ADV TOP
ADV LEFT

Očkování tetanovka - dospělý... .

... mýty a fakta

Moderátoři: Gehenna, Llevelyn

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Ratta » pátek 30. listopad 2012, 10:41
Zdenicek píše:ratto, je to kazdeho vec, ale nas pes chytil tetanus na zahrade, konskej hnuj jsme tam nikdy nemeli

Díky :erik:

EDIT: Jak dlouho máte tu zahradu?
Naposledy upravil Ratta dne 30. listopad 2012, 10:43, celkově upraveno 1
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Ratta » pátek 30. listopad 2012, 10:42
Llevelyn píše:jedna možnost je, že kdo má základní očkování proti tetanu, tak se mu při styku s clostridii v půdě protiolátky samy boostují, kdo žije ve městě tak se mu neboostuje nic ale je to moje teorie
clostridia ( C. tetani) žijí ve střevech savců a trusem se přenáší do půdy, sporují , mohou přežít v prachu, vodě.. Spory vydrží většinu chemie, teplo..

Prevencí je desinfekce ran kysličníkem ( žádná nepálivá betadina, ta jedině na klíště).

Samozřejmě, taky díky :) :erik:
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Zdenicek » pátek 30. listopad 2012, 11:03
Ratta píše:
Zdenicek píše:ratto, je to kazdeho vec, ale nas pes chytil tetanus na zahrade, konskej hnuj jsme tam nikdy nemeli

uz je to par let, myslim, ze jo tata daval do kupy z nejakyho "volnyho" pozemku, rozhodne neprisla nikdy do styku s konem, ovsem nepochybuju, ze jina zver se tam pohybovala
nechci se dohadovat o nutnosti ockovani, jen mi je proti srsti takovyhle zjednoduseni "neni hnuj, neni tetanus"
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Rudi007 » pátek 30. listopad 2012, 12:51
odpověď na předchozí dotaz: po 1 dávce tetanovky mi otekla ruka, zarudlé, bolestivé na dotek a několik dní jsme si nemohla bez sykání obléct a svléct triko, jak to boleleo.
druhou dávku jsme si nechala dát do zadku, tam to bylo lepší, ale zarudlé a citlivé to bylo zase několik dní.
teď přemýšlím, že jsme trotl, že jsem si měla dát vyšetřit krev na protilátky :( hlavně, že to tu pořád čtu :oops:
---------------
moje otázka:
takže před 3 dávkou můžu požádat mudr, aby mi napsala papíry na zjištění protilátek a pokud budou dostatečné, tak si tu 3 dávku nenechat píchnout?
Rudi007
Howgh
Howgh

5271 příspěvků
02. červenec 2007
Příspěvekod Gábinka » pátek 30. listopad 2012, 12:55
nejsem dr, jen přemýšlím - já si myslim, že když ti naberou protilátky teď, tak tam prostě budou, protože jsi naočkovaná a dvakrát...

(a jestli se nepletu, u mladší mě upozorňovali v očko centru, že s každou další dávkou - ty takto po sobě nebo podle toho schématu u dětí - se reakce projevuje víc než u té předchozí - tedy, že to tak bývá)
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Rudi007 » pátek 30. listopad 2012, 13:00
tak doufám, že protilátky budou, když už mám 2x bodanec, ale jesrli to bude dostatečné? aby mě třeba nelanařili, že musí být ta 3, aby to bylo tutovka :)

horší rekci jsem měla u 1 dávky, ale druhá byla do toho zadku, takže to asi nejde srovnávat.
Rudi007
Howgh
Howgh

5271 příspěvků
02. červenec 2007
Příspěvekod Ratta » pátek 30. listopad 2012, 13:10
Zdenicek píše:
Ratta píše:

uz je to par let, myslim, ze jo tata daval do kupy z nejakyho "volnyho" pozemku, rozhodne neprisla nikdy do styku s konem, ovsem nepochybuju, ze jina zver se tam pohybovala
nechci se dohadovat o nutnosti ockovani, jen mi je proti srsti takovyhle zjednoduseni "neni hnuj, neni tetanus"

No, já jsem zjednodušovala napůl žertem, samozřejmě, že to tak úplně není, ale je fakt, že bakterie mají ohraničenou životnost, proto jsem se ptala, jak dlouho máte zahradu. Ale to Llevelyn bude vědět lépe, než já.

A taky si myslím, že pes má přece jen "jiný přístup" k nákaze, vem si, kolik lidí není přeočkovaných (tedy aspoň já jich znám víc, než těch zaočkovaných, leda, že by měli protilátky z injekcí v dětství) a tetanus se nevyskytuje. Ale za info jsem fakt vděčná.
Ratta
Howgh
Howgh

5033 příspěvků
01. duben 2012
Příspěvekod Lenochodka82 » pátek 30. listopad 2012, 14:13
Díky za odpovědi! Tak je to asi běžná reakce. Ale teda zaskočilo mě to.

Na ty protilátky se doktorky zeptám, jak to tady řeší. Jdu tam příští týden s batoletem.

S tím kojením nevíte někdo? Já to doktorce neřekla, že kojim, ale předpokládám, že u batolete už to nevadí.

Jinak toho moc neočkuju - Batole má Infarix Hib a Spalničky, ale tady jsou pole a hnojí je hnojem a prostě se toho celkem bojim. Příští dítě dostane asi jenom tetanus a při cestování polio. No, možná ty spalničky. Tady se očkovat nemusí, naštěstí. Doufám, že se mi brzo nakazí příušnicema a zarděnkama.
Lenochodka82
Žvatlalka
Žvatlalka

121 příspěvků
18. duben 2010
Skotsko
Příspěvekod Inkognito » úterý 01. prosinec 2015, 14:05
Diskuze je zapadlá, tak snad mi někdo odpoví - byla jsem před cca 5ti dny na přeočkování Tetanu po 10ti letech. Je mi 40 let, žádné zdravotní problémy, žádné prášky. Přesto mě včera začala bolet prsa - nejdřív jedno a dnes ráno i druhé. Není to celková bolest prsou,ale spíš jeden bod , jakoby uzlina? Jinak celková reakce žádná dramatická - mírná bolest ve svalu v paži,ale to je v normálu a cca po dvou dnech malý modrák v místě vpichu.Nikde jinde mě nic nebolí,ale ta bolest prsou mě rozhodila.
Děkuji za vaše zkušenosti.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Vokishka » úterý 01. prosinec 2015, 16:00
Inkognito píše:Diskuze je zapadlá, tak snad mi někdo odpoví - byla jsem před cca 5ti dny na přeočkování Tetanu po 10ti letech. Je mi 40 let, žádné zdravotní problémy, žádné prášky. Přesto mě včera začala bolet prsa - nejdřív jedno a dnes ráno i druhé. Není to celková bolest prsou,ale spíš jeden bod , jakoby uzlina? Jinak celková reakce žádná dramatická - mírná bolest ve svalu v paži,ale to je v normálu a cca po dvou dnech malý modrák v místě vpichu.Nikde jinde mě nic nebolí,ale ta bolest prsou mě rozhodila.

Manžel měl jen docela bolest ruky, kam to píchli. Proč jste byla po 10 letech, myslela jsem, že se teď očkuje až po 15. Já už ji mám 12 let "starou" a doktor se ještě nezmiňoval.
Vokishka
Žvatlalka
Žvatlalka

153 příspěvků
29. leden 2010
Příspěvekod Inkognito » úterý 01. prosinec 2015, 17:42
Děkuji, ale spíš by to chtělo reakci ženy po očko :)
Přeočkování je v rozmezí 10-15 let, záleží na lékaři.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod E-liska » úterý 01. prosinec 2015, 17:58
Nejsem po očkování a když jsem byla já, tak jsem dostala do zadku :D
Ale pokud máš pocit, že jde o uzliny a pokud to začalo na tom prsu na straně toho očkování, tak by to mohlo být v pořádku. Uzliny na infekci (samozřejmě i takovouhle "umělou") mohou reagovat zduřením a citlivostí až bolestivostí. Nespecifikuješ, v jakých místech to pobolívá. Uzliny jsou hodně v podpaží, případně spíš při horní vnější straně prsů (viz obrázek), takže pokud je to v těch místech, jsou to s největší pravděpodobností uzliny.
Hodně bych pila, odpočívala a vyčkala pár dní. Zatím bych neplašila.
Obrázek
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld
Příspěvekod Blanci » úterý 01. prosinec 2015, 22:58
Inkognito píše:Diskuze je zapadlá, tak snad mi někdo odpoví - byla jsem před cca 5ti dny na přeočkování Tetanu po 10ti letech. Je mi 40 let, žádné zdravotní problémy, žádné prášky. Přesto mě včera začala bolet prsa - nejdřív jedno a dnes ráno i druhé. Není to celková bolest prsou,ale spíš jeden bod , jakoby uzlina? Jinak celková reakce žádná dramatická - mírná bolest ve svalu v paži,ale to je v normálu a cca po dvou dnech malý modrák v místě vpichu.Nikde jinde mě nic nebolí,ale ta bolest prsou mě rozhodila.

Inko, uzliny spadají pod lymfatický systém. Nevím, kterou vakcínou jsi byla očkována, ale koukla jsem do SPC TETAVAX (neodolala jsem a nakoukla jsem i do TETANOL PUR) a tam se v než. účincích o "poruchách krve a lymfatického systému" něco málo, nicméně významného, píše. Doporučuji podat hlášení na SÚKL - nejlépe v součinnosti s lékařem a vývoj sledovat.
Blanci
Diskutérka
Diskutérka

2090 příspěvků
29. září 2006
Příspěvekod Inkognito » středa 02. prosinec 2015, 14:39
Děkuju.
Byla jsem očkovaná vakcínou TETAVAX. Dle obrázku od E-liska to uzliny nejsou - bolí mě prsa těsně pod bradavkou. Pocitově cítím lehkou bolest a tlak,dotykově jak kdyby mírně zduřelé. Žádné začervenání ani zvětšené bradavky.
Vpich po vakcíně mám na levé ruce. Více bolí pravé prso , levé o něco méně.

Včera jsem byla nucena jít na gynekologii s výtokem (který mě trápil cca 3 dny)a tlakem na vaječnících. Lékař naznal, že mám slabý zánět vaječníků. Dostala jsem ATB. Je tedy možné, že jsem byla prochlazená a vakcínou tělo dostalo pecku a mykoza se rozjela, včetně zánětu vaječníků a odrazilo se to i na bolestivosti prsou? Pokud ne, tak už opravdu nevím, čemu tu bolestivost přisoudit - volala jsem lékařce u které jsem byla na přeočkování, ta mi rázně odpověděla, že s takovou reakcí se ještě nesetkala. Gynekoložka má dnes dovolenou, takže mi na můj dotaz dnes neodpoví.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod E-liska » středa 02. prosinec 2015, 19:40
Tak to nevím. Možná bolest mléčné žlázy? A ty vaječníky k tomu, tak můžou být i jenom rozhozené hormony a projevuje se to takhle.
E-liska
Drbna
Drbna

4588 příspěvků
16. únor 2009
Discworld