ADV TOP
ADV LEFT

Jelikož se sem pořád odněkud odkazuje, tak jsem založila jednodušší odkazovací adresu a ta je: http://digiscrap.baby-cafe.cz/minirozcestnik
1) program na koláže - nejlépe Adobe photoshop 7, 8, 9 (případně výše) - (trial verze Photoshopu na 1 měsíc je běžně dostupná na netu, třeba TADY nebo na www.slunecnice.cz) nebo volně stažitelný GIMP - plná verze

2) komponenty pro práci - tzv. kity. Kity se dělí na freebies (zadarmo) a placené kity. Rozdíl je hlavně v kvalitě zpracování - pokud chcete koláže tisknout a tvoříte z freebies, dobře si je prohlédněte, aby nebyly rozmazané nebo jinak špatně připravené, na výsledném obrázku by to nevypadalo dobře.

Pozor, u 99% kitů (ať již placených, nebo freebies) je podmínka, že smí sloužit pouze k soukromým účelům, jakékoliv využití např. k prodeji výtvorů z něho je trestné... Takže tvořit pro sebe ano, nabízet za peníze jiným ne.

Veškeré info o tom, jak stahovat, rozzipovávat a uschovávat KITY najdete ZDE

********************************

Nejrychlejší cesta pro hledání nových kitů - weby s denními aktualizacemi z ostatních webů:
http://digifree.blogspot.com/
http://ikeagoddess.blogspot.com/
*****
Digiscrapdepot - databáze kitů, možnost vyhledávání podle tématu


3) Návody, jak začít rychle pracovat s Adobe Photoshopem a s Gimpem

4) pár rad do začátku:

toto platí pouze pro začátečníky :) časem si každý najde svůj vlastní styl, ale ono to chvíli trvá - tak jak se vyhnout největším chybám
- POUŽÍVEJ KVALITNÍ FOTKY - bohužel, na fotce to stojí a leží, když použiješ rozostřenou nebo jinak nepovedenou fotku, i hezká koláž nepůsobí moc hezky.
- HLÍDEJ SI REALISTICKÝ VZHLED - digiscrapbook vznikl z papírového scrapbooku, a v podstatě se ho snaží napodobovat. Takže přidávej stíny k volně loženým předmětům, aby to nepůsobilo moc ploše, a zmenšuj vhodně elementy /obrovský motýl u malé hlavičky vypadá, jako by se snažil dítko sežrat, a ne jako zdobný prvek :-)
- ZVOL VHODNÉ BARVY - než začneš, prohlédni si fotku/y, které chceš zpracovat. Vyber si 2-3 barvy z obrázku a těch se drž. Nejlepší je zvolit barvu, která je dominantní na obrázku (např. růžový svetřík, nebo výraznou barvu z hračky, která je hlavním bodem na fotce) a tu doplnit o nějakou, která se k ní hodí (taktéž z obrázku nejlépe). Tím se vyhnete tomu, aby dílko vypadalo jako cirkusový plakát :)
- PRŮBĚŽNE UKLÁDEJ - jojo, počítač je potvora drátkovitá a jakmile budeš mít dvouhodinovou práci hotovou a zapomeneš si to průběžně uložit, je víc než pravděpodobné, že ti spadne program a budeš moct dělat znova...
- PIŠ KREDIT - cotoe taký kredit? :) ten kit, ze kterýho sis udělala takový krásný dílko, někdo vyrobil, a nejspíš mu to zabralo pěknýho času (potvrdí každý, kdo to kdy jen zkusil). V každém kitu je soubor, kde výrobce kitu prosí, aby kit nebyl použit ke komerčním účelům (jakýmkoliv) a v případě zveřejnění dílka, kde je použit byť jen kousek z něho, aby byl uveden autor. V praxi to znamená, že pod obrázek ve veřejné galerii musíš připsat: Papír - kit Blabla od X, rámeček - kit Bleble od Y (samo si doplnit správně ty jména :) pokud je dílko z jednoho kitu, stačí napsat jen Kredit - kit Blekota od YX :) ze začátku to je možná trošku opruz, ale je to to nejmenší, jak můžeme poděkovat těm, kdo pro nás zadarmo tyhle krásné věci vyrábí...
- INSPIRUJ SE - jakmile zvládneš úplné základy - vlož, otoč, zmenši, srovnej atd. - začni pracovat na stylu. Jen pár z nás má naděleno zezhora tak, že hned ví co kde kam :) no a nám ostatním nezbývá, než se učit. Prohlížej si dílka ostatních, koukej, co tě kde zaujme a hned si to vyzkoušej... doporučujeme:
galerie na Digishoptalk.com - sic zahraniční, ale chodí tam spousta holek i z čech, ale hlavně to je obrovská a snad největší galerie dílek, kde můžete prohlížet, šmírovat a případně se inspirovat :) Když se ti líbí něčí dílko, můžeš udělat LIFT - tj. udělat to samé, ale ze svých materiálů, inspirovat se rozložením atd. Pokud uděláš LIFT, je slušností ke kreditu připsat LIFT podle Blabla. Lift je skvělá možnost, jak se něco naučit!!
Soutěže na babycafe - tohle je skvělá šance pro začátečníky :) Soutěže jsou vždy koncipovány tak, aby i naprostý začátečník mohl soutěžit, odměna je za účast a část je přímo dělaná tak, aby se při nich naučilo něco nového. Zkus to, uvidíš, jak se se stejným tématem perou ostatní a to také inspiruje :)


5) Diskuze není ti něco jasné, chceš se pochlubit dílkem, nebo se naopak s ostatními pokochat výtvory jiných? Přijď k nám do diskuze Digitální scrapbook, nováčky vítáme :-)

DISKUZE O DIGITÁLNÍM SCRAPBOOKU


6) Nevíte, jak vložit do diskuze obrázek? návod je TADY


7) Seznam nejčastěji poptávaných zkratek a "cizích slov" s Digiscrapbookovou tématikou je TADYZpět nahoru
Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy