ADV TOP
ADV LEFT

zážitkový adventní kalendář pro děti

sem zmizela vybraná témata z diskusí ke smazání
Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Nurita » středa 15. listopad 2017, 08:40
Chtěla bych dětem čekání na Štědrý den nějak zpestřit, aby měly krásné vzpomínky. A napadl mě zážitkový adventní kalendář. Že by každé ráno plnily nějaký úkol, hledaly podle mapy, našly by balíček s nějakou drobností. Líbilo by se mi, kdyby to šlo propojit s Vánoci pro Kočku - letos jsem tuto knížku pořídila, zatím ji čtu sama a líbí se mi a myslím, že by to mohlo být fajn, každý večer před spaním si číst jednu pohádku. Ideálně kdyby v balíčku děti našly figurku, kterou večer dáme do betlému a o které budeme číst pohádku. Jenže betlém přímo k této knížce asi neexistuje, alespoň jsem nic nevygůglila. Ale zpět k balíčkům. Vůbec nemám nápad, jak to celé pojmout, jestli jen oddělené věci, nebo třeba budou dostávat kousky mapy, indície do dalších dní nebo pro závěrečné hledání, nebo...? Přemýšlím nad tím už nějakou dobu a pořád mě nic nenapadlo, nejsem kreativní člověk. :( Tady jsem ovšem myslím nějaké dřívější Vánoce zahlédla, že někdo něco pro děti vymýšlel, ale nevím, jak to dohledat.
Budu moc vděčná za jakékoli tipy, nápady, návrhy, osvědčené a vyzkoušené věci, odkazy, cokoli. Už jen dva týdny. :( Díky!
Nurita
Treperenda
Treperenda

1080 příspěvků
10. září 2014
Příspěvekod Klaris » středa 15. listopad 2017, 15:37
řeknu ti jak u nás - úplně první rok (dětem bylo 2, 5 a 7) dostaly tehdy tady společně na BC dělané busy bags - každý den jsem jim schovala po domě jeden a řekla indicie, kde mají hledat.

Další rok jsem ušila dětem adventní pytlíky na postýlky.

Stáhla šablonky na Betlém z netu, vystříhala z barevného papíru, zalaminovala (výsledek krásný, práce hrůza, za 14 dní se to asi nedá stihnout - já to dělala po večerech, kdy nebyl v dohledu žádný škodič a zvědavec).
K tomu jsem vlastními slovy sepsala biblický příběh Marie a cesty do Betléma a narození Ježíška. Šila jsem to na míru těm postavičkám, co jsem měla, takže vždy se ten kousek (třetina A4) vztahoval k postavičce, kterou jsem ten den dala do kapsáře. K tomu ještě 24 hvězdiček s čísly , aby si mohly odpočítávat dny. Jedno dítě vždy dostalo kousek příběhu, druhé hvězdičku, třetí postavičku (nebo dvě, bylo jich i se stavbami více než 24) . Další den jsem to prostřídala, aby se nehádaly. Postupně jsme to lepily izolepou na okno.
Děti nadšené. Laťka nastavena na příští rok neskutečně vysoko :palma:

Příští rok jsem jim ty figurky, hvězdičky a kousky příběhu dávala už jen na stůl a do pytlíčků přišly kousky Lega z malé sady . Pro každého svoji.

Další rok to byla sada razítek - z Lidlu a Lidl už zůstal dvorním zásobovačem "kousků". Loni dostali dřevěná zvířátka po kouscích vylamovaná z desky. Letos jsem koupila papírové stavby (Eiffelovka, Tower bridge, Socha svobody).
Nejstarší je 12 a půl a pořád se na to těší..
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek

8617 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Nelinda » středa 15. listopad 2017, 16:07
U nás se dostávají malé sladkosti a nestandardní potěšení (zrušená večerka, lístky do kina, wafle k zítřejší snídani), ale tak, že je na stužce na zábradlí navěšeno 24 malých obálek s návodem na nalezení. Největší úspěch měly veršované indicie - třeba Jsou hnědé a kulaté, ve tmě dobře schované = brambory ve sklepě, u kterých byl schované tři žvýkačky nebo poukázka s příslibem. Děti hledají společně, je to docela legrace, někdy jim to i trvá, ale většinou to mají hned. K drobnostem nebo rovnou do obálky jsem dávala i postavy k Vánocům pro kočku - máme je samo domo namalované na tvrdém papíru, na rubu mají přilepenou tu hrubší část suchého zipu a přiděláváme je na polystyren obalený látkou, na které ten sucháč dobře drží.
24. vždycky dostávají obří sklínku Nutely. Letos plánuju místo indícií slepé mapy jednotlivých místností v domě, záměrně hodně strohé, aby to měli těžší, už jsou velcí dost (13,8,6) a 24. dát nějakou složitější mapu, možná jim přidám i nějaké úkoly cestou, nebo mapa povede jen k první postupné mapě, která je přivede k další.
Má to výhodu, že sice schovávačky musíš vymyslet najednou, ale to, co tam dáš, může reagovat na aktuální možnosti. Na druhou stranu nesmíš večer zapomenout schovat věci na druhý den.
Nelinda
Treperenda
Treperenda

1079 příspěvků
19. duben 2007
Příspěvekod Klaris » středa 15. listopad 2017, 16:55
Klaris

8617 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Klaris » středa 15. listopad 2017, 16:58
jo s tím má náš skřítek (nějak jsme si kdysi hráli na skřítky a vyplynulo, že věci do kapsáře dává skřítek ) setrvalý problém - aby večer před spaním nezapomněl naplnit kapsáře. Nutno dělat v té půlhodině co už spí i nejstarší a než matka upadne mrtvá do postele..
Klaris

8617 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Nurita » středa 15. listopad 2017, 18:49
Klaris, Nelindo, díky za napsání. Ještě upřesním, co jsem asi blbě napsala - nejde mi o obsah balíčků, to mám vyřešeno, jde mi o to, jak balíčky předávat. Nechtěla bych jeden statický kalendář s okýnky/pytlíčky, ale aby samotné hledání pytlíčku byla zábava.
Klaris, díky za odkaz na ten pracovní sešit, jak budou děti spát, prozkoumám to.
Nelindo, nemáš někde ty veršované indície sepsané? Inspirace by se hodila. :) To je právě to jediné, co mě napadlo, ale fakt nejsem kreativní tvor, takže vůbec nevím, jak zajímavě pojmout, co kde mají hledat. Už loni jsem něco takového chtěla dělat a nic jsem nevymyslela, letos nad tím přemýšlím od cca září a furt nic, i jsem gůglila, ale nějaký ucelený koncept prostě nemám. :(
Nurita
Treperenda
Treperenda

1080 příspěvků
10. září 2014
Příspěvekod Romisek » středa 15. listopad 2017, 21:31
Díky za nakopnutí, máme ručně šitý adventní kalendář, miniaturní pytlíčky (původně pořízeno pro 1 dítě no teď už jsou 3 :) papírek s hádankou/indícií k úkrytu by se tam určitě vešel.
Musím se vybičovat k výkonu! Ono to hádání bude asi nejhezčí. Jako odměna - přemýšlela jsem o adventním kalendáři od lepeeto, budou to plnit asi ráno po snídani, takže nějaké vylepšení ke standardní svačině, drobnou hračku (tiskátka jsou super, i to malé lego...) Budu číhat, jestli se tu neobjeví další inspirace :) Možná i snídani bych jim mohla takhle schovat, ať si ji najdou, muhehe.
Romisek
Treperenda
Treperenda

1376 příspěvků
30. květen 2007
pod Orlickými horami
Příspěvekod Krista » čtvrtek 16. listopad 2017, 08:06
Holky, bezva diskuse...zpočátku jsem si říkala, že bych to teda fakt ohrála, abych svým velkým klackům něco vymýšlela...ale.... nakoply jste mě a asi se hecnu :) kluci mají 10 a 12 a uvítám inspiraci pro takto velké děti...omalovánky a jednoduché hádanky jsou už mimo mísu. Nicméně dříve jsem jim k narozeninám dárky schovávala po zahradě a chodili dle nápovědy a fáborků, v létě jsme dělávali různé bojovky s hledáním...
Takže to vidím na různé nápovědy a slepou mapku baráku... Jo a nápad Klaris s 3D puzzle se mi taky líbí...doma máme už eiffelku a titanik, kdyby každý den našli jeden dílek, bylo by to fajn.
Krista
Krafařka
Krafařka

907 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Bludicka » čtvrtek 16. listopad 2017, 11:26
Vánoce pro kočku bývají rituální záležitost u nás, tady odkaz na první "záběhový" běh http://baby-cafe.cz/forum/diskuse/88/48467?start=30
Bludicka
Drbna
Drbna

4301 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Nelinda » čtvrtek 16. listopad 2017, 13:21
Nurito,
sepsané to nemám, ono to ani nejde, každá domácnost je jiná. Moje oblíbená schovka je třeba hadí terárium, to asi všichni doma nemají. Postupuju tak, že nejdřív je potřeba mít vymyšlné úkryty na každý den, tak aby to bylo hezky rozprostřené po bytě nebo domě, a pak vymýšlím nápovědy. Když už nemůžu, zadám některé muži. A s tím veršováním je to taky kolikrát na štíru, ale dětem to nevadí.
Možná si na něco vzpomenu, třeba
Až se léto vrátí, nejeden špekáček se tam obrátí = venkovní krb
Co suché bylo a špinavé, je teď mokré a voňavé = pračka
Prší tam, kdy chceš, i když venku mráček nenajdeš = sprchový kout
Dlouho jenom čekají, než nám teplo rozdají = polínka ve sklepě
Nelinda
Treperenda
Treperenda

1079 příspěvků
19. duben 2007
Příspěvekod Krista » pondělí 20. listopad 2017, 10:33
Nelinda píše:Nurito,
sepsané to nemám, ono to ani nejde, každá domácnost je jiná. Moje oblíbená schovka je třeba hadí terárium, to asi všichni doma nemají. Postupuju tak, že nejdřív je potřeba mít vymyšlné úkryty na každý den, tak aby to bylo hezky rozprostřené po bytě nebo domě, a pak vymýšlím nápovědy. Když už nemůžu, zadám některé muži. A s tím veršováním je to taky kolikrát na štíru, ale dětem to nevadí.
Možná si na něco vzpomenu, třeba
Až se léto vrátí, nejeden špekáček se tam obrátí = venkovní krb
Co suché bylo a špinavé, je teď mokré a voňavé = pračka
Prší tam, kdy chceš, i když venku mráček nenajdeš = sprchový kout
Dlouho jenom čekají, než nám teplo rozdají = polínka ve sklepě

Ahoj, já se do toho pustila s vervou a ve čtvrtek za hodinu a včera během další hodiny mám skoro všechny ápovědy vymyšlené. Chybí mi dvě. Protože kluci mají 10 a 12 let, tak jsem ty nápovědy udělala trochu méně jednoznačné, aby museli zapojit trochu mozek :) Mám tam i jeden citát, který odkazuje na zrcadlo - ale musí najít, v blízkosti kterého zrcadla ta sladkost bude - máme jich doma víc. 2x jsem použila morseovku, jednou početní příklad, kdy výsledkem číslo popisné našeho domu - musí si uvědomit, kde to číslo máme a v jeho blízkosti pak něco schovám...Využila jsem to, že máme 2 patra, zahrádku, pergolu, garáž...
Z výše uvedeného odkazu na adventní kalendář jsem použila na každý den jednu básničku + jsem k tomu stáhla vždy jednoduchý obrázek + ta nápověda. Hrozně mě to bavilo, jen pak každý den myslet na to, abych tu drobnost schovala kam mám :D
Krista
Krafařka
Krafařka

907 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Maarky » středa 29. listopad 2017, 11:46
Tak původně jsem chtěla jen pověsit 24 pytlíčků, ale to co píšete mě moc zaujalo. :)

Takže do pytlíčků dám jen nápovědy, kde hledat.

KRISTO, prosím, napíšeš něco pro inspiraci, co si jim třeba psala za indicie či hádanky nebo básničky. Mám dva kluky skoro 8 a 11 let. Děkuji moc.
Maarky
Diskutérka
Diskutérka

2669 příspěvků
25. září 2006
Příspěvekod Krista » středa 29. listopad 2017, 15:42
Maarky píše:Tak původně jsem chtěla jen pověsit 24 pytlíčků, ale to co píšete mě moc zaujalo. :)

Takže do pytlíčků dám jen nápovědy, kde hledat.

KRISTO, prosím, napíšeš něco pro inspiraci, co si jim třeba psala za indicie či hádanky nebo básničky. Mám dva kluky skoro 8 a 11 let. Děkuji moc.

Ahojky, no je to třeba napasovat na prostředí co máte doma a zvyky.
Např. Můj miláček smutný je,že si s ním nikdo nehraje,když jej někdo rozzářímáte úsměv na tváři! = PC (ale může to evokovat taky něco jiného, to jsem napsala tak schválně...kdybych napsala ...že na něm nikdo nehraje.... bude to jasné, že se jedná o mobil či PC)
nebo:
Maminka se o mě stará,nemůžeš se splést, přesto někdy odmítnu na Vánoce kvést! Pak je u nás rámus, jsem vánoční……………..? (to je jasné, ale kaktusů máme doma víc, musí pohledat, an kterém to bude)
nebo:
Cinky cink, cinky cink.Co to cinká?Ruby, líce …. to jsou přece naše …………? (krabička s drobnými, co máme v šuplíku v obýváku)
nebo:
Jsem veliký stroj,hučím jako roj.Mokré nemám ráda,šetřím mamce záda. (sušička)
nebo:
Jsem veliká krabice, přívětivá velice.Kdo chce, toho zahřeju, odpočinek dopřeju (sauna)
nebo:
Je mi zima? S nimi prima!Když je jedna lichá, to pak člověk kýchá (ponožky - opět musí najít, čí ponožky)
nebo:
Jedna vedle druhé stojí, celou zeď nám pokrývají, všude samá písmenka… (knihovna)
nebo:
Ve dne spím a když je noc, kdo chce, přijdu na pomoc.
Je mě vidět do dáli, abyste se nebáli (lampa)
nebo:
Sloužím k spánku, odpočinku, k povídání nebo hraní,
k pití vína, ať je psina. V létě je to se mnou prima, v lednu by ti byla zima. (pergola - nechtěla jsem tam napsat rovnou to grilování, to by pak bylo jasné hned).

atd - mám tam naše auto, motorku, brambory, angrešt, mrazák...co mě zkrátka napadlo. Na každý den básničku + obrázek + nápovědu + pro každého jeden puzzlík.
ať se ti to podaří :D
Krista
Krafařka
Krafařka

907 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Maarky » středa 29. listopad 2017, 16:18
Super, díky moc. :holka:
Maarky
Diskutérka
Diskutérka

2669 příspěvků