ADV TOP
ADV LEFT

Píchnutí vody při porodu

Jak rodit přirozeně, informace, které potřebujete, zkušenosti, zážitky...

Moderátor: Amazonka01

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 08. únor 2018, 13:13
Ahoj,

potřebovala bych nějak nasměrovat :) Asi blbě hledám, ale relevantní info se mi najít nepodařilo. Tak snad aspoň tady najdu někoho, kdo bude něco vědět :)
Zajímalo by mě, jak je to s propíchnutím vody u porodu, ale ne v první době "ať se to rozjede" (o tom se dá najít dost, jaké to může mít důsledky), ale až v druhé době.

Při prvním porodu mi vodu píchli, mám dojem těsně před začátkem tlačení nebo po chvíli neúspěšného? Nevím, bylo mi hrozně, strašně to bolelo a bylo mi všechno jedno. Jinak vůbec žádný zásah, ani na monitoru jsem nebyla přikurtovaná, porod do vody... ale tu vodu mi prostě píchli (Vrchlabí).
Při druhém porodu (2016) jsem opět došla až do tlačící fáze a voda nic. Tentokrát jsem byla mimo kontrakce relativně v pohodě a při smyslech, takže na návrh PA píchnout vodu jsem reagovala a chtěla vědět proč, k čemu to bude dobré... Moc mi odpovědět neuměla. Asi něco ve smyslu že je zbytečné ji nepíchnout že miminko se už narodí nebo tak. Pár pauz mezi kontrakcemi jsem se z ní snažila dostat něco konstruktivního a nakonec jsem to prostě vzdala že nevím a ať to tedy udělá, když myslí. Miminko se pak narodilo po několika málo zatlačeních.

A teď nevím.
Jako je mi jasné, že ta voda by časem prostě praskla a mimino prošlo. Že není třeba vodu píchat uměle. (Nebo můžu vyrábět nějaký extra odolný vak blan? :D )
Nevím, jestli (a jaké) negativní důsledky může umělé propíchnutí v téhle fázi porodu mít.
Na jednu stranu by mi přišlo lepší to nedělat. A mít doopravdy (pokud to půjde) přirozený porod, do kterého nezasahuje porodník a všechno se děje jak má...
Ale na druhou stranu si říkám, jestli nechci moc. Nevím o tom, že by ten zásah moje předchozí porody jakkoli negativně ovlivnil. A nevím, zda je třeba neovlivnil pozitivně... druhé dítě mělo dost zelenou plodovku (nemusí nutně o něčem vypovídat, ale...), kdybych ho nechala delší dobu "zbytečně" uvnitř, bylo by pak taky tak v pohodě?
Termín mám na jaře...

Máte někdo zkušenost nebo zdroj informací?

Díky!
Z.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Gehenna » čtvrtek 08. únor 2018, 22:34
Prospěšnost není žádnou studií doložená, vliv na urychlení porodu taky ne.
Naopak jsou tu rizika, z nichž nejvážnější je prolaps pupečníku v případě, že dítě není dostatečně sestoupené, popř. zanesení infekce.

Něco k tomu měla na webu určitě Markéta Pavlíková

„Bylo zaznamenáno 15 studií zahrnujících 5583 žen, žádná z nich neposuzovala, zda amniotomie zvyšovala bolestivost porodu. Důkazy neukázaly žádné zkrácení první doby porodní, ale ukázaly potenciální nárůst množství císařských řezů. Rutinní amniotomie není doporučována pro normálně probíhající porody ani pro porody, které se protahují. Na základě nálezů této studie nemůžeme doporučit rutinní provádění amniotomie jako standardního postupu u porodu. Doporučujeme, aby důkazy uvedené v této studii byly zpřístupněny ženám, kterým byla amniotomie nabídnuta; mohou být užitečné jako podklad pro diskusi a jakákoli výsledná rozhodnutí učiněná ženami a jejich poskytovateli péče.“

http://www.biostatisticka.cz/co-je-nads ... -a-po-nem/
Gehenna
B-C Kašpar

26889 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Gehenna » čtvrtek 08. únor 2018, 22:36
Jinak voda prasknout vůbec nemusí, děti se docela normálně rodí v zachovaném vaku blan. http://annakohutova.cz/vak-blan-a-jeho- ... ni-duvody/
Gehenna
B-C Kašpar

26889 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Inkognito » pátek 09. únor 2018, 16:37
Gehenno, díky. Když já se v tom prostě nevidím.
Výsledkem toho prvního review je zjištění, že amniotomie nezkracuje první dobu porodní...
Ty neg. důsledky uvedené v druhém odkazu myslím už taky v této chvíli nenastanou (nevím zda všechny a na 100%, ale rozhodně to je to dost jiné)...

Možná by teda bylo dobrý ptát se opačně... "nemůžeme doporučit rutinní provádění" - jasně, neprovádět rutinně, ale v jaké situaci to tedy může být užitečné (pokud v nějaké)? Nevíš (nevíte někdo)? Je nějaká situace, kdy se provedení nebránit? To je asi ta správná otázka, na kterou hledám odpověď...

Z.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Jancaka » pátek 09. únor 2018, 19:20
Mam jen osobni zkusenost, moc jsem nepatrala. U kazdeho porodu jsem mela vodu pichnutou, nikdy neodesla sama. U posledniho (tretiho) porodu jsem nechtela vodu pichnout, vsichni to respektovali, nicmene, kdyz uz bylo miminko tesne pred narozenim, tak mi doktor vysvetloval, ze kdyz vodu pichne, pomuze mi to pri tlaceni (bude potreba mensi sily) a miminku to nijak neublizi. Stejne jako pise Inko, po pichnuti vody v teto fazi stacilo par kontrakci a dite bylo na svete.
Jancaka
Diskutérka
Diskutérka

2035 příspěvků
17. srpen 2011
Příspěvekod Cance » pátek 09. únor 2018, 23:13
Mam take jen osobni zkusenost. A vlastne az diky tehle diskuzi jsem si uvedomila, ze porod holcicky byl z tohohle hlediska jiny nez u kluku. U ni mi totiz nepraskla voda sama od sebe. PA mi ji praskla pred vytlacenim. Nemela jsem uz temer silu, zkouseli jsme nekolik poloh, ona mi navrhla prasknout vodu a mala se rychle pote narodila. Musim rict, ze bych jindy pichnuti vody odmitla, ale tehdy mi to smysl davalo...
Cance
Klevetnice
Klevetnice

3292 příspěvků
09. červen 2011
severní Čechy
Příspěvekod Ratta » neděle 11. únor 2018, 16:53
Mám za sebou jen dva porody, jeden s píchnutou vodou, druhý bez. Nesrovnatelný rozdíl - když se prořezávala hlavička ve vaku, bylo to až příjemné - cítila jsem, jak ty krásně měkké obaly příjemně kloužou, voda praskla, až když vylezlo tělíčko, takže děťáko nemělo hlavičku ani špinavou (já, vím, je to jen nepodstatný detail, ale zase kvůli tomuto detailu nás v porodnici hezky cvičí - klystýry, koupání miminka a pod.), ani odřenou či šišatou, já žádná poranění, vůbec jsem po porodu necítila, že by mi něco prošlo porodními cestami. Bylo to celé krásně normální. Mám za to, že to bylo i tím, že se hlavička narodila ve vaku. Mmch, tímto odpadl i potenciální stres kvůli pozitivnímu streptokoku (vyšetření jsem neměla, ale nelámala jsem si tím hlavu).

Já hlavně nevidím důvod k jakékoli aktivitě porodní asistentky, pokud to není vyloženě nutné - vyrušování někým dalším porod ovlivňuje negativně, zaměstnává mozková centra, která mají být v zájmu zdravého a bezbolestného porodu "vypnutá". Přijde mi to, jakoby ti u početí v těsně před finále někdo třetí nečekaně přiskočil na pomoc dejme tomu s lubrikantem :)
Ratta
Howgh
Howgh

5755 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Ratta » neděle 11. únor 2018, 17:08
Ale ptala ses, kdy je to vyloženě potřeba. Už jsem slyšela argument, že plodové obaly byly tak silné, že dítě ten airbag nedokázalo prorazit. Resp. že stahy dělohy už byly tak slabé. U přirozeného porodu si to selským rozuměm neumím představit, jedná se o tenoučkou blánu. U lékařsky vedeného porodu si umím představit, že je žena vysílená a na finále už nemá sílu, i když mi to moc smysl nedává, ale budiž.

Jen nevím, jestli tento argument není se skupiny "bez nástřihu hráze dítě nemůže ven" - slyšela jsem u vlastního porodu :)

Četla jsem opravdu velké množství domácích (a tedy převážně přirozených) porodních příběhů. Nevzpomínám si, že by byla amniotomie nutná co jen u jediného. Gehenno, neslyšela jsi o takovém případě? To bych považovala za důležité - ne to, co tvrdí lékaři a nemůžou dokázat, ale to, co potvrzuje praxe.
Ratta
Howgh
Howgh

5755 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 15. únor 2018, 12:53
Jancako, Cance a Ratto... díky moc za napsání zkušenosti!
Ratto, zajímavý... Mi přijde, že je to (i u plně přirozených porodů) dost rarita, když voda nepraskne. Je docela vzácný na takový příběh narazit, aspoň mi to tak přišlo...

Nojo, aktivitě PA já těžko zabráním :( (teď myslím tomu, aby mě přesvědčovala, že by se to mělo udělat, ne tomu aby to udělala, nevím, cos "aktivitou" myslela ty). V porodním plánu jsem měla, že nechci píchat vodu... ale nemám šanci promluvit si s PA předem, je to náhoda, která tam bude, zda to stihne přečíst, jak to vyhodnotí, jak se bude chovat.

Já se jen bojím, že se situace bude opakovat, a pokud nebudu předem sama stoprocentně přesvědčená, že ten zákrok je zbytečný a škodlivý, že se zas nechám ukecat (na spoustu věcí bych se myslím zvládla nenechat ukecat, ale to jsou věci, co mám fakt nastudovaný a mám v tom jasno). Jaksi v té situaci už pak moc uvažovat nezvládám...
Inkognito Inkognito