ADV TOP
ADV LEFT

Podáme pomocnou ruku nenarozeným dětem?

Moderátor: Lucka73

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.

Jaké jméno domény preferujete?

www.nechtenetehotenstvi.cz
36
63%
www.nenarozenedite.cz
3
5%
www.zvazujupotrat.cz
18
32%

Celkem hlasů : 57

Příspěvekod Bjanka » čtvrtek 25. duben 2013, 15:18
Za mě bez pomlčky.
Bjanka
Howgh
Howgh

7600 příspěvků
04. říjen 2006
Vysočina
Příspěvekod Lachtanicka » čtvrtek 25. duben 2013, 15:42
Ajulka píše:mě se líbí bez pomlcky, vryje se do paměti.
Jinak z některých názorů je mi tady smutno. Ale říkám si kdo neprošel tím rozhodováním nikdy nepochopí. A jedno vím jistě, žena která potrat nepoužívá jako antiko. se v tom ráchá celej život.....ale tak směle do nich, přeju vám aby jste nikdy nestály před touhle volbou ať je to z jakýkoliv důvodů!!! I když pak by jste možná spoustu věcí možná pochopily.

Sedím si na rukách, sedím si na rukách...
Lachtanicka
Treperenda
Treperenda

1445 příspěvků
29. červen 2011
Příspěvekod Llevelyn » čtvrtek 25. duben 2013, 15:46
Můžu pochopit a chápu, ale nic a nikdo mě přece nemůže donutit souhlasit. To že nesouhlasím, tak to přece neznamená, že jsem ( jak už tady bylo řečeno) " prolajfácký fanatik"

a co se umělých potratů týče tak asi fanatik jsem. :palma:
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Jana » čtvrtek 25. duben 2013, 16:38
Termín "prolajfovský fanatismus" jsem použila v téhle diskusi v souvislosti s nějakým inkognito příspěvkem, který předpokládám nebyl tvůj - dotyčná tam prohlašovala, jak je jí z někoho/něčeho "na blití". Aniž by hádám tušila, co to povídá.

Jo, já osobně si fakt nedovedu představit situaci (vyjma vážného ohrožení zdraví/života), kdy bych na UPT dobrovolně šla, ale to neznamená, že budu odsuzovat někoho, kdo se pro to rozhodl...

A k té doméně - bez pomlčky se to líp píše, ale hůř čte :) je tam děsně moc "e" po sobě, pokud by to mělo být někde napsané k zapamatování/přečtení (tj. na papíře či čemkoli, na co se nedá "kliknout"), může to být trochu komplikace.
Jana
Klevetnice
Klevetnice

3558 příspěvků
06. únor 2008
Brno
Příspěvekod 4k » čtvrtek 25. duben 2013, 16:41
Čtu a vzpomínám. Před 18 lety jsem zjistila, že jsem počtvrté těhotná. Neměla jsem v plánu ani v úmyslu přivádět na svět další děti, ale když mi koutkem mysli proběhla myšlenka na potrat, rovnalo se mi to vraždě. Tak mám dnes 5 mláďat (a jedno vnouče). Ale co chci říct - tvrdila jsem dlouhou dobu, že to mám nastavené tímto způsobem, ale nikdy bych žádné ženě do případné interrupce nemluvila. A rok se s rokem sešel a řešila jsem s dcerami jejich sexuální život a případné těhotenství a natvrdo jsem mluvila o tom, jaký je rozdíl v tom, jestli to dítě zabiješ v děloze nebo v kolíbce? Tak jsem jim do toho kecala a natvrdo, ale zároveň dala najevo, že se mnou můžou v každém případě počítat. Katka
4k
Pískle

19 příspěvků
07. březen 2012
Příspěvekod Trixl » pátek 26. duben 2013, 08:54
Holky ale sem to nepatří, ty stránky pomůžou se rozhodnout někomu a o tom je tahle debata.
Trixl
Howgh
Howgh

15769 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Lora » pátek 26. duben 2013, 10:17
Biba píše:A samozřejmě je nutná prevence a osvěta, ta je na prvním místě, ale když už k nechtěnému těhotenství dojde, žena se má právo rozhodnout jak chce, je to její tělo.

Nikdy jsem počaté dítě nevnímala jako součást svého těla.
A myslím, že bych svého muže dost udivila, kdybych mu řekla, že jsem se rozhodla naše dítě zabít, protože je to nechtěná součást mého těla.
Chci tím jen říci, že je zavádějící posuzovat činy a přesvědčení jiných lidí výlučně optikou svého vidění světa... L.
Lora
Klevetnice
Klevetnice

3209 příspěvků
07. únor 2007
Praha
Příspěvekod Jana » pátek 26. duben 2013, 10:24
Trixl, právě proto si myslím, že by bylo opravdu ku prospěchu, aby byly pokud možno "nehodnotící" - jakože: je tu milión jiných možností než potrat, jde tohle a jde támhleto, pomoc se dá najít tamhle a onde. A přitom neoznačovat za vraha tu, která se pro UPT nakonec přece jen rozhodne.

Pojmy vražda, zabít, ..., to už hodnotící je. (Jde tam mj. o tu subjektivní hranici "kdy už je to dítě" a o debaty končící extrémy toho typu, že by se vlastně měly pohřbívat menstruační vložky vždy, když byla šance na otěhotnění, protože co kdyby a raný potrat kolikrát nepoznáš. Anebo "to" teda dítě nebylo? A proč by bylo, když by potrat nebyl samovolný, ale umělý? A tak dále. Já osobně bych třeba na UPT - vyjma nějakých fakt dramatických situací typu vážné ohrožení zdraví/života - nešla, ale odmítám ho označovat za zabití.) Úplně stejně hodnotící, jako opačný nátlak typu "vždyť už tři děcka máte, budou chudáci". A to se asi shodneme, že je dost blbě...

Čili aby se dalo pomoci, je fakt moc, moc důležitý vykašlat se na cokoli hodnotícího a pojmout to vyloženě věcně. A to navzdory tématu (které samo o sobě je hodně emocionální) a navzdory snahám "pojmenovávat věci pravým jménem" - pro každého je ta "pravda" jiná a zvlášť v tomhle tématu je fakt hodně subjektivní.

Tak snad jsem to sepsala srozumitelně...
Jana
Klevetnice
Klevetnice

3558 příspěvků
06. únor 2008
Brno
Příspěvekod Lora » pátek 26. duben 2013, 10:46
Jani, nevím, jestli se mi to podaří napsat srozumitelně...
Píšeš, že slovo "zabití" je hodnotící. Za mě nemusí být. Já nemám jinou možnost, jak to napsat. Protože tak umělý potrat prostě vidím. Ale to neznamená, že hodnotím lidi o kterých mluvím. Umím si představit, že oni umělý potrat vnimají a hodnotí jinak, vím, že existují jiná vidění světa, než ta moje. Někdy mám potřebu hodnotit. Ale někdy ne. Přesto použiji stejné slovo. L.
Lora
Klevetnice
Klevetnice

3209 příspěvků
07. únor 2007
Praha
Příspěvekod Jana » pátek 26. duben 2013, 10:55
Loro, máš možnost použít slovo potrat, potratit, jít na potrat, jít na UPT, uměle přerušit těhotenství, ... slov je tolik.

Slovo "zabít" právě proto, že jím předpokládáš, že jde o zabití nějakého dítěte, protože podle tvého subjektivního názoru jde o dítě už okamžikem početí. A právě tahle subjektivita v tom dělá bordel :)

Nejde mi o to "vyhrát" nějakou argumentaci, ale vysvětit, že je třeba neodradit "cílovou skupinu" tím, že se použijou slova, po kterých návštěvnice ty stránky zase znechuceně zavře a půjde "si to vyřešit" jinak a jinam. (Jakože mě by řeči o vraždě a zabíjení odradily velmi spolehlivě.)
Jana
Klevetnice
Klevetnice

3558 příspěvků
06. únor 2008
Brno
Příspěvekod Lora » pátek 26. duben 2013, 11:19
Jani, mluvím jen o sobě a za sebe.
Pokud bych chtěla dělat podobné stránky jako Ame (jako že já se svým viděním problematiky bych se do toho nepouštěla :) ), pak bych musela jasně vymezit a používat pojmy.
Přerušení těhotenství odmítám jako přílišný ezfemismus, potrat klidně řeknu, ale stejně to v daném kontextu cítím jako zabití. Nikoli vražda, to je snad jasné, že jsou dvě zcela různé věci...
Souhlasím, otázka "je to jiř dítě - není to ještě dítě" je celkem zásadní a každý se s ní tak nějak pokoušíme vypořádat... L.

omlouvám se zařeklepy, moje jetouždítě mi do toho furt chmatá ;-) L.
Lora
Klevetnice
Klevetnice

3209 příspěvků
07. únor 2007
Praha
Příspěvekod Trixl » pátek 26. duben 2013, 12:56
Počítám, že ty stránky budou hlavně o příbězích těch co to zvládly a i nezvládly a pak tam budou nějaké kontakty kam se dá obrátit. Nevím jak s tou přímou pomocí, to by už musel být profík a dobrovolně se tomu věnovat.
Trixl
Howgh
Howgh

15769 příspěvků
05. duben 2007
Vysočina
Příspěvekod Sarah3 » pátek 26. duben 2013, 13:09
Janičko,
vidím a cítím to jako Lora. Pojem umělé přerušení těhotenství vnímám jako protimluv. Protože, pokud něco přerušíš, máš z podstaty toho slova zase možnost to kdykoliv obnovit, znovu zahájit, což v tomto případě fakt nejde, zákrok je definitivní. Takže to není nestranný název pro potrat, to je prostě kulturně vžitý nesmysl...
Ať si každý dělá, co potřebuje, ale já prostě ráda nazývám věci pravými jmény...

Trixl, promiň, už nebudu plevelit.
A název bez pomlčky se mi zdá lepší.
Sarah3
Moderátor receptáře
Moderátor receptáře

4208 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Jana » pátek 26. duben 2013, 13:23
Sarah, ale právě proto jsem psala ten příspěvek o jedno zpátky:
Janička píše:Čili aby se dalo pomoci, je fakt moc, moc důležitý vykašlat se na cokoli hodnotícího a pojmout to vyloženě věcně. A to navzdory tématu (které samo o sobě je hodně emocionální) a navzdory snahám "pojmenovávat věci pravým jménem" - pro každého je ta "pravda" jiná a zvlášť v tomhle tématu je fakt hodně subjektivní.

Tohle beru jako diskusi o jazyku, který by se na onom infoportálu používal.

Je prostě potřeba ujasnit si, co je cílem:

Prosadit myšlenku, že potrat je zabití?
anebo -
Docílit toho, aby se co nejvíc holek, které zvažují potrat, rozhodlo pro jinou možnost?

Je mi to blbý to psát takhle natvrdo, protože jsem myslela, že to z předchozích příspěvků vyplynulo - ale pokud je důležitější ten druhý cíl, tak je opravdu potřeba odhlídnout od osobních pohledů na potrat a na nějaká "pravá jména" se vybodnout.

Tím bych to za sebe uzavřela, ať to tu nezaspamuju úplně.
Jana
Klevetnice
Klevetnice

3558 příspěvků
06. únor 2008
Brno
Příspěvekod Inkognito » pátek 26. duben 2013, 13:24
Mě by přišlo hrozně užitečné udělat stránky s těmi příběhy...příběhy těch, co mají děti do "neideálního" nebo netradičního prostředí a dávají to. Před dvěma lety se o potratu rozhodovala sestřenka fakt v blbé situaci a věřím, že kdyby měla čas si pozjišťovat informace a přečíst si, jak to někdo zvládá sám s dětma, tak by se rozhodla jinak. Bohužel nic takového se k ní nedostalo a tak děti (čekala dvojčata) nejsou.... a sestřenka je doteď na tom dost blbě :(
Ach jo, mě strašně mrzí, že jsem jí nedokázala zprostředkovat to, že to jde....jenže jsem byla do té situace přizvána až pár hodin před zákrokem, kdy už v podstatě bylo o celé situaci rozhodnuto...( a další čas už nebyl, protože těhotenství se zjistilo až na samé hranici možného potratu :( ) to je taková bezmoc :-Z
Nějak to přitahuju a o potratu se se mnou bavilo už víc lidí a přijde mi, že hodně může pomoct, když se podaří tomu rozhodujícímu se ukázat, že svět funguje i jinak než v jeho zajetých kolejích, že jeho představa o ideálním životě (ideální manžel, naplánované perfektně finančně zabezpečené děti) do té doby není jediná možná, že spokojeně jde žít i jinak (a hlavně, že ty perfektní plány vůbec nemusí vyjít)....mě třeba v tomhle hrozně pomáhá rošířit obzory bc diskuze o vícedetných rodinách:)

Ale určitě bych tam nedávala nějaké hodnocení, jestli je to dobře nebo špatně - myslím, že to by bylo pro váhající fakt odrazující.
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006