ADV TOP
ADV LEFT

ČTEME ETIKETY NA POTRAVINÁCH

Moderátoři: Trixl, Hope

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Adka007 » pátek 16. květen 2014, 08:05
Čteme a snažíme se vyznat a řešit :)

Co máš v lednici?

Sice teď musím zmizet, ale večer bych se tu mohla objevit...
Adka007
Diskutérka
Diskutérka

2630 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Le_chat_noir » pátek 16. květen 2014, 08:09
skvele! ja ctu, snazim se. mam svuj nakupni kosik a podle nej jedu + - kazdy tyden. horsi je, kdyz vyrobce provede zmenu ...
Le_chat_noir
Howgh
Howgh

8279 příspěvků
13. únor 2008
Divnozem
Příspěvekod Andruša » pátek 16. květen 2014, 08:10
Missorka píše:Ahoj,

ráda bych tu měla tuto diskusi o složení potravin.

Čtete? Řešíte? Vyznáte se?

Čtu, ale moc se nevyznám, budu ráda, když mi některé věci někdo vysvětlí. :-) Přeci jen je tu spousta v tomto ohledu vzdělaných žen... ;-)

Začneme třeba mojí lednicí? :-)

Zajímá mě to velmi. K tomuto tématu pořád hledám nějaké obecné informace, udělám si nějaký závěr a pak přijde někdo z oboru a zjistím, že "všechno je jinak" :roll:
Nosím v peněžence z D-testu vypsaná pořadí testů másel, kečupů, buřtů a podobně, ale stejně se v tom požád strašně plácám, a čím víc dám za nákup, tím víc mám blbý pocit, jestli jsem za ty šílené prachy koupila aspoň to nejlepší co si můžem dovolit. Jsem v práci, ale na diskuzi se těším.
Nasyp sem Miss zatím tu svou lednici :-)
Andruša
Diskutérka
Diskutérka

2026 příspěvků
18. duben 2010
severní Čechy
Příspěvekod E-liska » pátek 16. květen 2014, 08:11
Pomůcku k vyznání se, najdeš třeba tady: http://www.bezkonzervantu.cz/ecka-v-potravinach/

Myslím, že na tohle jsou i nějaké aplikace do chytrých telefonů, takže nemusíš všechno nosit furt v hlavě, nebo až doma zjišťovat, co jsi to koupila za "hrůzu".

Ono totiž je taky spousta věcí sice označena kódem E..., ale přitom jsou úplně v pohodě, třeba karoteny
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Le_chat_noir » pátek 16. květen 2014, 08:14
souhlasim s eliskou, neda se jet jen zda ecka jsou nebo ne. te tezke nacpat na etiketu podle legislativy vse, co tam ma byt a nazvy jsou nekdy dlouhe ... (ja to tedy resim v kosmetice)
Le_chat_noir
Howgh
Howgh

8279 příspěvků
13. únor 2008
Divnozem
Příspěvekod Rysavka » pátek 16. květen 2014, 08:21
Čtu - teda snažím se číst - ale mám své potraviny a kupuji v podstatě pořád to stejné osvědčené. Pokud chci něco nového tak se snažím číst a zvážit klady zvážit zápory. Diskuzi budu sledovat. Díky R
Markétka 02/2006 - Maruška 04/2009 - Martínek 09/2010
Rysavka
Diskutérka
Diskutérka

2257 příspěvků
24. září 2006
Velké Přílepy
Příspěvekod Kacenka1 » pátek 16. květen 2014, 08:25
Aplikace, máte ji někdo, nutně ji potřebuju :)

Snažím se, snažím, ale mám stále velké rezervy..
Kacenka1
Drbna
Drbna

4518 příspěvků
15. červenec 2007
Příspěvekod Irucha » pátek 16. květen 2014, 08:26
čtu, ale v éčkách se teda nevyznám...
poslední co mě překvapilo, že glutamát se skrývá i za modifikovaným škrobem :? .
což nám zase o něco málo zmenšuje okruh kupovaných potravin...
tuto ladůdku začli cpát třeba do florianů, podle mě tam dřív nebyl...
Irucha
Moderátor kočárkárny 2nd
Moderátor kočárkárny 2nd

4784 příspěvků
21. září 2006
Praha 10
Příspěvekod Mae » pátek 16. květen 2014, 08:31
cteme s manzelem oba. Hodne jsme zacali s prvnim ditetem (atopik, alergik), to se jinak nedalo. Hlavne tedy kvuli jinak 'nezavadnym' vecem, ale rozsirilo se to i na zavadne. Ted nic nekoupime bez kouknuti na etiketu. Mame uz svoje vybrane kousky a tech se drzime. A taky jsme zacali hodne pripravovat doma, od domaciho chleba pres zmrzlinu, jogurty.

s tou aplikaci mam pocit, ze nektere potrebuji pripojeni k internetu
ale moc jsem to nezkoumala
Mae
Krafařka
Krafařka

626 příspěvků
12. prosinec 2009
BE
Příspěvekod Le_chat_noir » pátek 16. květen 2014, 08:36
ja se priznam, ze jsem nekdy hodne lina to porad kontrolovat nebo neni cas. nakupuji s detma a mam na to i s prejezdem od ddm presne hodinu. jdu cestou, ze opravdu kupuji nejvice jen zakladni potraviny. jogurty bile, lucinu si doma delam, kdyz nekdo chce neco ochuceneho, tak domaci marmelada. chleba pecu. nerikam, ze nikdy nekoupim ochuceny jogurt, ale v akci a kazdemu jeden, sem tam. az vyroste koza tak asi i kupovane mlecne vyrobky znacne omezim ...

me to tak prijde jednodussi ...
Le_chat_noir
Howgh
Howgh

8279 příspěvků
13. únor 2008
Divnozem
Příspěvekod Le_chat_noir » pátek 16. květen 2014, 08:39
pokud nekdo napise jak se ta aplikace jmenuje, budu rada. rada bych neco vyzkouseneho, diiik :-*
Le_chat_noir
Howgh
Howgh

8279 příspěvků
13. únor 2008
Divnozem
Příspěvekod Kacous » pátek 16. květen 2014, 08:45
Ja taky ctu, uz dlouha leta, takze taky mám svoje veci, ktere kupuju porad dokola.
Obrázek
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3645 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Katina » pátek 16. květen 2014, 08:46
Taky se snažím jít cestou nejmenšího odporu, tzn. kupuju základ (bílé jogurty, mouka atd.) a dodělávám doma. Etikety studuju pečlivě, ale přijde mi, že to písmo je čím dál menší...
Katina
Žvatlalka
Žvatlalka

245 příspěvků
22. únor 2007
Příspěvekod Irucha » pátek 16. květen 2014, 08:46
Tangerine píše:
Irucha píše:čtu, ale v éčkách se teda nevyznám...
poslední co mě překvapilo, že glutamát se skrývá i za modifikovaným škrobem :? .
což nám zase o něco málo zmenšuje okruh kupovaných potravin...
tuto ladůdku začli cpát třeba do florianů, podle mě tam dřív nebyl...

Já bych si o Floriánech moc iluze nedělala. My jsme se naučili (i kvůli dětem) pravidelně kupovat pouze bílý jogurt (a ještě s lactobacily) a ten si různě vylepšujeme: müsli, ovoce, přesnídávka, apod. Floriána čas od času koupíme jako "dobrůtku". Moc zdraví bych v něm ale nehledala.

já ho považuju právě za tu laskominu, ne zdravou potravinu :). u nás bývají v akci 2 za cenu 1 a pak dětem kupuju ty oříškové na mls.
sama smetanové jogurty nejím.
jen mi není jasný, proč je potřeba smetanový jogurt zahušťovat, to mi fakt nejde do hlavy...
jinak kupujeme v lidlu bílé pilos, vyrábí olma a složení ok.
Irucha
Moderátor kočárkárny 2nd
Moderátor kočárkárny 2nd

4784 příspěvků
21. září 2006
Praha 10
Příspěvekod E-liska » pátek 16. květen 2014, 08:51
No a pak teda je ještě tak nějak dobrý uvažovat selským rozumem. Jsou třeba věci, který nijak škodlivý nejsou - jako příklad vezmu bramborový škrob.
Ano, pokud potravina je zahuštěná bramborovým škrobem (typicky třeba jogurty a různé tyhle pudinkové kelímky apod.), tak to sice není žádná chemikálie, která by přímo poškozovala zdraví. Ale jednak je tím snížená výživová hodnota pro tělo a jednak třeba zrovna ten bramborový škrob má vysoký glykemický index (95, skoro stejně jako čistá glukóza=100), což jednak znamená, že po snězení zase člověk bude mít rychle hlad a z dlouhodobého hlediska je to při větší pravidelné konzumaci zatěž pro metabolismus.
Jasně, že různý ovocný příchutě jsou taky sladký, ale furt je lepší koupit jogurt+příchuť, než jougurt+škrob+příchuť.

Prostě tak nějak vybírám věci s co nejmíň "serepetičkama" navíc, pokud je na výběr. A to i když jde o "serepetičky", které nejsou samy o sobě nijak škodlivé. Dokonce i v případě, že mají být prospěšné - teda třeba různý pitíčka, jogurty a jiné taškařice s přidanými vitamíny.
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld