ADV TOP
ADV LEFT

Zrnka - dotazy a odpovědi

Moderátor: Lucka73

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Štístko » pátek 16. listopad 2012, 00:14
VYDĚLENO Z JINÉ DISKUSE.

TATO DISKUSE SLOUŽÍ PRO KONKRÉTNÍ DOTAZY OHLEDNĚ ZRNEK, O.S.

Příspěvky mimo téma a napadající příspěvky budou mazány, díky za pochopení.

Missorka

V té minulé už totiž nemám šanci se vyjádřit, proto píšu tady, nebudu kvůli tomu zakládat další diskuzi.
Na radu těch, co mi odpověděly v minulé diskuzi, jsem dotaz směřovala ke zdroji na Klárčin blog. Pochybuju o tom, že mi tam vůbec někdo odpoví a že se tam ten můj koment vůbec objeví, ale to není podstatné.

Miss, odpověď od Bludičky mi opravdu nestačí. Když chci někomu udělat radost - buď na to mám a mohu učinit to, co mám v úmyslu, nebo na to nemám, tudíž to neudělám. Nebo věci, které potřebuji pro svoje dítě nejsou tak důležité, takže mohu zprostředkovat dar (však on mi ty peníze stejně někdo pošle).
Moje chyba, že jsem stáleještěnaivní a opravdu jsem považovala o.s. Zrnka za jinou charitu, než všechny okolo. Chybami se člověk učí...
Štístko
Diskutérka
Diskutérka

2257 příspěvků
22. leden 2007
Příspěvekod Missorka » pátek 16. listopad 2012, 06:47
Ahoj Štístko,

vidím to hodně podobně jako Mirabelka. Všechno je to o úhlu pohledu. I některé ostatní Zrnkové projekty se účastní jiné charity a nikdo to neřeší... Diny je, zdá se, věc veřejná. Nicméně na informace mají dárci samozřejmě právo.

Dá se to vnímat tak, že chtěla pomoct někomu jinému, dá se to vnímat tak, že Klárka má tolik peněz ze Zrnek, že jiné nepotřebuje. Proč ti nevadí, že z Klárčiných peněz se Diny rozhodla podpořit kluky od Zafu - také proto, že místo zakoupení nového vozíku, dostala zapůjčený starý...

Zrnka jsou jiná charita a za tím si stojím a budu je hájit do posledního dechu. Dá se přesně zjistit, každá koruna, která šla na jednotlivé projekty (kromě finančních pomocí v těžkých životních situacích, kde se dá doložit předání peněz příjemci). Provoz Zrnek je zdarma, práce lidí kolem nich taky. Každý si může vybrat na co chce přispívat nebo nepřispívat. Pokud se mě na něco zeptá, odpovím.
Missorka
Adminka

39697 příspěvků
18. září 2006
u Litoměřic
Příspěvekod Bludicka » pátek 16. listopad 2012, 07:24
Štístko chápu to správně, že to myslíš tak, že pokud jsem v nějaké nouzi a potřebuju finanční charitativní pomoc, protože jsem v situaci, kdy normální člověk potřebné neufinancuje, tak pokud mám to štěstí a do nějakého charitativního procesu (třeba Zrnka) se dostanu, tak nesmím vstupovat do projektů, pro někoho jiného, pokud mám možnost i ten druhý projekt využít jen pro sebe, protože je to z tvého pohledu neetické vůči dárcům podporujícím moji sbírku?
Tedy třeba v jiné akci, kde se něco draží a já předem seznámím tamní dárce, že chci z peněz podpořit stacionář, takže vědí, že nepřispívají na moji těžkou životní situaci, ale na jíný účel.
Nebo třeba když se mi dárci skládají na konkrétní věc, kterou pak nečekaně dostanu zapůjčenou zdarma, tak nesmím nečekaně ušetřené prostředky v rámci stejné charitativní organizace nabídnout jinému člověku, který je v daném momentě v ještě větším a akutnějším problému s tím, že tedy moje věci mohou ještě počkat?
A když udělám zrnkáčka, tak ho mohu dražit jen pro svou potřebu a nikoliv pro jiného "kolegu" ze sbírkového programu? Protože ho třeba koupí někdo jiný a tím ulehčím svým stálým dárcům?
Nerozumím tomu.
Vždycky jsem si myslela, že když dám, dám na vyřešení konkrétního problému, ale rozhodně nemám právo požadovat za to, aby obdarovaný, dokud bude sám cokoliv potřebovat, nikdy nepomohl někomu jinému.

Vzato do extrému, pokud je tu někdo v takové situaci, kdy pobírá rodičák, přídavky na děti nebo nějakou sociální pomoc od státu a netáhne vše jen z výplaty v práci, tak by tedy vůbec neměl přispívat na Zrnka ani jinou charitu, páč tím okrádá stát a chová se vůči němu neeticky, protože když se bez té částky, kterou přispívá, obejde, tak by měl místo přispívání někomu požadovat o tuto částku nižší pomoc od státu sobě? Protože svým přispíváním na charitu zatěžuje daňové poplatníky (tedy vlastně dárce), kteří budou zatíženi větším státním dluhem, než by byli, kdyby stát vynaložil o trochu méně prostředků.
Tedy pokud mám nějakým příjem, na kterém se mi nějakým způsobem podílí kdokoli jiný než jenom moje práce, musím vždy všechny prostředky obdržené jakýmkoliv způsobem včetně těch které třeba i vydělám prací využít jen pro své potřeby, protože jinak neeticky okrádám své dárce, protože pokud pomohu někomu jinému, logicky musí moji dárci na dosažení potřebného přispět víc, než kdybych si všechny prostředky ponechala?
Bludicka
Drbna
Drbna

4245 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lucka73 » pátek 16. listopad 2012, 08:13
Protože pro Zrnka pracuji, protože je nějakým způsobem i zastupuji.

Chci se nabídnout, že tady společně s ostatníma, kteří zastupují Zrnka odpovíme na veškeré Vaše dotazy, které se Zrnek týkají.

Zrnka už fungují docela dlouho. A je jasné, že nějaké otázky časem vyvstanou.

Budeme se snažit všechny otázky odpovědět.

Myslím, že když se otázky a nevyjasněné věci dlouho kumulují, je z toho akorát spousta problémů.

Zrnka jako taková vznikla, aby se mohlo pomáhat. Všichni, kdo pro Zrnka pracují a nebo pracovali dělali vše jen podle svého nejlepšího mínění a s dobrým úmyslem.
Neříkám, že jsme i mezi sebou neměly nějaké spory - ale to je, myslím, v každém pracovním kolektivu normální. Že se sejdou lidé, kteří mají stejný cíl a časem se jejich cesty rozejdou.
Neříkám, že jsme nikdy neudělaly nějaký chyby... I to si myslím, že je normální.

Vím jen, že se snažíme se ze všech chyb poučit. Že se snažíme to, co děláme, dělat co nejlíp jak dovedeme.

Našim cílem je opravdu pomoci tam, kde to je potřeba.
Lucka73
Howgh
Howgh

8477 příspěvků
11. listopad 2006
Příspěvekod Gehenna » pátek 16. listopad 2012, 08:24
Dobře, další co nechápu - u diskuse o moři se došlo k tomu, pokud se nepletu, že lidi, co na Maku přispívají, mají právo i rozhodnout, na co peníze použije, resp. žádost vetovat. A skoro mám pocit, že to právo ve výsledku měli i ti, co přispívají na jiné projekty Zrnek.
Proč je to teď jinak? Proč se před použitím napřed nevznesl dotaz na přispívající, jestli jim to nevadí? (A předpokládám, že by nevadilo...)
Mají v tomto Zrnka nějaká pravidla?
Gehenna
B-C Kašpar

26843 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Missorka » pátek 16. listopad 2012, 08:26
Gehenna píše:Dobře, další co nechápu - u diskuse o moři se došlo k tomu, pokud se nepletu, že lidi, co na Maku přispívají, mají právo i rozhodnout, na co peníze použije, resp. žádost vetovat. A skoro mám pocit, že to právo ve výsledku měli i ti, co přispívají na jiné projekty Zrnek.
Proč je to teď jinak? Proč se před použitím napřed nevznesl dotaz na přispívající, jestli jim to nevadí? (A předpokládám, že by nevadilo...)

Myslíš, že se Diny měla ptát na těch 5000, co věnovala Zafu?
Missorka
Adminka

39697 příspěvků
18. září 2006
u Litoměřic
Příspěvekod Blanka » pátek 16. listopad 2012, 08:27
Gehenna píše:Dobře, další co nechápu - u diskuse o moři se došlo k tomu, pokud se nepletu, že lidi, co na Maku přispívají, mají právo i rozhodnout, na co peníze použije, resp. žádost vetovat. A skoro mám pocit, že to právo ve výsledku měli i ti, co přispívají na jiné projekty Zrnek.

Geh teď mluvíš o těch 5000 věnovaných pro jiný projekt Zrnek?
Blanka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4197 příspěvků
21. září 2006
JV Morava
Příspěvekod Rutia » pátek 16. listopad 2012, 08:42
Ahoj Lucko,

me by zajimalo, zda existuji vyrocni zpravy o cinnosti Zrnek od jeho vzniku. Na webu jsem nasla jen cerpani, ale tohle je od kdy? Od zacatku?

Celkove vyuctovani se mi uz pet min. nahrava, ale zatim nic. Skoncilo to na 85%.

Ptam se proto, ze info, ktere vyplynuly na povrch - me osobne jako fanouska a prispevatele Zrnek jiz podruhe odrazuji od jakekoliv podpory. Poprve to bylo pri situaci s morem od Makulky.

I kdyz se muze zdat, ze to souvislost se Zrnky nema, tak pro mne ano.Nechci znat jen info - jedna pani povidala, jen by mne zajimalo, jak postupuji Zrnka - tj. na co kdy, jak byla vyhlasena sbirka, jak byla pouzita, coz by podle mne mela vyrocni zprava obsahovat.

Predem dik.
Rutia
Krafařka
Krafařka

996 příspěvků
14. červen 2007
Příspěvekod Lucka73 » pátek 16. listopad 2012, 08:47

Co se týče diskuze pod článkem pro Makulku - došly jsme k závěru, že vyhlásíme účel a je na přispěvatelích, jestli se rozhodnou na daný účel přispět a nebo ne.

Vždycky se snažíme mít účel sbírky zveřejněný, aby se každý, kdo chce přispět mohl sám rozhodnout, jestli mu přijde ten daný účel natolik potřebný, že na něj přispěje.

Jestli jde o převod peněz, které byly převedeny od Klárky pro Zafu - nevím, JAK by bylo technicky možné to provést. Šlo o peníze, které již byly na účtě Klárky. A vzhledem k tomu, že byly vybrány na účel, který byl splněn třetí stranou (peníze se vybíraly na vozíček pro Klárku, který nakonec získala díky jiné firmě) - rozhodla se Diny věnovat ty peníze na nově vyhlášený účel, tj. na Zafu a její kluky.
Jde o další projekt Zrnek - tj. o projekt, kterému věříme, o kterém jak my, tak potencionální naši dárci, jak věříme, ví. Došly jsme k názoru, že to prostě uděláme.

Těžko by se dalo uveřejnit nějaké veřejné hlasování a zjistit, co na to dárci.

Jsme přesvědčení, že peníze budou užity pro dobrou věc a věřily jsme a věříme, že s tím dárci nebudou mít problém.
Lucka73
Howgh
Howgh

8477 příspěvků
11. listopad 2006
Příspěvekod Lanata » pátek 16. listopad 2012, 09:03
Ahoj,

když už je tu řeč o zrnkách, ráda bych se připojila s dotazem ohledně babičky, která měla jet k moři. Posílala jsem přímo na tento účet peníze, jelikož jsem moc přála Makulce a její mamince, aby to měly u moře co možná nejjednodušší. Jela nakonec k moři i babička? Pokud ne, na co byly tyto "bokem" vybrané peníze použity?

Lanata
Lanata
Žvatlalka
Žvatlalka

149 příspěvků
23. leden 2007
Příspěvekod Missorka » pátek 16. listopad 2012, 09:05
Lanata píše:Ahoj,

když už je tu řeč o zrnkách, ráda bych se připojila s dotazem ohledně babičky, která měla jet k moři. Posílala jsem přímo na tento účet peníze, jelikož jsem moc přála Makulce a její mamince, aby to měly u moře co možná nejjednodušší. Jela nakonec k moři i babička? Pokud ne, na co byly tyto "bokem" vybrané peníze použity?

Lanata

http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... sid=112008

Babička k moři jela, pokud si dobře vzpomínám, vybrala se skoro celá částka na její pobyt. Blíže bude vědět Janina.s
Missorka
Adminka

39697 příspěvků
18. září 2006
u Litoměřic
Příspěvekod Lanata » pátek 16. listopad 2012, 09:10
Děkuji za odpověď! Deníček od Janiny jsem četla, ale babičku jsem tam nikde "neviděla" - diskuse většinou pod deníčkem nečtu.
Hezký den.
Lanata
Lanata
Žvatlalka
Žvatlalka

149 příspěvků
23. leden 2007
Příspěvekod Lucka73 » pátek 16. listopad 2012, 09:20
Rutia píše:Ahoj Lucko,

me by zajimalo, zda existuji vyrocni zpravy o cinnosti Zrnek od jeho vzniku. Na webu jsem nasla jen cerpani, ale tohle je od kdy? Od zacatku?

Celkove vyuctovani se mi uz pet min. nahrava, ale zatim nic. Skoncilo to na 85%.

Ptam se proto, ze info, ktere vyplynuly na povrch - me osobne jako fanouska a prispevatele Zrnek jiz podruhe odrazuji od jakekoliv podpory. Poprve to bylo pri situaci s morem od Makulky.

I kdyz se muze zdat, ze to souvislost se Zrnky nema, tak pro mne ano.Nechci znat jen info - jedna pani povidala, jen by mne zajimalo, jak postupuji Zrnka - tj. na co kdy, jak byla vyhlasena sbirka, jak byla pouzita, coz by podle mne mela vyrocni zprava obsahovat.

Predem dik.

Výroční zprávy nemáme. Není poviností je mít a my je nemáme. Jestli je začneme zveřejňovat - ano, uvažovaly jsme o tom.
Existuje vyúčtování sbírky, které musíme dávat ke schválení na Magistrát. To můžeme ihned nabídnout komukoliv k nahlédnutí.

Možná bych měla připomenout co a jak bylo a co se změnilo. Ne jako výmluva, ale jako osvětlení toho, co je a co není....

Když Zrnka začínaly - šlo o to pomoci Klárce a Maku.
Zrnka už fungují 4 roky. Za tu dobu se jejich činnost hodně rozšířila a změnila.
Přibylo spousta projektů a s tím i práce a s tím nám došlo, že se ztrácí přehlednost a že musíme začít fungovat trošku jinak. Proto někdy od února letošního roku můžete pozorovat i změnu na stránkách Zrnek. Snažíme se průběžně informovat o tom, co se děje.
Funguje systém aktualit, kde se opravdu snažíme o všem průběžně informovat.
Průběžně i zveřejňujeme čerpání sbírky tak, aby všichni, kdo přispívají měly přehled, kolik peněz je vybráno, na který účel a jak se s nimi nakládá.

Dalo by se čerpání sbírek uveřejnit i zpětně - jen v tomhle případě jde hlavně o to najít si ten čas. A vzhledem k tomu, jak zrnka fungují - že toje opravdu práce dobrovolníků ve volném čase - zatím na to nebylo kdy....
Lucka73
Howgh
Howgh

8477 příspěvků
11. listopad 2006
Příspěvekod Delin » pátek 16. listopad 2012, 09:26
Lucko díky za odpověď, měla jsem stejnou otázku jako Rutia.

Myslím, že by bylo moc fajn začít vytvářet výroční zprávy. Pokud bych mohla nějak s tímto pomoci udělám velmi ráda. Přispěje to jednoznačně k větší důvěryhodnosti celého projektu.

Napíšu více ještě za chvíli, teď musím od pc.
Delin
Diskutérka
Diskutérka

2169 příspěvků
12. leden 2011
Příspěvekod Klaris » pátek 16. listopad 2012, 09:26
teda neznám všechny souvislosti, mazané diskuze, nešla jsem ani na blog Diny ani na FB..takže možná budu vedle - ale jedna část z to humbuku je o tom, že někomu vadí, že Diny věnovala peníze určené pro Klárku někomu jinému, tedy Zafu?? A to je špatně? To má někdo z přispívajících ostrou hranici - moje peníze mohou pomoci tady tomu a tomuhle už ne, protože jsem k tomu nedal svolení?
Pomóc přestávám chápat svět.
Přispívám na Zrnka, pravidelně, malinkou částku, každému z dlouhodobých projektů něco, takže mě osobně je docela srdečně jednoho kam nakonec ty peníze doputují, protože stále věřím, že to bude k potřebným . A Zrnka jsou jediná "charita" na kterou přispívám, právě proto, že mám pocit, že je to tady nejčistší, žádné zbytečně vyplýtvané prachy na administrativu, platy atd..
Přispívám protože chci a můžu. Kdybych neměla co do huby, tak to nedělám. Ne že by mi bylo tak docela jedno, co kdo s těmi peněz dělá, to ne, a právě proto přispívám na Zrnka. Ale to už bych se opakovala.

Teda jestli jsem vedle a je za tím něco jiného,, co jsem nepochytila, tak se omlouvám za zbytečný příspěvek (teď už ani nevím, zda jsem ve správné diskuzi..)
Naposledy upravil Klaris dne 16. listopad 2012, 09:28, celkově upraveno 1
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

7638 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí