ADV TOP
ADV LEFT

Co děláte na Štědrý den?

Moderátoři: Kacula, Dacanka

Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Lu » úterý 11. prosinec 2012, 19:46
Tak my jedeme rano na Stedry den na setkani s mymi spoluzaky. Zavedli jsme tuto tradici nekdy ve tretaku na stredni. :) A porad se to drzi, jen pribyli partneri a deti. :-) Nakrmime labute na Kampe, popijime a pojidame kdo co prinese. Kolem desate dopoledni koncime v jedne cukrarne na Ujezde, kde maji cukrovi, kaficko, dorticky, ale i pivo a panaky (to se za studentskych let libilo nejvic klukum :D ). A hlavne maji otevreno na stedry den dopoledne. :-)
Pak se rozchazime, nase rodinka dle chuti jede jeste obdivovat stromky a pit svaracek na vanocni trhy. Kolem druhe, treti jsme doma, vecerime tak v pet. Pak darky a stromecek s detma a kdyz deti vecer konecne ulehnou, davame si jeste maly darek sami s muzem. :erik:

Letos mame bohuzel vyjimku, vsichni (svagrova a my) se sejdeme u muzovo maminky, zemrel mu v srpnu tatka. Tak budeme vanoce u ni. Jedine co vim, ze pujdeme na detskou pulnocni msi, ktera je od ctyr hodin v mistnim kosteliku.
Lu
Krafařka
Krafařka

919 příspěvků
17. červen 2007
Příspěvekod Petrysek » úterý 11. prosinec 2012, 20:12
To se tak krasne cte!

Protoze tu mame kazdy rok snih, tak rano s detmi radime venku. Sankujeme, bobujeme a odhrnujeme. Rozdame sousedum nejake jedle darky. Potom se naobedvame, podivame se na par pohadek, zpivame a hrajeme na klavir, buben a rolnicky. Potom jdeme cela rodina do sauny a zacneme pomalu pripravovat veceri. Vyhlizime Jeziska a soby. Pototm si hrajeme. A az budou deti spat, tak si udelam nealko svaraka a pujcim si od muze jeho knihu, kterou dostal od Jeziska ;-) (beda jestli mi ji nepujci), opru se o muzovo rameno a budu si uzivat vecera (a se slzou v oku vzpominat jake to byly krasne vanoce)! Tot muj plan.
Petrysek
Žvatlalka
Žvatlalka

235 příspěvků
16. červen 2008
Příspěvekod Lukeska » úterý 11. prosinec 2012, 21:10
Ahojky, tak my udržujeme už asi padesátiletou tradici, kdy už k prarodičům od manžela chodili trumpetisti se ohřát, na čaj, na kafe i na něco ostřejšího a hráli koledy.
Vždy se u nás zataví, cestou od Domova důchodců, pak pokračují hrát na hřbitov, na náměstí a do nemocnice.
Takže dopoledne chystáme pohoštění, stěhujeme nábytek atp. To vše pro asi 30 -40 lidí, protože na trumpetisty k nám chodí kromě rodiny i fůra přátel :D . Trumpetisti přijdou kolem 13:00 zahrají pár koled a jdou dál, kolem 16té jsme už sami doma a většinou už máme i uklizeno a chystáme na štědrovečerní večeři. Děti se jdou koupat a Ježíšek mezitím rychle přinese dárky pod stromeček.
K nám totiž opravdu chodí Ježíšek a naše děti na něj ještě stále věří. Nejvíce se těším na jejich rozzářená očka.
Lukeska
Žvatlalka
Žvatlalka

124 příspěvků
12. únor 2008
Příspěvekod Pepro » úterý 11. prosinec 2012, 21:36
pohádka - hřbitov - zelňačka - strojení stromečku - film pro pamětníky a neuvěřitelný těšení - převléct se do svátečního - s první hvězdičkou jít večeřet (cca 16.30) - zacinkání zvonečku - hurá ke stromku - koledy - dárky - rozkrajování jablíček a pouštění ořechových lodiček

tak tohle byly moje Vánoce u rodičů. Snažím se, aby to s mýma dětma bylo podobné, ale třeba stromeček strojíme zatím s manželem 23. když děti usnou, na hřbitov nechodíme, protože jsme daleko od rodného města...

Přijde mi, že vyloženě nějaké zvyky nedodržujeme, i když třeba ty ořechové lodičky... No ale spíš si užíváme toho, že je vše hotové, naklizené, napečené, navařené a my se s mužem můžeme věnovat dětem a sobě navzájem.

Když je dorozbaleno, cca v 8 večer, tak si voláme s rodiči.

Těším se :erik: :erik: :erik:
Pepro
Klevetnice
Klevetnice

3867 příspěvků
16. leden 2009
JM
Příspěvekod Frndulka » úterý 11. prosinec 2012, 21:53
My zavedli tradici, že 23. večer rozložíme sedačku v obýváku hned vedle rozsvíceného vánočního stromku (zdobíme pár dní předem, děti jsou nedočkavé) a tam spíme celá rodina - já, muž, děti, pes - letos nově kočka. Ráno déle spíme, pak si dáme do postele na snídani domácí vánočku (co peču den předtím) a horké kakao a k tomu si pustíme pohádky :).
Během dopoledne se nějak vyhrabeme, připravím k obědu kubu a předpřipravím si nějaké jídlo na večer.
Po obědě s dětmi vykrájíme vánočníma vykrajovátkama z chleba různé obrázky, ty si dáme do tašky, k tomu pytlík slunečnic a jdeme všichni i se psem na procházku nakrmit ptáčky - děti napichují ty vykrájené chleby na větve různě po cestě a na zídky apod. sypeme slunečnice. Když je sníh tak jdeme ještě potom bobovat nebo stavět sněhuláka.
Doma si pak dáme čaj s punčem a cukroví. Děti koukají na pohádky, pouštíme svíčky na vodě, muž pomáhá uklízet a já začnu chystat večeři a dobrůtky a prostírám stůl.
Okolo páté přijíždějí rodiče, brácha, švagrová a jejich pes. Pak už začne hukot, je nás moc...
Večeříme v šest. Hrají koledy, jíme asi hodinu.
Po večeři část rodiny s dětma vezme psy a jdou se projít ulicí a děti prskavkama svítí Ježíškovi na cestu. Zbylá část rodiny lítá po bytě a nosí dárky pod stromek.
No a pak ten blázinec, kdy přijde Ježíšek....to je asi všude stejný ;) :erik:
Už se těšííííím 8-)

M.
Frndulka
Drbna
Drbna

4562 příspěvků
20. září 2006
Prágl
Příspěvekod Zuzeca » úterý 11. prosinec 2012, 21:56
My chodíme na rodinnou procházku - my, moji rodiče a můj brácha s rodinou. Bydlíme všichni na jednom sídlišti a máme vždy stejný cíl, kam dojít. Tam si dáme grog z termosky, uděláme památeční foto a děti lijí olovo (neseme s sebou v batohu plynovou bombu, vařič... :) ).
Po procházce se rozcházíme každý domů na přípravu večeře.

Některé roky se nám to měnilo tím, že bylo třeba se ještě postarat o prarodiče. Loni jsme třeba místo procházky jeli všichni společně za dědou do nemocnice. Letos nás už čeká zase procházka...
Zuzeca
Drbna
Drbna

4288 příspěvků
28. prosinec 2006
Praha
Příspěvekod Flyingfrog » úterý 11. prosinec 2012, 22:06
Dopoledne vstaneme, sbalíme a tradá k tchánům. A nebudu muset dělat vůbec nic. Tak na to se těším. :-)

Jinak mi Vánoce nic moc neříkají, tradičně jsem akorát strojila dopoledne stromek, což manžel nechápe, takže ho musíme strojit den předem.

Uvidím, co si stvoříme jako rodinnou tradici, až děti (dva roky a tři měsíce, tři měsíce) povyrostou.
Flyingfrog
Klevetnice
Klevetnice

3278 příspěvků
16. září 2008
Příspěvekod Martina80 » úterý 11. prosinec 2012, 22:08
Crnkapinka píše:u nás klasika - točí sa to okolo slávnostného jedla a rozprávok (už niekoľko rokov ma mrzí, že tam chýba nejaký duchovnejší rozmer, ale deti boli príliš malé a ja som nič nestíhala....)

tak otázka na Martinu80 - ako leješ ten vosk ? má to nejaký spešl postup?
(olovo sa u nás leje na Ondreja - 30.11, tak vosk by som mohla zaradiť na Štedrý deň ;) )

c.

Je to jednoduché nechám hořet takovou tu svíčku v plechovém kalíšku a než se rozehřeje vosk nachystám nerezovou misku se studenou vodou, pak vosk z kalíšku naliju do vody a počkám až ztuhne.
Martina80
Howgh
Howgh

9533 příspěvků
21. září 2006
JM
Příspěvekod Malagelo » úterý 11. prosinec 2012, 22:54
Hezká diskuse. Me tady letos strasne moc chybi Adventni kalendar od Diny, protoze ten me dokazal patricne vanocne naladit.

Jinak my travime Stedry vecer s rodici a stridame to. Jeden rok u nas dalsi rok u nich. Kdyz jsme v Praze, tak manzel chodi rano na ryby chytit zlatou rybku, aby mu splnila prani :)
V ramci zachovani jeho dusevni pohody ( aby mu moje mamka neobsadila kuchyn a nevysilovala, ze nic se nestiha) posleme me rodice za rodicema manzela a jdou na Hrad a pak do Nerudovky na obed a pivco. My mezitim obalime klobasy a nachystame ryby na peceni. Sledujeme hlavne pohadky a poustime koledy. Kdyz prijdou nasi, tak peceme a chystame stul. Hlavne peclivy vyber jablek na stul, aby mamka mela co rozkrojit, talir pro pocestneho atd. Slavnostni obleceni musi byt. Kazdy rok kupuji specialne saty pro holcicky pro tuto prilezitost. Po veceri se strasne moc tesim na reakce na darky. Rozdavame jednotlive a cekame na rozbaleni a vyzkouseni.
Kdyz zbyde sila, tak jeste poustime lodicky.

Moc me zaujalo liti vosku z cajovych svicek a prochazka s vesenim chlebovych vykrajovanek na vetvicky.
Malagelo
Treperenda
Treperenda

1037 příspěvků
05. březen 2009
Praha 9- Újezd nad Lesy
Příspěvekod Sally » úterý 11. prosinec 2012, 23:13
za svobodna bezdětna jsem chodila na lezecký závody na Ruzyň.... :-) - to si myslím, že je netradiční docela dost :-).

Teď - tak nějak dle nálady a počasí... poklidíme, připravíme, navaříme... nic neděláme, koukáme na nějaké pohádky a tak...

po večeři chodíme na procházku vyhlížet Santu (u nás dárky nosí Santa, ale páč máme špešl protekci, tak nám je nosí už 24. večer, heč) a aby teda mlsní sobi trefili, tak sypeme ovesný vločky na zahradu :-)...

Letos si mě děti postavily do latě s tím, že chtějí vědět, jak to je, tak jsem jim to řekla - ale s tím, že stejně budeme dodržovat běžný program...
Sally
Howgh
Howgh

7854 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Ajuska79 » středa 12. prosinec 2012, 07:55
My už asi 15 let máme tradici, že se s přáteli sejdem na Kampě (dříve tam hráli koledy a moc lidí nebylo), dáme svařák a pokračujem do jedné hospůdky v Nerudovce. Každá rodina musí připravit pro všechny ostatní malý dáreček, zpíváme koledy, ochutnáváme kubu, cukroví. Po 15 h se rozcházíme a doma už klasika - připrava večeře atd. Můj manžel tuto tradici miluje přestože se do ní přiženil, takže to udržujeme dál :-)
Ajuska79
Žvatlalka
Žvatlalka

266 příspěvků
30. květen 2010