ADV TOP
ADV LEFT

Tatinek na materske, ja s detma doma

Moderátor: Katest

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Inkognito » pondělí 28. leden 2008, 13:34
Takze abych si to shrnula. Ja normalne nastoupim na materskou a az mi skonci, tak tatinek vyplni ten formular, ktery odevzdame na socialce, a po mesici ho prevede na me s tim, ze je dana ta dvouleta doba cerpani. A ten mesic, kterej to bude napsany na nej mam delat co? Zaplatit si socku a zdravotni sama nebo to za me bude platit pojistovna? A musim o to taky nekde zadat?
Inkognito
Inkognito

36949 příspěvků
30. září 2006
Příspěvekod Jajinka1 » pondělí 28. leden 2008, 13:35
Děkuji Lesano :D
Jajinka1
Žvatlalka
Žvatlalka

132 příspěvků
20. říjen 2007
Ostrava
Příspěvekod Lesana » pondělí 28. leden 2008, 13:38
Inkognito píše:Takze abych si to shrnula. Ja normalne nastoupim na materskou a az mi skonci, tak tatinek vyplni ten formular, ktery odevzdame na socialce, a po mesici ho prevede na me s tim, ze je dana ta dvouleta doba cerpani. A ten mesic, kterej to bude napsany na nej mam delat co? Zaplatit si socku a zdravotni sama nebo to za me bude platit pojistovna? A musim o to taky nekde zadat?

Inko, však už jsem to psala. Pokud čerpáš rodičovskou dovolenou, tak ty neplatíš ani nehlásíš nic, všechno dělá zaměstnavatel. Rodičovský příspěvek ani převádět nemusíte, tím se nic nezmění.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Ulrika » pondělí 28. leden 2008, 13:48
Ahoj holky,

opravdu pokud se jednou zvolí varianta čerpání rodičovského příspěvku, tak už ji nikdo nemůže změnit? Teď nemyslím nás jako žadatele (prostě co si jednou zvolím, to budu mít), teď myslím stát.

Ulrika
Ulrika
Krafařka
Krafařka

624 příspěvků
08. říjen 2006
Příspěvekod Zabka » pondělí 28. leden 2008, 14:04
Blanka píše:Žabko myslím, že jde o to, aby manžel s vyšším pojištěním mohl zvolit dvouletou variantu RP.

Ďakujem, v takýchto veciach sa úplne strácam... Aké sú vlastne podmienky pre dosiahnutie tej "dvojročnej" rodičovskej? (Aj keď, stále mám pocit, že keď som si to doma len tak od oka prepočítavala, tak mi vyšlo, že pri trojročnej rodičovskej štát vyplatí najvyššiu sumu...)
Zabka
Krafařka
Krafařka

798 příspěvků
24. září 2006
Příspěvekod Mart » pondělí 28. leden 2008, 14:23
Taky chci jen pro Ince připomenout, že při tříletém pobírání rodičáku získají od státu celkem největší sumu. Ten dvouletý rodičák más mysl jen tehdy, jestli se chce po dvou letech vrátit do práce na plný úvazek a dítě bude muset být v jeslích a tím pádem už nebude mít nárok na rodičák. Polud by dítě hlídal někdo doma, tak je výhodnější ten tříletý rodičák.
Mart
Pískle

40 příspěvků
22. září 2006
Praha 13
Příspěvekod Terik » pondělí 28. leden 2008, 15:12
Ahoj,

prave jsem to prohozeni rodicaku uskutecnila na radu me zname, ktera vyrizuje rodicaky.

My jsme volili triletou variantu, protoze ja bych na ni narok nemela. Je to uz druhe dite a predtim jsem studovala, takze bych na vyber nemala a musela zustat doma 4 roky a od pristiho mesice brat nejnizsi sazbu.

Bylo mi receno, ze tento mesic si platim jen zdravotni pojisteni sama. Socialni nemusim. A za mesic to prepiseme opet na me, protoze uz bude provedena volba delky rodicaku.

Terik
Terik
Klábosilka
Klábosilka

386 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Lesana » pondělí 28. leden 2008, 15:19
Teriku, nemusíš si platit zdravotní sama, stačí se přihlásit na zdravotní pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 mi let. Někde se cukaj a mají svoje "tabulky", podle kterých "to nejde" (pak ti pomůže jenom boj s úředníkem... aneb jak bylo psáno na jiném servru v obdobné diskuzi - vytisknout si zákon, svázat do tvrdých desek a mlátit s ním úředníka po hlavě, dokud nepochopí :D ), ale jinde se drží zákona a ten tuto možnost nevylučuje.

Na pojišťovnu tak jako tak musíš, tak se s nimi zkus dohodnout. Zkus si najít přííspěvky oddToma (moc jich nenapsal, nemělo by to být těžké), ten tuším i tady konkrétně radil, jak přesně je to s tím zdravotním pojištěním.
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod -fifik- » pondělí 28. leden 2008, 17:06
Tak já jenom potvrdím, že to tak opravdu lze provést a navíc to ani není nic ilegálního :D Taky jsem neměla možnost volby (RD rovnou po VŠ), tudíž jsme převedli rodičák na manžela a ten zvolil tříletou variantu. Už to máme i černé na bílém ("Oznámení o schválení volby") ze socky :hura: Na pojišťovně jsem vše nahlásila, poslala, co po mě chtěli, neplatím nic. Převádět zpět na mě asi nebudeme, prý není důvod ;)
-fifik-
Krafařka
Krafařka

702 příspěvků
03. leden 2008
Ostrava
Příspěvekod Goldy » pondělí 28. leden 2008, 17:26
Ahojky právě jsem se vrátila ze sociálky a bylo mi taky nabídnuto toto fiktivní čerpání RP na manžela.Dostala jsem tři formuláře a vůbec nevím co tam mám napsat.
Jenom jsem se zapoměla zeptat kdy to musím mít podané.Rodím v březnu a starší dcera bude mít tři v květnu.Podává se to po porodu ?a musí tam jít manžel se mnou?
A za měsíc tam budu muset jít znova aby se to přepsalo na mě?Děkuji jsem z toho :roll:
www.terinaty.blogspot.com
Terezka 5,5 roků
Natali 2,5 roků
Goldy
Diskutérka
Diskutérka

2001 příspěvků
30. leden 2007
Severní Morava
Příspěvekod Zuzajda » pondělí 28. leden 2008, 17:36
tak manžel se právě vrátil ze sociálky, odevzdal formuláře, to je OK
ale tvrdili mu, že pokud pak převedeme RP zpět na mě, bude se to posuzovat jako nová žádost a varianta se změní na tu nejpomalejší (na kt. jedinou mám nárok), což je v rozporu se vším, co jsem načetla jak tady na BC, tak i v novinách
nemáte někdo nějaký předpis, vyjádření ministerstva, co bych jim pak mohla "omlátit o hlavu"?
Zuzajda
Moderátor látkovek a nosítek

5954 příspěvků
21. září 2006
kralupy
Příspěvekod Lesana » pondělí 28. leden 2008, 18:00
Zuzajda píše:tak manžel se právě vrátil ze sociálky, odevzdal formuláře, to je OK
ale tvrdili mu, že pokud pak převedeme RP zpět na mě, bude se to posuzovat jako nová žádost a varianta se změní na tu nejpomalejší (na kt. jedinou mám nárok), což je v rozporu se vším, co jsem načetla jak tady na BC, tak i v novinách
nemáte někdo nějaký předpis, vyjádření ministerstva, co bych jim pak mohla "omlátit o hlavu"?

Na to žádné "vyjádření ministra" není potřeba, na to stačí kouknout do zákona, je to tam napsáno tak jednoznačně, že jednoznačněji to už být ani nemůže ;)

zákon 117/1995 Sb o státní sociální podpoře, § 30, odst. 2:

Volbu nároku nelze měnit, a to ani rodičem, který převzal dítě do péče poté, kdy už byla volba nároku provedena.

http://www.vyplata.cz/zakony/z117-1995sb_30-32.php
Lesana
Klevetnice
Klevetnice

3442 příspěvků
08. listopad 2006
Příspěvekod Erozek » pondělí 28. leden 2008, 18:07
Zuzajdo-viz dopis ze socialky, ktery jsme vsichni dostali.
posledni strana, nahore:
...Po ucinenem rozhodnuti je vybrana moznost cerpani jiz nezmenitelna a nelze ji uplatnovat zpetne, a to ani pri stridani rodicu v pobirani RP.

Nezapomen tvrde desky... ;)
Erozek
Žvatlalka
Žvatlalka

247 příspěvků
11. srpen 2007
Příspěvekod Erozek » pondělí 28. leden 2008, 18:14
-fifik- píše: Na pojišťovně jsem vše nahlásila, poslala, co po mě chtěli, neplatím nic. Převádět zpět na mě asi nebudeme, prý není důvod ;)

VZP? Co vsechno chteli? Musim tam zajit osobne?
Dekuji.
Erozek
Žvatlalka
Žvatlalka

247 příspěvků
11. srpen 2007
Příspěvekod Zuzajda » pondělí 28. leden 2008, 18:16
super, umlátím je paragrafy ;)
díky
Zuzajda