ADV TOP
ADV LEFT

Tuto otázku si položí asi mnohý z nás, začnete-li diskutovat o tom, do čeho balit své nenarozené, čerstvě narozené nebo již starší dítě .

Proč se vracet k látkovým plenám, které byly tak úspěšně zavrženy a nahrazeny jednoduššími, pohodlnějšími jednorázovými plenami. V nich je přece dítě v suchu - jak nás o tom neustále přesvědčují reklamy na každém kroku. ALE žádná reklama už Vám nepřizná ty stinné stránky a nevýhody používání jednorázových plen versus látkových. Pojďme se tedy podívat , jak to vlastně doopravdy s látkovými plenami je, jakými  pověrami  a mýty jsou obestřeny.

Každé dítě za svých přibližně 2,5 roků plenkového období může při používání jednorázových plen  vyprodukovat až 1 tunu směsného odpadu, který končí na skládce nebo ve spalovně. Oproti několika kilogramům přírodního textilu,  se kterým po skončení dětských let rádi ještě umyjete okno, či vytřete podlahu se jedná o viditelný rozdíl.
Můžete namítnout,vždyť ale přeci  praní, prášek, elektřina - to vše taky zatěžuje životní prostředí. Tato zátěž je ovšem daleko menší, než spotřeba vody a surovin při výrobě jednorázových plen, nepřeváží se tuny a tuny plenek z továrny do centrálních skladů - supermarketů - domovů a opět na  skládky. Navíc maminky používající látkové pleny se velmi často chovají ekologicky i při výběru pracích prostředků - používají prostředky bezfosfátové, či zcela na přírodní bázi (prací ořechy apod.), perou ekonomicky při 60°C, suší  pomoci nejlevnější "sušičky" - slunce a pleny nežehlí.

No přeci nestrávím svůj drahocenný čas praním prádla - další často vyřčený argument. Nevím jak u vás, ale za mě pere pračka - doby "velkého prádla", vyvářejících hrnců na plotně a valchy jsou již dávno za námi a zmáčknutí knoflíku s umístěním prádla do pračky nezabere opravdu více než pár minut. Taktéž pověšení cca 10-15 kusů moderních kalhotkových či čtvercových plen obden nezabere více času, než studie letáků s nejlevnějšími nabídkami jednorázovek a následná návštěva supermarketu.

A co zdraví - vždyť to dítě bude v mokru a ještě je to nehygienické - tak tady se na nás reklama podepsala nejvýznamněji, jenže moderně zpracované materiály, mnohdy velmi netradiční - bavlna, konopí, bambus, a různé doplňky zajistí, že Vaše dítě bude v "suchu"  i v látkové pleně, bez rizika reziduí těžkých kovů, chlóru, PCB a dalších látek, které mohou být přítomny v plence jednorázové a způsobovat podráždění pokožky.

Každá plena by  se měla po cca 3-4 hodinách přebalit, ať je její sací kapacita sebevětší . Zvýšený výskyt gynekologických a urologických problémů u malých holčiček je již nyní přisuzován používání jednorázových plen. O vlivu vyšší teploty, která byla jednoznačně prokázána u jednorázových plen, na plodnost mužů se stále diskutuje, ale mějte na paměti, že u nás doposud nedospěla ani jedna generace dětí u nichž byly používány jednorázové plenky.

Peníze - levněji to určitě nevychází. Ano pokud se stanete látkovým nadšencem s touhou vyzkoušet všechny novinky, designy,  modely a látkování  doslova propadnete - opravdu neušetříte. Vezmeme-li ale v úvahu normálního spotřebitele, tak i s náklady na praní, prací prostředky a pořízení výbavičky můžete ušetřit 10.000 - 20.000 podle toho, jaký plenkový systém si vyberete.

A co více - zkušenosti z poslední doby ukazují, že látkové pleny podporují kreativitu maminek na mateřské - vždyť těch úžasných domácích modelů a vlastnoručních výtvorů z nejrozličnějších materiálů je v různých látkových fotografických  galeriích tolik, že by mohly být použity na samostatnou výstavu. A mnohočetné diskuse o látkových plenách na rozličných serverech ukazují, že nadšenci pro kousek zdraví a ekologie pro své děti nejsou žádné uštvané matky se zástěrou kolem pasu.

Pokud Vás tento článek přiměl alespoň k zamyšlení, sledujte dál náš miniseriál, kde budete seznámeni, jak vlastně moderní plenky vypadají, z čeho jsou vyrobeny, jak se používají a další tipy pro zdravé způsoby přebalování.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy