom "křivej", ale vojtovka se nám prostě nedařila, takže to šlo tudy), a paní jí pomohla hodně. Nechci jí nějak propagovat, jen uvádím jako další možnost, dá se i kombinovat, že jo. Držím palce!
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Vanda_
Krafařka
Krafařka

910 příspěvků
25. květen 2009
Praha
Příspěvekod Piffa » pátek 04. leden 2013, 09:52
chodím sem k Markétě Hrnčířové
http://www.therapypoint.cz/index.php?op ... 2&Itemid=3
je to na Evropský P6
Piffa
Krafařka
Krafařka

670 příspěvků
01. září 2009
Příspěvekod Oldmill » úterý 15. leden 2013, 17:24
Tak minulý týden u rehabilitační sestry se syn začal plazit :-) Od té doby se plazí často, ale tak max. 2m, delší trasy se většinou stále koulí. Začal si také klekat - nejprve přitahováním třeba za otevřené šuple a po pár dnech i jen tak na volném placu, to ale zase buchne tak za vteřinu dvě dolů. Při plazení i zvedá zadeček a občas se zvedne na kolínka, ale zas mu to ujede dolů. Měl takový bouřlivý vývojový týden a každý den mu to jde líp a líp.

Sestra s ním zkoušela 4 pozice z Vojtovky, ale udržela ho jen v jedné, takže prý my ho asi dost těžko udržíme. Doporučila spíš Bobatha, ale to oni nedělají, museli bychom do Boskovic. Taky jí syn přišel trochu hypotonický, ale říkala, že hodnocení tonusu je subjektivní - jednoznačné jsou jen jasné patologie, silná hypotonie a silná hypertonie. (Ve zprávě od neurologa, když byly synovi 2m, jsme měli, že tonus je v normě, tak jsem se ptala, jak to že je teď hypotonický.)

Dnes jsme byli znovu u neurologa, který syna "proklepl" atd. a shledal tonus normální (ne patologický). S rehabilitací by počkal tak 2 měsíce, jak se bude syn vyvíjet. Takže tomu asi zatím ještě necháme volný průběh a pro jistotu si pozjišťuju věci kolem Bobatha. A ještě to asi proberu s pediatrou.
Oldmill
Žvatlalka
Žvatlalka

247 příspěvků
08. únor 2012
Příspěvekod Piffa » úterý 15. leden 2013, 18:06
tak to je super
Piffa
Krafařka
Krafařka

670 příspěvků
01. září 2009
Příspěvekod Kacous » úterý 15. leden 2013, 18:14
Bezva ;)

Jinak až se začne pořádně plazit a bude to dělat už dobře a jako blesk, tak jsem pak syna naučila lézt tak, že jsem mu dávala za tričko kostičku. Byl totiž taky "líný", plazil se jak blesk a potřebu lézt neměl. Tak jsem mu dávala tu kostku na pár hodin denně a rozlezl se asi po 14 dnech ;)

A pokud na něm rehabilitační ani neurolog nenašel nic špatného, tak bych se na cvičení asi vykašlala a snažila se jen stimulovat k nějakým posunům.

Mírnou hypotonii taky máme, neuroložka říkala, že je to vývojové a že z toho vyroste.
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3646 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Suziw » středa 05. červen 2013, 07:24
Ahoj,

moc bych prosila někoho kdo má podobné zkušenosti o jakési uklidnění. Mám chlapečka 10 měsíců co poměrně často stoná. Má starší sestřičku a ta mu nosí ze školky různé nemoci, on to vždy odnese a měl už několikatera antibiotika a to opravdu vždy doktorka zvažovala zda je to nutné. Po poslední nemoci - oboustranný zánět středního ucha jsem rozhodla dceru ze školky vzít úplně.
Syn je navíc hypotonický. Do půl roku se vyvíjel normálně, začal se přetáčet a doktorka na něm nic neviděla. Potom jsem si sama všimla, že se nevzpřimuje na ručičkách a v 8 měsících už bylo jasné že je motoricky pozadu, naše doktorka chyběla a byl tam záskok, byli jsme odesláni na rehabilitace. Na první návštěvě nám ale sestra dala jen jeden cvik s tím že máme přijít za měsíc, přišlo mi to nedostatečné. Opět jsem šla k dětské dr. že se mi to zdá málo a tentokrát už tam byla naše dětská doktorka, která nás okamžitě hnala na neurologii. Tam zkonstatovali hypotonii horní části trupu, prý nohy v pohodě a dali nám cviky na posílení zad a rukou. Naštěstí po psychické stránce je syn prý trochu napřed, hodně povídá, má velmi mnoho slabik a proto každý lékař co ho viděl řekl to samé, že je potřeba jen vycvičit ty svaly na zádech aby se začal vzpřimovat a následně lézt. Cvičili jsme 14 dnů a syn udělal mírný pokrok - začal se točit jako hodiny kolem dokola. Bohužel pak přišly teploty a zánět průdušek, hned potom uši.
Už jsem z toho zoufalá, protože během nemocí se cvičit nesmí a tedy teď bude synovi 10 měsíců, neleze, nevzpřimuje se, neumí se ani plazit díky slabým ručičkám. Vím, že je potřeba cvičit, ale nesmí mi stonat. Chci se zeptat, jestli nemá někdo podobnou zkušenost, třeba za jak dlouho lze vycvičit svaly aby se začal stavět na rukách a posunul se dopředu?
Jinak si myslím, že je to hezký milý chlapeček, velký smíšek, chápe spoustu věcí už v tomhle věku, jen ten pohyb prostě. děkuju předem.
Suziw
Pískle

9 příspěvků
03. červen 2013
Příspěvekod Oldmill » středa 05. červen 2013, 08:28
ahoj, úplně ti asi neporadím, ale jsem zakladatelka téhle diskuze a můžu ti popsat, jak to bylo u nás. Jeden doktor (rehabilitační) nám tvrdil, že syn je hypotonický a musíme cvičit, druhý doktor (neurolog), že není hypotonický a nemusíme cvičit. Jak jsem to pochopila, tak hypotonie se nedá zjistit nijak objektivně, každý doktor to hodnotí subjektivně, záleží i na teplotě v místnosti atd., takže bych z toho moc neplašila (já jsem v lednu teda taky plašila :-))

Rozhodle jsme se necvičit (syna nešlo udržet). Syn se rozplazil asi v 11 měsících a v 12,5 měsících začal lézt (zatím dost nejistě), brzy pak už lezl jistě a začal se stavět. dlouho ale nedělal žádné krůčky, nábytek začal obcházet asi ve 14 měsících. teď mu je 15,5 měsíců a pořád jen obchází nábytek, ale už dost jistě, a chodí (nejistě) za jednu ručičky. v mluvení je taky napřed a jemnou motoriku má taky dobrou, všechno chápe, je šikovný. Prostě když se nějaké dítě vyvíjí trochu rychleji v určité věci (mluvení), tak se prostě nestíhá tak rozvíjet v jiných věcech (chození), ale pak se to určitě srovná.

Jakmile se mi rozplazil, tak jsem to přestala řešit a jsem v klidu a syn normálně postupuje dál, i když v téhle oblasti pomaleji. Neboj se, všechno je v pořádku. Prostě cvič, když to bude možné, a když ne, tak se nedá nic dělat. Lézt i chodit se určitě naučí. Dřív to cvičení taky nebylo a všichni lidi chodí, až tedy pochopitelně na nějaké vážné případy postižení, což není váš případ. Ten náš rehabilitační doktor kolem toho taky šílel a když jsem se zeptala, co by se stalo, kdybychom necvičili, tak prý by syn mohl mít ploché nebo křivé nohy, nebo bolesti zad. No, tak to já mám taky, není to nic příjemného, ale myslím, že mě to nijak nehendikepuje. Každopádně mým cílem není vychovat dokonale stavěného nadčlověka, ale spíš pohodové dítě a toho rodič docílí hlavně sovjí pohodou :) :erik:
Oldmill
Žvatlalka
Žvatlalka

247 příspěvků
08. únor 2012
Příspěvekod Ssoniks » středa 05. červen 2013, 12:29
Cvicili jsme take ted necvicime honzik ma epilepsii takze jsme to vymenili za hipoterapii
Ssoniks
Klábosilka
Klábosilka

591 příspěvků
03. červen 2012
Příspěvekod Suziw » středa 05. červen 2013, 12:38
Moc děkuji, byli jsme dnes na rehabilitaci, bylo mi řečeno, že vzorce má syn správný, že prý kdyby mu bylo míň, že by mi rovnou řekla, že je v pohodě, ale že takhle cvičit musíme. I jsem se ptala na metodu Bobatha, ale řekli mi, že ta se cvičí až se staršíma, kde už Vojta není možný.
Tak vytrváme. Jen prosím držte palce ať zase nestoná a můžeme pilně cvičit. :D
Suziw
Pískle

9 příspěvků
03. červen 2013
Příspěvekod Suziw » středa 05. červen 2013, 12:40
náhodou mně tvůj příspěvek moc pomohl, někdy propadám trochu beznaději, že se snad v životě nezačne vzpřimovat a že se nenaučí lézt. Příští týden máme kontrolu na neurologii po 6 týdnech, z toho jsme ale mohli cvičit jen 2 týdny, tak nevím, jak se bude neuroložka tvářit. Nám právě řekli všichni, že je hypotonický. :(
Suziw
Pískle

9 příspěvků
03. červen 2013
Příspěvekod Ratta » středa 05. červen 2013, 12:46
Oldmill, moc děkuji, žes napsala, jak to dopadlo.

Suzi, doufám, že to dopadne dobře. Ten náš je taky fyzicky pozadu (mentálně zase popředu), ale ne až tak, jak ten váš, ale pokroky nějak dělá a já jsem čím dál, tím klidnější, páč vidím, že jak už bylo řečeno, nakonec z něho bude normální chodící dítě, jako všechny zdravé děti. Mám silné tušení, že za jeho opožděním je lenora (má ji po jeho mamince a tatínkovi :)), prostě ke všemu potřebuje mít hodně silný důvod, aby to udělal. U vás to podle mně budou ty nemoci, dítě přece potřebuje být v pohodě, aby zkoušelo nové věci. Tak jako tak, věřím, že to "dožene", ty úvozovky jsou tam proto, že se v odhadech řídíme jen nějakou statistikou, která nezohledňuje individualitu dítětě, takže možná že i pohled na to, jestli je pozadu, není moc objektivní. Hlavně se nestresuj, jednou zesílí a bude lítat tak, že ti to poleze na nervy :)

EDIT: Našemu je 11, plazí se jak dement (strašně), neleze, doteď se nestavěl, nechtěl. Já jsem to moc dosud neřešila, jen to moje okolí... A včera se najednou sám postavil :?. Ale pod dojmem diskuze to budu řešit s doktorkou, bojím se, aby neměl v budoucnu problémy s páteří třeba.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012