ADV TOP
ADV LEFT

BC azylová chatrč :)

Moderátor: Lucka73

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Mili » pátek 18. duben 2014, 21:56
Hanal píše:
Mili píše:Za sebe se přikláním k variantě zmapovaných možností. Udělat nějaký "manuál", jak postupovat, když něco nastane, udělat to jako samostatnou stránku na kterou bude link z úvodní, kde bude "první pomoc" a postup v situaci - co si připravit, jak postupovat, jaké jsou právní možnosti, co je třeba udělat/hlásit na úřadech, koho lze kontaktovat v rámci krajů (azyl a pod.), na co je nárok, doporučení, pomoc přes koordinátora BC. Ohledně BC pomoci bych zveřejnila pouze kontakt na vrcholového koordinátora, ten by předával příslušným místním "spojkám", které by byly "v utajení". Je skvělé, že je tu Hanal, která má zkušenosti a ví, co všechno taková pomoc v reálu obnáší.

Myslím, že skvělé to není, páč tady kroutím hlavou. Ale mě neberte vážně, já to vidím z jiného úhlu.

Já bych doporučila nerozjíždět nic celorepublikově, ale umět pomoci konkrétní osobě konkrétním způsobem, tak jak tady umíte pomáhat. Finanční pomoc na rychlý a dočasný rozjezd mimo domov považuji za zásadní a pro BC reálný, než stěhovat ženy do mobilního domku a "řešit" navázání ženy na pomáhající ženu/amatérku. Utíkající ženy jsou velmi náročná klientela, zatížená spoustou problémů, můžete se dostat do dost obtížných situací.

Ale více už svých názorů psát nebudu, vcelku se mi to vaše zapálení pro věc líbí, mnoho projektů je mi tady velmi blízkých.

A jako koordinátora BC navrhuji Gehennu, psala, že má i prostor... :D

No to je právě to skvělé, že někdo znalý může zakroutit hlavou, případně protočit oči a upozornit, že nadšení je věc jedna, realizace věc druhá :-)
Mili
Klábosilka
Klábosilka

404 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Michaela1975 » pátek 18. duben 2014, 21:59
Hanal, určitě piš! A jeslti můžeš, více podrobně. Já myslím, že je dobrý to vidět i z druhý strany.
Já si třeba představuju, že až Miss bude shánět nějaké "spojky", že tam už se přihlásím (nikoli jak hlavní koordinátor, na to teda nemám kapacitu, buňky a tak).
Ale můžu být v nějakém seznamu v našem okrese a za dotyčnou přijet, dovézt nějaký první nákup, bábovku a sednout si s ní ke kafi.
A třeba nás v tom seznamu bude deset, takže by měla ze začátku někoho k ruce.
Ovšem nejsem třeba schopná vůbec posoudit, jestli ženy v takový situaci třeba vůbec o tohle stojí :-?
Michaela1975
Howgh
Howgh

8821 příspěvků
11. leden 2011
Příspěvekod Daba » pátek 18. duben 2014, 22:04
Michaela1975 píše:Hanal, určitě piš! A jeslti můžeš, více podrobně. Já myslím, že je dobrý to vidět i z druhý strany.
Já si třeba představuju, že až Miss bude shánět nějaké "spojky", že tam už se přihlásím (nikoli jak hlavní koordinátor, na to teda nemám kapacitu, buňky a tak).
Ale můžu být v nějakém seznamu v našem okrese a za dotyčnou přijet, dovézt nějaký první nákup, bábovku a sednout si s ní ke kafi.
A třeba nás v tom seznamu bude deset, takže by měla ze začátku někoho k ruce.
Ovšem nejsem třeba schopná vůbec posoudit, jestli ženy v takový situaci třeba vůbec o tohle stojí :-?

no já bych řekla, že už nějaký fond na bezúročné půjčky na rozjezd by pomohl hodně - už jen, že většina pronajímatelů chce kauci nebo alespoň nájem předem může být důvod, proč se někdo nemůže postavit na vlastní nohy. Až se situace ustálí - začnou chodit dávky, alimenty, najde se práce, nemusí být problém to splatit.
No a poradenství - sociální pracovnice a právníci.
Daba
Klábosilka
Klábosilka

479 příspěvků
11. listopad 2008
Praha
Příspěvekod Mili » pátek 18. duben 2014, 22:11
Možná by nebylo od věci jako první krok dát viditelně do "Nehledáte třeba?" odkaz na http://www.zachranny-kruh.cz/pro-verejn ... krizi.html, kde to je všechno na jednom místě.

Taky mě mohlo napadnout hned, že už to někde existuje :palma:

Edit: Kontakty na intervenční centra http://www.domaci-nasili.cz/

Musím říct, že čím víc toho k tématu čtu, tím víc chápu, co asi chtěla Hanal říct ohledně dobrovolníků a plošné připravenosti. Finanční nebo materiální pomoc a informace ano, ale terénní práce a přímý kontakt, to je velké sousto.
Naposledy upravil Mili dne 18. duben 2014, 22:38, celkově upraveno 1
Mili
Klábosilka
Klábosilka

404 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Delin » pátek 18. duben 2014, 22:12
Uf, to je velmi odvážná myšlenka.

Já souhlasím v lecčems s Hanal. Pokud jde o nějaký souhrn zásad práce s takovouto klientelou, možnosti, scénáře a tak, to se jistě dá od stolu udělat. Ale samotnou terénní práci na bázi dobrovolnictví a ještě na celém území ČR si v tuto chvíli neumím moc představit. Zřejmě by velmi záleželo na pojetí, jaké by tomu bc a zrnka chtěli dát.

Ale láká mne to. Velmi. Mohu postoupit do užšího výběru, Missorko?
Delin
Diskutérka
Diskutérka

2106 příspěvků
12. leden 2011
Příspěvekod Gehenna » pátek 18. duben 2014, 22:51
Já teda nevím, jestli si rozumíme, ale nemluvím o zachraňování noname těhotných feťaček, ale pomoc lidem přímo odsud, ve stylu toho, co si člověk třeba řekne u té zpovědnice ("já bych si ji i vzala domů, ale nechci, aby mi to tu vybral exekutor nebo rozmlátil její manžel").

A jako člověk, co jde z průseru do průseru, se teda přiznám, že po určité době je finanční pomoc možná fajn, ale to nabrání sil k dalšímu životu nikomu nepřinese. Proto jsem myslela na klidné útočiště třeba na měsíc, dva, kde člověka narozdíl od "odborné pomoci" nebude nikdo nikam manipulovat, aby si mohl odškrtnout, že pomohl, aby se něco dělo.
Nevím, jestli třeba tyhle dobré duše, co by rády všechno viděly už honem spravené, tuší, jak moc člověk v téhle situaci touží po tom, aby se chvilku nedělo prostě a jednoduše NIC.

A právě proto by se mi - ale je to opravdu moje osobní projekce - líbila ta myšlenka dočasnosti celé záležitosti. Nemyslím si, že nějaké velkolepé sítě jsou nutné, protože přímo tady je těch případů snad minimum, že někdo potřebuje odejít, ale neví, kudy kam.

A teď jdu zas hladit tučňáka :oops: :palma:
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Mili » pátek 18. duben 2014, 23:10
Otázka je, co by následovalo po tom NICu? Návrat zpět do prostředí, kde ta situace nastala? Jestli by to pak něčemu pomohlo, pokud by tam byla třeba agrese ze strany partnera, který by navíc mohl tu ženu nařknout, že někam odvlekla děti nebo to jinak použít proti ní.
Mili
Klábosilka
Klábosilka

404 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Sally » sobota 19. duben 2014, 02:07
Gehenna píše:Já teda nevím, jestli si rozumíme, ale nemluvím o zachraňování noname těhotných feťaček, ale pomoc lidem přímo odsud, ve stylu toho, co si člověk třeba řekne u té zpovědnice ("já bych si ji i vzala domů, ale nechci, aby mi to tu vybral exekutor nebo rozmlátil její manžel").

A jako člověk, co jde z průseru do průseru, se teda přiznám, že po určité době je finanční pomoc možná fajn, ale to nabrání sil k dalšímu životu nikomu nepřinese. Proto jsem myslela na klidné útočiště třeba na měsíc, dva, kde člověka narozdíl od "odborné pomoci" nebude nikdo nikam manipulovat, aby si mohl odškrtnout, že pomohl, aby se něco dělo.
Nevím, jestli třeba tyhle dobré duše, co by rády všechno viděly už honem spravené, tuší, jak moc člověk v téhle situaci touží po tom, aby se chvilku nedělo prostě a jednoduše NIC.

A právě proto by se mi - ale je to opravdu moje osobní projekce - líbila ta myšlenka dočasnosti celé záležitosti. Nemyslím si, že nějaké velkolepé sítě jsou nutné, protože přímo tady je těch případů snad minimum, že někdo potřebuje odejít, ale neví, kudy kam.

Tak nějak to vidím já... v průšvihu pro mě bylo podstatné, že jsem v tom okamžiku měla kam jít... trochu se vydýchat - a rozmyslet, co nechám být a co budu řešit a jeslti to budu řešit (třeba přes nějaké úřady a instituce k tomu určené). A byla jsem docela ráda, že se to obešlo bez zpovídání a výslechů a dokazování co kdo kdy a proč... prostě jen vypadnout z přetopeného kotle - a mít možnost srovnat si myšlenky a možnosti.
Nemyslím, že by BC mělo a dokázalo řešit komplexně celou situaci, včetně poradenství a právničiny a jánevímčehoještě - od toho jsou soudy a sociálky atd.... spíš jen dát prostor k tomu vydýchání se...?
Sally
Howgh
Howgh

7734 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Ame » sobota 19. duben 2014, 06:09
Nejsme a nebudeme organizace profesionálů, která zachytává x klientek týdně - jsme naše vlastní sociální síť, kamarádky, které pomůžou, když se jedné u nás se.e život a aktuálně k možnosti poslání peněz, resp. potřebné věci přibývá organizace pomoci při hledání nového zázemí. Mám pocit, že tu má každý dost rozumu, aby doporučil profesionální pomoc psychickou, poradnu odbornou, to tady nikdo suplovat nechce.
Ame
Howgh
Howgh

6229 příspěvků
07. listopad 2006
Příspěvekod Mischkad » sobota 19. duben 2014, 07:14
Gehenna píše:Já teda nevím, jestli si rozumíme, ale nemluvím o zachraňování noname těhotných feťaček, ale pomoc lidem přímo odsud, ve stylu toho, co si člověk třeba řekne u té zpovědnice ("já bych si ji i vzala domů, ale nechci, aby mi to tu vybral exekutor nebo rozmlátil její manžel").

Geh, takto tomu rozumím. První možnost vytáhnout ženu s dětmi z průserového prostědí,
ubytovat jí, dát jí čas a prostor se nedechnou, probrat svoje možnosti. Pak je asi částečně fakt fuk, kde to místo je. Jen je potřeba aby tam v tu dobu bylo dostupné"rameno" (představa, že mě někdo odveze v vystresovanou a vyděšenou někam do "přívěsu" a tam mě zanechá, je pro mě dost děsná") Bude třeba aby na místě s dotyčnou ty její možnosti řešil,(i tak, že jí vezme k psychologovi, nebo jiném odborníkovi) pomohl s vyhledáním bydlení, probral s ní to jak si to představuje a pak začali společnými silami řešit.)

Takže Miss, myslím, že "chatrč" by měla být v místě, kde je někdo, kdo je schopen ženou tohle na místě "žít", být jí jako kamarádka nablízku. Pokud to není odborník v právu nebo soc. oblasti, určitě by měl mít v ruce"základní kuchařku" co začít řešit jako první a jak postupovat.

Určitě bude potřebovat někoho s autem, kdo jí a děti naloží (pokud auto nemá) a dopraví do "BC chatrče" na to se asi hodí mít v každém kraji jednu dobrou duši, která to je případně schopná zajistit.

Vytvořit Zrnkovou sbírku, která uživatelce na začátek pomůže s kaucí na bydlení apod.

Současně musí někdo "BC chatrč" udržovat v obyvatelném stavu, to myslím taky pojme nějaké peníze a "ruce"

Myslím, že je hodně věcí k řešení, ale asi se to rozjet dá.

M.
Mischkad
Klevetnice
Klevetnice

3288 příspěvků
03. březen 2009
Květníček
Příspěvekod Michaela1975 » sobota 19. duben 2014, 09:21
No, měla jsem o čem v noci přemýšlet - ale stejně jsem nic nevymyslela.
Opravdu je to super nápad, ale KDO tohle všechno dá dohromady, zorganizuje a bude udržovat v chodu....Myslím, že tohle snad ani není v BC silách...
Michaela1975
Howgh
Howgh

8821 příspěvků
11. leden 2011
Příspěvekod Delin » sobota 19. duben 2014, 11:06
jako první institut je vykázání násilníka. Aby ten, kdo odchází z domova, byl násilník, nikoli jeho obět(i). Vykázaný ztrácí svůj domov, zázemí, prostor, kde je zvyklý, který je mu známý, má tu kontakty. To je důležité. Nicméně tak, jak to nastiňujete, jakýsi "šelter" by to mohlo v určitých případech fungovat. Brala bych takový brainstorming písemný, k vykrystalizování myšlenky a pak bych klidně uspořádala dobrokávičku, kde by se to dalo probrat osobně. Získat jasnější kontury. Nejsem už po létech doma s dětmi profesionál, ale mám k problematice velice blízko, jak profesní, tak osobní zkušeností.
Delin
Diskutérka
Diskutérka

2106 příspěvků
12. leden 2011
Příspěvekod Le_chat_noir » sobota 19. duben 2014, 12:15
ahoj, rada vypomohu, ale na koordinatora se necitim. s touto oblasti nemam absolutne zadne zkusenosti. navic muj volny cas je hodne promenlivy :-(
Le_chat_noir
Howgh
Howgh

8279 příspěvků
13. únor 2008
Divnozem
Příspěvekod Kulihrasek_1 » sobota 19. duben 2014, 13:29
Ahoj, už hrozně dlouho jsem na BC nebyla, ale teď jsem po dlouhé době nakoukla (a zjistila, že jsem zapomněla heslo) a toto mne zaujalo.

Nepřijde mi to vůbec reálné z hlediska operativnosti, protože ani mobilní domy nefungují ve stylu přijedu, zaparkuju, žiju, ale je třeba minimálně ohlášení stavebnímu úřadu.

Metodika MMR je tu http://www.mmr.cz/cs/Stavebni-rad-a-byt ... bilni-domy

urrčitě je třeba toto řešit, ne jen to, co zatím padlo.
Kulihrasek_1
Pískle

20 příspěvků
19. duben 2014
Příspěvekod Mili » sobota 19. duben 2014, 15:52
Také jsem o tom ještě přemýšlela a myslím, že základem je si přesně definovat, komu by ta pomoc měla být určena, za jakých podmínek bude poskytnuta a co je jejím cílem. Ne obecně, ale konkrétně.

Mobilní cokoli trvale udržované a připravené mi přijde nereálné a k tomuto účelu až naivní (to nemyslím zle, ale když jsem četla, jak je utajeno a jak funguje ubytovací zařízení týraných nejen kvůli bezpečí, tak tahle mobilní verze je takový malý hazard).
Mili
Klábosilka
Klábosilka

404 příspěvků
01. říjen 2006