ADV TOP
ADV LEFT

V diskusi Předsnažilek jsem se nabídla, že napíšu článek o látkových vložkách, které už asi půl roku používám, ale asi dva nebo tři roky se o ně zajímám. Můj hon na informace je trochu ztížený tím, že nezvládám žádný cizí jazyk natolik, abych si bal schopná přečíst souvislou větu, takže jsem odkázaná na informace v češtině a obrázky ze zahraničních serverů.

Jak jsem se k vložkám dostala

K látkovým vložkám jsem se dostávala hodně složitě. Poprvé jsem si o nich přečetla když jsem se snažila vyřešit své opakované mykózy. Ani nevím kdo a kde to bylo, ale jako jedno z doporučení bylo používání látkových vložek, které jsou oproti jednorázovým prodyšné. Docela mě to nadchlo, ale odrazovala mě pořizovací cena a to praní :(. No a asi i trochu to, že jsem si nedokázala představit je používat v práci.

Na používání látkových vložek jsem narazila ještě několikrát, většinou u maminek, které používají látkové pleny, případně na ekologických stránkách. No a když jsme se přestěhovali do současného bytu, chtěla jsem vést alespoň trochu ekologickou domácnost, takže jsem se od tříděného odpadu přes výrobu mýdlového slizu na praní dopracovala až k látkovým vložkám. Za celou dobu svého pátrání jsem nenašla jedinou negativní zkušenost, všechny ohlasy těch, co je vyzkoušely, jsou ve skrze pozitivní, takže jsem se odhodlala a zakoupila svůj první balíček vložek od firmy Popolini.

První pocity

V balíčku mi dorazilo 5 kusů froté "křidýlek" s patentkou a kapsičkou na savé jádro a 10 kusů froté "savých jader", celé sbalené do 5 ti křidélkových vložek. Pěkně sem je rozebrala, vyprala a těšila se na první použití.

Musím říct, že se konalo velice příjemné překvapení. Když jsem používala jednorázové vložky, vyhrávala firma Libresse, protože jako jedna z mála neměla ten igelitový povrch. Jako favorita na nejhorší vložku jsem zvolila maminčiny vložky Always, které mají krásně plastový povrch s dírkama :(. I při jednorázových vložkách jsem se snažila používat takové, které měly alespoň trochu příjemný povrch. Ovšem při použití látkovky je to nesrovnatelné. Jsou opravdu hrozně příjemné "na tělo". Jediná nevýhoda je, že oprati ultratenkým vložkám jsou trochu objemnější, takže člověk o nich "ví", ale po kontrole v zrcadle jsem usoudila, že je to jen pocit a že vložka vidět není. A i kdyby. Jako ženská mám snad právo jednou měsíčně menstruovat, ne :).

Údržba

Co se týká údržby, obecně je doporučováno po použití vložku propláchnout studenou vodou, hodit do kýble s víkem (tuším taky do vody) a po nahromadění prádla vyprat s prádlem. Druhá možnost je ihned přeprat v ruce, usušit a znovu použít. Praní v pračce až po skončení MS. Já používám variantu číslo tři, hlavně proto, že chodím do práce. Vložku po použití uložím nasucho (bez propláchnutí) do igelitu a peru až večer v ruce. Po uschnutí opět použiju a nakonec peru v pračce. Jednou jsem je prala až třetí den a taky to šlo (ale po ručním přemáchnutí putovali do soli na skvrny a pak hned do pračky).

Z toho ručního praní jsem měla velký strach. Použitá jednorázová vložka mi vždycky přišla docela odporná, takže při představě praní něčeho podobného mi bylo trochu špatně... Ovšem použitá látkovka je úplně jiná kategorie. Přirovnala bych to k přeprání ušpiněných kalhotek když jsem propásla začátek a nebo se mi vložka odlepila. Takže přepírání nakonec není vůbec žádný problém.

Když peru vložky v pračce, dávám je společně s normálním prádlem, na 60. Na praní používám výše zmiňovaný mýdlový sliz a občas přidám sůl na skvrny od Ulrycha. Na přepírání používám žlučové mýdlo Dr. BECKMANN. Zatím jsou všechny vložky bez fleků.

Co se týká schnutí, zjistila jsem, že vložka mi schne asi den. Večer vyperu a další den večer, nebo nejpozději ráno, použiju.

Vložky, které jsou momentálně na trhu

Látkové vložky je možné zakoupit asi jen přes internet. V žádném obchodě jsem na ně zatím nenarazila. Většinou se prodávají tam, kde je možné koupit i lákové pleny pro děti. Pátrala jsem a zjistla, že momentálně je na českém trhu pět značek:

Popolini

- jedná se o froté vložky z biobavlny

- prodávají se v balení po 5-ti kusech

- vložka se skládá s křidélek, které se připevňují patentkou a na spodní straně je kapsa, kam se dá uložit savé jádro

- ke každé vložce se dodávají dvě savá jádra, takže je možné upravit sílu vložky podle potřeby

- dají se použít i samostatná křidélka, případě samostatné savé jádro, pokud máte slabou MS jako já

- vložka NEMÁ žádnou nepropustnou vrstvu, ale zatím se mi nestalo, že by vložka protekla

- savé jádro je poměrně úzké, což někomu vadí, ale mě to docela vyhovuje

Ella´s House

- jedná se o vložku z bavlněného flanelu

- prodává se po jednom kuse, mají víc velikostí

- na rozdíl o Popolin je vložka ušitá i s křidélky (opět s patentkou)

- jsou krásně barevné

- o nepropustné vrstvě nevím, není tam psaná :(

- nemám ozkoušené, protože od nákupu mě odrazuje cena, ale vypadají pěkně

Baby Lucy

- jedná se spíš o vložkový systém, než o vložky

- skládá se z kapsičkových křidélek, které MAJÍ nepropustnou vrstvu a přidělávají se patentkou na spodní prádlo (teoreticky stačí jedny křidélka a mění se jen vložky, prakticky mi vložka protekla na křidélka a musela jsem je vyprat hned po prvním použití :))

- single vložka je vyrobena z flanelu a odpovídá velikosti křidélek

- double vložka je vyrobena ze dvou single vložek, které jsou jen na začátku a konci přišité k době

- night vložka je single vložka a dlooouhá vložka opět přichycené k sobě jako double, takže ta horní přesahuje ty křidélka (o hodně)

- zatím jsem viděla jen bílé, ale vyrábí se i barevné

- prodávají se buď jako starovací sada, nebo po jednotlivých komponentech

- pokud extra silně nekrvácíte, doporučuji vynechat velikost night - mám doma a nepoužívám

- vrstvy froté jsou o něco tužší než to froté od popolin, takže mi na první pohled nepřišly moc pohodlné, ale vlastně jim nemůžu nic vytkout - jen mi je to froté příjemnější, ale myslím, že to je spíš subjektivní dojem

Mommy´s Touch

- vložka je tvořena - 1 vrstvou brokátu, 1 vrstvou PUL (polyurethan) - zajišťuje její nepropustnost, 3-mi vrstvami mikrovlákna - pro maximální savost a povrch je pokryt jemným mikrofleesem

- opět se prodává po jedné

- křidélková vložka s patetkou v barevném provedení

- nepropustná vrstva JE

- taky nemám ozkoušené, cena není tak vysoká jako Ella´s House, ale ten brokát se mi moc nezdá :(

ImseVimse

- jendá se o "ultratenké" vložky z bioflanelu

- varianta normal a night MÁ uvnitř nepropustnou PUL (polyurethanovou ) membránu

- křidélková s patentkou

- v balení po 3 kusech nebo po 1 (jak v kterém obchodě)

- nemám ozkoušené, ale o nákupu docela reálně uvažuju :)

Sckoon

- vložky jsou vyrobeny z biobavlny

- mají křidélka na patentku

- dělají dvě varianty - S i BEZ nepropustné vrstvy

- prodávají se po 1 kuse, mají celkem 7 druhů

- opět barevná vložka

- prodávají také nepropustnou kapsičku pro přenášení vložek mimo domov

- nemám ozkoušené, hlavně kvůli ceně :(

Návod na domácí výrobu

Další možností, jak si vložky pořídit, je domácí výroba. Když člověk zapátrá, nejde spoustu návodů a střihů. Některé jsou zdarma, jiné za peníze. Jeden návod doporučuje použít jako střih oblíbenou jednorázovou vložku. Já při výrobě použila střih z internetu.

Jako materiál by bylo vhodné použít něco savého - froté, flanel. Já použila froté ručník. Myslím, že nepropustná vrstva není tak důležitá, ale jako pojistku by bylo možné na spodní stranu našít fleece nebo nebo uplést vlněnou podložku a naimpregnovat lanolinem. To je jen takový nápad načerpaný u látkařek-plínkařek, které neustále obšťastnuji svou přítomností :).

Já postupovala následovně:

- vystřihla 1x křidélka z froté (to by se dalo nahradit tím fleece)

- vystrihla 3x savou část z froté (vrstev dle potřeby)

- přišpendlila všechny tři vrstvy na křidélka (nesnáším stehování, zásadně jen špendlím)

- obšila okraje savé části trošku zhuštěným entlem a nakonec oentlovala i ta křidélka (overlock by byl lepší, ale ten nemám a tohle je taky dobrý)

- natloukla do křidélek patentky (osvědčili se mi baby patentky na obou stranách s kroužekm), ale asi by to šlo udělat i na knoflík, sucháč a podobně

- vyprala jsem, aby se to otřepený zapralo

- spokojeně používám

A teď ještě pár návodů a střihů

http://shewhorunsintheforest.googlepages.com/008 - tehle jsem použila já

http://shewhorunsintheforest.googlepages.com/

http://www.diapersewing.com/clothpads.htm

http://pacificcoast.net/%7Emanymoons/howto.html

http://www.geocities.com/mytafadhali/mommypads.htm

http://bloodsisters.org/bloodsisters/images/makepads.pdf

http://www.sleepingbaby.net/jan/Baby/PADS.html

http://www.labyrinth.net.au/~obsidian/clothpads/links_make.html

... a určitě je toho mnohem víc :)

Moje vložková výbavička

Já v současné době vlastním 5 kusů Popo vložek a startovací sadu BabyLucy (křidélka + 2 single + 2 double + 1 night), ze které je pro mě naprosto nepoužitelná ta noční obrvložka. Mimo to jsem si ušila dvě křidélkové vložky z froté ručníku z IKEA a jednu menší slipovku bez křidélek ze stejného materiálu. Myslím, že tohle množství je vzhledem ke každodenímu přepírání dostačující, ale plánuju ještě našít doma další (protože mě to baví) a taky tak trochu pokukuju po těch ImseVimse, kvůli té ultratenkosti.

Navíc mám momentálně doma MoonCup, který bych taky ráda využila. Zatím se spolu moc nekamarádíme, protože jsem se ještě neodhodlala ustříhnout tu pomocnou tyčku. Jsem srab a mám (zbytečný) strach, že pak nepůjde vyndat (asi bych byla jediná, podle toho co jsem četla). Ale určitě se odhodlám, ustříhnu to a pak už to bude super (ta tyčka je totiž to jediné, co mi na tom vadí). A pokud budete mít zájem, tak zase poreferuju.

Já, látkovky a okolí

Možná by bylo zajímavé se taky zmínit o tom, jak se ke mně a používání látkovek staví okolí. Abych byla upřímná, nijak. Mimo mého přítele, který to docela schvaluje (má pocit, že ženská generuje strašně moc odpadu - nejdřív pleny, potom každý měsíc vložky). Ostatním to úspěšně tutlám. Myslím, že jsou tací, kterým bych přišla ještě divnější, než jsem. Hlavně by se na mě asi většina koukala jako na čuňátko, když si peru vložky a používám je opakovaně... Ale kdo je nevyzkoušel, nidky nepochopí, že to je o hodně příjemnější a pohodlnější varianta, než jednorázovky. Aspoň pro mě.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy