ADV TOP
ADV LEFT

 ... pro panenky! Týden opravdových plen je akce, kdy by se měla šířit osvěta, napadlo mě začít už u malých holčiček. Myslím, že šitou kalhotovou plenku může ušít dcerce i maminka, která používala nebo používá pleny jednorázové. Miminka malých holčiček totiž většinou ani nečůrají ani nekakají, takže odpadá to tolik zmiňované praní :). A pokud plínku použijete na čůrací panenku, můžete jí prostě nechat uschnout. Dnes si ušijeme jednu kalhotkovou plenku, a pokud máte čůrací panenku, doporučuji ušít i nějaké fleecové kalhotky. Materiálu nebude potřeba tolik, takže doporučuji v obchodě pohledat zbytky, případně prohledat nějaké zásoby doma. Já se přiznávám k tomu, že jsem u příležitosti šití plínky pro panenku navštívila obchod s látkou, koupila půl metru růžového veluru, 3 kousky růžového sucháče (látky je dost, tak asi ani plenka nezůstane jediná) a jednu špulku růžové nitě. Doma jsem vytáhla jednu starou čtvercovku, ze které jsem použila jednu třetinu na savé jádro. Na všívání gumiček jsem se v rámci zjednodušení práce vykašlala... panenky přeci jen nekakají, takže těsnost kolem nožiček není nezbytně nutná. A navíc použitý velur je pružný, takže se přizpůsobí.

Postup šití jsem průběžně fotila, ovšem počítač, kam přítel fotky stáhl, odešel do věčných lovišť. Při obnově systému došlo "nedopatřením" ke smazání všech dat, takže nakonec je jen výsledná fotka.

1) Nejdřív jsem si připravila střih. Základ jsem použila střih stažený z internetu, jen zrušila gumičky kolem nožiček a hlavně - posunula jsem suché zipy, protože na baculatější panenky by to podle mě nesedlo. Střih jsem vytiskla 2x, oba díly vystřihla, jeden díl jsem položila lícem k podložce, takže jsem měla dva stejné díly zrcadlově překlopené. Ty jsem k sobě slepila izolepou.
2) Připravenou látku (já použila velur, ale jde použít cokoliv, třeba i staré bavlněné triko) jsem přeložila na polovinu tak, abych mohla vystřihnout plenku podle šablony 2x - jednou na vnitřní a jednou na vnější stranu plenky.
3) Našpendlila jsem střih na látku a opatrně vystřihla (on je ten velur jak živý).
4) Je čas připravit savou vložku. Ustřihla jsem pruh (asi třetinu) obyčejné čtvercové plenky a poskládala do obdélníku. Je možné použít i odstřižky jiných látek - pokud je to pro "funkční" panenky, doporučuji materiál savý (flanel, froté... ideálně bavlna), pro ostatní panenky na tom až tak nezáleží. Poskládanou vložku jsem si prošila po delších stranách velkým "cik-cakem".
5) Na rub jednoho z dílů plenky (bude to ten vnitřní díl) jsem přišpendlila savou vložku a po kratších stranách přišila velkým "cik-cakem". Tím máme vyřešeno savé jádro.
6) Pak byl na řadě suchý zip. Na druhý díl plenky na lícovou stranu jsem našpendlila chlupatou (hladkou, nelepivou) část suchého zipu a prošila.
7) Oba díly plenky jsem přiložila lícem k sobě a sešpendlila. Je možné je i sestehovat, ale to mi přijde jako ztráta času. A skoro celé dokola obšila (nejdřív sešila, poté oentlovala) - nechala jsem jen asi 6-ti centimetrovou mezeru na otočení plenky na té kratší, přední části (tam, kde je našitý suchý zip).
8) Po přetočení jsem zašpendlila tu díru na přetočení tak, aby se dala pohodlně zašít a opět celou plenku obšila.
9) Nakonec jsem na boční "ucha" našila suché zipy. Volné konce jsem zastříhla do kulata, aby to panenku neškrábalo :-). A máme hotovo.

Plenka je poměrně štíhlá mezi nohama, takže je možné jí dát i panence Bejbyborn, díky protaženým sucháčům sedí i baculatějším panenkám :-).

Střih najdete ZDE v sekci Stáhněte si - látkovky

Závěrečné foto:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy