ADV TOP
ADV LEFT

V rámci Týdne opravdových plen jsem se s holkama dohodla, že případným zájemkyním poradím, jak si doma vyrobit vlastní plenky a ostatní příslušenství. Předem upozorňuji, že jsem plínkař-teoretik. Několik typů plenek jsem si doma vyrobila, ale v praxi je vyzkoušené nemám *), protože ,bohužel, není na kom testovat. Správně padnoucí střih a dobře savý materiál si budete muset najít každá sama Mrkající. Původně jsem plánovala článek co nejstručnější, ale nakonec se mi to moc nepodařilo, takže nebudu zbytečně zdržovat, i tak je to moc dlouhý. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, budu se vám snažit poradit, případně poradí některá z holek, která nejen šije, ale i používá.

Čtvercové plenky

(Nepředpokládám, že by si některá z vás toužila doma vyrobit vlastní čtvercovou plenku a pokud ano, nepochybuji, že to nezvládne i bez návodu, přesto pro úplnost i návod na čtvercovou plenku.)

Jako vhodný materiál na domácí čtvercovky bych doporučila nějaký dobře savý materiál, takže například flanel nebo froté. Z vámi zvolené látky vystřihněte čtverec požadovaných rozměrů a obšijete cik-cakem. Pokud máte overlock, doporučuji použít místo cik-caku. Vhodnou velikost čtvercové plenky zvolte podle velikosti vašeho dítěte a také skladu, který chcete používat (tzn. od rozměru 40x40 cm při skládání na třetiny až po 80x80 při skládání na osminy, nebo některé složitější sklady).

Vícevrstvé plenky

JakposkládatlátkunavícevrstvouplenuMyslím, že nad výrobou vícevrstvé plenky asi uvažovat budete. Při cenách plenek BM si každý řekne, že by se to možná vyplatilo ušít. Možná vyplatilo, ale hodně záleží na tom, kolik zaplatíte za materiál, případně pokud se rozhodnete zpracovávat domácí textilní odpad Mrkající.

Jako vhodný materiál se doporučuje tzv. kepr, který díky speciálnímu způsobu tkaní pruží diagonálně. Pokud je pro vás tento název neznámý, věřte, že už jste ho téměř všechny alespoň jednou v životě viděly. Kepr se v našich zeměpisných šířkách používá na výrobu montérek, pracovních plášťů, lékařského oblečení... Já osobně si ze svého dětství pamatuju takové modrošedé kostkované pracovní ručníky - ty jsou také z kepru.

Další materiály, které můžete použít je opět dobře savý flanel, froté, plátno... A z domácího vyřazeného oblečení mimo flanelových nočních košil můžete zpracovat také stará bavlněná trička, tepláky, mikiny, ručníky, můžete použít i klasické (tetra)pleny.

Samotná plenka má tvar obdélníku, který je po kratší straně rozdělen zhruba na třetiny (prostřední část bývá o něco širší) a každá část má jiný počet vrstev savého materiálu. Krajní strany mívají většinou 2 - 4 vrstvy, střed bývá tvořen 4 - 8 vrstvami. Počet vrstev se odvíjí od použitého materiálu, takže pokud budete šít z froté, dáte vrstev míň, než když budete zpracovávat tetra plenu.

Návodů, jak seskládat vícevrstvou plenu je několik, pokud budete pátrat, určitě najdete pod heslem "prefold", ale určitě si můžete plenku seskládat podle svého tak, že využijete rozměrů materiálu. Začistíte, poskládáte do požadovaných rozměrů a vrstev a sešijete (případně otočíte, došijete).

Rozměry a velikosti vrstvených plen:

BambinoMio 1

do 7 kg

30 x 40 cm

BambinoMio 2

7 - 16 kg

35 x 50 cm

BambinoMio 3

12 kg a více

45 x 60 cm

Popolini S

3 - 8 kg

30 x 40 cm

Popolini M

7 - 10 kg

40 x 45 cm

Popolini L

11 a více

40 x 58 cm

Savé vložky do plenek

Jako savou vložku můžete použít cokoliv, poskládanou čtvercovou plenu, froté ručník a podobně. Ovšem můžete si také vytvořit navrstvené obdélníčky které bez skládání můžete vkládat rovnou do plínek. Nevýhodou je, že budou pomaleji schnout, protože se po vyprání nebudou dát rozložit. Velikost obdélníčku naměřte podle vašich plenek a vašeho dítěte. Jako materiál můžete použít cokoliv co použijete na vícevrstvou plenu. Na zahraničních stránkách doporučují vrstvy prokládat viselínem aby se k sobě nelepily, ale ještě jsem nečetla, že by to někdo v ČR dělal. Mě docela nadchla kombinace froté - tetra plena. Prostě jsem mezi dva obdélníčky z froté našila 8 vrstev klasické české plenkoviny. Obšívala jsem overlockem, ale myslím, že by stačilo obšít hustším entlem, nebo šít po rubu a otočit (ale to už mi přijde trochu víc pracné).

Flísové sparačky

Tak toto je opravdu "pracná" záležitost. Flísovou deku, metráž nebo třeba mikinu nastříháte na obdélníky asi 38 cm x 18 cm a ani nemusíte lemovat, protože flís se nepáře. Optimální velikost uzpůsobte velikosti vašich vkládacích vložek nebo plenek.

Tvarované (kalhotkové) plenky

Výroba kalhotkové plenky už je trochu složitější. Budete totiž potřebovat střih. Ten si můžete stáhnout z nějakých internetových stránek (už by mělo něco být i tady na BC) nebo vyrobit samy podle oblíbené plenky.

Výroba střihu podle plenky:

Budete potřebovat molitan nebo matraci, papír velikosti plenky, špendlíky a vzorovou plenku. Na molitan položíte papír a na něj plenku, kterou postupně vypínáte a špendlíte. Po vypnutí celé plenky ji na papír obkreslete. Doporučuju označit i místa, kde začínají a končí gumičky a případně i místa na patentky nebo sucháče. Poté plenku odšpendlíte a z papíru vystřihnete. Určitě nebude od věci ještě přehnout plenku na půl podél osy a zkontrolovat, jestli jsou obě strany stejné a případně ještě doladit.

Materiál a příprava:

Mezi nejpoužívanější materiál se používá flanel nebo froté. Obojí má svoje výhody i nevýhody. Opět můžete zkusit zpracovat něco z vašich prádelníků: staré flanelové povlečení, ručníky a podobně. Na savé jádro můžete klidně opět zpracovat starší čtvercovku. Pokud jí budete všívat do plenky, ani případně fleky nevadí.

Pokud nechcete plenku na snappku, musíte ještě dořešit zapínání - buď suchý zip, nebo baby patentky. Dále při šití budete potřebovat prádlovou gumu zhruba šíře 1 cm, špendlíky, nůžky, jehlu, nitě a velice vhodný je i šicí stroj Cool

Podle střihu vystřihněte 2x tvar plínky - jeden díl bude vnitřní strana, druhá vnější. Dále si připravte savé jádro. Asi je trochu rozdíl v tom, jestli plánujete jádro všívat do pleny, a nebo přišít navrch, nebo dokonce jen navrch vkládat.

Šití:

Nejdřív si připravte savé jádro podle návodu na savé vložky. Nyní si naměřte podle původní plenky nebo vašeho dítěte gumičky kolem nožiček a na zádíčka (případně i na bříško, pokud na původní plíně je). Nyní gumičku našijte mezi předem vyznačené značky. Tzn. nejprve našijte ustřiženou gumu na značky a potom ji natáhněte a prošijte (druhá možnost, jak našít gumičku je protažení v tunýlku - to je taková ta přehnutá látka, co v ní je v pase guma u tepláků). Po přišití všech gumiček ještě přišijte jádro. Pokud má být uvnitř. Přišijte na stejnou stranu, jako je gumička (přišijte na přední i zadní straně pleny a ještě prošijte osou pleny) . pokud má být plenka navrch, stačí přišít jádro jen vpředu, nebo vzadu (na opačné straně látky, než jsou gumičky), aby se při sušení dalo vyklopit. Teď je na řadě obšití a sešití celé pleny. Pokud šijete po rubu (což je pravděpodobné, pokud nemáte overlock), nezapomeňte na nesešité místo na přetočení pleny. Přetočte a zašijte zbytek. Teď je na řadě našití suchého zipu nebo natlučení patentek, pokud nechcete plenku na snappku. Místo kam co našít opět okoukejte na vzorové plínce... a máte hotovo.

Flísové a nepropustné kalhotky

Při výrobě flísáků a nepropustných kalhotek postupujte stejně jako při šití kalhotkové plenky. Jediný rozdíl je, že uvnitř kalhotek není savé jádro. Jako materiál použijte flís (ať už metráž, starší mikinu nebo třeba flísovou deku), případně nějaký nepropustný materiál (nejlépe se zátěrem) o kterém bohužel netuším, jestli je i tady v CR v prodeji. Někdo navrhoval šití z nepropustných prostěradel s PUL zátěrem.

AllInOne a kapsovky

Opět postupujete jako u kalhotových plen s tím rozdílem, že u AIO jako vrchní vrstvu použijete nepropustný materiál a u kapsovek nevšijete savé jádro ani dovnitř ani ven, ale okraj nad zadečkem nebudete sešívat a necháte kapsu na vložení plenky.

Pletené a háčkované vlňáčky

Na pletené/háčkované vlňáčky budete potřebovat pravou ovčí vlnu - nejlépe merino, která je jemnější a nekouše. Před prvním použití ( a v průběhu používání) budete muset kalhotky impregnovat buď lanolinem zakoupeným v lékárně, nebo některou lanolinovou kůrou nebo impregnací, kterou koupíte v látkoplenkovém obchodě.

Návodů, jakým způsobem uplést kalhotky najdete několik. Nejjednodušší způsob asi bude, pokud si jako vzor použijete vaše oblíbené kalhotky (a nemusí to být zrovna vlňáky). Případné zapínání jde vyřešit klasicky sucháčem, ale i patentkami, knoflíky nebo zavazováním. Jeden návod na výrobu vlňáčků je uložen zde, na BC v části Stáhněte si (kalhoty).

Sponky na pleny

V případě, že nejste majitelem Snappi sponky a nebo chcete vyzkoušet i jiný způsob upevnění poskládané plenky, můžete si vyrobit sponku vlastní. Budete potřebovat pouze širší prádlovou gumu a 2 takové ty kovové přesky, který bývají na kšandách (ne ty na knoflík, ale ty co se jimi sepne látka na kalhotách). Na každý konec gumy našijete jednu přesku a získáte tím takovou oboustrannou kšandu, kterou můžete plenky sepínat.

Druhou možností je na konce širší gumy našít suchý zip a používat jako pásek přes plenu.

Závěr

Pokud jste početli až sem, děkuji za pozornost. Doufám, že to bylo aspoň trochu přehledné a snad se podle těch návodů bude dát i něco ušít Mrkající. Zítra se můžete těšit na článek od Lalwen se spoustou odkazů a jak jí znám, určitě se objeví i nějaký ten odkaz na stih na plínky Mrkající

Poznámky pod čarou:

*) mimo té, co má Dandy a dvou, co má nakukující kamarádka Ráďa, kterou tímto zdravím a oficiálně se přiznávám k tomu, že já jsem já (stejně mám podezření, že už mě poznala a doufám, že bude mojí identitu tutlat)Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy