ADV TOP
ADV LEFT

I já bych se chtěla podělit o své cestě k látkovým plenkám.

Jakožto ještě bezdětná pracující v kožní ordinaci jsem měla možnost se nejednou setkat se zarudlým mokvajícím zadečkem kojence či batolete. Zatímco diagnóza byla poměrně snadná, plenková dermatitida, léčba byla kolikrát už obtížnější.

Nešlo jen o to, vybrat správnou lékovou formu, ale zavést i další léčebná opatření. Jelikož moje "guru" knihy doporučovaly vyměnit po čas léčby jednorázové igelitové plenky za pleny bavlněné, doporučovala jsem maminám i já. Při dalších kontrolách jsem se však s dítkem vybaleným z bavlněné plenky nesetkala. Režimová léčebná opatření jsou přeci důležitá i u jiných onemocnění, ne? Tenkrát jsem hodně častý výskyt plenkové dermatitidy přisuzovala hlavně málo frekventovanému přebalování, ona všudepřítomná reklama je mocná, když má dítě přeci suchý zadeček, netřeba ho přebalovat tak často...a neuvěřte tomu spokojenému smějícímu se robátku zabaleného do zářivě bílé papírové pleny.

O pár let později, již jako čerstvá maminka, jsem rychle z hlavy vytěsnila ty zářivě rudé zadky dětiček z ambulance, při plných rukou práce s prvním dítkem a sama se sebou, jsem ráda sáhla po zářivé jenorázovce. Ale.. Po čase mi nějak začal vadit ten "chemický" zápach linoucí se z pleny, to věčné tahání naditých odpadkových košů a hlavně takové drobné gelové kuličky na prdelce mojí ratolesti, které jsem občas při přebalování objevila. Byla jsem zvědavá, cože to na zadečku ulpívá a tak jsem sáhla po obalu plínek. Řádného složení plíny jsem se ale nedočkala. Sice u jednoho typu plenek byl jakýsi náznak složení, ale mne rozhodně neuspokojil. Na stránkách výrobce poměrně oblíbené značky byla možnost si přečíst deklarace o bezpečnosti a složení jejich výrobků - šamponů, krémů, žiletek apod. Nikoliv však o plenách. "Milí zákazníci, buďte ujištěni, že naše papírové výrobky jsou vyrobeny z nezávadných substancí, že nikdy nebylo potřeba předkládat materiály o jejich bezpečnosti". Hm, to mi na klidu rozhodně nepřidalo. Nakonec jsem se složení pleny dopátrala a spoustu věcí mi do sebe zapadlo.

Pro ochranu prádla je v plence nepropustný polyethylen, vnitřek je tvořen savým jádrem z buničiny, pro zvýšení nasákavosti je přidám gelový superabsorbér polyakrylát sodný, nejspodnější vrstvu tvoří propustný polypropylen. Polyethylen i polypropylen patří mezi plasty, polyethylen je vlastně mikrotenový sáček... výrobci nám garantují prodyšnost pleny, ale může kůže dýchat přes mikrotenový sáček? Odpovědí může být právě nárůst výskytu již zmíněné plenkové dermatitidy. Vlhko, teplo pod plenkou vede k maceraci kůže, změně kyselého pH kůže a přemnožení bakteriální mikroflóry. Navíc, ač je nebo není suchý zadek v jednorázovce, kůže stejně do kontaktu s močí přichází, řada bakterií vyskytující se na povrchu kůže má tzv. ureázovou aktivitu, štěpí močovinu na amoniak, ten nám pak tu kůži pěkně dráždí. Pokud dítko nepřebalujeme v rozumných intervalech (pediatři doporučují á 3-4 hod, když není stolice), tak je vymalováno a to na rudo.

Dalším potenciálním zdrojem rizika je samotný gelový absorbér. V dostupných zdrojích se uvádí, že kontakt polyakrylátu sodného s kůží může vyvolat podráždění, mokvání, horečku. V r. 1985 se přestal používat při výrobě tamponů jakožto zdroj toxického stafylokokového šoku, pozření 5 g této látky může dítě i zabít.... V r. 2000 proběhla v Anglii odborná analýza 5 nejznámějších typů jednorázových plenek, v každém z nich bylo objeveno stopové množství tributyl cínu, toxické organokovové chemikálii, která působí škodlivě na nervový a hormonální systém. Množství bylo sice malé a možná i tato chemikálie v takovém minimálním množství není škodlivá, ale jestliže má dítko na sobě plenku 24 hodin po 2 roky, je vystaveno působení této látky nakonec déle než povoluje limit WHO (Světová zdravotnická organizace).

A není riziko jen z přestupu chemických látek. Jiná studie, provedená v Německu na Kielské univerzitě a publikovaná též v r. 2000 poukazuje na výskyt o 1-2 st. vyšší teploty šourku u chlapečků v jednorázových plenkách. O nutné nižší teplotě (než je teplota těla) pro správný vývoj spermií netřeba nijak polemizovat, pokles množství spermatu za poslední roky je též všeobecně znám, fakt, že se na tom podílí těsné oblečení, ve kterém se varlata přehřívají je nesporný, tak proč by to mělo být jinak u dobře těsnící neprodyšné plenky... Dle pediatrů nyní narůstá počet infekcí močových cest, převážně u děvčátek. Ženské pohlaví má přeci jenom trochu kratší močovou trubici, a tak přestup bakterií ze znečištěné pleny pro ně není nijak obtížný.

V neposlední řadě jednorázová plenka nám nezajistí to správné široké balení nutné pro správné postavení kyčliček. A ekologie? Ano, i ta je pro mne důležitá, přinejmenším proto, že díky zhoršujícímu se životnímu prostředí a životnímu stylu přibývá počet dětí trpící na alergická onemocnění. Né nadarmo se o alergii říká, že je to neinfekční epidemie dnešní doby.

Výše uvedená zdravotní rizika mne nakonec přesvědčily a tak jsem začala balit dceru do bavlny. To jí bylo cca 5 měsíců a rozhodně toho nelituji. Jednorázovky taky ještě používám, na noc, občas na delší cesty, sice rádoby ekologické, u těch alespoň nemám tak provinilý pocit (i když občas taky).

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy