ADV TOP
ADV LEFT

Test - Zvládly(i) byste poskytnout pomoc u porodu?

vše o chystání k porodu, o porodu a hned po porodu
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Maggiemae » úterý 07. únor 2012, 15:23
Amaz, nenavrhnu jí nic, nechám ji dělat, co chce a budu ji jen pozorovat a uklidňovat ;)
Maggiemae
Howgh
Howgh

5118 příspěvků
10. leden 2007
Příspěvekod Kittylittle » úterý 07. únor 2012, 15:34
já 9 bodů :)
Kittylittle
Howgh
Howgh

5181 příspěvků
16. červenec 2008
Velké Přílepy
Příspěvekod Amazonka01 » úterý 07. únor 2012, 15:35
Nj, jenže většina rodiček předpokládá, že jim bude něco navrhováno (v lepším případě, v tom horším vyžadují přesné vedení).
Nicméně i tak se budou točit do lehu, protože to mají uložené v podvědomí.

Byla jsem (už je to pár let) u známé, a začaly jí silnější kontrakce. K porodu to ještě nebylo, v podstatě šlo jen o to, zavolat sanitku (manžel kdesi, tomu se volalo taky). Nu a jediné, co byla schopná v tuhle chvíli ona dělat, bylo hodit sebou na záda a roztáhnout nohy, jak ve filmu. Když jsem se jí ptala, proč se neposadí, nebo neklekne, tak mi bylo řečeno, že přece rodí... (porodila až za dvě hodiny spořádaně v porodnici na koze).

Takže proto bude tenhle test, co se týká předpokládané polohy rodičky, úplně správný, protože ta, která by šla na kolena, už by určitě alespoň částečně zvládla porod sama :D
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod
Moderátor - Přirozený porod

18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Gehenna » úterý 07. únor 2012, 15:38
Já moc nechápu, proč bych měla na dítě vůbec šahat, když je u toho i matka... A třeba nejnutněj očistit nebo podat si mimino zvládne určitě sama, ne?
Gehenna
B-C Kašpar

26187 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Ivca79 » úterý 07. únor 2012, 15:59
V půli sem test vzdala, protože jsem se ani jednou netrefila... musím to přeposlat muži, protože jestli ani on neuspěje, tak nechápu, jak se nám mohlo narodit zdravé živé miminko :D
Ivca79
Kavárenská povalečka :-)

21487 příspěvků
05. prosinec 2006
Příspěvekod Sendy » úterý 07. únor 2012, 16:10
No kromě časových údajů se odpovědi dají předpokládat, dvě jsou záměrně trochu jiné, než ta třetí. Ale ty správné odpovědi :roll: jsem měla štěstí, že mi všichni dali pokoj a zapomněli ne mě, sice to pro mě bylo náročný, ale jak vidím, tak ještě pořád lepší než přemíra "péče"
Sendy
Howgh
Howgh

6034 příspěvků
21. říjen 2006
Příspěvekod Souris » úterý 07. únor 2012, 16:56
Dik Maggie za komentare k "spravnym" odpovediam; vdaka tomu mozem byt kludna, ze pokial by som sa naozaj prichomejtla, tak mam z testu vpodstate 10/10 :D
...no a v reale by to aj tak bolo asi len 3T (ticho, teplo, tisenie) a 3P (pridrzat, prikryt, privinut)...a medzitym volat odbornejsiu pomoc co by tu nestastnicu zaviezla do "civilizovaneho stanku s civilizovane uniformnou polohou...
aka skoda, ze ked som uz taka mudra, nevyskusam to sama na sebe :(

zdravim

souris
Souris
Treperenda
Treperenda

1075 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Kanga » úterý 07. únor 2012, 17:07
Jenom 5 z 10ti. :D
Se divim, ze to moje domorozene pri neasistovanym domporodu nezaklepalo backorama, dyz jsem mu ani nedrzela hlavu, ani mu necumela do pusy (ani me teda nenechalo, no hned se prisalo) ani nemerila vysku jeho ulozeni od rodidel, ale placla si ho po porodu na bricho, tedy rozhodne vys nez jsou rodildla, ani sebe jsem neukladala do protisokove polohy... 8-)
Naposledy upravil Kanga dne 07. únor 2012, 17:09, celkově upraveno 1
Kanga
Klábosilka
Klábosilka

511 příspěvků
10. listopad 2006
Příspěvekod Maggiemae » úterý 07. únor 2012, 17:09
Souris :)

Ještě můžu přidat, co říkala PA muži do telefonu, když jí volal, že jsme už porodili (ale musím se ho zeptat, já si z toho moc nepamatuju). Pamatuju se, že mi měl kouknout mezi nohy, jestli náhodou nevyhřezla děloha (ta se musí vrátit zpět, než se začně zavírat čípek) a sáhnout na břicho, a to přesně nevím, jak mu popsala, co má hmatat (dělohu, ale nevím, jak by co poznal). Taky měl posoudit, jak moc krvácím. Dítěi zkontrolovat tu pusu a nos.

A ohledně dítěte jsem si toho studovala dost, před tím rychlým neasistovaným i před posledním porodem. V podstatě dítě má na "naskočení" nejméně půl minuty až minutu, i když se to subjektivně zdá děsně dlouhá doba. U toho může matka dítěti třít nožičky, poklepávat ho po zádech, často pomůže i jakési posazení, uvolní dýchací cesty (kontrola pusy a nosu je samozřejmostí). Celou dobu pochopitelně na pupečníku, což pro tu adaptaci pomáhá. Teprve když nenaskakuje, zkusit do něj dýchnout, a pozor, miminí plíce unesou vzduchu asi jako objem vaší pusy, ne víc! Srdíčko masírovat palci, ruce okolo hrudníku.
Maggiemae
Howgh
Howgh

5118 příspěvků
10. leden 2007
Příspěvekod Zdenicek » úterý 07. únor 2012, 17:25
Matap píše:Rezekvítku, když dáš dítě hned matce na břicho, tak pupečník zpravidla v pohodě dosáhne.

Dítě by nemělo jít níž než placenta před dotepáním kvůli zpětnému toku krve (spojené nádoby), ale na to všechno se nemusí myslet, když dáte to dítě matce do ruky ;-)

no ale to je podle testu taky blbe ;) ... pry by nemelo byt ani vys :roll:
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Bludicka » úterý 07. únor 2012, 17:39
Zdenicek píše:
Matap píše:Rezekvítku, když dáš dítě hned matce na břicho, tak pupečník zpravidla v pohodě dosáhne.

Dítě by nemělo jít níž než placenta před dotepáním kvůli zpětnému toku krve (spojené nádoby), ale na to všechno se nemusí myslet, když dáte to dítě matce do ruky ;-)

no ale to je podle testu taky blbe ;) ... pry by nemelo byt ani vys :roll:

test počítá s matkou vodorovně ležící, ta má všechno v jedné rovině a rodidla před očima porodníka, takže označení ve výši rodidel je nejpříhodnější, páč má vše ve výši rodidel (i hlavu). Jimnak počítám, že jde o vyloučení rizika přelití většího objemu krve z dítěte do placenty po depání při nezaškrceném pupečníku, ale to se jaksi samovolně vyloučí když dítě dostane matka do rukou a na břicho, páč nepřerušenej pupečník jí zrovna zvedání nad úroveň placenty asi moc neumožní a přerušenej je zas podvázanej, takže též není co řešit.
Naposledy upravil Bludicka dne 07. únor 2012, 17:40, celkově upraveno 1
Bludicka
Drbna
Drbna

4241 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Littlemouse » úterý 07. únor 2012, 17:39
Maggiemae píše:Souris :)

sáhnout na břicho, a to přesně nevím, jak mu popsala, co má hmatat (dělohu, ale nevím, jak by co poznal). Taky měl posoudit, jak moc krvácím.

Maggie, určitě měl pohmatem zjistit, jestli se děloha stáhla - jde to krásně nahmatat jako tvrdý "míč", jinak hrozí masivní krvácení a doporučuje se právě to masírování podbřišku....
Littlemouse
Howgh
Howgh

7878 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Bledulik » úterý 07. únor 2012, 17:52
Tak za 10 bodů by asi neměl ani pan primář, který byl u mého prvního porodu. Spolu s PA seděli a koukali, některé věci teda nedělali nebo dělali úplně jinak.
Bledulik
Klábosilka
Klábosilka

494 příspěvků
30. duben 2009
Příspěvekod Maggiemae » úterý 07. únor 2012, 17:59
Bludičko, když pupečník dotepe, tak se stáhne tak, že jím nic neproteče, to je takovej mýtus.

A jakto, že nevykrvácejí ta slůňata, co se jim pupečník při porodu utrhne :)
Maggiemae
Howgh
Howgh

5118 příspěvků
10. leden 2007
Příspěvekod Maty » úterý 07. únor 2012, 18:05
Já teda nic moc, jsem si o sobě myslela víc :D .
Maty
Moderátor - Sporťák
Moderátor - Sporťák

10396 příspěvků
21. září 2006