ADV TOP
ADV LEFT

Iluze

sem zmizela vybraná témata z diskusí ke smazání
Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Inkognito » neděle 22. říjen 2017, 19:44
Přišla jsem právě o ne. Nejde jen o výsledek voleb, ikdyz ten to rozpoutal. Otec se vzhledl v ANO. Nechápala jsem to. Přemýšlela o tom. Pak jsem si říkala, že prostě asi na stará kolena přišel o iluze o polistopadove demokracii, kterou si tak pral, o kritické myšlení, ... Přijala jsem to. Ze určitě brzy vystřízliví. Když ne teď, tak jistě později. Vždy jsem ho měla za morální autoritu. Než jsem cokoliv udělala, přemýšlela jsem, jak by se zachoval on a že ho nechci zklamat. Spoustu věcí jsem neudělala, ikdyz bych moc chtěla, protože jemu by se to nelíbilo. Pupeční šňůra se hodně hodně dlouho nepřetrhla.

O iluze jsem nakonec po rozhovoru se sestrou přišla já. Je o dost starší. Nepochopila jsem nikdy, proč se tak brzy trhla. Teď to vím. Vstoupil do KSČ a díky tomu nakonec i vystudoval. Nikdy se k tomu alespoň mě nepřiznal. Jen nad všema moralizoval a moralizuje. Měla jsem ho za buřiče, bojovníka, havlistu. Chodili jsme zvonit klicema, nosili placky OF a vítat Havla na hradě ...

Ona to prostě nedala a teď to nedávám já ... :cry:

Vyrovnávaly jste se s něčím podobným v rodině?
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » neděle 22. říjen 2017, 20:00
Inkognito píše:Přišla jsem právě o ne. Nejde jen o výsledek voleb, ikdyz ten to rozpoutal. Otec se vzhledl v ANO. Nechápala jsem to. Přemýšlela o tom. Pak jsem si říkala, že prostě asi na stará kolena přišel o iluze o polistopadove demokracii, kterou si tak pral, o kritické myšlení, ... Přijala jsem to. Ze určitě brzy vystřízliví. Když ne teď, tak jistě později. Vždy jsem ho měla za morální autoritu. Než jsem cokoliv udělala, přemýšlela jsem, jak by se zachoval on a že ho nechci zklamat. Spoustu věcí jsem neudělala, ikdyz bych moc chtěla, protože jemu by se to nelíbilo. Pupeční šňůra se hodně hodně dlouho nepřetrhla.

O iluze jsem nakonec po rozhovoru se sestrou přišla já. Je o dost starší. Nepochopila jsem nikdy, proč se tak brzy trhla. Teď to vím. Vstoupil do KSČ a díky tomu nakonec i vystudoval. Nikdy se k tomu alespoň mě nepřiznal. Jen nad všema moralizoval a moralizuje. Měla jsem ho za buřiče, bojovníka, havlistu. Chodili jsme zvonit klicema, nosili placky OF a vítat Havla na hradě ...

Ona to prostě nedala a teď to nedávám já ... :cry:

Vyrovnávaly jste se s něčím podobným v rodině?

ahoj inko,

radši píši také inko. Na samotném vstupu do KSC nemusí být nic nemorálního - kdy tam vstoupil? Jako problematického bych vnímala, že ti třeba přímo v této otázce lhal, nebo tak něco, ale samo členství ve straně se nevylučuje s tím, že to mohl být zásadový člověk, člen OF a obdivovatel Havla. Když napíšeš víc, můžu tě v tom pomoct orientovat, je to moje profese, snažit se porozumět dějinám.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » neděle 22. říjen 2017, 20:09
Nikdy mi to neřekl. Já se tedy ani neptala, to je pravda. To jak proti komunistům vystupoval, nikdy by mě to nenapadlo... Ale díky nim vystudoval. Asi měl i relativně slušnou práci. Neumím posoudit. Dělal na statistickém úřadu. Byla jsem malá ...

Ale to, jak si pak po revoluci nějakého známého bral s odpuštěním do huby, kvůli něčemu takovému ... Jak se byl schopný rozhádat s kde kým a přitom měl máslo na hlavě úplně stejně ...

Děkuji Inko moc za nabídku. Zatím o tom toho moc nevím. Nevím ani jestli začnu zjišťovat. Zatím to moc bolí. Mám teď nějaké horší období a tohle je prostě rána ...
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Pájík » neděle 22. říjen 2017, 20:09
Můj otec se v nich vzhlédl taky.
Do KSČ nikdy nevlezl, ale rodinná historie je v tomto poněkud pohnutá a komplikovaná. Sám nadával na komunisty, stb, cinkal klíčema a zakládal OF......teď dole jásá a slaví a mě je z toho matně.
Sám se svým otcem přestal bavit kvůli údajné příslušnoti k stb, ovšem nikdy si to nezjistil.....
Nejhorší je, že strhl i mamku :palma: :palma: :palma: jeho zlomyslnost asi překonává i vztah k vnoučatům, nechápu.
Pájík
Klevetnice
Klevetnice

3763 příspěvků
20. září 2008
Příspěvekod Inkognito » neděle 22. říjen 2017, 20:19
Inkognito píše:Nikdy mi to neřekl. Já se tedy ani neptala, to je pravda. To jak proti komunistům vystupoval, nikdy by mě to nenapadlo... Ale díky nim vystudoval. Asi měl i relativně slušnou práci. Neumím posoudit. Dělal na statistickém úřadu. Byla jsem malá ...

Ale to, jak si pak po revoluci nějakého známého bral s odpuštěním do huby, kvůli něčemu takovému ... Jak se byl schopný rozhádat s kde kým a přitom měl máslo na hlavě úplně stejně ...

Děkuji Inko moc za nabídku. Zatím o tom toho moc nevím. Nevím ani jestli začnu zjišťovat. Zatím to moc bolí. Mám teď nějaké horší období a tohle je prostě rána ...

Chápu rozčarování a blbé načasování do citlivého období, ale zkus se na to povznést a bav se s ním o tom. Může to mít spoustu rovin, které si ani nedovedeš představit.
Jinak k tomu, že díky KSČ vystudoval - to je trochu divná spojitost. K možnosti jít na VŠ musel být člověk členem ČSM/SSM (ale i zde existovali vyjimky), členství ve straně bylo vhodné pro řídící funkci (šéf odboru, šéf katedry, vedoucí projektové kanceláře....), ale to jen tak obecně, nic o tom nevím, ale půjde asi o nějakou zkratku. Proto je důležité ptát se ho, a pokud jsi až dosud s ním měla dobrý vztah, neměl by to být problém.
Jináč, na statistickém úřadě pracoval na začátku 80. let i můj otec, který měl jen maturitu na gymnáziu a v KSČ rozhodně nebyl, spíš patřil k disentu.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » neděle 22. říjen 2017, 20:30
Nestudoval hned po gymplu. Začal až když vstoupil do strany

Nemyslím si, že se se mnou o tom bude bavit. Zkusím nejdřív mámu. Je to s ním teď těžké. Strašně je ted zapskly, na všechny jen nadává a každý je debil. Už pár let si říkám proč???. Ze je asi se sebou strašně nespokojený. Ale proč by měl být ? Sestra jde dál, ta hovoří o absenci svědomí. Ale fakt nevím, co vše se událo ...
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » neděle 22. říjen 2017, 20:34
S tím kdy tam vstoupil nevím. Ale ekonomku dělal, když už já jsem byla na světě a pamatuji si to. Pořád něco počítal. Jsem ročník 83.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » neděle 22. říjen 2017, 20:56
Tak na mě to působí překvapivě pozitivně. Chápu, že na té osobní rovině je to průšvih, ale pokud se konečně společnost začne vyrovnávat s dědictvím minulosti a komunistů, mohlo by to po nějakých těch bolestech vést k pročištění, pak třeba už nebude mít někdo potřebu mít Stbáka premiérem, nebo bude těch lidí aspoň menšina... Pořád mi tu chybí ta celospolečenská diskuse o tom, co bylo zlý, a ne v duchu, že se tenkrát měli vlastně všichni dobře a nic se nedělo...
Dovedu si v klidu a bez hodnocení představit, že plno lidí do toho z důvodu kariéry (a taky z toho, že to přece "dělají všichni okolo") prostě šlo, jen by teď mohli mít trochu náhled a připustit si, že to bylo blbě. Což se bohužel neděje. Ten tvůj taťka se za to asi aspoň stydí...
JInak teda, já jsem v názorech často hodně ostrá ve smyslu nějaké morálky, ale nikdy bych si netroufla s jistotou tvrdit, že bych se v té době zachovala jinak, zvlášť jako živitel rodiny. Má to přece spoustu vrstev...

Inko, protože mi vadí, že neumím ten názor poskládat tak, abych byla s výsledkem spokojená, sorry ;-)
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » neděle 22. říjen 2017, 21:11
V pohodě. Myslím, že jsem hodně tolerantní člověk. V té době jsem nežila, nebo prostě byla malá. Nehodlám soudit, hodnotit nikoho. O to tu vůbec nejde. Spíš mi jde o to, jak moralizuje nad ostatními a sám nemá sebereflexi. Těžko takto na dálku vysvětlit... Ano, ublížilo mi to, že tam byl, ale jak říkám, jsou to věci, které jsem schopná i pochopit.

Nepotrebuji se vyrovnat ani tak s tím, že tam byl, ale spíš s tím zklamanim. Řeším to teď se segrou, ale je to pro ni dost bolestné, protože ji jeden čas úplně zapudili ...
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Pixar » neděle 22. říjen 2017, 21:19
Ja mam v hlave vymeteno ted :-? , ale co me napada:

Muze to byt jeho vlastní "nestastny" způsob boje se sebou samotnym?

Co by se stalo (?), kdybys mu rekla Tati/tatko jsem zranena, zklamana, zmatena... + mam Te rada (nevim, jestli to tak mas...). Nechci Te soudit, pomoz mi to pochopit. Nabidnout pomoc a vzajemne byste si pomohli? Slo by to takto u vas?

:sunny:
The wind in my hair
Makes me so aware
How good it is to live tonight
And I haven't felt so alive
In years
Pixar
Diskutérka
Diskutérka

2980 příspěvků
01. leden 2008
Příspěvekod Inkognito » neděle 22. říjen 2017, 21:36
Nevím, zda mu to říct. Nechci aby na tom byla sestra bita.... Jinak není totiž šance, že bych se to asi dozvěděla. Zkusím to přes mámu. Tímto způsobem si s tátou blízcí nejsme, přesto, že ho mám moc ráda.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » neděle 22. říjen 2017, 21:38
Pixar píše:Ja mam v hlave vymeteno ted :-? , ale co me napada:

Co by se stalo (?), kdybys mu rekla Tati/tatko jsem zranena, zklamana, zmatena... + mam Te rada (nevim, jestli to tak mas...). Nechci Te soudit, pomoz mi to pochopit. Nabidnout pomoc a vzajemne byste si pomohli? Slo by to takto u vas?

Taky mě to tak nějak napadá, možná i bez toho zranění (to zmatení?), prostě že to víceméně chápe (pokud teda) a moc nerozumí tomu, proč se o tom nedalo mluvit... Ale ono to někdy zvenčí vypadá tak snadně a tak idylicky... Jako že by to šlo, jen to zkusit.. Taky jsem si myslela před pár lety, že úmrtí v rodině prolomí nějaké ledy - a nic moc, teda.
Ostatně možná bych víc pochopila tu KSČ tehdy než ANO teď u člověka, který má rozhled... No není to lehké, svých rodičů se už radši od prezidentských voleb ani neptám, koho volili

Inko nespokojené
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Pixar » neděle 22. říjen 2017, 21:45
Inkognito píše:
Pixar píše:Ja mam v hlave vymeteno ted :-? , ale co me napada:

Taky mě to tak nějak napadá, možná i bez toho zranění (to zmatení?), prostě že to víceméně chápe (pokud teda) a moc nerozumí tomu, proč se o tom nedalo mluvit... Ale ono to někdy zvenčí vypadá tak snadně a tak idylicky... Jako že by to šlo, jen to zkusit.. Taky jsem si myslela před pár lety, že úmrtí v rodině prolomí nějaké ledy - a nic moc, teda.
Ostatně možná bych víc pochopila tu KSČ tehdy než ANO teď u člověka, který má rozhled... No není to lehké, svých rodičů se už radši od prezidentských voleb ani neptám, koho volili

Inko nespokojené

Jiste, nemusi se to podarit.... Je to jen muj podnet k premysleni, rozhodnes se sama samozrejme, jestli zkusíš ci nikolv. Ale sama rikas, ze Te to napada, intuice Te povede a třeba se prilezitost sama nabidne ;-) Dosad si místo zraneni třeba zmateni, nebo něco jineho, to co cítíš (ja prave psala vic pocitu). Preji Ti stesti a ulevu. Ze volil ANo byla jeho osobní volba, jen jeho. Citis se za ni nejak odpovedna? (promin, pokud jsem mimo).
The wind in my hair
Makes me so aware
In years
Pixar
Diskutérka
Diskutérka

2980 příspěvků
01. leden 2008
Příspěvekod Pixar » neděle 22. říjen 2017, 21:53
Inkognito píše:Nevím, zda mu to říct. Nechci aby na tom byla sestra bita.... Jinak není totiž šance, že bych se to asi dozvěděla. Zkusím to přes mámu. Tímto způsobem si s tátou blízcí nejsme, přesto, že ho mám moc ráda.

Aha, ctu to az ted.... A spolecne se sestrou k nemu? Asi hodne narocne...
The wind in my hair
Makes me so aware
In years
Pixar
Diskutérka
Diskutérka

2980 příspěvků
01. leden 2008
Příspěvekod Inkognito » pondělí 23. říjen 2017, 06:45
Ono to nakonec asi nebude tak jednoduché. Můj otec je jednoduse tyran a já to léta urcitym způsobem přehlížím. Moje sestra neměla tak idilicke dětství jako já. Doteď jsem to netušila, ale vše do sebe najednou zapadá. Určitý zlom nastal, když odešla z domu. Vybavily se mi trhané vzpomínky ... Pak se to doma docela uklidnilo a já své dětství považuji za pěkné. Teď čím je starší, tak se to zase zhoršuje.
Inkognito Inkognito