ADV TOP
ADV LEFT

Náhradní volno po 4 hodinách práce

sem zmizela vybraná témata z diskusí ke smazání
Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 10:35
Protože tady se ví vše, poradí mi někdo s tímto?

Pracovala jsem od 7 do 11 hod, tedy 4 hodiny, pak jsem si vybrala náhradní volno. Běžně bych byla v práci i s přestávkou do 15:30.

Podle mého jsem si vybrala půl dne náhradního volna a měla bych si tedy odečíst 4 hodiny. Vedoucí ale tvrdí, že mi nevznikl nárok na přestávku a mám si odečíst 4,5 hodiny náhradního volna. (Takže jako bych ten den pracovala 8,5 hodiny?)

Přijde mi to nelogické a nemůžu nikde najít žádné rozumné vysvětlení.

Nakonec nejde ani tolik o tu moji půlhodinu, ale sama mám podřízené a potřebuji vědět, jak to je správně i kvůli nim.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Masinka » pondělí 27. listopad 2017, 12:30
Podle selského rozumu - pracovní doba je 8 hodin a 30 minut je povinná přestávka na oběd. To přece není žádný čas, co by ti daroval zaměstanavatel, o tu půlhodinu se posunuje konec pracovní doby.
Takže ty jsi 4 hodiny pracovala, 4 hodiny jsi si vzala náhradní volno a tu půlhodinu jsi ten den nevyužila. Jestli je to tak 100% podle zákoníku práce nevím (takže rada na houby, promiň), ale to co tvrdí tvoje šéfová nemá logiku a ty by jsi na tom prodělala.
Masinka
Diskutérka
Diskutérka

2859 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod davčík » pondělí 27. listopad 2017, 12:56
tak půl hodina je nutná zákonem daná pauza. Proto není taky placená. Jste placená za 8 hodiny. Je to divný a je mi líto ,že někdo je takovej hnidopich a řeší to tak.
davčík
Pískle

51 příspěvků
30. květen 2016
Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 13:33
Holky, děkuju. Právě mi taky přijde, že je to jak píšete, jenom bych se potřebovala opřít o něco víc, než o selský rozum.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Blanka » pondělí 27. listopad 2017, 17:06
Nejsem personalistka ani mzdovka, ale podle mě je to blbost. Ty máš nárok na neplacenou 30 min. pauzu po nejdříve 4 hodinách, maximálně po 6 hodinách (to už ji prostě nastoupit musíš). Čili ty pracuješ 4 hodiny a pak si bereš 4 hodiny NV, i kdyby jsi měla po těch 4 hodinách přestávku, tak ta je neplacená a normálně čerpáš 4 hodiny NV. Takže 8-12 pracuješ 12:00-12:30 přestávka 12:30-16:30 NV. Přece když sis to nadpracovávala, tak samozřejmě bez přestávky.
Julinka 12/2008, Štěpán 7/2006, Aňa 8/2003
ObrázekObrázekObrázek
Blanka
ZRNKA tým
ZRNKA tým

4038 příspěvků
21. září 2006
JV Morava
Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 21:47
My jsme nedávno v práci přecházeli na pružnou pracovní dobu a řešilo se X podobných případů.
Myslím, že ti to řekli dobře. Tu půlhodinu na oběd totiž mít musíš.
Např. u nás je v pátek povinná doba, kterou musíš být v práci 8 - 12.
Takže 4 hodiny.
Ale pokud přijdeš v 8 ráno a odejdeš ve 12, tak se to započítá odpracováno 3,5, protože ze zákona tu pauzu na oběd prostě mít musíš.

A myslím, že to není jen o hnidopichovi, ale určitě máte elektronický systém docházky, kde se to odečte automaticky, takže šéfová ti to řekla určitě i kvůli tomu, abys věděla, že si máš ještě těch 30 minut nadělat.
B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 21:55
A zákoník práce o tom hovoří zcela jasně:

(1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.
(2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.
(3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.
(4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 21:55
To je zvláštní, já pracuju na zkrácený úvazek od 8 do 12 a počítá se mi to jako 4 hodiny, nikdo mi žádnou pauzu do toho nenutí. Když zůstávám déle, pauzu si započítám.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Elsa » pondělí 27. listopad 2017, 22:02
Inkognito píše:A zákoník práce o tom hovoří zcela jasně:

(1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.
(2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.
(3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.
(4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

B.

Ale ona žádnou pauzu neměla, navíc se neposkytuje na začátku a konci pracovní doby, jak je v par. 3. Tak kdy jako tu přestávku měla? Po dvou hodinách práce? Ale to podle toho zákona nejde... No nechápu.
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2844 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 22:05
Inkognito píše:To je zvláštní, já pracuju na zkrácený úvazek od 8 do 12 a počítá se mi to jako 4 hodiny, nikdo mi žádnou pauzu do toho nenutí. Když zůstávám déle, pauzu si započítám.

Protože přestávka na oběd se poskytuje nejdéle po 6 hodinách. U kratšího úvazku než 6 hodin denně není nutné přestávku na oběd čerpat.
B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Elsa » pondělí 27. listopad 2017, 22:06
Inkognito píše:
Inkognito píše:To je zvláštní, já pracuju na zkrácený úvazek od 8 do 12 a počítá se mi to jako 4 hodiny, nikdo mi žádnou pauzu do toho nenutí. Když zůstávám déle, pauzu si započítám.

Protože přestávka na oběd se poskytuje nejdéle po 6 hodinách. U kratšího úvazku než 6 hodin denně není nutné přestávku na oběd čerpat.
B.

Buď jsou tady dvě B., nebo si ve svých sděleních protiřečíš :-? ?
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2844 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 22:07
Elsa píše:
Inkognito píše:A zákoník práce o tom hovoří zcela jasně:

B.

Ale ona žádnou pauzu neměla, navíc se neposkytuje na začátku a konci pracovní doby, jak je v par. 3. Tak kdy jako tu přestávku měla? Po dvou hodinách práce? Ale to podle toho zákona nejde... No nechápu.

Ale ta pauza se nemusí doopravdy fyzicky čerpat. Nicméně ze zákona je povinnost jí mít. Takže pracovala dejme tomu 3 hodiny, pak měla pauzu, pak půlhodinu, pak šla domů v rámci NV. To, že tam celou dobu seděla, to nerozhoduje.

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 22:11
Elsa píše:
Inkognito píše:

B.

Buď jsou tady dvě B., nebo si ve svých sděleních protiřečíš :-? ?

Ne, je třeba odlišit pojem "úvazek" od "pracovala jsem ten den jen 4 hodiny".

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 22:16
Aha, díky za vysvětlení.
I když to vůbec nechápu - k čemu je tohle dobré a proč to tak je? Vždyť je to na hlavu?
Inko krátký úvazek
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 22:20
Inkognito píše:Aha, díky za vysvětlení.
I když to vůbec nechápu - k čemu je tohle dobré a proč to tak je? Vždyť je to na hlavu?
Inko krátký úvazek

Teď přesně nevím na co se ptáš :) každopádně je to prostě zákon.

Nicméně je to logické, že pauza nebude na začátku ani konci pracovní doby, protože by všichni chodili o 30 dřív domů, že nešli na oběd :-) Navíc ochrana zamce v tom, že musí tu pauzu prostě po 6 hodinách mít.

B.
Inkognito Inkognito