ADV TOP
ADV LEFT

2-letá varianta má ji tu někdo?

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Majina » úterý 18. březen 2008, 10:28
Kačko, taky jsem chtěla 2letou variantu, ale malý už byl moc velký :) , takže to nešlo.
Kdybych teď měla malé mimi, tak bych to řešila tak, že bych si zvolila dvouletou variantu a každý měsíc bych si z rodičáku ukládala 3800 stranou (takže by mi na měsíc zbylo těch 7600 jako u tříleté varianty) a po dvou letech bych se rozhodla, jestli půjdu do práce nebo zůstanu ještě doma, protože mám našetřeno.
Majina
Pískle

2 příspěvků
11. leden 2008
Příspěvekod Crazymary » úterý 18. březen 2008, 11:25
Mám taky dvouletou variantu a žádné problémy. Jen si pohlídat, že se o to musí žádat v určité době (tuším že následující měsíc po měsící, kdy dítěti je 22 týdnů nebo tak nějak?) a mít potvrzení od zaměstnavatele a vyplněné formuláře (vše stáhneš na webu, ale já to hledala tři dny, bohužel nemůžu poskytnout odkazy, nejsem u svého počítače).

Taky jsem o to žádala kvůli hypotéky. Paní na hlídání nemám, bohužel ani babičky, budeme to muset řešit jinak. V září nastupuju do školy a to bude malé rok, hlídat mi bude sousedka (taky na mateřské), ale ten rok, co mám nastoupit i do práce už mi hlídat nebude, takže budu hledat jinou variantu. Možná jeslea a budu doufat, že moje dítě nebude náchylné chynout každý bacil....
Crazymary
Kecka
Kecka

1776 příspěvků
25. březen 2007
Praha 9
Příspěvekod Crazymary » úterý 18. březen 2008, 11:28
Majino - jenže to neřeší problém. Jakmile ti totiž skončí mateřská od státu, buď nastoupíš do práce, anebo ti už držet místo nemusí. Další věc je sociální a zdravotní pojištění, které za tebe v tu chvíli taky stát přestane platit... je to zapeklité. Mě v práci budou milovat, s malým dítětem a ještě studentka... (denní studium)
Crazymary
Kecka
Kecka

1776 příspěvků
25. březen 2007
Praha 9
Příspěvekod Lesana » úterý 18. březen 2008, 11:46
Crazymary píše:Majino - jenže to neřeší problém. Jakmile ti totiž skončí mateřská od státu, buď nastoupíš do práce, anebo ti už držet místo nemusí. Další věc je sociální a zdravotní pojištění, které za tebe v tu chvíli taky stát přestane platit... je to zapeklité. Mě v práci budou milovat, s malým dítětem a ještě studentka... (denní studium)

To není pravda, místo zaměstnavatel musí držet po dobu rodičovské dovolené, nikoli po dobu pobírání rodičovského příspěvku. Takže si Majina klidně může zvolit rodičovský příspěvek na dva roky (pokud na něj dosáhne), v zaměstnání požádat o rodičovskou dovolenou do dvou let a pokud se jí nebude chtít ještě nastoupit zpátky, tak zaměstnavatele požádá ještě o jeden rodičovské dovolené a zaměstnavatel jí musí musí vyhově (do max. 3 let věku dítěte, dál je volno na jeho vůli).

Zdravotní pojištění stát platí mimo jiné za osoby čerpající rodičovskou dovolenou, tedy pokud se Majina nevrátí do zaměstnání a zůstane dál doma na rodičovské dovolené, tak zdravotní bude mít stále hrazené státem.

No a sociální pojištění nikdo neplatí, nicméně za určitých podmínek se do důchodu započítává též doba péče o dítě do 4 let a opět tento zápočet není nijak závislý na tom, jestli rodič pobírá nebo nepobírá rodičovský příspěvek.

Takže není důvod, proč by si nemohla v zaměstnání požádat o tříletou rodičovskou dovolenou a zároveň zvolit pobírání dvouletého rodičovského příspěvku ;)
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Crazymary » úterý 18. březen 2008, 12:02
Lesano - týjo, díky za užitečné info, já totiž musela sepsat dobrozdání, že se vrátím ve věku dvou let dítěte a ne později a že mi tudíž budou držet místo jen ty dva roky :? ještěže tě tu máme ;)
Crazymary
Kecka
Kecka

1776 příspěvků
25. březen 2007
Praha 9
Příspěvekod Kackab » úterý 18. březen 2008, 12:38
Problém je v tom, že každý zaměstnavatel není vstřícný. Například mě nebudou držet místo, jak jsem se již teď dozvěděla. Prostě přijmou někoho jiného a změní název pozice a já pak budu mít smolíka, protože přijdu a moje pracovní místo bude jakoby zrušeno (přitom jen přejmenováno jinak). Takže mi dají asi to zákonné odstupné a pošupajdím. Holt je to na :xx: Ale tak toho se zase tak nebojím, umím výborně AJ a praxi mám taky, tak snad něco seženu.

Kdybych bydlela ve větším městě, kde třeba fungují jesle nebo něco podobného, tak bych se tolik nestresovala. Jenže u nás v maloměstě je jen školka a v té už je tak dost velký nábuch a nechtějí brát. Natož děcko mladší 3 let.

S tím ukládáním penízek je to dobrý nápad, ale my těžko budeme ukládat, to bych si rovnou zvolila tu 3letou, my ty penízky musíme dát na hypotéku :-? Už s těma 11 tis. to bude tak tak na přežití.

Holt to máme v dnešní době těžké. Dříve aspoň maminám drželi ty pracovní místa.
Kackab
Pískle

39 příspěvků
23. září 2007
Příspěvekod Mckajda » čtvrtek 20. březen 2008, 22:22
ahojky já jsem si taky chtěla vybrat 2-letou variantu,ale malá už byla starší takže to nešlo.Nevidím na tom nic špatného.Vybrala jsem si nakonec 3 letou,ale kvůli financím budu chodit do práce na plný úvazek když malé budou 2 roky.Teď dělám na zkrácený.
Pro pobavení posílám názor kolegy z práce,který mi řekl, že když nebudu na mateřské 4roky tak z dcery bude parchant. :D :D :D
Nezáleží na tom jak dlouho budu s dítětem doma, ale jak se mu budu věnovat.
Mckajda
Klábosilka
Klábosilka

443 příspěvků
29. únor 2008
Ostravienka
Příspěvekod Gothic » pondělí 24. březen 2008, 19:21
Kackab-myslím, že je to tvoja vec, kolko chceš byť doma a ak bude dieťa s babkou tak je to ideálna varianta. len som chcela k tej hypotéke, mnohé banky umožnujú prerušenie na určitý čas, napr. dáš si hypotéku, ale splácať začneš až za 5 rokov napríklad. Nedalo by sa dohodnúť v banke? asi to bude menej výhodné v konečnom dôsledku, ale keď píšeš že aj tie 2 roky vám to bude vychádzať len tak tak?
Gothic
Krafařka
Krafařka

945 příspěvků
23. září 2006
Bratislava
Příspěvekod Marketadolezelova » pondělí 31. březen 2008, 10:19
Ahoj, já jsem na tom podobně jako ty, musíme platit, tudíž si budu brát 2 letou RD. S úřady žádná potíž by být neměla, jediné, čeho se děsím je, že nenajdeme nikoho na hlídání, ani jesle anebo že dcera nebude ještě zralá na to, být s někým jiným, než s mámou. Taky máme babičku na hlídání, ale ne na celé dny, spíš na odpoledne, takže budeme muset řešit nějakou tetou něbo těmi jeslemi.
Spíš jestli má někdo zkušenost a dělal to tak taky, uvítala bych, kdybyste o tom někdo napsal, jak to prckové zvládli...
Marketadolezelova
Žvatlalka
Žvatlalka

123 příspěvků
08. listopad 2007
Praha - západ
Příspěvekod Kembo » středa 02. duben 2008, 13:47
Tak já to chci taky udělat tak, že bych si vzala 2 letou variantu - s tím, že bych si šetřila ten přebytek nad 7600. Pak bychom ideálně do těch 2 let chtěli další mimčo. Jenže to se taky nemusí podařit, takže právě hledám informace, jestli bych si musela potom platit zdravotní a sociální, když bych chtěla ten třetí rok ještě zůstat doma (a zaměstnavatel by mi to umožnil). Ale mám právě pocit, že bych si to platit musela, protože ten rodičák bych už přece ten třetí rok nebrala. Takže bych si prostě musela vzít neplacené volno a platit si to sama, ne?
Kembo
Pískle

31 příspěvků
17. červen 2007
Příspěvekod Lesana » středa 02. duben 2008, 15:53
Kembo píše:Tak já to chci taky udělat tak, že bych si vzala 2 letou variantu - s tím, že bych si šetřila ten přebytek nad 7600. Pak bychom ideálně do těch 2 let chtěli další mimčo. Jenže to se taky nemusí podařit, takže právě hledám informace, jestli bych si musela potom platit zdravotní a sociální, když bych chtěla ten třetí rok ještě zůstat doma (a zaměstnavatel by mi to umožnil). Ale mám právě pocit, že bych si to platit musela, protože ten rodičák bych už přece ten třetí rok nebrala. Takže bych si prostě musela vzít neplacené volno a platit si to sama, ne?

Zaměstnavatel ti musí umožnit zůstat doma do tří let, v té době máš nárok na rodičovskou dovolenou. Zdravotní ani sociální platit nemusíš. Sociální ze zákona platit nemusí a z hlediska zdravotního budeš státní pojištěnec, protože budeš v zaměstnání čerpat rodičovskou dovolenou.

Pokud bys rodičovskou dovolenou nečerpala, ale nastoupila bys třeba na zkrácený úvazek zpátky do zaměstnání, tak pak by sis v případě nižšího výdělku musela pohlídat, aby tvoje dítě chodilo do jeslí/školky na max. 4 hodiny denně - pak by pro tebe neplatil minimální vyměřovací základ a zdravotní by se odvádělo jenom z toho, co vyděláš. Pokud bys tuto podmínku nesplňovala, tak by se ti zdravotní odvádělo alespoň z minimální mzdy (i kdybys kvůli zkrácenému úvazku dostávala míň).
Obrázek

Obrázek
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Kembo » čtvrtek 03. duben 2008, 06:48
Lesano, jestli to teda dobře chápu - pokud si vyberu 2 letou variantu, ale nakonec zůstanu doma 3 roky, tak budu do 2 let dítěte brát rodičovský příspěvek, ten třetí rok už ho brát nebudu, ale rodičovská dovolená mi poběží do 3 let, takže sice nebudu dostávat peníze, ale budu čerpat RD a stát za mě bude platit zdravotní. Je to tak?
Kembo
Pískle

31 příspěvků
17. červen 2007
Příspěvekod Kembo » čtvrtek 03. duben 2008, 06:57
A ještě jeden dotaz - když bych nemusela platit to sociální, neznamenalo by to pro mě nějakou nevýhodu do budoucna - že bych v případě nezaměstnanosti a důchodu dostávala míň peněz, protože jsem si to jeden rok neplatila? Nebo se to prostě neplatí v těchto případech obecně?
Já bych jen nerada jednou zjistila, že jsem udělala nějakou blbost, protože jsem si nezjistila všechny informace. Nerada bych kvůli tomu přišla o penízky. Stejně jsou ty zákony schválně takhle složitý, aby nám zamotaly hlavu a my udělali nějakou chybu :roll:
Kembo
Pískle

31 příspěvků
17. červen 2007
Příspěvekod Lesana » čtvrtek 03. duben 2008, 08:19
Kembo, jj, pokud jsi zaměstnaná, tak to pro tebe opravdu znamená jenom to, že jsi třetí rok doma zadarmo a o nic jiného se nemusíš starat. ZDravotní za tebe platí stát z titulu čerpání rodičovské dovolené a to pojišťovně nahlašuje zaměstnavatel.

K důchodu - jde to tak nějak mimo mne, moc tomu nerozumím, ale on není rozdíl mezi tím, jestli nepracuješ, pečuješ o dítě do čtyř let a pobíráš rodičovský příspěvek nebo jestli ho nepobíráš. Rodičovský příspěvek sám o sobě na důchod nemá vůbec žádný vliv. Abys dosáhla na starobní důchod, musíš mít odpracováno alespoň 25 let, přičemž doba péče o dítě do 4 let se počítá jako náhradní doba pojištění, ale tuším předtím musíš být minimálně rok normálně pojištěná (= pracovat a vydělávat) a nevím, jestli není stanovená maximální doba, po jakou takhle náhrada může být čerpána. Fakt tohle jde mimo mne, nechci tu plácat blbosti, třeba tu je někdo, kdo se v důchodech vyzná. Ale jak už jsem psala, není rozdíl mezi tím, jestli rodičák pobíráš nebo nepobíráš, z hlediska důchodového pojištění (sociálního) je pro tebe situace stejná.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Kembo » čtvrtek 03. duben 2008, 12:51
Lesano, díky moc za vysvětlení :-*
Kembo
Pískle

31 příspěvků
17. červen 2007