ADV TOP
ADV LEFT

Imunitní okno a vše kolem něj

Vše od narození do roku dítěte
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Karoli » pátek 22. květen 2015, 08:39
Ahoj ženy, jak se říká, kdo je připraven, není překvapen, aneb vaše zkušenosti a doporučení sem :)

Ptala jsem se doktorky na imunitní okno, povídala určitě zkusit mezi 4.-6. měsícem lepek, na netu jsem se dočetla spousty různých informací a potřebovala bych si to nějak ujasnit. Momentálně plně kojím, předpokládejme tedy, že za nějaký ten měsíc dva budu pořád plně kojit (fakt bych ráda). Jak tedy začít? Co zkoušet? Čím začít? Jak pokračovat? Kolik toho dávat? Jak podávat? Co můžu čekat? Co mám sledovat?
Otázek mám plno, proto bych uvítala vaše zkušenosti a doporučení, abych byla alespoň trochu předpřipravená...
A určitě se to nebude hodit jen mě, ale i jiným ženám :)

Díky Karol
Karoli
V osobním kontaktu nepříjemná :-)

2110 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod E-liska » pátek 22. květen 2015, 09:03
Můj laický názor:
Imunitní okno fajn, jako ano je to fakt, ale zas mi to přijde jako zbytečně módní humbuk a křeč...
Jestliže v tu dobu je matka plně kojící a sama není alergička na nějakou potravinu, vykvákla bych se na to. A to z toho důvodu, že v podstatě VŠE, co matka pozře, se do toho mlíka dostane. Včetně fakt velkejch bílkovinnejch molekul jako je lepek (nevěřila jsem, našla jsem si k tomu studie a fakt že jo).
Nebránila bych se dát nějakej dlabanec před půl rokem, to jako ne, ale prostě podle pocitu, potřeby a ne honem honem rychle nacpat do dítěte tohle tamto, aby proboha pak nebylo alergický. To je totiž zas opačnej extrém dřívějšího přístupu co nejdýl bez lepku, vajec, kravského mléka... a matky zas padaly hystericky do mdlob, když babička děcku dala kus rohlíku, nebo piškot.
Další věc je, že se můžeš třeba na hlavu stavět, ale děcko si to stejně udělá po svým ;-)
A eště trochu jiná situace je u kojících matek alergiček.

Jinak, co jsem pochopila, tak ti mrňousa prdí po kdečem a spoustě věcí se v jídle vyhýbáš. Takže bych kolem těch 3-4 měsíců spíš začala pomaličku zkoušet, co snese v mlíku a nedělá jí zle na zažívání a až potom bych postupně řešila, kdy a jaký příkrmy ;-)
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod E-liska » pátek 22. květen 2015, 10:04
Jiank teda abych se víc vyjádřila k praktický stránce věci.
zaprvé bych nejdřív všechno zkusila "prohnat přes mlíko", snědla bych a viděla, co to s prckem dělá ohledně zažívání, kožní reakce. V případě, že něco nesedne, tak to bych do příkrmů zaváděla s opatrností.
Třeba vím, že oba kluci se mi už přes kojení osypávali po exotickým ovoci (krom banánu), nebo ovoci jako černej rybíz, jahody. Naopak třeba ořechy apod. nikdy žádnýmu nevadily. Tak jsem s tím prostě počkala dýl, po nějaký době zkusila znova. Tříletej teď už se vším v pohodě, vadí mu věci s velkým množstvím "chemie", hlavně barviva (osypal se po narozeninovým dortu s barvenou potahovkou a marcipánem, když toho sežral hodně) Holce nevadilo v podstatě nikdy nic, ale zato na prdy dlouho trpěla i z čistý vody...
Nikdo u nás vyloženě alergik na nic není.
Karoli píše: Jak tedy začít? Co zkoušet? Čím začít? Jak pokračovat? Kolik toho dávat? Jak podávat? Co můžu čekat? Co mám sledovat?
Otázek mám plno, proto bych uvítala vaše zkušenosti a doporučení, abych byla alespoň trochu předpřipravená...
A určitě se to nebude hodit jen mě, ale i jiným ženám :)

Díky Karol

Samozřejmě začínat vařeným - lepší stravitelnost, pak teprve postupně věci v syrovém stavu. S ovocem začít oloupaným (stravitelnost, alergie - třeba někdo je alergickej na neloupaný jablka, oloupaný nevaděj)
Začít věcma přirozenýma pro pěstování v ČR a dané roční období.
V podstatě už od těch čtyř měsíců se dává i maso, opatrná bych byla hlavně s rybama, i s drůbeží z klasických chovů (kvůli růstovejm hormonům, ATB)
I jogurt, co se dřív doporučoval tuším od 8měs. se teď dává klidně v 5měs. (plnotučný, bílý)
Jen kravský mlíko se pořád nedává cca do roka - hlavně kvůli horší stravitelnosti. Tvaroh taky ne, kvůli vysokýmu obsahu bílkovin, což zbytečně zatěžuje ledviny.
Pakliže budeš vařit, přidávat kvalitní oleje, nebo máslo/sádlo
Už od začátku se teď může přidávat třeba vločky, těstoviny, obilný kaše - prostě ten lepek.
Jak podávat - no klasika začít rozmixovanýma kašičkma a lžičkou
Kolik dávat - záleží na dítěti, z hlediska "otužování" stačí, když ti pozře třeba aspoň dvě tři lžičky
Co můžeš čekat - cokoliv :D V podstatě buď to jíst bude, nebo ne, buď se z toho pos.../bude mít prdy/zácpu, nebo ne, buď se z toho osype, nebo ne...
Co máš sledovat? Nejlíp dítě :)
Záleží taky, jestli chceš radši víc vařit, nebo kupovat.
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Karoli » pátek 22. květen 2015, 10:13
To zní teda skoro vedecky [SEE-NO-EVIL MONKEY] jako příkrmy jsem teda takhle brzy v planu neměla a ani nemám. Zkouším už teď různý jídla, kokos na buchte ji vadil a taky papriky. Ale minimálně ten lepek bych asi zkusit chtěla,jen teda přesně nevím kdy?
Karoli
V osobním kontaktu nepříjemná :-)

2110 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod E-liska » pátek 22. květen 2015, 10:28
Karoli píše:To zní teda skoro vedecky [SEE-NO-EVIL MONKEY] jako příkrmy jsem teda takhle brzy v planu neměla a ani nemám. Zkouším už teď různý jídla, kokos na buchte ji vadil a taky papriky. Ale minimálně ten lepek bych asi zkusit chtěla,jen teda přesně nevím kdy?

Asi bude holt cíťa, tak bych to radši moc nehonila. Začla bych až bych "měla pocit", mě ty čtyřměsíční prostě přijdou moc malincí, mám to tak nastavený asi nejdřív od 5 měs. (ale to je zcela můj osobní pocit u mých dětí) - klasicky mixovanou vařenou mrkvičkou, s trochou másla. Lepek by podle teorie imunitního okna (to je od 4 do 6ti měsíců) mělo dítko ochutnat
před ukončeným šestým měsícem. To bych vyřešila tak, že bych udělala tu mrkvičku řidší a dohustila za horka nějakou lepkovou instantní nemléčnou kaší (ovesná, špaldová, pšeničná krupicová).
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Trixl » pátek 22. květen 2015, 11:09
Dávala jsem od půl roka kaši, sem tam piškot, kluk byl plně kojený, ale stejně má nesnášenlivost všech tří poblbanejch alergenů (pšenice, mlíko, vejce), ovšem projevilo se to u něj až po třetím roku, do té doby ani ťuk, ani atopák.
Ve starých knížkách se sice začínalo od 4 měsíce, ale zeleninovými šťávičkami a vařenou zeleninou nikoli lepkem. Mlíko, pokud máma nemohla kojit, to byl sunar nevím od kolikátého měsíce, před sunarem byla možnost sušeného mateřského. Co mi říkala pediatra, tak v té době se v porodnicích na dokrmení dával novorozencům ovesný odvar.
Trixl
Howgh
Howgh

15770 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Mae » pátek 22. květen 2015, 12:42
jdete mi do rány. Našemu třetěti se blíží 4. měsíc. Jenže u nás starší oba atopi a alergici, ten starší extremně, mladší vlastně v pohodě. U třetěte (kojená) vynechávám od začátku vejce a mléko, protože na to jsou alergičtí oba starší. Metodou pokus omyl jsem zjistila, že malá reaguje taky na lepek a rajčata. Kiwi, jahody, oříšky, čokoládu atd. vůbec nezkouším. Ještě reaguje na něco dalšího, ale to nejsem schopná zjistit. Takže já mám v plánu jí v imunitním okně dát přes mlíko ta vejce a mléko, možná oříšky a čokoládu.
Nejsem si jistá s tím lepkem a rajčatama. Jestli to mám znovu zkusit nebo vynechat a zkusit až mnohem později. Nevíte někdo?
Mae
Krafařka
Krafařka

626 příspěvků
12. prosinec 2009
BE
Příspěvekod Mermaid » pátek 22. květen 2015, 18:29
Hezký článek tu: http://www.alergieimunita.cz/clanky/dot ... -prevence/
a příkrmy v praxi tady: http://www.modrykonik.cz/zavadeni-detskych-prikrmu/

Plně jsem kojila 7 měs. a mezi 4. - 5. m jsem vyzkoušela v malém množství základní skupiny alergenů dle článku výše. Po 6. měsíci jsem začala zavádět klasické příkrmy. Takhle jsem to dělala i u prostřední dcery, ani jedna s tím neměla žádný problém.
Mermaid
Diskutérka
Diskutérka

2301 příspěvků
07. únor 2007
MB
Příspěvekod Datlik » sobota 23. květen 2015, 15:08
K imunitnímu oknu se nevyjádřím - nestudovala jsem, jen moje a zprostředkovaná zkušenost. Mladšímu jsem začala dávat zeleninu (dýně, mrkev) v 6ti měsících (4 měsíce gestačně, byl nedonošený). Pak jsme přišli na neurologii (kam nedonošené děti zvou), byla jsem strašně zprdnuta a bylo mi řečeno "do 6ti měsíců gestačních jen kojit, nic nedávat". Trochu mě to překvapilo, ale protože jsem předtím slyšela to, co uvedu dál, vrátila jsem se k plnému kojení. Problémy žádné nejsou a nebyly.
Druhá zkušenost je starší a zprostředkovaná - u dítěte, kterému původně hrozila kardiologická operace, došlo k nečekanému zlepšení, operace nebyla nutná. MUDr. to komentovala" to je to plné kojení, když dítě do 6ti měsíců nedostane nic jiného než mateřské mléko, dělá to divy". Nevím o tom, že by toto dítě bylo alergické.
Datlik
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
19. květen 2011
Příspěvekod Helienka » sobota 23. květen 2015, 18:57
Když jsem si informace hledala já, našla jsem odkaz na studii, ze které jsem si odnesla jednu pro mě tehdy důležitou informaci (dále interpretováno laikem). "Imunitní okénko" je důležité z pohledu kombinace kojení a zavádění příkrmů. Jelikož v Evropě (podle toho článku) ženy ukončují kojení kolem 6. měsíce a je vhodné alespoň dva měsíce kombinovat alergeny a MM, doporučuje se právě v tom 4. měsíci začít nějaké alergeny dávat.

Jelikož jsem věřila tomu, že kojit budu déle než do šesti měsíců (věřila píšu proto, že nikdo nic nevíme jistě), tak jsem s příkrmy u dětí začala později. Souvislost s alergiemi jsem na malém rodinném vzorku neměla možnost vypátrat. Mám dítě jak alergické, tak nealergické, stravovací péči měli srovnatelnou. Zdá se mi, že pes bude zakopaný jinde a hlouběji ;)
Helienka
Klábosilka
Klábosilka

524 příspěvků
17. červen 2008
Příspěvekod Datlik » sobota 23. květen 2015, 19:23
Helienka píše:Když jsem si informace hledala já, našla jsem odkaz na studii, ze které jsem si odnesla jednu pro mě tehdy důležitou informaci (dále interpretováno laikem). "Imunitní okénko" je důležité z pohledu kombinace kojení a zavádění příkrmů. Jelikož v Evropě (podle toho článku) ženy ukončují kojení kolem 6. měsíce a je vhodné alespoň dva měsíce kombinovat alergeny a MM, doporučuje se právě v tom 4. měsíci začít nějaké alergeny dávat.

Helienko, myslím, že jsi napsala velmi důležitou informaci ze studií o kojení, díky za připomenutí. Já jsem ke kojení pročítala něco jiného, a taky se ukázalo, že studie je ze zemí, kde se ženy v 6 měsících dítěte vracejí do práce, proto buď kojí jen do 6 měsíců, nebo pak kojí omezeně. A dítě má v 6 měsících výrazný podíl jiné stravy, než je mateřské mléko. Tyto okolnosti ovlivňující výsledky studií jsou důležité a asi se na ně často zapomíná.
Datlik
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
19. květen 2011
Příspěvekod Helienka » sobota 23. květen 2015, 20:03
Datlik píše:Tyto okolnosti ovlivňující výsledky studií jsou důležité a asi se na ně často zapomíná.

Taky mám ten dojem. A zase jedna věc, kde se hledí na skupinu, a ne na jednotlivce. Mě zaujala skutečnost, že u prvního jsem se vymezovala vůči radám "babiček" z před třiceti lety. A u dalšího dítěte se kormidlo stihlo otočit o 180 stupňů (viz lepek) během několika málo let.

Ještě jedna věc k té studii se mi připomněla. Šlo tehdy o vztah prvního podávání lepku a následné celiakie. Ne o potravinové alergie obecně. Zdá se mi, že teď už se to zase vše hází do jednoho pytle...
Helienka
Klábosilka
Klábosilka

524 příspěvků
17. červen 2008
Příspěvekod Marje » neděle 24. květen 2015, 02:14
Mermaid píše:a příkrmy v praxi tady: http://www.modrykonik.cz/zavadeni-detskych-prikrmu/

Mermaid, díky za odkaz na článek, to mi zní rozumně. Doporučují plně kojit do šestého měsíce, jen pak hned (postupně a opatrně) hned začít s potenciálními alergeny.
Marje
Pískle

52 příspěvků
13. květen 2008