ADV TOP
ADV LEFT

Jak se naucit ...?

Moderátoři: Trixl, Hope

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Llevelyn » pondělí 01. duben 2013, 08:04
Nemusí to být vše čiročirá pravda, ale aspoň by se jeden měl zamyslet, jak je to s tím vším. Už moje babička říkala, že " mlíko je politika" vůbec jsem to nechápala. Takže všeho s mírou, v naší kotlině jsou lepší potraviny, na které jsme geneticky zvyklí ( jáhly, pohanka..) a jde dělat i "obilné maso" když chce někdo vege řízek, což mě osobně už přijde opravdu máklé.. vege párek, řízek, salám, prostě maso bez masa :D
Llevelyn
Guma a neuvařitelná slepice :-)

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Jana » pondělí 01. duben 2013, 08:39
Kobliha82 píše:
Llevelyn píše:No, myslím si že sojový boom není až tak neškodný.. http://www.badatel.sk/kpm/pribeh-soje/

a vejce , celé, obsahuje látky, které působí spolu, jak se to rozdělí, může to víc škodit než pomáhat.

:? Zajimave cteni, diky za odkaz.

Upřímně řečeno... jakmile je článek psán ve stylu "pravda o" a "kdo to všechno platí", není pro mě důvěryhodný, ať už je o čemkoli a psaný kýmkoli.

Například to, že soja obsahuje fytoestrogeny, je známá věc - proč tuhle vlastnost sóji asi používají ženské, které se snaží otěhotnět..? :-Z a tak dále. Ale milovníci konspiračních teorií to potřebují sepsat jako svůj "objev".

Pro klid v duši českého spotřebitele stačí kupovat sojové výrobky od výrobce, ke kterému mám důvěru, vím, že nedováží GMO ze Států a že to nevyrostlo někde, kde se kvůli sóji vykácel deštnej prales. Nehledě na to, že v Evropě jsou GMO silně v neoblibě, takže tím, že výrobek je z ne-modifikované sóji, se výrobce na obalu rád pochlubí.

Takže jistě, všeho s mírou... ale některá "varování" mi přijdou, že jsou buď projevem totální paranoi, anebo přesně tím, co samy popisují (tj. "někým" placenou anti-reklamou). U článku výše se nemůžu rozhodnout, co z toho to je :D
Jana
Klevetnice
Klevetnice

3558 příspěvků
06. únor 2008
Brno
Příspěvekod Marcella » pondělí 01. duben 2013, 10:13
Tak co teda mám dávat dětem k jídlu?
Já už fakt nevím.
Sojové produkty jsem léta nepoužívala, mléko nikdy. teď se snažím trošku omezit maso, protože se mi zdá, že ho jedí příliš, takže to občas nahrazuju sojovým (tofu, tempeh). No a teď čtu, že taky ne.
Tak já fakt nevím.
Poraďte, pls.
Marcella
Treperenda
Treperenda

1263 příspěvků
03. únor 2010
Příspěvekod Llevelyn » pondělí 01. duben 2013, 10:20
Mléko nepoužívám ( jen tvrdý sýr a máslo, nevadí nám) , maso stačí 2x týdně ( dávám o víkendu, kdy je muž doma) , plus někdy v týdnu i rybu. Vejce máme domácí, používáme pořád a hodně. Soju, sojové maso atd minimálně, tofu a tempeh bych použila občas, třeba také 1x týdně, ne moc ( sojovým mlékem jsme dítěti vypěstovala alergii, nesměl mléko).

Jíme obilniny, zeleninu, těstoviny, točím xy jídel furt dokola, v sezoně je to pestřejší, v zimě slabší, skoro nekupuju supermarketové ovoce a zeleninu. Hodně věcí dělám domácí ( jsem doma , mám na to čas) kupuju prvosuroviny.

Okolo stravy lítá xy filozofií, směrů.. každej si může vybrat co mu ladí s jeho světonázorem. Na vše bude protinázor, podepřený " studiema", na vše budou logické argumenty. Neexistuje jediná správná pravda, jen obecné zásady.
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Marcella » pondělí 01. duben 2013, 10:26
Já si právě taky myslím, že maso stačí max 2x týdně.
Jenže mě nejedí pohanku ani jahly. A zeleninu vždycky radši syrovou než třeba dušenou, vařenou, zapečenou.
Vejce máme taky domácí, pečivo dělám převážně doma.
No, budu muset ještě pohledat tu naši cestu.
Marcella
Treperenda
Treperenda

1263 příspěvků
03. únor 2010
Příspěvekod Llevelyn » pondělí 01. duben 2013, 12:24
Inspiraci na bezmaso ( a tak vůbec všechno) čerpám hlavně tu.. http://conovehonakopci.cz/
Llevelyn

14073 příspěvků
02. prosinec 2007
S výhledem..
Příspěvekod Pepro » pondělí 01. duben 2013, 15:18
šmakouna mám v záloze jako surovinu na přípravu superrychlého oběda či večeře. Nakrájím ho na úzké plátky, orestuju na kapce oleje ve woku, přidám jakékoli oblíbené koření (gyros, grilovací, čína,...). On se tím restováním rozpadne na nudličky. Následně přidám pytlík mražené zeleniny, třeba čínskou, dál restuju. No a jak je zelenina hotová, tak buď podávám s nějakou přílohou či chlebem nebo ještě třeba podliju vodou a přidám kuskus. Vznikne z toho něco jako rizoto, taková eintopf rychlovka :-)

bulgur používám jako klasickou přílohu, ochutím solčankou. Míváme ho např. k omáčkám.

tofu sním, ale že bych ho považovala za zázrak, to ne. Nechutná mi uzené (mmch uzený šmakoun taky nic moc), jen přírodní nebo bylinkové. Krájím na drobounké kostičky do salátů. Četla jsem, že se dá i rozmixovat a použít jako základ pomazánek - ale to jsem nezkoušela.

soju nevyhledávám, ale co mi moc chutná, jsou ďobáčky. Takový polotovar, pro mě opět jedno z těch superrychlých jídel - ohřeju na pánvičce, přidám nějakou zeleninu, podliju vodou a přidám kuskus. Ne že bych byla živa jen z kuskusu, ale na ty rychlovky je báječnej. Dětem ďobáčky nedávám.

Kuskus se dá smíchat třeba s malou plechovečkou sterilované zeleniny, přidat nějaké arabské koření a přimíchat kostku lučiny - tenhle recept mě naučil kamarád, připravovali to v čajovně.
Kuskus se dá udělat i na sladko, přimíchat oříšky, rozinky, jakékoli jiné sušené ovoce, kousky čokolády, javorový sirup...

co se týče masa - 2x týdně mi přijde málo. Dřív jsem taky byla nemasožravec, ale změnila jsem názor. Ryby se snažím zařadit 1-2x týdně, ne vždy se teda podaří. Děti milují lososa, často dělám pangase (a vím, že někdo ho nemusí, ale my ho máme rádi), někdy aspoň filé. K rybám jako přílohu dělám třeba i ten bulgur.

Vařím i jáhly, pohanku - ale spíš okrajově. Spíš je přidávám do polívek na zahuštění.

mám ráda web http://www.varimezdrave.cz/ a třeba jáhelné koule jsou fakt luxusní. Pochutnali si u nás na nich i kamarádi, kteří "zdravou" stravu vůbec, ale vůbec nemusí :-) http://www.varimezdrave.cz/jahelne-koule/
Pepro
Klevetnice
Klevetnice

3867 příspěvků
16. leden 2009
JM
Příspěvekod Klaris » pondělí 01. duben 2013, 15:35
tofu používám jednou za týden jakoby "místo masa" k bramborám nebo rýži. Jinak tedy vařím vegetariánsky pokud možno pestře aby to nebylo to že je to příloha plus k tomu ne-maso, správě vegetariánsky se vaří úplně jinak, viz také úžasné recepty paní Klára "z kopce" jak tu Llev dávala odkaz)

většinou kupuju natural a dělám vlastní ochucení - cca půl hodiny před vařením stačí, zakápnu olejem, tochou sojovky, trochou sypkého bujonu, nějaké koření (orgegno, majoránka, kmín), opeču na nakrájeném pórku na pánvi . Toť vše. Strouhané v karbanátcích nebo někde zapečené nám moc nechutná, tak to nedělám
To stejné se dá udělat s tím šmakounem. Plus když občas zatoužíme po smaženém (což je tak jednou za půl roku), tak se snadno osmaží jako řízek. To je dobrá varianta, pokud jsme někde na návštěvě u rodičů, a dělá se klas, řízek, cožjá jako vegetarián samozřejmě nejím, a klasický smaž. sýr nemůžu, je mi z něj zle.

Jako stravu řeším dost, ale kdybych si furt měla lámat hlavu úplně se vším, tak se zblázním. Takže jsme si soju do života pustila v množství 2x týdně a je to pro mě to stejné, jako že má někdo 2x týdně maso, které pokud není bio, tak se ta kvalita taky zaručuje hůř (viz nedávné maso z hypersuper..)
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

8449 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Sally » pondělí 01. duben 2013, 15:36
Marcella píše:Já si právě taky myslím, že maso stačí max 2x týdně.
Jenže mě nejedí pohanku ani jahly. A zeleninu vždycky radši syrovou než třeba dušenou, vařenou, zapečenou.
Vejce máme taky domácí, pečivo dělám převážně doma.
No, budu muset ještě pohledat tu naši cestu.

Marcello, já si myslím, že nejlepší je všeho s mírou.
Maso nevím jeslti stačí dvakrát týdně - já osobně to mám tak, že pokud nesportuju a nejsem fyzicky aktivní, tak by mi fakt stačilo tak jednou za týden... ale když makám tak mám úplná nutkání koupit si půl krávy (speciálně ulítávám na hovězím) a SEŽRAT HO (zase skoro nejím vepřové a hovězí kupuju z pastevních krav).

Moje dcera, která je šíleně hubená (pořád pod pátou percentilou) mi jí maso (jí toho hodně málo, snažím se, aby měla vyvážený jídelníček, ale vím, že masitá jídla bude jíst s méně ksichtama), takže si myslím, že ho prostě potřebuje.

Takže jde taky trošku o to, co který organismus zrovna potřebuje. Moje dcera být vegetarián, tak nejspíš umře hlady....
Sally
Howgh
Howgh

7973 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod E-liska » pondělí 01. duben 2013, 22:56
měla bych jeden blbej dotaz :)
zaujaly mě některé recepty z odkazů. Ráda bych je vyzkoušela. Ale často tam vidím používat "zajíce" apod.
Chápu to správně, že to je jako místo mlíka? Když do toho dám místo toho mlíko, bude to fungovat?
"zajíce" nekupujem. U nás se "žere" maso, pije mlíko, maže máslo a smažej vejce... i když vybírám kvalitní suroviny, zařazuju dost různé "zrní", tak jíme víceméně klasicky a nehodlám to zásadně měnit :)
Dík za radu.
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Morsie » čtvrtek 16. květen 2013, 11:56
Moje maminka ví, že jsem dřevo a tak mi koupila super kuchařku :) Jmenuje se dukanova dieta ve 350 receptech. Jako ale můžu říct, že je vhodná pro všechny... já třeba hubnout vůbec nepotřebuju a přesto mám ty jídla moc ráda... je tam plno opravdu zajímavých rad :) Už se dá říct, že skoro umím vařit :D
Morsie
Morsie
Pískle

19 příspěvků
16. duben 2013