ADV TOP
ADV LEFT

Zdravý jídelníček na měsíc pro stavy nouze

Moderátoři: Trixl, Hope, Littlemouse, Vanovam, Matulienka

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.

Jaký by měl být podle vás finanční limit pro kompletní nízkonákladový jídelníček pro 4 osoby na měsíc?

do 5000Kč
42
42%
do 4000kč
42
42%
do 3000kč
15
15%

Celkem hlasů : 99

Příspěvekod Fasciopi » středa 30. listopad 2011, 13:04
My vaříme velmi často ovesnou kaši, dávám ji na snídani malému nebo k večeři, bud jen s trochu cukru, a nebo mu tam nastrouhám banán, s jablkem se to taky dá, či jiným ovocem, pokud je doma.
Fasciopi
Klevetnice
Klevetnice

3555 příspěvků
24. září 2008
Moravskoslezský kraj
Příspěvekod Llevelyn » středa 30. listopad 2011, 13:10
Jasmínovou rýži kupuju u Vietnamců na stánku, jediné co tam kupuju. Plus někdy jejich ochucovadla, mám ráda pálivé.
Dřív mi jí vozila kamarádka přímo z jejich tržnice. Oproti rýži z krámu propastný rozdíl v chuti.
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Lo » středa 30. listopad 2011, 13:20
nečetla jsem všechno, ale máme domácí kys. zelí, tak hodně jede zelňačka, čočka se zelím. Zapečené brambory se zelím a kouskem jakéhokoliv masa.
Včera jsme zrovna měli cizrnu na kari - výborná je i studená na opečený toast. chleba, hrachová kaše, fazole 100x jinak.
Luštěniny u nás jsou jednou týdně
zapečené brambory s čímkoliv
Lo
Kecka
Kecka

1628 příspěvků
06. prosinec 2007
Příspěvekod Klaris » středa 30. listopad 2011, 13:38
jo my rýži taky jedině jasmínovou , akorát že ve zdr. výživy nebo Albertovi a ta vyjde na 60kč/kg. Kdybych ji sehnala levněji byla bych radši.

Nicméně jsem dnes šla vyhrabat seznam nákupů co jsme učinili za měsíc loni v létě. Občas si to tak zapisuju do poslední položky, abych věděla za co utrácíme (mohla bych vyhrabat i srovnání třeba z roku 2008, nebo 2005 když jsme byli ještě sami dva) A to nebyl žádný (pro nás) redukční jídelníček a ani jsme si neodpírali dobroty (pochopíte ,proč to píšu, později ;) )

takže pro zajímavost
pro dva dospělé (z toho jednu těhuli ;) ) a dvě děti 5 a 3,5

272 pečivo
303 mléčné výr (jogurty, kyšky,sýry)
188 náhrady mléka (soj a ovesné)
110 různé suchary (naše děti rádi místo pečiva)
173 máslo a rostlinné tuky
36 olej
197 pomazánky (ze zdr. výživy, jsou drahé)
24 mouka (zrovna jsmem asi měla zásoby, vím že, jsem pekla chleba, jinak by položka za pečivo byla větší)
60 pohanka, kus-kus
178 těstoviny (velký nákup ,byly v akci)
100 brambory (10kg)
94 rýže, čočka
90 halušky a knedlíky v prášku
24 pudink
30 koření
57 majonéza (dvě, v akci, určitě za měsíce sníme sotva jednu - používám jako dochucovadlo do jogurt na slané věci)
9 olivy
166 tofu
130 šťávy a džusy
33 čaje
11 kvasnice
126 sůl, bujon
17 polívka v pytlíku
330 zelenina
289 ovoce
200 oříšky a sušené ovoce (do kaše nebo jen tak na mlsání)
313 sušenky a ovocné tyčinky
165 zmrzlina
60 chipsy
247 čokoláda

ještě co běžně kupujem a zrovna asi byly zásoby: sojový granulát, rajské protlaky, musli, žampiony a fazole v konzervě, více mouky, mražená zelenina a hranolky ( :oops: )

a teď pozor celková cena
4032

když se podíváte na poslední řekněme 3položky činící 472kč , které jsme v podstatě nemuseli mít (sušenky počítám jako stravu, jako svačinky pro děti které bych musela doplnit jinak, ne úplně jako mlsání) tak mi vyjde nějakých 3560
Jako uznávám , že jsme vegetariáni, ale holt když je nouze tak se dá maso třeba jíst 1-2x týdně a určitě to nebude o mnoho stát víc než mě tofu+jiné věci, co asi normálně se stravující lidi běžně nekupují
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek

8363 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Cheia » čtvrtek 01. prosinec 2011, 14:08
Já akorát musím pořád přemýšlet nad jednou věcí - máte některá zmapované aspoň přiboližně, nakolik vaření vyjde na energiích? Tedy třeba kolik Kč cca odpovídá půl hodině vaření na plynu/elektřině, hodině provozu el. nebo plynové trouby na 200 stupňů a tak?

Protože je sice pravda, že někt. jídla vychází levně na surovinových vstupech, ale jsou energeticky náročná na přípravu, protože se musí déle vařit nebo péct. Kdysi jsem se to pokoušela zjistit, ale neúspěšně. Nevítě některá?

Ono je hezké, když pak jídelníček vyjde 4000 komplet na měsíc, ale když za pár měsíců takového levného vaření přijde výraznější nedoplatek za elektřinu nebo plyn, tak to tu rodinu ve finále bolí víc, než kdyby si měsíčně na surovinách připlatila dejme tomu 500... Nebo kdyby tolik nepekla např. domácí pečivo, nevařila domácí knedlíky apod. a raději si to koupila.
Cheia
Kecka
Kecka

1800 příspěvků
07. prosinec 2008
Příspěvekod Evita » čtvrtek 01. prosinec 2011, 14:13
Cheio,
já vařím denně a platím za plyn cca 1000Kč ročně. To je v pohodě, Troubu mám elektrickou, tak to asi bude horší, ale zase tu nepoužívám moc často.
Nebo když, tak se snažím bý ekonomická, tj. udělám víc věcí najednou.
Taky vypínám pár minut před koncem a dopíká se na zbytkový teplo.
Evita
Kecka
Kecka

1729 příspěvků
25. červenec 2007
Příspěvekod Llevelyn » čtvrtek 01. prosinec 2011, 14:25
Cheio, někde to mám. Počítali jsme to, kolik žere trouba/pekárna. Vaření na plynu je levné, kdo má kamna vaří na nic ( skvělá věc). Stejně bys musela něco vařit.. a také u domácího je i hledisko zdravotní, víš co jíš.

Jinak jsem počítala domácí chleba.
400ml vody-i kdyby z automatu, tak 1.-
ocet, sůl- taktéž cca 1.-
mouka hladká bílá 400g 4,-
mouka žitná tmavá 100g max.1,5
mouka špaldová( obyč) 2.-, bio 5.-
droždí sušené jeden sáček 5.-
koření 1-
celkem bez energie 15,- , bio cca 20.- , váha bochníku 1800g zhruba, ale je hutnější než kupovaný , zasytí.
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Klaris » čtvrtek 01. prosinec 2011, 14:35
vařím na sklokeramice, trouba elektrická, mám na elektřinu výhodný tarif (hodně hodin v nízkém t.) , takže mě spotřeba nijak netrápí. Zálohy kolem 1000,a ještě nám často vrací ;)

a většinou vařím krátce, je to šetrnější i vzhledem k potravinám samým, v troubě většinou jen zapíkám - kolem půl hodky pečení. Nejvíc by sežral asi chleba - hodina peční - tady je pečení v pekárně asi výhodnější. Jinak sladké co peču - štrůdl, mufiny, perník, šátečky jsou upečené taky tak za půl hodky
Klaris

8363 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Cheia » čtvrtek 01. prosinec 2011, 15:18
Klaris, já mám právě vaření i pečení na elektřině, ale protože elektřinou netopíme, nemůžeme mít ten levný tarif, tak jsem trochu streslá, kolik té elektřiny vařením protočím. Po pekárně toužím už nějaký ten rok, ale zatím na její pořízení nikdy nevybylo... taky jsem pékavála a zapékala ve staré remosce, je to menší objem na vyhřátí, ale ta už odešla definitivně do věčných lovišť, takže nic.
Cheia
Kecka
Kecka

1800 příspěvků
07. prosinec 2008
Příspěvekod Marketakra » čtvrtek 01. prosinec 2011, 15:23
Klaris krásný příklad rozpočtu díky :-)

Lo, jak děláč tu čočku se zelím? čočku s rýží znám, se zelím ne.

Pracuju na rozpočtu k jídelníčkům, ale jde mi to pomalu jak psovi pastva. Těhotěnská demence a únava dělají své.
Marketakra
Kecka
Kecka

1724 příspěvků
21. září 2008
Příspěvekod Lo » čtvrtek 01. prosinec 2011, 16:38
uvařím čočku, nesmí být rozvařená, manžel by to nejedl :D
nakrájím si velkou cibuli, osmahnu, přihodím zelí, podusím, přihodím stroužek česneku a to v podstatě vše.. muž to jí s uzeninou, já s chlebem

i čoková polévka se zelím není špatná
Lo
Kecka
Kecka

1628 příspěvků
06. prosinec 2007
Příspěvekod Lo » čtvrtek 01. prosinec 2011, 16:40
další u nás oblíbené jídlo - bramborové klouzáky se zelím (když už to zelí máme)

8-)
Lo
Kecka
Kecka

1628 příspěvků
06. prosinec 2007
Příspěvekod Amazonka01 » čtvrtek 01. prosinec 2011, 16:43
Lo, jsi můj člověk, taky máme naloženo (30l zelák, a snesl by se ještě jeden), a zelí skoro ke všemu :)
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod
Moderátor - Přirozený porod

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Lo » čtvrtek 01. prosinec 2011, 16:47
Amazonka01 píše:Lo, jsi můj člověk, taky máme naloženo (30l zelák, a snesl by se ještě jeden), a zelí skoro ke všemu :)

máme teda 30 kilo pro dvě rodiny, ale sní se všechno..
Lo
Kecka
Kecka

1628 příspěvků
06. prosinec 2007
Příspěvekod Karoli80 » úterý 06. prosinec 2011, 16:13
Llevelyn píše:Jasmínovou rýži kupuju u Vietnamců na stánku, jediné co tam kupuju. Plus někdy jejich ochucovadla, mám ráda pálivé.
Dřív mi jí vozila kamarádka přímo z jejich tržnice. Oproti rýži z krámu propastný rozdíl v chuti.

Llevelyn, jak tu rýži děláš? Taky jsem koupila, dělala z ní dnes rizoto a byla fakt dobrá (cibulku zpěnit, na tom chvilku dělat rýži, pak dát s masem a zeleninou do pekáče a do trouby dělat, samozřejmě s vodou/vývarem), tak jestli nemáš nějaký speciální dobrý postup :-)
Karoli80
Pískle

77 příspěvků
18. září 2010