ADV TOP
ADV LEFT

Náhradní volno po 4 hodinách práce

sem zmizela vybraná témata z diskusí ke smazání
Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Gehenna » pondělí 27. listopad 2017, 22:35
Mně teda připadá, že z toho zákona nevyplývá to, co z něj inko dovozuje.

Jestli to chápu správně, tak přestávka nemá být na začátku nebo na konci pracovní doby, na jakou je sjednaná smlouva. Čili by nemohla mít přestávku 7-7.30 nebo 15-15.30.

Ale ona má práci (vzorově)
7-11, přestávka, 11.30-15.30, přičemž poslední část je stále její pracovní doba, ale "náhradně plněná" tím, že si vzala volno...
Chci tím říct, že kdyby odešla v 11.30 (po dočerpání přestávky), tak jí chybí jen 4 hodiny, ale reálně byla pryč naprosto totožnou dobu. Nakonec kdo jí dokáže, že tu přestávku na jídlo nečerpala mimo areál firmy?
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 22:57
Gehenna píše:Mně teda připadá, že z toho zákona nevyplývá to, co z něj inko dovozuje.

Jestli to chápu správně, tak přestávka nemá být na začátku nebo na konci pracovní doby, na jakou je sjednaná smlouva. Čili by nemohla mít přestávku 7-7.30 nebo 15-15.30.

Ale ona má práci (vzorově)
7-11, přestávka, 11.30-15.30, přičemž poslední část je stále její pracovní doba, ale "náhradně plněná" tím, že si vzala volno...
Chci tím říct, že kdyby odešla v 11.30 (po dočerpání přestávky), tak jí chybí jen 4 hodiny, ale reálně byla pryč naprosto totožnou dobu. Nakonec kdo jí dokáže, že tu přestávku na jídlo nečerpala mimo areál firmy?

Určitě ne na jakou je sjednaná smlouva, to by se vůbec nedalo aplikovat na režim pružné pracovní doby. Vždyť je tam napsáno, že nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce nikoliv po 6 hodinách od "začátku pracovní doby stanovené ve smlouvě."

Pauzu na oběd prostě odečítá vždy. Respektive pokud bude v práci třeba dvě hodiny a pak lékař čili překážka na straně zamce, tak ne (tam se zase různě počítá ten lékař). Ale asi v práci mají nějaký pokyn, že ty 4 hodiny jsou minimum, co v práci musí být, pak si může vzít NH. Ale i při těch 4 hodinách musí splnit podmínku pauzy na oběd. Ostatně se to uvidí např. ve stravenkách.

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pondělí 27. listopad 2017, 23:09
Inkognito píše:Protože tady se ví vše, poradí mi někdo s tímto?

Pracovala jsem od 7 do 11 hod, tedy 4 hodiny, pak jsem si vybrala náhradní volno. Běžně bych byla v práci i s přestávkou do 15:30.

Podle mého jsem si vybrala půl dne náhradního volna a měla bych si tedy odečíst 4 hodiny. Vedoucí ale tvrdí, že mi nevznikl nárok na přestávku a mám si odečíst 4,5 hodiny náhradního volna. (Takže jako bych ten den pracovala 8,5 hodiny?)

Přijde mi to nelogické a nemůžu nikde najít žádné rozumné vysvětlení.

Nakonec nejde ani tolik o tu moji půlhodinu, ale sama mám podřízené a potřebuji vědět, jak to je správně i kvůli nim.

Ještě když to čtu podrobně - podle mě ti řekla správně to, že máš 4,5 hodiny náhradní volno, to jo. Prostě jsi odpracovala z 8 jen 3,5 takže 4,5 je třeba nadělat. Ale ne, že by nevznikl ten nárok na tu přestávku. Tobě chybí 4,5 hodiny právě kvůli té pauze.

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Gehenna » pondělí 27. listopad 2017, 23:33
Jak mohla pracovat 3,5, když píše, že pracovala 4? Kdyby pracovala jen 3,5, tak jí přece naopak nevznikne nárok na tu přestávku.

A pokud jí to počítají tak, že během těch 4 hodin, kdy pracovala, měla vlastně přestávku (kterou propracovala, protože se o ní dozvídá ex post), nemělo by to zajímat inspektorát práce?
Gehenna
B-C Kašpar

26184 příspěvků
13. prosinec 2007
Nobody knew where I was and now I am no longer there.
Příspěvekod Inkognito » úterý 28. listopad 2017, 08:09
Gehenna píše:Jak mohla pracovat 3,5, když píše, že pracovala 4? Kdyby pracovala jen 3,5, tak jí přece naopak nevznikne nárok na tu přestávku.

A pokud jí to počítají tak, že během těch 4 hodin, kdy pracovala, měla vlastně přestávku (kterou propracovala, protože se o ní dozvídá ex post), nemělo by to zajímat inspektorát práce?

Stejně jako pracuje denně 8.5 a počítá se jí 8.
Inspektorát by to spíš zajímalo, kdyby jí zaměstnavatel tu pauzu na jídlo neposkytl.

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Masinka » úterý 28. listopad 2017, 09:22
B., pokud mas pravdu, tak to vysvětlujes nesrozumitelne a nevěrohodně.
Pracovni doba neni 8,5 hodiny, ale 8 (pracovni smlouvy byvaji na 40 hod. týdně, ne na 42,5. Zaměstnavatel neposkytuje pauzu, ale umoznuje si tu pauzu dat (jsou firmy, ktere maji 8 hodin vcetne pauzy na oběd, kterou zamestnanci vlastne daruji jako bonus, ale to neni tenhle pripad).
Pauza se musi vycerpat min.po 4 a max. po 6 hodinach práce, je to tak? To znamena, ze inko pracovala 4 hodiny, pak měla pul hodiny pauzu ( kterou nestravila na pracovišti, coz je samozřejmě možné a běžné) a pak misto dalsich 4 hodin prace měla NV. Proc by si tu pauzu mela vybirat zrovna v tech prvnich 4 hodinach? Kdyz to ani neodpovídá zákoníku práce?
Masinka
Diskutérka
Diskutérka

2859 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Inkognito » úterý 28. listopad 2017, 10:26
Masinka píše:B., pokud mas pravdu, tak to vysvětlujes nesrozumitelne a nevěrohodně.
Pracovni doba neni 8,5 hodiny, ale 8 (pracovni smlouvy byvaji na 40 hod. týdně, ne na 42,5. Zaměstnavatel neposkytuje pauzu, ale umoznuje si tu pauzu dat (jsou firmy, ktere maji 8 hodin vcetne pauzy na oběd, kterou zamestnanci vlastne daruji jako bonus, ale to neni tenhle pripad).
Pauza se musi vycerpat min.po 4 a max. po 6 hodinach práce, je to tak? To znamena, ze inko pracovala 4 hodiny, pak měla pul hodiny pauzu ( kterou nestravila na pracovišti, coz je samozřejmě možné a běžné) a pak misto dalsich 4 hodin prace měla NV. Proc by si tu pauzu mela vybirat zrovna v tech prvnich 4 hodinach? Kdyz to ani neodpovídá zákoníku práce?

Kde je psáno, že pauza na oběd musí být po 4 hodinách?

Omlouvám se, že to vysvětluju blbě. Nejsem ani učitelka ani právník na pracovní právo.
Píšu z vlastních zkušeností.
Nevím, kde inko pracuje, u nás jsou na to směrnice - na pružnou dobu, na elektronickou docházku, atd.
U malé firmy se to třeba neřeší, státní úřad musí předpisy dodržovat.
Jak jsem psala, u nás v pátek pevná část 8-12. Pokud tam budu 8-12, počítá se mi 3.5 hodiny, protože pauza musí být. I když fyzicky nikam nejdu, takže si oběd nepíchnu, tak mi systém 30 minut odečte.

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Masinka » úterý 28. listopad 2017, 11:13
Mas pravdu ze o 4 hod. nikde psano neni, to jsem spletla. Ale precetla jsem si tedy ten zakonik a různé vyklady k nemu a jedine co z toho plyne je, ze pauza musi byt nejdele po 6 hod.nepretrzite prace. Pokud jde mezitim zamestnanec k lekari nebo si bere treba NV, pauza byt nemusi. Takze nevim, na zaklade ceho by mel byt zamestnanec nuceny si vybirat pauzu, kdyz pracije jen 4 hodiny v kuse.
Nezpochybnuju ze to tak mate, otázka je, jestli je to v poradku podle ZP. Fakt by me zajímal nazor nejakeho odbornika. Protoze me treba pocitali v celkem velke firme špatně dovolenou pri zkráceném úvazku a musela jsem se ozvat.
Masinka
Diskutérka
Diskutérka

2859 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Inkognito » úterý 28. listopad 2017, 12:07
My jsme taky státní organizace a odcházíme domů na půl den dovolené tak, že jsme tu 7:00 - 11:00 hod (také máme elektronický systém), odpodne 11:00-15:00 :D Podle mě je logicky blbost, aby si napracovávala polední přestávku...
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » úterý 28. listopad 2017, 12:21
Inkognito píše:My jsme taky státní organizace a odcházíme domů na půl den dovolené tak, že jsme tu 7:00 - 11:00 hod (také máme elektronický systém), odpodne 11:00-15:00 :D Podle mě je logicky blbost, aby si napracovávala polední přestávku...

No to se ti započítá 4 hodiny jako dovolená a kolik jako odpracované doby?

Ono je to dost složité se v tom vyznat, myslím že inko zakl by měla prvotně si ti nechat vysvětlit u zamtele, jak to mají vnitřně nastavené.
Já v tom prostě žádný problem nevidím.
Myslím, že je to kvůli tomu, aby pak zaměstnanec nemohl říct, že mu zamtel neposkytl volno na oběd.

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » úterý 28. listopad 2017, 12:23
Ještě teda záleží, jestli máte pevnou nebo pružnou pracovní dobu....
B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » středa 29. listopad 2017, 08:49
Mám pracovní dobu buď od 7:00 do 15:30 nebo od 7:30 do 16:00, záleží na rozpisu, tak abychom pokryli provozní dobu, která je od 7 do 16.
V den, o který mi jde, jsem pracovala od 7 do 11. Vedoucí mi právě argumentovala tím, že mi nevznikl nárok na přestávku a proto si musím vybrat 4,5 hodiny náhradního volna.
B. nezlob se, ale mě třeba nepřijde v pořádku, že pracuješ 4 hodiny a zaměstnavatel ti počítá jen 3,5. Když jsem pracovala na 6 hodin (v jiné firmě), tak jsem přestávku neměla, po 6 hodinách jsem prostě šla domů.

Mně přijde docela relevantní toto, ale mluví tam pořád o osmi hodinách a mě vrtá hlavou to , že mi podle vedoucí "nevznikl nárok na přestávku.
https://www.novinky.cz/kariera/356338-p ... praci.html

Díky moc všem za názory
původní Inko
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Kote » středa 29. listopad 2017, 11:14
Inko, ja myslim, ze ti to vedouci rekla dobre, protoze ti tam nekde visi ( chybi) pulhodina v dennim rozpisu. Podle me je celkem irelevantni, co ti tu kdo rekne, pokud opravdu nejde o pravnickou odpoved nekoho, kdo se vyzna v pracovnim pravu. Vim, ze vyklad prava je nekdy dost slozity a logicky trochu nesmyslny, takze bych se bud poradila s pravnikem nebo vychazela z toho, ze mate system sledovani dochazky nastaveny spravne a tudiz je spravne, co ti rika vedouci.
Manzel to ma v praci stejne a resi to dost casto, pokud se vzdali z pracoviste, v kolik se vlastne ma vratit nebo kolik hodin mu bude odecteno, aby to mel v poradku. Neni to casto neni tak jednoduchy, jak si laicky selskym rozumem vysvetlime.
Kote
Žvatlalka
Žvatlalka

175 příspěvků
20. leden 2011
Příspěvekod Inkognito » středa 29. listopad 2017, 12:59
Inkognito píše:B. nezlob se, ale mě třeba nepřijde v pořádku, že pracuješ 4 hodiny a zaměstnavatel ti počítá jen 3,5. Když jsem pracovala na 6 hodin (v jiné firmě), tak jsem přestávku neměla, po 6 hodinách jsem prostě šla domů.

Mně přijde docela relevantní toto, ale mluví tam pořád o osmi hodinách a mě vrtá hlavou to , že mi podle vedoucí "nevznikl nárok na přestávku.
https://www.novinky.cz/kariera/356338-p ... praci.html

Díky moc všem za názory
původní Inko

Já se nezlobím, ani si to neberu osobně, ani jsem žádný bojovník za to "čerpání půlhodiny na oběd", já to prostě vidím takhle - jak z toho výkladu, tak z toho, co praktikuju u nás.

A jak píše Kotě, někde tam visí 30 minut na oběd, tak kde jsou?
Samozřejmě, když bereš náhradní volno za celý den, tak to bereš bez pauzy na oběd. Ale tady jsi už začala pracovat, tak jí někam nacpat musíš.

V jiné firmě jsi měla zkrácený úvazek na 6 hodin, tudíž ti nemusela být poskyntuta ta pauza na oběd, to je OK. Tady máš úvazek plný, jen si jeden den bereš napracované hodiny jako volno.

Hlavně bych chtěla vysvětlení po vedoucí nebo personálním, případně jestli na to máte nějaké směrnice, apod. Opravdu spoust věcí kolikrát nevypadá logicky, ale je to tak.
A chápeš, že zaměstnavatel ti tu pauzu poskytnout musí, jak jí vyplníš (jestli prací), to je na tobě.

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » středa 29. listopad 2017, 14:20
To mě začalo zajímat :) Na polední pauzu někdy opouštíme pracoviště, tzn. v systému si odpípnu "oběd" a po třiceti minutách se vrátím a zase se přihlásím. To by teda znamenalo, že kdybych chtěla čerpat pouze 4 hodiny NV, tak budu 4hod pracovat, pak odpíchnu pauzu na oběd, potom se musím za těch 30min vrátit, znovu se přihlásím na pracoviště a hned teda zase odpíchnu že jdu domů? A tím bych měla 4 hod NV a ne 4,5 hod?
Musím někdy vyzkoušet jak to počítá náš systém, nikdy jsem to vlastně úplně nezkoumala :oops:
Inkognito Inkognito