ADV TOP
ADV LEFT

rizikové těhotenství- nemocenská na RD

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Jam » čtvrtek 19. červenec 2007, 12:34
Ahoj, ja jsem nemocenskou a soucasne rodicak pri rizikovem tehotenstvi brala, ale bylo to z toho duvodu, ze jsem pri RD pracovala na zkraceny uvazek a nemocenska se mi pocitala z tohoto uvazku/ rozhodujici jsou posl. tri odpracovane mesice/ Vse mi pekne zodpovedeli na poradne na www.penize.cz. Mozna bys tam take nasla odpoved. jarka
Obrázek

Obrázek
Jam
Žvatlalka
Žvatlalka

108 příspěvků
28. září 2006
Příspěvekod Petulda » čtvrtek 19. červenec 2007, 20:27
Holky, a nepřijete při tý nemocenský o rodičák? Mě je teda divný, že by se bralo obojí současně. Když pracujete a jste nemocný, tak přece taky nedostáváte plat, ale jenom nemocenskou, ne?
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

Obrázek
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Zdenicek » čtvrtek 19. červenec 2007, 20:33
petuldo, ale kdyz mas 2 smlouvy, dostanes PN i penize na obe... a kdyz muzes brat pri rodicaku vyplatu, tak proc ne nemocenskou? a druhou nemocenskou misto rodicaku nedostanes, tak proc by ti ho meli brat ....
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Zdenicek
Howgh
Howgh

14890 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Petulda » čtvrtek 19. červenec 2007, 20:41
Zdenicek píše:petuldo, ale kdyz mas 2 smlouvy, dostanes PN i penize na obe... a kdyz muzes brat pri rodicaku vyplatu, tak proc ne nemocenskou? a druhou nemocenskou misto rodicaku nedostanes, tak proc by ti ho meli brat ....

Zdenicku, to zní docela logicky. Já jenom, že mě nikdy nenapadlo, že je to možný. Tak jsem zvědavá, na další zkušenosti a jsem zase o něco moudřejší ;) .
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

Obrázek
Petulda
Howgh
Howgh

5159 příspěvků
21. září 2006
severní Čechy
Příspěvekod Pett » sobota 21. červenec 2007, 08:52
Tak holky nebojte nezpaoměla jsem na Vás,ale v pátek ještě nic bližšího na personálním nevěděli a řeší to. Nicméně řeší,jak to provést organizačně a jestli to vůbec jde,nad tím se nikdo ani nepozastavil. u vnitra jsem totiž na RD daná do tzv. zálohy,takže to vypadá, že mě zase z ní vyjmou a dají do tzv. přímého výkonu,tedy jako bych zase byla zaměstnanec. Takže v pondělí se snad dozvím víc:-))
Pett
Kecka
Kecka

1614 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Pett » sobota 21. červenec 2007, 09:44
Pročetla jsem si diskusi n a www. penize.cz,kde byl psaný podobný dotaz a bylo tam řečeno, že každá žena má nárok na vyplácení nemocenské na rodičovské dovolené, v zákoně je pouze stanoveno, že žena nesmí pobírat na RD rod. příspěvěk v souvislosti s porodem ,tudíž Mateřskou ,ale nikde není v zákoně uvedeno, že nemá nárok na nemocenskou, což jsem si ověřovala a u nás v práci mi to na personálce potvrdili, takže bych asi holky začala trochu talčit na pilu,protože jsou to ze stran úředníků a zaměstnavatelů pouhé výmluvy.

A docela čumím,když to jde u vnitra, tak už to opravdu musí jít všude, jdu pohledat ten dotaz a vložím
Pett
Kecka
Kecka

1614 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Pett » sobota 21. červenec 2007, 09:48
Sociální problematika
Autor: Andy2 (Andrea.Koprivova@seznam.cz) Datum vložení: 30. 4. 2007 15:08
Celkem odpovědí: 1
Dobry den.Prave jsem na rodicovske dovolene se synem,ktery dovrsi 3 let 21.4.2008.Z pracovniho pomeru na dobu neurcitou jsem odchazela na neschopenku 20.12.2004 a nasledne nastoupila materskou dovolenou 9.3.2005.Planujeme 2.dite, ale kvuli zdravotnim potizim je vzdy neuspesna snaha o otehotneni nasledovana delsi pauzou ve snazeni.Proto by me zajimalo, jestli, pokud bych otehotnela v prosinci 2007 a tedy kvuli rizik. tehotenstvi nemohla nastoupit 22.4.2008 do zamestnani a nastoupila neschopenku, by penezita castka na neschopence byla pocitana z predesleho platu a mohla bych ji pobirat soucasne s rodic. prispevkem na syna?A nasledne PPM by byla ve stejne vysi jako u 1.ditete?Druhe dite by se tedy hypoteticky narodilo v zari 2008,takze cca pul roku po datu,kdy jsem mela nastoupit do zamestnani.Mnohokrat dekuji za odpoved.
» odpovědět «
Odpovědi Autor Datum a čas

Re: neschopenka,rodic.prispevek a PPM na 2.dite Lída Řezníčková 05. 05. 2007 21:24

Autor: Lída Řezníčková 05. 05. 2007 21:24
Titulek: Re: neschopenka,rodic.prispevek a PPM na 2.dite » odpovědět «
Ano, pokud byste ode dne ukončení rodičovské dovolené na první dítě byla v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, budete mít nárok na nemocenské dávky souběžně s rodičovským příspěvkem (tedy pokud nebudete dítě dávat do školky či jeslí nad povolené rozsah - u dítěte staršího 3 let je to max. 4 hodiny denně). Nemocenská se vypočítává z hrubého příjmu za posledních 12 měsíců, pokud jste v této době neměla příjem ze zaměstnání, prodlužuje se toto období dozadu, takže je skutečně možné, že se bude vypočítávat z příjmu před první mateřskou dovolenou. Pro peněžitou pomoc v mateřství pak platí totéž.
Pett
Kecka
Kecka

1614 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Gábinka » sobota 21. červenec 2007, 09:49
Já is myslim, že v žádosti o rodičák byla i poznámka o tom, že snad nesmím pobírat rodičák současně s nemocenskou v souvislosti s těhu a porodem (a snad tob ylo i, že to nesmí být déle než 3 měs - jdu se na ten formulář schválně podívat), ale i ztoho, co tu kdysi holky psaly v diskusích, když budeš mít neschopenku na jinou dg než těhu rizikový, tak na to nárok máš.

Nu, jsem zvědavá....Nepotřebuju brát oboje najednou, ale je fakt diskriminační, že bychom nemělybrát nic

G
Obrázek
BáraObrázek
AnetkaObrázek
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Pett » sobota 21. červenec 2007, 09:50
Druhý příspěvek,co jsem našla:-)

Sociální problematika
Autor: MMartina (m-maresova@seznam.cz) Datum vložení: 9. 5. 2007 10:56
Celkem odpovědí: 1
Slyšela jsem několik verzí na téma souběhu rodičovského příspěvku s nemocenskými dávkami (kromě příspěvku na mateřskou):
1) jsou možné vždy bez ohledu na diagnozu,
2) nárok na rodičovský příspěvek zůstává, pokud jsou nemocenské dávky vyplácené na pracovní neschopnost s diagnozou odlišnou od rizikového těhotenství,
3) po dotazu na Úřadu práce mi řekli, že nemám nárok na rodičovský příspěvek v případě jakýchkoliv nemocenských dávek (i na zlomenou nohu).

Která z těchto verzí je pravdivá? Pracovnice Úřadu práce má zdá se jasno...
» odpovědět «
Odpovědi Autor Datum a čas

Re: Nemocenské dávky - rizikové těhotenství a rodičovský příspěvek Lída Řezníčková 09. 05. 2007 21:43

Autor: Lída Řezníčková 09. 05. 2007 21:43
Titulek: Re: Nemocenské dávky - rizikové těhotenství a rodičovský příspěvek » odpovědět «
Nevím sice v čem má úřednice na státní sociální podpoře jasno, ale v dávkách státní sociální podpory rozhodně ne!
Při rodičovském příspěvku přece můžete pracovat a vydělávat si jak chcete, tak proč byste měla být omezena zrovna při nemocenské?
Naopak, ať už máte nemocenskou na zlomenou nohu či na rizikové těhotenství, máte normálně nárok na rodičovský příspěvek i na nemocenskou. Pokud by ona úřednice stále trvala na svém, tak ať vám ukáže v zákoně, kde je napsáno, že nemůžete mít při nemocenské rodičovský příspěvek. To totiž v zákoně o státní sociální podpoře není!
Tak je pouze stanoveno, že nemůžete mít rodičovský příspěvek při nemocenské v souvislosti s porodem. Nemocenskou v souvislosti s porodem (tj. na dobu porodu ovšem mají pouze ženy, které nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství, a tato nemocenská je má zabezpečit v době porodu). Toto určitě není váš případ. Nemocenská z důvodu rizikového těhotenství není tato nemocenská v souvislosti s porodem, takže budete mít na rodičovský příspěvek normálně nárok, a ten vám skončí až ve chvíli, kdy dostanete peněžitou pomoc v mateřství. Nedejte se.
Pett
Kecka
Kecka

1614 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Pett » sobota 21. červenec 2007, 09:53
Hmmm Gábi,tak to si myslím úplně stejně,opravdu mi to připadá krapet nelogická a fuj i diskriminační,aby ženská nemohla na RD pobírat nemocenskou, klidně jim ten rodičák nechám,ale stejně tedy nechápu ,proč tedy stát chce po nás zakládat rodiny,když ženským na RD upírá i právo být nemocná.

No já s i ten papír už pročetla, dokonce i zákon a opravdu sse píše pouze v souvislosti s porodem, že žena nemá nárok pobírat Rod. příspěvěk
Pett
Kecka
Kecka

1614 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Gábinka » sobota 21. červenec 2007, 10:04
Z těch dotazů mi vyplývá, že mám nárok dokonce na oboje a že mzdovka, která mi radila na éčku, tak měla pravdu. A že je fuk, jestli to mam od gynekologa nebo psychiatra.

Mmch asi jsme obě poslaly stejný dotaz:D

G
Obrázek
BáraObrázek
AnetkaObrázek
Gábinka
BC katalog (moderátor)

16436 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Ropuska » sobota 21. červenec 2007, 10:07
No, ja myslim, ze to vypada zmatene, protoze u RD je nyni mozne i pracovat bez ohledu na vysi prijmu. Takze, pokud pobirate RD a pracujete, mate narok na nemocenskou, pokud pobirame RD a jsme doma, tak narok nemame. Nemocenska se vypocitava z prumerneho platu za urcite obdobi, z ceho by ji asi meli pocitat? Uz penize od statu pobirame, proc bychom mely pobirat dalsi?
To neberte, ze bych vam ty penize neprala, bylo by to prijemne - koneckoncu i pro me, ale chapu, proc to nejde a proc by to bylo postavene na hlavu. Dotazeno do dusledku by tak nemocenskou mohli pobirat i ti, kteri v zivote nemakali a pracovat nehodlaji, duchodci a lide ve vykonu trestu....
Me se to tak nelogicke a nespravedlive nezda, ac jinak mam k nasemu systemu vyhrad asi milion.

Tak hezke tehotenstvi a pokud vam nemocenskou i tak daji, tak jedine dobre :D
Obrázek
Ropuska
Diskutérka
Diskutérka

2541 příspěvků
21. září 2006
okoli Berouna
Příspěvekod Marketab » sobota 21. červenec 2007, 10:18
Ropuska píše:No, ja myslim, ze to vypada zmatene, protoze u RD je nyni mozne i pracovat bez ohledu na vysi prijmu. Takze, pokud pobirate RD a pracujete, mate narok na nemocenskou, pokud pobirame RD a jsme doma, tak narok nemame. Nemocenska se vypocitava z prumerneho platu za urcite obdobi, z ceho by ji asi meli pocitat? Uz penize od statu pobirame, proc bychom mely pobirat dalsi?
To neberte, ze bych vam ty penize neprala, bylo by to prijemne - koneckoncu i pro me, ale chapu, proc to nejde a proc by to bylo postavene na hlavu. Dotazeno do dusledku by tak nemocenskou mohli pobirat i ti, kteri v zivote nemakali a pracovat nehodlaji, duchodci a lide ve vykonu trestu....
Me se to tak nelogicke a nespravedlive nezda, ac jinak mam k nasemu systemu vyhrad asi milion.

Tak hezke tehotenstvi a pokud vam nemocenskou i tak daji, tak jedine dobre :D

Přesně takhle to chápu já. Pokud pobíráte RP a pracujete při tom, máte nárok na nemocenskou z té práce, kterou děláte při RD. ALe pokud při RD nepracujete, tak na nic nárok není.

RD je sociální dávka - nebo né????? Možná se pletu, ale přece člověk, co je na podpoře na pracáku taky nemá nárok na podporu a ještě vyplácení nemocenské, pokud je nemocný.

Ale možná se pletu, nevím. Já jsem nemocenkou při druhým rizikovým nepobírala, neb mi mzdovka řekla, že bych předem musela alespoň 1 den pracovat. Pokud se moje mzdovka mýlila, už s tím stejně nic nenadělám.

Takže pokud nárok máte, tak vám přeju, ať vám nemocenskou vyplácejí.
Marketab
Diskutérka
Diskutérka

2603 příspěvků
21. září 2006
Jižní Čechy
Příspěvekod Pett » sobota 21. červenec 2007, 10:38
Tak jsem našla přímo odkaz na zákon vztahující se k tomuto tématu a nikde jsem se nedočetla, že nemáte nárok na nemocenskou. Řekla bych, že jsou to hold zase zažitá pravidla naší společnosti,ale já tedy opravdu moc nechápu proč nepobírat nemocenskou ,když je někdo nemocný, když to tedy vezmu do důsledku,tak rodičák je opravdu tedy výplata,takže tu klidně státu v době nemoci přenechám :-)

http://www.vyplata.cz/zakony/z117-1995sb_30-32.php#30
Pett
Kecka
Kecka

1614 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Marketab » sobota 21. červenec 2007, 12:03
Petule píše:Tak jsem našla přímo odkaz na zákon vztahující se k tomuto tématu a nikde jsem se nedočetla, že nemáte nárok na nemocenskou. Řekla bych, že jsou to hold zase zažitá pravidla naší společnosti,ale já tedy opravdu moc nechápu proč nepobírat nemocenskou ,když je někdo nemocný, když to tedy vezmu do důsledku,tak rodičák je opravdu tedy výplata,takže tu klidně státu v době nemoci přenechám :-)

http://www.vyplata.cz/zakony/z117-1995sb_30-32.php#30

Pokud bereš rodičák jako výplatu, tak přece když jsi zaměstnaná, tak taky nepobíráš výplatu a nemocenskou zároveň.

A jak já jsem pochopila, o to tu jde. O to, zda můžu pobírat rodičák a nemocenskou zároveň. Nebo se pletu???
Marketab
Diskutérka
Diskutérka

2603 příspěvků
21. září 2006
Jižní Čechy