ADV TOP
ADV LEFT

Porod doma - riziko a riešenie

Jak rodit přirozeně, informace, které potřebujete, zkušenosti, zážitky...

Moderátor: Amazonka01

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Zabka » pondělí 10. listopad 2008, 13:17
Ahoj,
som 34tt a pripravujem sa na porod. Chcem porodiť čo najprirodzenejšie, zrejme začnem doma a potom uvidím, ako sa budem cítiť, a čo na to PA :)
Nechcem začínať novú debatu o tom, čo je lepšie, bezpečnejšie atď, či porod doma alebo v porodnici, o tom sa popísalo a popíše ešte veľa, chcela by som založiť diskusiu o konkrétnych problémoch pri domácom porode a ich riešeniach.
Čo ma k tomu vedie? Nuž, situácia ohľadne domaporodu je u nás tak neutešená, že vlastne existujú o problémoch pri porode doma akurát fámy, ale zrejme žiadne štatistiky či odborné popisy a postupy. Preto, keď čítam napr. v inej diskusii v odkaze na istý článok to, že pri domácom porode došlo k vyhřezlému pupočníku a nakoniec to nedopadlo dobre, tak mi to na optimizme nepridá. Preto by som chcela v tejto diskusii riešiť riziká, aké sa doma stať možu a ako sa dajú či nedajú riešiť.

1. Vyhřezlý pupočník – dochádza k jeho stlačeniu a tým je dieťa uhrozené nedostatkom kyslíka. Ako skoro sa dá táto komplikácia zistiť? Čo može PA urobiť? Je ešte nejaké iné riešenie ako než prevoz do nemocnice a CR?

2. Embólia plodovou vodou (zachytila som to v relácii Máte slovo) – čo to vlastne je? Ako sa dá dopredu poznať? Čo s tým može PA urobiť? (v relácii mi trochu vadilo, že IK k tomu vlastne nič nepovedala, pritom mne by stačila odpoveď – „nedokážeme s tým nič robiť, pri domaporode by to proste mohlo skončiť smrťou“ - ja proste potrebujem vedieť riziko, viem, že nič nie je bezrizikové)

...možte pridávať ďalšie problémy :)

PS: ak admini nesúhlasia so založením novej diskusie o domácom porode, hoďte to, prosím, k nejakej existujúcej diskusii. Ja som len nechcela zapadnúť v diskusii o tom, či áno, alebo nie... Díky.
Zabka
Krafařka
Krafařka

806 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Zdenicek » pondělí 10. listopad 2008, 13:30
zabko, rekla bych, ze na tyhle dotazy by ses mela zeptat spis PA, myslim, ze i holky, ktery maji nastudovano hodne, nemuzou vedet o vsech zpusobech reseni ruznych komplikaci tolik jako PA
Zdenicek
Howgh
Howgh

15172 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Zabka » pondělí 10. listopad 2008, 13:41
No ano, ale najprv musím vedieť, na čo sa ich mám pýtať, a tiež je dobré o tom niečo dopredu vedieť, aby som dokázala aspoň trochu posúdiť, či nehovorí úplne bludy... Presne ako nemienim slepo veriť doktorovi v porodnici, tak nedokážem slepo veriť PA. Asi som divná, ale aby som jej dokázala doverovať, musím byť presvedčená o tom, že vie, čo robí... :oops:
Zabka
Krafařka
Krafařka

806 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Matap » pondělí 10. listopad 2008, 13:45
Ahoj Zabko,

zkus napsat sem http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... pic&t=2378

Ta diskuze porad jede...

Mata
Matap
Drbna
Drbna

4540 příspěvků
23. září 2006
Příspěvekod Zuzka84 » pondělí 10. listopad 2008, 13:51
co to je embolie plodovou vodou :o ? to jsem v zivote neslysela a ani mi to nedava nejak smysl ... embolie je prece ucpani cevy , ne? tak to mi nejak nejde dohromady ...
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek
Zuzka84
Howgh
Howgh

7830 příspěvků
21. září 2006
české budějovice
Příspěvekod Lucyenka » pondělí 10. listopad 2008, 14:06
Ahoj, v anglictine toho vygooglujes na tohle tema dost. Zrovna ted sem se docetla, ze ten skripnutej pupecnik se vyskytuje spis u problemovejch tehotenstvi (dite v divny pozici nebo hodne malinky) ale ze rychli cisarsky rez vyrazne snizuje mortalitu ditete. To sem jen tak otevrela prvni odkaz, byl to nakej vyzkum. Ted bezime za slunickem :) tak pak se urcite jeste na neco kouknu.
Lucyenka
Žvatlalka
Žvatlalka

227 příspěvků
19. duben 2008
Příspěvekod Maartik » pondělí 10. listopad 2008, 14:23
Ahoj,
našla jsem něco k té embolii.

Embolie plodovou vodou je ojedinělou komplikaci v pokročilé fázi porodu. Její podstatou je vniknutí plodové vody do matčiny krve, dochází k alergické reakci matky, k těžkému dýchání a poruše srážlivosti krve. Po odloučení placenty totiž zůstanou otevřené cévy a pokud do nich vnikne plodová voda, dojde ke srážení krve a tím pádem i k ohrožení života pacientky.
Maartik
Drbna
Drbna

4768 příspěvků
14. říjen 2006
Příspěvekod Zdenicek » pondělí 10. listopad 2008, 14:25
zuzko, ucpani cevy je trombosa, embolie je, kdyz do ni vlitne neco, co tam nema co delat- srazenina, plodovka, vzduch...

zabko, aha, to me nenapadlo :)
Zdenicek
Howgh
Howgh

15172 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Irenn » pondělí 10. listopad 2008, 15:04
Zabko ještě mě jako komplikace napadá předčasné odlučování placenty. To se mi stalo u prvního porodu. Ale s tím se asi nic jiného než akutní CS dělat nedá....
N. 2004
M. 2008
A. 2013
Irenn
Diskutérka
Diskutérka

2399 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Carodejka » pondělí 10. listopad 2008, 15:14
Dvakrát otočená pupeční šňůra kolem krčku a kolem ručičky.Přišlo se mi na to až při samotným tlačení a to jsem měla předchozí tři porody v pohodě.Na to by samotná PA asi nestačila. Sestřenka měla velký dítě se šňůrou otočenou třikrát a zjistilo se to naštěstí na UTZ, takže šla na císaře.
Carodejka
Klevetnice
Klevetnice

3390 příspěvků
24. září 2006
Klatovy
Příspěvekod Kačajda » pondělí 10. listopad 2008, 15:15
Ahoj, nejdřív musím napsat, že jako PA s porodem doma nesouhlasím, protože těch problémů je asi 100x víc než píšeš a z nich je největší jeden: i u 100% zdravého těhotenství může jakýkoliv problém nastat okamžitě. Na to si se ale neptala. Takže ad 1: k výhřezu pupečníku dojde většinou ve chvíli, kdy prudce odteče plodová voda nebo odteče ještě ve chvíli, kdy není sestouplá hlavička plodu. V tu chvíli to zkušená PA pozná vaginálním vyšetřením a v tu chvíli už ruku z pochvy nesmí vyndat, přidržuje totiž pochvou hlavičku nahoře, aby se pupečník nestlačil a nedošlo k tomu, že plod bude bez kyslíku. Ruku pak vyndá až při SC na operačním sále. Jiné řešení neexistuje, předpovídat nelze.
ad2: tato komplikace je velmi zřídká a projevila by se až po porodu placenty, kdy by do rány po placentě vnikly zbytky plodovky nebo při předčsném odloučení placenty
Obrázek
Kačajda
Krafařka
Krafařka

849 příspěvků
05. srpen 2008
středočechy
Příspěvekod Amazonka01 » pondělí 10. listopad 2008, 15:36
1. Vyhřezlý pupočník Kačajda má pravdu....nemusí jít vůbec o domácí porod,častější je při předčasném odtoku plodové vody a miminku nesestouplém v porodních cestách (předčasný porod),proto,pokud odteče voda a z poradny víte,že miminko ještě nesestoupilo,je lepší preventivně do "ležata"...a volat rychlou s tím,že hrozí tohle nebezpečí

2. Embólia plodovou vodou nemusí být až po porodu,může provázet odloučení placenty během porodu,například při Kristelerově expresi http://www.porodnici.cz/o-nekterych-chy ... eni-porodu

3. ruptura dělohy ,při domácím porodu velmi zřídka,většinou jako důsledek oxytocinu,nebo K.exprese,nebo ruptura ztenčené jizvy po SC (kontaindikace porodu doma)

4. odtržení placenty,projeví se prodkým krvácením,nicméně cituji maminku,které se to doma stalo:
Tak jsem holt ta s komplikacema mizivýma, ale možnýma. No, naštěstí si ty komplikace v pohodě hrajou vedle. Ta jedna komplikace je mj. živým důkazem, že kdyby mě vezli z domova až ve chvíli, kdy se ukázal problém, tak se akutní cs taky stihne (tempo průšvihu při nemedikovaném porodu bylo docela pozvolné, ještě mi doktor v klidu vysvětloval, co si myslí, že se stalo - zde stojí za povšimnutí, že normálně mluvil o tom, že se domnívá, né že se všema těma přístrojema všechno přesně ví jako někteří porodnicoví bojovníci - holt zdravej rozum člověku přístroje nenahradí.Myslím, že v mém případě svolali všechno, co mělo ruce, a spěchali co mohli. Přesný čas nevím, ale cca 15 - 20 min. to bylo...
Takže i takováhle komplikace se dá stíhat,i když začne náhle a vyžaduje rychlé řešení...
Naposledy upravil Amazonka01 dne 10. listopad 2008, 15:38, celkově upraveno 1
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod

19424 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Zuziky » pondělí 10. listopad 2008, 15:38
Carodejka píše:Sestřenka měla velký dítě se šňůrou otočenou třikrát a zjistilo se to naštěstí na UTZ, takže šla na císaře.

mne u tehotenstvi s Matym rekli, ze omotana pupecbi snura neni indikace k cisarskemu rezu....no, Maty ji mel taky dvakrat kolem krku a jeste kolem ruky- nastesti to bylo v pohode....
Zuziky
Klevetnice
Klevetnice

3342 příspěvků
21. září 2006
severní Morava
Příspěvekod Amazonka01 » pondělí 10. listopad 2008, 15:41
Kačajda píše:A 100% zdravého těhotenství může jakýkoliv problém nastat okamžitě.

Kačajdo,ale teď se ptám já,s tímhle argumentuje hromada zdravotníků,ale dál to nerozvede...zkus prosím definovat problémy,které nastávají při porodu OKAMŽITĚ,a které jsou řešitelné pouze v nemocničním zařízení?
Amazonka01

19424 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Amazonka01 » pondělí 10. listopad 2008, 15:44
Zuziky píše:
Carodejka píše:Sestřenka měla velký dítě se šňůrou otočenou třikrát a zjistilo se to naštěstí na UTZ, takže šla na císaře.

mne u tehotenstvi s Matym rekli, ze omotana pupecbi snura neni indikace k cisarskemu rezu....no, Maty ji mel taky dvakrat kolem krku a jeste kolem ruky- nastesti to bylo v pohode....

Omotaný pupečník,i kolem krku,má zhruba 40 plodů,komplinace (nikoliv vážná) je to až při extrémě krátkém pupečníku....dokonce ani pravý uzel na pupečníku,který je daleko nebezpečnější,nemusí končit tragédií...jeden "pravý uzel" je právě s tátou venku a druhý se narodil DOMA,kamarádce...to jen ty,které znám nějak víc...
Amazonka01

19424 příspěvků
22. září 2006