ADV TOP
ADV LEFT

Původně jsem chtěla provést rešerži odborné literatury, ale nemám na to kapacitu. Tak připomenu to, co jsem si zapamatovala z teorie. Prof. Matějček doporučuje do roku děti na nočník nevysazovat, že by to mohlo způsobit budoucí inkontinenci. Bora mě kdysi navedla na bezplenkovou komunikační metodu (BMK) na http://www.mokosha. Ovšem spousta rodičů se uchyluje k čekání, až si robátko řekne samo třeba po druhém roce. Naočkována babičkama o dětech v roce bez plen jsem pak zvolila něco mezi. Jestli je na skorotrojkách něco jiného, tak možná moje potřeba ušetřit si práci s praním nebo umýváním zapatlaných zadečků a určitě i ušetření peněz. Hlavní důvod, proč vysazuju mimina tak "brzo", (když tedy pominu BKM, která je prostě výborná jako porozumnění dítěti) je, že představa dělání velké potřeby pod sebe se mi opravdu příčí.

Nepřipadalo mi, že by látkování mělo nějak výrazný vliv na učení dětí na nočník. Ale asi hned první můj krok směrem k odplenkování vycházel z mojí znalosti vyměšovacích rytmů potomstva, což jsem měla zmáknuté docela přesně, právě díky látkovkám. Naše milované české čtverce přebalujeme hned anebo brzy po vyčůrání. Poznáme to. Děti se oklepou, poskakují, že v tom nechtějí být (ani v "suché" papírovce), později si sahají na kalhoty a nakonec k tomu patří ten specificky tupý výraz následovaný tmavnoucím oděvem a čvachvajícíma botičkama.

Amálku (4r) jsme začali vysazovat původně kvůli pevným bobkům někdy kolem osmého měsíce. Už jedla příkrmy a mohutně tlačila. Na nočníku to bylo jednodušší. Když se nezadařilo hned po jídle, vysadila jsem ji za chvíli znovu. Čůrat se tak naučila sama, proto jsme ve vysazování pokračovali. Měla-li co, vykonala to. Kolem roku přišel bojkot, kdy ji na nočníku neudržely ani knihy, které jinak zabíraly. Když začala běhat, přešli jsme na papírovky (měla jsem jenom plenkové kalhotky Sandry a ty opravdu dvě čtvercovky nepobíraly). Kolikrát se nám plenka rozpadla častým sundaváním a nasazováním dřív než byla počůraná. Kolem 18 měsíců se Amálka přestala počůrávat v noci. V dubnu, když jí bylo asi 20 měsíců, jsem s teplým počasím nakoupila kalhotky a plenky dávala jenom do auta. Zjistila jsem, že nejlepší způsob, jak učit, je opravdu pojistku sundat. Musím potom hlídat já, abych batole pravidelně vysazovala. Po dvou týdnech začala hlásit už v předstihu. Nehody pochopitelně byly a ostatně jednou za čas jsou pořád.

Bořivoje (2r4m) jsme měli zpočátku v papírovkách. Poučeni výše uvedenou bezplenkovou komunikační metodou jsme vypozorovali, jak se chová, když se mu chce a od tří měsíců ho v klubíčku vysazovali. Nikoli, když jsme chtěli my, ale, když chtěl on. Přišlo mi to geniální, tedy, ono to bylo geniální. Když začal lézt, neuměla jsem to poznat, takže jsme ho vysazovali jenom párkrát denně, aby nezapomněl, na co nočník je. Mimochodem až do 15 měsíců kadil 5-7 denně. Kolem roku bojkotoval nočník, leč poučen starší sestrou si v necelých 16 měsících sám donesl nočník a ohlásil, že chce kakat. Byl květen, takže chodil buď bez kalhot v ponožkách nebo ve speciálně upravených punčocháčích s otvorem na prdelce. Doma si říkal sám, nočník si nosil sám i do záchoda. Koncem léta se s horším počasím venku opět vrátil k plenkám na ven, v noci už nečůral a spal bez plenky. Na podzim jsem mu plenku na ven nechávala spíš jako zahřívací a dávala ho čůrat na trávu. Ve dvou letech byl doma skoro bez nehod, venku se musel hlídat až do předminulého týdne, kdy začal hlásit bezpečně i v zápalu hry.

Rozárka (1r) kadila na nočník, když jsme zaregistrovali, že se k tomu schyluje. Od té doby, co umí sedět a co má pevné bobečky, chodí pravidelně, dvakrát denně. V jejím případě je péče o to jednodušší, že kadí hrozně nahlas. Nevím, jestli jsme ji to naučili jako znamení nebo by to dělala i bez nás, ale poznají to i její starší sourozenci a hlásí za ní: "Maminkó, Hozáka kaká!" Poslední týden má čím dál častěji suchou plenku i po několika hodinách, takže to vypadá, že vyloženě čeká na nočník nebo vysazení na travičku, tak asi zvýšíme frekvenci vysazování. Hovínka v plínkách jsme, kromě smršti při nedávné střevněchřipkové epidemii, neměli týdny, takže čistá práce. Starší chodí na záchod s redukcí a to je snad ještě větší úleva, když se bytem nešíří skorotrojkové zápachy.

Cífka

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy