ADV TOP
ADV LEFT

Řeknu vám, já když jsem poprvé viděla maminku s miminkem v šátku, tak jsem věděla, že tohle je něco pro mě. Vůbec jsem neuvažovala a šátek navzdory ceně koupila. Jenže asi není každý takový šílenec jako já a spousta lidí si klade otázky.

Nejčastěji se rodiče ptají, jestli tím miminku nepoškodí záda. Ráda bych bezvýhradně odpověděla NE, ale není to tak jednoduché. Záleží na správné technice vázání. Šikovnost tady není až tak důležitá, spíše trpělivost a důslednost.

Mnozí rodiče by rádi slyšeli vyjádření lékaře. Jenže to je tady u nás téměř nemožné. Lékaři jsou ostražití, nemají dostatek informací a bojí se, aby je někdo nevzal za slovo. Někteří řeknou rovnou ne, jiní ano, ale hned vzápětí dodají výstražné ale. Je to škoda. Šátek se na západě stal předmětem seriózních vědeckých výzkumů, v Německu ho ortopedi doporučují jako náhradu za abdukční dečku při kyčelní luxaci, jinde se v něm klokankují nedonošená miminka a šátek tak plní podobnou funkci jako inkubátor.

I historie hovoří pro šátek. Šátek je nosidlo tradiční, na jeho zhotovení stačil dlouhý pruh pevné látky. Před nějakými stopadesáti lety se v šátcích a jim podobných nosidlech nosily děti po celém světě. Kočárek je v podstatě historicky nedostatečně prověřený experiment Velmi šťastný.

Hovoří se také o tom, že nošení dětí zatěžuje páteř nosiče. Pokud jsou ovšem rodiče zdraví, může být nošení tím správným posilováním. Váha miminka je rovnoměrně rozložená na celá záda a šátek je obepíná trochu jako korzet. Nutí nosiče chodit vzpřímeně. Novorozené miminko je ještě lehounké, ale jak rovnoměrně přibírá, posilují se pravidelně i zádové svaly nosiče. Maminky, které nosí své novorozené miminko ve svislé poloze na břiše, posilují zároveň jemně i svalstvo pánevního dna. Tyto rehabilitační účinky vypozorovaly u šátku německé porodní asistentky. 

Hodně rodičů odradí od šátku složitá manipulace. Ale vážení, není to zdaleka tak složité, jak to vypadá. Garantuji vám, že znám hodně "kopyt" co to zvládla a sebe mezi ně počítám také. Zřejmě se na BC nenajde nikdo, kdo se mnou byl na hodině tělocviku, aby to potvrdil, no, nedá se nic dělat, aspoň si zachovám důstojnost.

Vázat se skutečně naučí každý, ale důležitou roli hraje motivace.

Jsou maminky, které tráví MD v rámci domku a zahrady nebo objížděním sídliště s kočárkem. Znám jich dost. Nenastupují do MHD, nechodí na výlety do luhů a hájů, a pokud mají klidné a spavé dítko, kočár jim naprosto vyhovuje. Jedna taková se mě jednou ptala: "a kam prosímvás s tím šátkem jako chodíte? Já nevím, kam bych s ním šla..." Tak tady je šátek skutečně zbytečný a abyste mě správně pochopili, nevidím na tom nic špatného. Šátek opravdu není pro každého.

Kdy ale šátek pomůže?

 • Když máte dítě nespavé a uplakané.
 • Když rádi a dlouho pusinkujete miminko po hlavičce.
 • Když s váma šijou všichni čerti.
 • Když máte v domě i kolem něj samé schody.
 • Když napadne půlmetr sněhu a kočár přestává stíhat.
 • Když máte dvě děti, které nárokují kočár.
 • Když hodně cestujete a ne zrovna autem.
 • Když je dítě nemocné a nemůže zabrat a chce vás a jenom vás&
 • Když dítě není nemocné a nemůže zabrat atd.
 • Když potřebujete uvařit, pověsit prádlo, upéct vánoční cukroví, vynést koše a dítě to bojkotuje.
 • Když chcete nakoupit v samoobsluze a nezvládnete sami obsluhovat kočárek a košík, popřípadě vozík.
 • Když se dítě válí v záchvatu vzteku po podlaze v obchodě či na jiném pokud možno veřejném místě a vy potřebujete jít pryč. Nezažili jste to? Buďte rádi, ale věřte, že šátek v takové chvíli dítě znehybní a uklidní, upevní vaši autoritu a před lidmi vám vrátí důstojnost.

Pokud jsou vám tyto situace cizí, na šátek se vykašlete.

A jestli ne, těšte se na další pokračování, "bo ja sem strašně ukecana baba..." 

Zdraví

Anka a nošenci Julie (4/2006) a Jitka (7/2004)

A mrkněte na naši galerii úvazů na www.vbavlnce.cz

 

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy