ADV TOP
ADV LEFT

Na počátku byly bavlněné čtvercovky - co bylo před nimi nevím a není to podstatné :)

Důležité je, že jsme všichni vyrostli na těchto "čč" - neboli českých čtvercích a naše maminky na to nikdy nezapomenou ...

Musely nás totiž přebalovat po hodině, byli jsme věčně mokří skrz (tedy skrz plenu, košilku, tepláčky, prostěradlo, matraci ...) a praní plen znamenalo slovy mé tchyně "celodenní hurá akci u které někdy padla láhev rumu :)"

Tedy pleny namočit, vyprat = vyvařit, vymáchat ve vaně, znovu vymáchat, pověsit, sebrat, vyžehlit po obou stranách !!!, poskládat, uložit --- přebalit dítě použitou plenu hodit do kbelíku s vodou .....

Mám pocit, že si to bude pamatovat ještě dlouho, protože látkovala 2 děti najednou.

Už se tedy nedivím tomu zděšení, když někomu řeknu, že používám na dítě látkové pleny ... každá žena slyšela od své matky větu "Díky Bohu, že už nemusíš používat látkovky jako já"

Jenže doba pokročila nejenom v tom, že se na trhu objevily jednorázovky, ale i v tom, že se našlo pár chytrých maminek (tedy myslím, že to byly maminky) , které se prostě nechtěly vzdát bavlnky a tak vymyslely moderní látkovou plenku.

Těchto plen je na světe spousta druhů a poslední dobou se jich hodně dováží i k nám do ČR. Takže i české maminky mohou využívat krásné látkové pleny.

Poprvé jsem se s pojmem Moderní látková plenka setkala na diskuzi na Rodina.cz.

Hledala jsem informace o šátku a diskuze byla veeelmi blízko nakoukla jsem a rozhodla se, že to musím aspoň vidět. Předtím jsem vlastně vůbec nepřemýšlela, do čeho budu dítě balit no byla jsem ve 20 týdnu, tak jsem měla chvíli čas.

Setkala jsem se s látkující maminkou a první co mě udivilo a nadchlo!! plenky byly neuvěřitelně jemné a hebké, a to rozhodlo, že zadeček mého ještě nenarozeného dítěte, bude balen do kalhotových plen.

Začala jsem sbírat informace a tohle je co jsem tehdy zjistila &

Budu potřebovat:

kalhotovou plenu
svrchní kalhotky
separační plenky

V čem je  hlavní rozdíl oproti plenkám našich maminek neboli čtvercovkám?

Plenky se nežehlí, stačí je prát i na 40 (můžou se ale prát i na 90), vypadají a skládají se stejně jako jednorázovky a hlavně se většina z nich dá použít od narození až po nočník - takže nakoupíte jen jednou a pak už jen vesele používáte a perete.

Zapínají se buď na suchý zip, patentky, nebo tzv. snapi sponku.

No a taková třešnička na dortu je že některé z nich jsou krásně barevné.

Tak tohle je teorie, kterou jsem měla zjištěnou před porodem :o) nakoupila jsem a těšila se na praxi..

Praxe po 5ti měsících je taková:

Každá plenka (kromě pár výjimek) se skládá následujícím způsobem:
Na miminko připravíte  plenku, do ní dáte separační vložku - ta je buď z fleecu, nebo z celulózy. Její hlavní funkce je stejná jako u jednorázovky - odvádí vlhkost od zadečku a zachytává velké i menší nálože. Díky ní dítě necítí tolik vlhko a plenka se ochrání před největším znečištěním.
Celulózovou separačku můžete po použití buď několikrát vyprat (4 - 5x), nebo vyhodit i s náloží do wc, fleecová se pere.
Dále můžete do kalhotové plenky dát pod separační vložku další vkládací plenečku, která zvyšuje savost plenky a tím pádem plenka vydrží déle.
Zapnete kalhotovou plenku na dítě a !!! dáte svrchní kalhotky. Jejich funkce je, aby zabránily případnému prosáknutí vlhkosti na oblečení.

Svrchních kalhotek se dělá několik druhů - jsou vlněné, fleesové, s pull vrstvou - tedy naprosto nepropustné, ale přitom prodyšné.

A to je vše :) Jednoduché, zábavné a zajímavé - aspoň pro mě.

Přebalujeme tak po 3 - 4 hodinách, a máme noční plenky, které vydrží celou noc, a ráno je dítě pořád v suchu i když plena je úplně mokrá.

Plenky peru tak po 2 dnech, mám sušičku, takže je hned usuším, v létě krásně uschnou na balkoně. Jsou plenky, které uschnou do hodiny a jiné, které mohou schnout i 2 dny.

Za dobu 5 měsíců se mi ještě nestalo, aby se to co je v plence dostalo na oblečení - nic neprosáklo, ani neproteklo.

Jak už jsem psala na začátku existuje několik druhů kalhotových plen.

Základní rozdělení je toto: (převzato z www.mamaja.cz)

ALL IN ONE - pleny, které se nejvíc podobají jednorázovým plenkám svojí funkčností. Zahrnují v sobě plenku i svrchní kalhotky. Zapínají se obvykle na druky, nebo suché zipy. Svrchní vrstva plenky je nepropustná, ale prodyšná. Rozdíl oproti kapsové plence je, že už obsahují plenku, a nedá se do nich nic dalšího vložit. Jsou vícevelikostní = od narození až po nočník.

KAPSOVÉ PLENKY - pleny s integrovanými svrchními kalhotkami z nepropustného, ale prodyšného materiálu. Vnitřní vrstva bývá obvykle z mikrofleecu, který zajišťuje perfektní suchost zadečku. Mezi vnitřní a vnější vrstvou vzniká kapsa, do které se vkládá sací vrstva a to buďto originál sací plenka, nebo lze použít vkládací plenečky, či vrstvenou plenu, nebo čtvercovou plenu. Dají se použít od narození po nočník.

KALHOTKOVÉ PLENY- bavlněné pleny (mohou být ale i z bambusu, konopí, microfroté), které svým tvarem připomínají jednorázové pleny. Velmi dobře padnou. Vždy je nutno použít svrchní kalhotky, které zabraňují pronikání vlhkosti na oblečení. Zapínají se obvykle na druky, nebo suché zipy. Vyrábějí se v provedení jednovelikostní - použitelné od narození až po nočník nebo vícevelikostní - každé hmotnostní kategorii přísluší jiná velikost pleny.

Tyto plenky mají vetšinou mezi sebou velký rozdíl v savosti a době schnutí.

TVAROVANÉ PLENY (nebo zavazovačky) - jsou alternativou mezi kalhotkovými a klasickými plenami. Obvykle jsou vytvarovány tak, aby usnadňovaly manipulaci s nimi. Vždy je nutno použít svrchní kalhotky, které zabraňují unikání vlhkosti. Vyrábějí se v jedné velikosti, která se musí přizpůsobit velikosti děťátka poskládáním a zajištěním plenky. U plen zavazovaček je také nutné vložit další vkladací plenu (čtvercovku, vícevrstvou, nebo original). Název se používá z toho důvodu, že mají tkanice, díky kterým se plenka upevní na dítě zaváže se.

Materiál, ze kterého se plenky dělají je také různý.

bio bavlna - např. výrobce Popoliny, Imse Vimse
konopí - výrobce Ellas House, Babyidea
bambus - výrobce Tots Bots, Babyidea
100% mikrofroté - Tots Bots
... a jiné a jiné

Výběr je tak široký, že si vybere opravdu každý :)

Většina maminek se těžko orientuje v té záplavě, takže to všechny většinou řeší tak, že nakoupí od vybraných typů 1 2 plenky a podle toho co se osvědčí, to používají.

Plenky se totiž liší nejen materiálem ale také například dobou schnutí, nebo štíhlostí. Některé plenky jsou tak štíhlé, že není poznat že má dítě látkovku.

Náš kluk se i s látkovou plenkou bez problémů vleze do rifliček z Nextu :)

Cena je také důležitá - základní výbava se dá pořídit třeba i od jednoho tisíce na celé plenkové období, ale také to může být daleko a daleko více - to když propadnete kouzlu barevných a krásných plenek a kalhotek a chcete vyzkoušet všechno, co naše látkařky dovezou :))

Většinou se uvádí cena 6 -10 tisíc korun. Vypadá to jako ohromná částka, ale je to rozhodnutí každé maminky za jednorázové plenky dáte částku většinou ještě vyšší, jen se vám rozloží do 2 let.

Tady naopak je vstupní investice na počátku a pak už se investuje jen do pracího gelu (většinou ekologického, nebo výroby mýdlového slizu) a spotřeby energie při praní.

Do základní výbavy potřebujete - 18 až 24 plen (hodně záleží na druhu), 2 - 3 svrchní kalhotky na danou velikost (můžete velikosti i přeskakovat, např. jít z S rovnou do L) a podle typu plenek ještě případně dokoupíte další vkládací plenečky, či plenky a separační plenky.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy