ADV TOP
ADV LEFT

Hysterektomie ve 40 letech....nějak nevím jak to pobrat....

sem zmizela vybraná témata z diskusí ke smazání
Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod E_vasek » středa 22. listopad 2017, 19:10
Ahojky bc-krafařky,

dneska jsem se dozvěděla, že mám v děloze myom, který je potřeba bezpodmínečně co nejrychleji odstranit samozřejmě společně s celou dělohou a zřejmě i s vaječníky. Byl to pro mne šok, nemám skoro žádné problémy, šla jsem na běžnou prevenci a tohle mi tedy vzalo vítr z plachet. Děti už neplánujeme, máme tři....ALE...prostě to nějak nedokážu vstřebat a je mi z toho dost blbě.... Nějak se mi nedaří s tím vypořádat.... A tak jsem se chtěla zeptat jestli s tím některá nemáte zkušenosti a neporadíte jak na to? Je mi blbě z toho, že mi "všechno" vezmou a budu zřejmě předčasně v přechodu... Prostě nevím co si z toho vzít tak nějak trošku pozitivního?.... Nevím jak to uchopit.... Ach jo!!! A vím, že to není žádné drama, žádná hrůza a jsou věci daleko daleko horší....ALE..pro mě je to prostě blesk z čistého nebe a tak jsem se potřebovala vypsat a možná trošku poradit a povzbudit?...
Předem děkuji a mějte pohodový středeční večer :-)

Evásek
E_vasek
Žvatlalka
Žvatlalka

157 příspěvků
27. září 2006
přímo mezi vinicemi :o)))
Příspěvekod Klaris » středa 22. listopad 2017, 20:20
osobní zkušenost nemám, ale vím, že tu jsou holky, co mají, tak se snad ozvou. Taky mám maminku s touto zkušeností. (bylo jí cca 45, ale podrobnosti kolem toho teda nevím, nějak jsme se hlouběji nebavily)

Ale co mě brnklo - včera na přednášce pán říkal, že jde vzít jen děloha (mluvil o tom právě v souvislosti s myomy) a nechat vaječníky, takže hormony normálně běží až do přirozeného přechodu. Nemám to ověřeno, i pro mě to byla nová informace.
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

8617 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Inkognito » středa 22. listopad 2017, 20:46
Byla jsem na hysterektomi, když mi bylo 39 let. Také kvůli velkému a stále rostoucímu myomu. Lékař ale skoro neuvažoval o odebrání vaječníků, jen kdybych na tom byla trvala já. Možnost odebrání vaječníků zmínil, ale vzhledem k mému věku nedoporučil.

Po operaci jsem byla 3 týdny naprosto nemožná, další dva týdny jen nemožná, uschopněná do práce jsem byla za 2 měsíce od operace. Takže po těch 2 měsících už jsem normálně fungovala, jen ještě půl roku nesměla zvedat nic nad 5 kg.

Jsem 3,5 roku po operaci a už vůbec nevím, že jsem na nějaké byla. I ta jizva přes celý břicho už není skoro vidět (už to vzhledem k velikosti myomu nešlo laparoskopicky). Jen když tahám nějaké hodně těžké věci (což se po této operaci už nemá dělat nikdy), tak to pak v břiše několik týdnů trochu cítím.

Klidně se ptej, co tě zajímá.

inko Ž
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Maggiemae » středa 22. listopad 2017, 21:14
Rozhodně bych si vyžádala ještě druhý názor z jiného pracoviště. Zní to jako hodně velký zásah a kdybych neměla z několika zdrojů potvrzeno, že je opravdu nutné tohle všechno a neexistuje jiná, konzervativnější cesta s podobnými výhodami a riziky, rozhodně bych do toho jen tak nešla. (A píšu to proto, že někteří lékaři - chirurgové milují radikální řešení, protože je to velmi jednoduché, rychlé a už se pak nemusí nic řešit. Jak to zapůsobí na život pacienta dál už je až tak nezajímá. Netýká se to jen gynekologie, slyšela jsem podobné věci i o urolozích a dalších specializacích).
Maggiemae
Howgh
Howgh

5117 příspěvků
10. leden 2007
Příspěvekod Vokishka » středa 22. listopad 2017, 21:17
Mně doktor říkal, že pokud je to do těch 45, tak by mi vzali jen dělohu, pokud víc, tak i vaječníky , ale záleželo by to na mně. Mám myom pořád stejný, neroste. A je to na mně, jestli to tak nechám nebo půjdu na operaci.
Vokishka
Žvatlalka
Žvatlalka

152 příspěvků
29. leden 2010
Příspěvekod E_vasek » středa 22. listopad 2017, 21:35
Děkuji za vaše názory a rady....
Já ten myom mám už asi 15 let, nerostl, ale za poslední rok vyrostl dost a tak prý není na co čekat... S vaječníky mi řekl pan doktor, že se uvidí jak to bude vypadat, že je raději nechávají, ale pokud to bude nutné, tak je prostě vezmou... Což on by se přikláněl k tomu, aby mi je vzali...no já byla tak zmatená, že jsem se nezeptala na mraky věcí, co by mě zajímaly a to co říkal jsem úplně nebyla schopná vnímat... Jdu ještě na jedno vyšetření k primáři do nemocnice a ten rozhodne kdy a jak to provedou... Ale já jsem prostě vyděšená... až se za to stydím, jediná anestezie kterou jsem kdy měla byla ta, když mi dělali IVF...
Na této operaci byla i moje maminka ve 48 letech a málem tam vykrvácela... No prostě nemám dobrý pocity... A taky se bojím co močový měchýř jestli třeba potom neklesne a nezačne docházet k úniku moči?...nevím...už teď cvičím každý den, bojím se úniku moči jako čert kříže, jsem po třech dětech, z toho jedny dvojčata, malej se narodil s pomocí kleští...takže spodek dostal pořádně zabrat...
A ta rekonvalescence to je další věc....je strašně dlouhá, jsem hodně aktivní člověk, běhám, cvičím, furt někde lítám a ta představa tak dlouhé doby...úúúáááááááá....nevím jak to zvládnu....co třeba bolestivost? příjemné to asi taky moc není, že?...

Evásek
E_vasek
Žvatlalka
Žvatlalka

157 příspěvků
27. září 2006
Příspěvekod Inkognito » středa 22. listopad 2017, 22:19
Je jasný, že jsi v šoku, když jsi s operací doposud nepočítala. Pokud myom nedělá žádné potíže (jakože netlačí na nějaký důležitý orgán, nemáš velké krvácení), tak není třeba s tou operací spěchat. Můžeš zatím sbírat informace a nechat si vše projít hlavou. Pokud nemáš žádný jiný gyn-problém, tak jsem přesvědčená, že jak rychle spěchat s operací a co všechno si necháš vyndat je v konečném rozhodnutí na tobě. Mě operací strašili už když měl myom 5 cm, odmítala jsem, dokonce jsem kvůli tomu radši nějaký čas vůbec nechodila na prohlídky, aby neprudili :oops: a souhlasila jsem až když měl 10x8 cm a zrovna dost rychle rostl, tak mi bylo jasný, že mě to stejně nemine.

Ano, rekonvalescence je dlouhá, to mě na celém procesu vadilo nejvíc, myslela jsem si, že já budu výjimka a budu fit brzy a nebyla ;-) Nicméně jestli by jsi šla na laparoskopickou operaci (nerozřežou břicho), rekonvalescence je kratší.

Bolestivost mě velmi překvapila - čekala jsem to mnohem horší. Po operaci jsem v nemocnici 3 dny dostávala katetrem zavedeným k páteřnímu nervu nějaký oblbovák, takže bolest žádná. Pak to vytáhli a nabízeli injekce do svalu, ale kupodivu jsem je nepotřebovala. V klidu mě nic nebolelo a pohyby jsem dělala velmi opatrné a spíš byly cítit tahy a tlaky, než bolest. Takže jediný prášek na bolest v době rekonvalescence byl, když mě jednou bolela hlava :D

inko Ž
Inkognito Inkognito

Příspěvekod E_vasek » středa 22. listopad 2017, 22:38
Inkognito píše:Je jasný, že jsi v šoku, když jsi s operací doposud nepočítala. Pokud myom nedělá žádné potíže (jakože netlačí na nějaký důležitý orgán, nemáš velké krvácení), tak není třeba s tou operací spěchat. Můžeš zatím sbírat informace a nechat si vše projít hlavou. Pokud nemáš žádný jiný gyn-problém, tak jsem přesvědčená, že jak rychle spěchat s operací a co všechno si necháš vyndat je v konečném rozhodnutí na tobě. Mě operací strašili už když měl myom 5 cm, odmítala jsem, dokonce jsem kvůli tomu radši nějaký čas vůbec nechodila na prohlídky, aby neprudili :oops: a souhlasila jsem až když měl 10x8 cm a zrovna dost rychle rostl, tak mi bylo jasný, že mě to stejně nemine.

Ano, rekonvalescence je dlouhá, to mě na celém procesu vadilo nejvíc, myslela jsem si, že já budu výjimka a budu fit brzy a nebyla ;-) Nicméně jestli by jsi šla na laparoskopickou operaci (nerozřežou břicho), rekonvalescence je kratší.

Bolestivost mě velmi překvapila - čekala jsem to mnohem horší. Po operaci jsem v nemocnici 3 dny dostávala katetrem zavedeným k páteřnímu nervu nějaký oblbovák, takže bolest žádná. Pak to vytáhli a nabízeli injekce do svalu, ale kupodivu jsem je nepotřebovala. V klidu mě nic nebolelo a pohyby jsem dělala velmi opatrné a spíš byly cítit tahy a tlaky, než bolest. Takže jediný prášek na bolest v době rekonvalescence byl, když mě jednou bolela hlava :D

inko Ž

Jsi zlatá, děkuji za info!!! Můj má 6 cm, měl celou dobu tak 1,5 cm...za poslední rok vyrostl...až už budu po operaci, tak to snad nějak zvládnu...hlavně ať už je to za mnou...achich ouvej, ještě to budu asi chvilku vstřebávat... Ještě jednou díky, je super si povykládat s někým kdo to má za sebou a má zkušenosti :-)

E.
E_vasek
Žvatlalka
Žvatlalka

157 příspěvků
27. září 2006
Příspěvekod Inkognito » středa 22. listopad 2017, 22:47
Ahoj Evi, byla jsem na hysterektomii loni - ve 46ti. Taky kvůli myomům, které tam byly delší dobu, ale najednou si vzpomněly, že začnou růst a začala jsem mít i potíže. Vaječníky mi nechali, v nemocnici ani nepřemýšleli, že by mi je vzali a jsem ráda, protože brzo po operaci bylo zas vše normální a cítila jsem se dobře. Moje mamka byla v mém věku taky operovaná, ale vzali jí právě i vaječníky a ten nepřirozený přechod nebyl nic moc (nevím, jaký by měla přirozený), trvalo to pár měsíců a pak jí bylo zase dobře.
Operace sama není nic až tak hrozného, pár dnů to dost bolelo (nabízí injekce proti bolesti) a nemohla jsem se moc hýbat, domů jsem šla 5. den a pak už celkem ok.
Inko M
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Carsa » čtvrtek 23. listopad 2017, 11:21
A opravdu je v 6 cm myomem nutná operace? Já mám myom 9 cm - a porodila jsem s ním tři děti (přišlo se na o až při prvním těhotenství). Po tom prvním těhotenství jsem byla jsme na laparoskopiské myolýze, čím se tomu myomu jakoby odstřihnul zdroj výživy a on přestal růst (laicky řečeno). Bez problémů jsem pak ještě dvakrát porodila (sice SC, ale v pohodě) Od té doby chodím na kontrolu, myom tam je, neroste, já o něm vůbec nevím (prvnímu dítěti je 12 let). Nešlo by to vyřešit takhle nějak? Jako celková hysterektomie mi přijde jako fakt brutálně velký zákrok.
Carsa
Howgh
Howgh

5381 příspěvků
21. září 2006
Matička naše stověžatá
Příspěvekod Biba » čtvrtek 23. listopad 2017, 11:43
To že se jedná o myom může lékař říct až na základě histologického vyšetření. Samozřejmě gynekolog už má ty ultrazvukové nálezy nakoukané a může odhadnout, zda se o myom jedná.
Myom je nezhoubný nádor z děložní svaloviny.

Vyoperovat ho chtějí asi kvůli rychlému růstu. Jednak k ověření té histologie (že se opravdu jedná o myom) a jednak kvůli velikosti, protože děloha s velkým myomem jž nejde vyndat přes pochvu a musí se dělat operace přes břicho a jednak pal velký myom může tlačit na okolní orgány a způsobovat bolesti.

Nejčastěji se dělá LAVH- laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie, operuje se přes pochvu a částečně laparoskopicky přes břicho.

Vaječníky vzhledem k věku určitě nedat pryč, pak by nastoupila okamžitě menopauza v důsledku nedostatku pohlavnich hormonů. Přirozená menopauza je pozvolný proces, kdy funkce vaječníků probíhá postupně, nikoliv naráz.
Odsranění vaječníků by bylo nutné tehdy, kdyby se jednalo o nádor zhoubný. Na což při operaci může padnout podezření (zhoubný nádor prorůstá do okoli), ale potvrdit se to musí histologicky.

Lékaře se řádně poptej a pokud nebudeš spokojená, raději vyhledej jiné pracoviště.
Jestli se jedná o obvodního gynekologa, ten stejně odesílá na operaci do nemocnice a tam tě znovu vyšetří a probere se to s operatérem.
Biba
Howgh
Howgh

5128 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Naja » pátek 24. listopad 2017, 18:38
Zkonzultovala bych ještě s MUDr. Márou. http://myomy.cz/gynendoskopie/konzultace.htm Postupuje nejšetrnějším možným způsobem. Posílám k němu klientky, které přijdou s tím, že na jiném pracovišti navrhli hysterektomii a odmítli se o tom bavit. Nejednu dělohu jsme takto zachránili.

Nezanedbatelnému procentu žen navíc ztráta tohoto orgánu působí značné psychické potíže, přestávají se cítit jako ženy apod. Takže bych zvážila i toto hledisko.

Držím palce! :erik:
Naja, Michal 7/96, Terezka 10/04, Eliška 09/13

Diskuze Alternativní léčba

Poradna Modrý had - PRAHA; Facebook
Naja
Howgh
Howgh

6105 příspěvků
28. říjen 2006
Praha
Příspěvekod E_vasek » sobota 25. listopad 2017, 10:45
Naja píše:Zkonzultovala bych ještě s MUDr. Márou. http://myomy.cz/gynendoskopie/konzultace.htm Postupuje nejšetrnějším možným způsobem. Posílám k němu klientky, které přijdou s tím, že na jiném pracovišti navrhli hysterektomii a odmítli se o tom bavit. Nejednu dělohu jsme takto zachránili.

Nezanedbatelnému procentu žen navíc ztráta tohoto orgánu působí značné psychické potíže, přestávají se cítit jako ženy apod. Takže bych zvážila i toto hledisko.

Držím palce! :erik:

Moc děkuji za odkaz, ve středu tam hned zavolám a určitě za ním zajedu... 5.12. jdu k primáři v brněnské nemocnici a ten mi snad taky řekne víc, pořád ještě doufám, že to všechno dopadne tím lepším způsobem - laparoskopicky a pryč v lepším případě jen myom, anebo maximálně teda ta děloha...ale o vaječníky opravdu přijít nechci...
No každopádně mám hrozný strach, tak se snažím na to nemyslet, to pomáhá...doufám, že brzy budu moudřejší a tím se i uklidním nebo spíš smířím a bude mi líp :-)
Ještě jednou díky za kontakt, určitě jej využiju!
E.
E_vasek
Žvatlalka
Žvatlalka

157 příspěvků
27. září 2006
Příspěvekod E_vasek » sobota 25. listopad 2017, 10:47
Jinak ještě jednou děkuji všem, přece jen osobní zkušenosti jsou nejlepší.... Uvidím jak to dopadne, ale věřím, že dobře! Udělám pro to každopádně maximum.
Díky.

E.
E_vasek
Žvatlalka
Žvatlalka

157 příspěvků
27. září 2006
Příspěvekod Thea » sobota 25. listopad 2017, 20:16
E vasku, přeju, ať to dopadne pro tebe co nejlépe. Dej pak vědět...
Thea
Klábosilka
Klábosilka

365 příspěvků
21. září 2007