ADV TOP
ADV LEFT

Proč jít či nejít na oGTT

Jak rodit přirozeně, informace, které potřebujete, zkušenosti, zážitky...

Moderátor: Amazonka01

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Cicinka » sobota 17. říjen 2009, 21:34
Já už to tu někam psala, tak se omlouvám, že se opakuju.

Byla jsem, bylo mi otřesně, 2 dny jsem jen běhala na záchod, křeče v břiše, dehydratace... Moje výsledky byli v pořádku.

Já jsem totiž cimprlich na žaludek, stačí mi se i třeba přepít zeleninové šťávy a už bleju jak amina.

Nemluvě o tom, že nejdřív se Mates hýbal jak pominutej a pak se téměř ani nehnul, bála jsem se o něj pekelně.

Pro mě je to zátěžový test, který už nechci a nebudu podstupovat, pokud by nebyla nějaká indikace - velké mimi, velká já a tak.

Argumenty, že je to jen sladká voda a že si člověk posedí a přečte knížku, nechápu, proč se zveličují různá rizika těhotenství a porodu a pak jste schopné takto bagatelizovat něco, o čem nemůžeme s jistotou prohlásit, že je to bezpečné pro dítě. Když už moje tělo mělo problém se s tím vypořádat, co teprve mimino v břiše?
Cicinka
Klábosilka
Klábosilka

527 příspěvků
05. červen 2008
Příspěvekod Biba » neděle 18. říjen 2009, 08:15
Nataso, já jsem taky v prvním těhotenství na oGTT nebyla (2005). Dříve se prováděl jen u rizikových žen, nyní nově u všech těhotných.
Americká diabetologická asociace vydala doporučení provádět tento test u všech těhotných již v roce 2000.

Cicinko, rozhodně ten test nechci bagatelizovat. Reagovala jsem na argumenty typu- "ach jo, musím být nalačno, ach jo, musím 2 hodiny sedět, ach jo, musím vypít sladkou vodu". Mít těhotenskou cukrovku a včas to nezjistit je dle mého názoru horší, než absolvovat nepříjemnou proceduru.
Pokud máš tak citlivý žaludek a zvracela jsi, asi bych tě znovu taky neposílala. Ale většina žen to zvládne absolvovat bez výraznějších problémů.
Jediné, nad čím se vážně pozastavuju je, zda je nebo není test pro mimino zátěží. Podle mě není, protože je-li matka zdravá (nemá cukrovku), ani po podání glukosy nevyleze hladina cukru v její krvi nad určitou mez (v organismu se okamžitě vyplaví inzulin a glukosa se přesouvá z krve do tkání). Pokud by cukrovku měla, po vypití glukosy nebude tudíž mít normální hodnoty, tak to je sice špatně v tu chvíli, ale nezjistí-le se to, nebude dodržovat dietu, bude dalších 16.týdnů vystavovat miminko zvýšené hladině cukru.
Kromě toho se oGTT u těhotných neprovádí při hodnotě lačné glykemie nad 5,6 mmol/l (u ostatních nad 7 mmol/l)
Biba
Drbna
Drbna

4809 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lydushe » pondělí 19. říjen 2009, 15:51
Bibo, takže pokud mám glykemii 3,8, není nutné mě na oGTT posílat?
Moje děti měly 3300 a 3500 gr. V rodině žádná cukrovka, žádné problémy tohoto typu. U minulého těhu jsem měla provedený oGTT test, bylo mi po něm zle, výsledky byly v pořádku.
Mám lehkou nadváhu.
Já z čeho mám hlavně strach, že se u mě našly autoimunitní protilátky. Nikdo neví, co si tělo vymyslí, nikdo mi neřekne, buďte v klidu, bude to OK..
Co když se to tělo prostě zblázní? Já vím, že to jde do slinivky. Jenže podle východních směrů medicíny jsou slinivka a slezina spárované.. a co když.. :-? :?:
Lydushe
Guma a neuvařitelná slepice :-)

10626 příspěvků
21. prosinec 2006
Rokycansko
Příspěvekod Lydushe » pondělí 19. říjen 2009, 15:52
aha, já si to blbě přečetla... NAD 5,6.. takže?
Lydushe

10626 příspěvků
21. prosinec 2006
Rokycansko
Příspěvekod Biba » úterý 20. říjen 2009, 17:38
Lydushe, a jaké Ti našli autoimunitní protilátky? Proti čemu jsou?
Biba
Drbna
Drbna

4809 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lydushe » úterý 20. říjen 2009, 19:34
Bibo, AntiHTG 220, TPO Ab 46, antinukleární +++, ENA SS-A - silně pozitivní, ENA scren pozitivní a pak zvýšené ASLO.
Dál porucha bunečné imunity a pak ty IG látky nemám v pořádku.
Lydushe

10626 příspěvků
21. prosinec 2006
Rokycansko
Příspěvekod Erian » středa 28. říjen 2009, 13:52
Ahoj, nepročítala jsem všechny odpovědi, píšu jen za sebe...
Byla jsem na oGTT v 17týdnu, spolu s triple testama a bez keců...
Tak nějak nevím, proč odmítat tohle vyšetření, když to vlastně nic není. Chápu třeba amniocentézu, na tu bych asi nešla, kdybych nebyla vyloženě riziková skupina. Je mi 23, těhotná poprvé, ale děda cukrovku měl. Mám kamaráda, u kterého se vyskytla opravdu hodně najednou a ta nejtěžší forma, málem ho z toho nedostali. Takže bych to nepodceňovala, když vlastně o nic nejde. Já jela kvůli těmto vyšetřením Na Homolku, krev mi brali třikrát - prvně na triply a před glukózou, za hodinu po vypití glukózy a za dvě hodiny. Vzala jsem si sebou muziku a knížku, chvíli telefonovala s mámou a přežila to v pohodě, žádnej stres... A že jsem byla nalačno a nesměla dvě hoďky jíst a pít, no bóže...
Erian
Pískle

23 příspěvků
01. září 2009
u Prahy
Příspěvekod Carodejka » středa 28. říjen 2009, 14:06
Já bych to v žádným případě nepodceňovala. První těhu jsem měla Ok. Ve druhým a třetím těhu jsem měla cukrovku. Při čtvrtým už bylo zase všecho Ok. pokud je mimi v bříšku, pomáhá svým inzulínem likvidovat případnou cukrovku i matce a tím taky dochází nejen k většímu váhovýmu přírůstku miminka, ale po porodu muže mít mimi hypoglykemii a to už je životu nebezpečný. Vypití sladký vody na pár hodin se dá vydržet a život mimča to nijak neohrozí.No, ale každá máme svůj názor ;)
Carodejka
Klevetnice
Klevetnice

3383 příspěvků
24. září 2006
Klatovy
Příspěvekod Amazonka01 » čtvrtek 29. říjen 2009, 08:47
Erian píše:Ahoj, nepročítala jsem všechny odpovědi, píšu jen za sebe...
Byla jsem na oGTT v 17týdnu, spolu s triple testama a bez keců...
Tak nějak nevím, proč odmítat tohle vyšetření, když to vlastně nic není

No vidis, a zrovna tvuj priklad je presne jeden z duvodu, proc nejit. V 17tt je totiz jednak na nic a jednak ti nezaruci, ze se ti o par tydnu pozdeji GDM neobjevi. Proto je dan standartni postup a doba testovani. Diky nedodrzeni se test znehodnocuje.

A "nic to neni", je to zatezovy test, to samo o sobe uz ukazuje, ze to "neco" je, a nejde jen o cas, hnusnou sladkou vodu a pod.
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod

19288 příspěvků
22. září 2006
Podkrkonoší
Příspěvekod Skotik » čtvrtek 29. říjen 2009, 08:58
Ahoj,
tak já u prvního také byla a děs. Měla jsem šílený návaly na zvracení. Skoro jsem myslela, že tu vodu snad ani nebudu moct dopít, protože se mi všechno navalovalo zpět. Jediný důvod, proč jsem se nakonec nepozvracela, bylo pomyšlení na to, že bych to musela absolvovat znovu. V ordinaci jsem potom nahlásila, že cukrovku v rodině nemáme, akorát dědeček měl tu stařeckou a jenom kvůli tomuhle mi Dr. řekla, že si to ještě zopakujeme - a to jsem po kontrole měla všechno v pořádku.
Jestli budu ještě jednou těhotná, tak na test asi půjdu /podle situace/, ale určitě nepůjdu 2x jen proto, že děda měl stařeckou cukrovku.
Klára
Skotik
Kecka
Kecka

1775 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Biba » čtvrtek 29. říjen 2009, 21:49
Je to fakt hrozný, když se nedodržují ty týdny, nebo někdo dává medvídky, koblihy.... a ty doktoři ze sebe dělají pekný blbce, když jsou o testu a jeho provádění lépe informované těhule.

Amazonko, co je teda podle Tebe horší? Jít na oGTT a nebo nezjistit těhotenskou cukrovku? A nebo bys testovala jinak?
Biba
Drbna
Drbna

4809 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Amazonka01 » pátek 30. říjen 2009, 07:56
Bibo, psala jsem to tu hned na zacatku, pokud bych mela DM v anamneze, mela subj. potize (i treba vetsi nadvahu), nebo potize v predchozim tehu, tak nevaham. Nekompenzovana cukrovka je urcite horsi, nez test. Na druhou stranu je oGTT sam o sobe chybovy, natoz kdyz je jeste zatizen chybou pri testovani, jak tedy vedet, ze GDM fakt mam, nebo nemam. Zatez na slinivku plodu neni prokazana, ale spekuluje se o ni, riskovat by se mi chtelo jen duvodne. Z toho pro me vyplynulo netestovani, ale zase se to neda vzit plosne, stejne jako plosne testovani, jedine kriterium, ze po 25 roce, mi prijde dost malo.
Amazonka01

19288 příspěvků
22. září 2006
Podkrkonoší
Příspěvekod Wenda » pátek 30. říjen 2009, 15:10
Ahoj,narazila jsemna tohle forum náhodou a nedá mi to abych nenapsala svoji zkušenost.Je mi 28,jsemhodně hubená,v rodině nemáme cukrovku-ani stařeckou,proto jsem ve druhém těhotenství chtěla test odmítnout,z těch důvlodů,co tu píšete. V 25.týdnu jsem byla u svojí dr.-udělala UTZ,všechno v pořádku,pouze trochu víc vody,ale fyziolog.nález. A dala mi žádanku na OGTT,tak jsem řekla že na to nepůjdu,jsem zdr. sestra,nechala jsem si v práci nabrat glymču nalačno-4,2. Nakonec mě ukecala kamarádka ,asi jsem měla nějaký 6.smysl a šla jsem tam. Druhý den mi volala dr. že to vyšlo špatně-hodnota ve 2. hodině 12.2,hned mě ojednala do rizikové poradny a na diabetologii.Tam mi udělali UTZ a zjistili už diabetickou fetopatii u dítěte.prosakování do hlavičky-okamžitě mi nasadili inzulín,jezdila jsem 2krát týdně na kontroly,5krát denně si měřila glykemie a píchala inzulín,který mi několikrát zvyšovali. Nakonec to těhotenství ukončili sekcí ve 37.týdnu,malá je v pořádku,ale měla po porodu hypoglykemie,museli jí kapat infuze glukozy a těžší průběh žloutenky.Kdybych na ten test nešla,tak bych o ni přišla,nebo by měla trvalé následky.Na sobě jsem nic nepoznala,že mam cukrovku,nesladim,jsem hubená,mladá,v anamneze nic a glykemie nalačno pořád nízké.Takže doktoři asi ví,proč to dělají a jsem ráda že to u mě dopadlo dobře a ani nechci pomyslet na to jak jsem byla blbá.
Wenda
Pískle

1 příspěvků
23. červenec 2009
Příspěvekod Amazonka01 » pátek 30. říjen 2009, 16:41
Wendo, je dobre, ze ti to dobre dopadlo, ale vem si, ze bys prave ty skoncila na "koblihach". Tak jsi misto velebeni sveho instinktu (mmch zrovna v tehu dost mocna pomucka, jen mu naslouchat) by jsi lala dr. Za dalsi, znam dve tehule pod 25let, ktere tedy nespadaji do skupiny testovanych, a obe (mozna poslusny intuice) na oGTT sly a skoncily jako ty. Proste, dokud se nebude k tehulim pristupovat individualne, a testy budou prisne jednotne, tak holt budou nelecene GDM, a taky matky, ktere podobny pristup na sve riziko odmitnou. I s tim, ze maji pravo se mylit.
Amazonka01

19288 příspěvků
22. září 2006
Podkrkonoší
Příspěvekod Zuzajda » pátek 30. říjen 2009, 17:08
pořád mi vrtá hlavou ten glykovaný hemoglobin, jediná výtka je, že je to drahé vyšetření :?:
Zuzajda
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

5921 příspěvků
21. září 2006
kralupy