ADV TOP
ADV LEFT

Náhradní volno po 4 hodinách práce

sem zmizela vybraná témata z diskusí ke smazání
Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Barci » středa 29. listopad 2017, 14:20
jeden den v týdnu pracuji 4,5hodiny. Pauzu si vybírat nemusím. Pochybuji, že zrovna u nás by to bylo nějak špatně, kontroly tu máme a já takto jedu již několik let.
Takže pokud někdo je v práci 4 hodiny, ale má zaplaceno jen 3,5 a má nucenou přestávku, tak je to podle mě špatně.
M. 2008, A. 2011
Barci
Klevetnice
Klevetnice

3799 příspěvků
19. listopad 2008
Příspěvekod Masinka » středa 29. listopad 2017, 14:28
Inkognito píše:
Inkognito píše:B. nezlob se, ale mě třeba nepřijde v pořádku, že pracuješ 4 hodiny a zaměstnavatel ti počítá jen 3,5. Když jsem pracovala na 6 hodin (v jiné firmě), tak jsem přestávku neměla, po 6 hodinách jsem prostě šla domů.

Mně přijde docela relevantní toto, ale mluví tam pořád o osmi hodinách a mě vrtá hlavou to , že mi podle vedoucí "nevznikl nárok na přestávku.
https://www.novinky.cz/kariera/356338-p ... praci.html

Díky moc všem za názory
původní Inko

Já se nezlobím, ani si to neberu osobně, ani jsem žádný bojovník za to "čerpání půlhodiny na oběd", já to prostě vidím takhle - jak z toho výkladu, tak z toho, co praktikuju u nás.

A jak píše Kotě, někde tam visí 30 minut na oběd, tak kde jsou?
Samozřejmě, když bereš náhradní volno za celý den, tak to bereš bez pauzy na oběd. Ale tady jsi už začala pracovat, tak jí někam nacpat musíš.

V jiné firmě jsi měla zkrácený úvazek na 6 hodin, tudíž ti nemusela být poskyntuta ta pauza na oběd, to je OK. Tady máš úvazek plný, jen si jeden den bereš napracované hodiny jako volno.

Hlavně bych chtěla vysvětlení po vedoucí nebo personálním, případně jestli na to máte nějaké směrnice, apod. Opravdu spoust věcí kolikrát nevypadá logicky, ale je to tak.
A chápeš, že zaměstnavatel ti tu pauzu poskytnout musí, jak jí vyplníš (jestli prací), to je na tobě.

B.

Ja to prave furt nechápu :-), proc by musel poskytnout, kdyz jsem pracovala jen 4 hodiny v kuse a ne 6, kdy vznika zákonná povinnost. Nikde prece neni dane, ze za tyden se musi vybrat 2.5 hodiny na obed. Chapu, te to jsou vnitřní smernice, ale v tom zakone to proste nevidim. Kdyz budu pracovat po-ct 10 hodin (5, pauza,5), tak budu muset v patek do prace vybrat si pauzu? :-) me to prijde stejna logika...
Ale kdyz vidim, ze se pravnici, soudy, ministri atd. neshodnou na základních zakonech(podpora kandidatu na prezidenta, užívání cizi pudy), tak se nedivim...
Masinka
Diskutérka
Diskutérka

2859 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Inkognito » středa 29. listopad 2017, 14:59
Inkognito píše:To mě začalo zajímat :) Na polední pauzu někdy opouštíme pracoviště, tzn. v systému si odpípnu "oběd" a po třiceti minutách se vrátím a zase se přihlásím. To by teda znamenalo, že kdybych chtěla čerpat pouze 4 hodiny NV, tak budu 4hod pracovat, pak odpíchnu pauzu na oběd, potom se musím za těch 30min vrátit, znovu se přihlásím na pracoviště a hned teda zase odpíchnu že jdu domů? A tím bych měla 4 hod NV a ne 4,5 hod?
Musím někdy vyzkoušet jak to počítá náš systém, nikdy jsem to vlastně úplně nezkoumala :oops:

myslím, že takhle je to cajk :-)

Masinko, ty mas narok na pauzu a zaměstnavatel ji musí poskytnout. Takže ano 30 minut denně je 2.5 hod za týden, které se musí vybrat.

Barci, myslím že tohle je prostě rozdíl. Ty to máš stanovené, že ten den pracuješ 4,5. INKO má fond 8,5 hodiny včetně pauzy. 4 hodiny pracovala, 4 měla volno. Kde je 30 minut? Ty se nikam nevypaří, kór jestli mají el. systém, tak je vidět všechno.

Inko zakl zeptej se fakt v té práci. Já bych se ti zeptala u nás, máme celý odbor personálního, ale jsem dočasně mimo službu...

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » středa 29. listopad 2017, 16:50
Je to blbost, vůbec nezáleží na tom, jaký máš úvazek, ale kolik jsi ten daný den odpracovala. Opravu nemusíš po dvou hodinách mít polední pauzu, když chceš jít domů, jen proto, že máš plný úvazek. Koukala jsem do docházky u nás na soudě a ani u nás to tak nepočítají
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Masinka » středa 29. listopad 2017, 17:09
Inkognito píše:
Inkognito píše:To mě začalo zajímat :) Na polední pauzu někdy opouštíme pracoviště, tzn. v systému si odpípnu "oběd" a po třiceti minutách se vrátím a zase se přihlásím. To by teda znamenalo, že kdybych chtěla čerpat pouze 4 hodiny NV, tak budu 4hod pracovat, pak odpíchnu pauzu na oběd, potom se musím za těch 30min vrátit, znovu se přihlásím na pracoviště a hned teda zase odpíchnu že jdu domů? A tím bych měla 4 hod NV a ne 4,5 hod?
Musím někdy vyzkoušet jak to počítá náš systém, nikdy jsem to vlastně úplně nezkoumala :oops:

Masinko, ty mas narok na pauzu a zaměstnavatel ji musí poskytnout. Takže ano 30 minut denně je 2.5 hod za týden, které se musí vybrat.

Barci, myslím že tohle je prostě rozdíl. Ty to máš stanovené, že ten den pracuješ 4,5. INKO má fond 8,5 hodiny včetně pauzy. 4 hodiny pracovala, 4 měla volno. Kde je 30 minut? Ty se nikam nevypaří, kór jestli mají el. systém, tak je vidět všechno.

Inko zakl zeptej se fakt v té práci. Já bych se ti zeptala u nás, máme celý odbor personálního, ale jsem dočasně mimo službu...

B.

B. já ti nevím, asi čteme jiný zákon ;-) . Nikde se tam nepíše nic o tom, že by jsi měla mít při plném úvazku 2,5 hodiny pauzy týdně. Je tam jen to, že ji musíš mít, pokud pracuješ víc jak 6 hodin denně. Takže pokud někdo pracuje 9-9-9-9-4, nebo 10-10-10-10-0, tak prostě bude mít jen 2 hodiny.
Že to nějaké elektronické systémy počítají jinak, protože jsou nastavené na 8-8-8-8-8 je věc jiná. Ten náš je úplně pitomej, zvládá docházku 4-0,30-4, ale u nás je hromada částečných úvazků, přesčasů a pak zas náhradního volna a to vůbec nezvládá. Takže s posvěcením, resp. nařízením vedoucích se nevyplňuje podle pravdy, ale tak aby to systém schroustal a správná docházka se vede mimo papírově, aby se vědělo kdo má kolik hodin. Ale my nemáme čipy a věříme si, tak to jde.
Věřím, že kdyby došlo na soud, tak tvůj postoj (resp. váš systém) neobstojí. Ten odstavec o povinné pauze zas není tak složitej...

ale fakt bych tu ráda četla nějakej relevatní názor, zajímá mě to. Osobně je mi to naštěstí jedno.

ještě doplnění, zvýraznila jsem 2.odstavec. Samozřejmě pokud je smlouva, kde je fond 8,5 hodiny, pak má tvoje tvrzení logiku. Ale běžné smlouvy jsou na 40 hodin týdně. Nechce se mi to už hledat, ale myslím že i v zákoníku práce plný úvazek = 40 hodin.
Masinka
Diskutérka
Diskutérka

2859 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Inkognito » středa 29. listopad 2017, 17:18
Vycházím z toho, že pracuje každý den, takže mluvím o každým dnu po 30 minutách. Tohle si myslím, že je celkem jasné, ze plný úvazek je 40 hodin týdně. Navíc to úplně neřeší inko situaci.

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Masinka » středa 29. listopad 2017, 18:03
Inkognito píše:Vycházím z toho, že pracuje každý den, takže mluvím o každým dnu po 30 minutách. Tohle si myslím, že je celkem jasné, ze plný úvazek je 40 hodin týdně. Navíc to úplně neřeší inko situaci.

B.

tak jo, já to vzdávám. Vůbec nechápu, co tímhle chceš říct, jak mi vyvracíš moje tvrzení. Situace inka je taková, že ten týden pracovala tak, že si nadělala páteční 4 hodiny, ten den nepracovala víc jak 6 hodin a proto nevzniká důvod mít pauzu. Pokud mi to někdo vysvětlí jinak, než že si to počítá elektronický systém, beru. Tvým vysvětlením prostě nerozumím, ale může být chyba na mé straně (nicméně je nás tu víc takových...)
Masinka
Diskutérka
Diskutérka

2859 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Zuza77 » středa 29. listopad 2017, 18:24
Predesilam, že nejsem odborník na pracovní právo a z touto situaci nemám zkušenost.
Ale pokud bych mela vyložit zákon k nastinene situaci, řekla bych, že jestliže byla ten den směna čtyřhodinová a zaměstnavatel nenařídil přestávku a tato fakticky nebyla vybraná, tak byly prostě odpracovany 4 hodiny. Inko bude napracovavat další 4 (protože jeji pracovní doba je 8 hodin práce rozdělených tricetiminutovou prestavkou).
"Napracovavat" přestávku- rozuměj využít přestavku bude muset inko jen v případě, že ty 4 hodiny připojí ke své běžné pracovní době způsobem, který naplní podmínky pro poskytnutí další přestávky v práci.
Samozřejmě elektronicky systém k tomu může vyplivnou kdejakou blbost.
A naprosto musím odmítnout běžnou hlášku "to že v době přestávky pracovala, je její problém."

Jsem daleka nějakému extra protektivnimu přístupu k zaměstnancům. Ale tvářit se, že práce v době přestávky je "problém zamestnance", je prostě nefér A v podstatě nezákonné.

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk
Zuza77
Howgh
Howgh

12906 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Inkognito » středa 29. listopad 2017, 19:21
Zuzo a nemohl by být problém v tom, že přijde kontrola a řekne - kde tady paní čerpala pauzu na oběd? Nebo paní bude aktivní a půjde na inspektorát a řekne, že ten den pauzu neměla. Takže zaměstnavatel přerušil zákon. Já totiž myslím, že tohle je právě ochrana toho zamtele. Byť to neumím vysvětlit :D a vystupuju tady jak dráb, co by zamce sedřel z kůže, tak myslím že tohle právě mají firmy dost ošetřené právě kvůli tomu, aby neměly problém.

Inko, co zkusit dotaz na OIP?

B.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Christabel » středa 29. listopad 2017, 19:45
Inkognito píše:

B.

Taky nejsem odborník na pracovní právo a tuto situaci jsem nikdy neřešila. Ale chybu vidím v úvaze o fondu pracovní doby. Fond pracovní doby má podle mne zakladatelka 8 hodin denně, pokud má v pracovní smlouvě 40 hodin týdně. Pokud by měla fond pracovní doby 8,5 hodiny denně, pak má v pracovní smlouvě 42,5 hodiny.
Určitě to nelze vykládat tak, že zaměstnanec vlastně čerpal přestávku, když pracoval, to by šlo naprosto proti duchu zákoníku práce. Naopak bych to vyložila tak, že přestávku normálně vyčerpala a volno si vybrala potom, tedy ty odpolední čtyři hodiny, které normálně pracuje.
Christabel
Krafařka
Krafařka

924 příspěvků
22. prosinec 2009
Příspěvekod Zuza77 » středa 29. listopad 2017, 20:15
Návštěvník píše:Zuzo a nemohl by být problém v tom, že přijde kontrola a řekne - kde tady paní čerpala pauzu na oběd? Nebo paní bude aktivní a půjde na inspektorát a řekne, že ten den pauzu neměla. Takže zaměstnavatel přerušil zákon. Já totiž myslím, že tohle je právě ochrana toho zamtele. Byť to neumím vysvětlit :D a vystupuju tady jak dráb, co by zamce sedřel z kůže, tak myslím že tohle právě mají firmy dost ošetřené právě kvůli tomu, aby neměly problém.

Inko, co zkusit dotaz na OIP?

B.
Proč by měla inko čerpat pauzu na oběd, když byla v práci pouze ctyri hodiny. Pauza musí být povinně od okamžiku, kdy směna trvá šest hodin a jednu minutu. Do té doby být může a nemusí.

Bože ty automatické opravy a překlepy mi v tom dělají guláš... snad už je to čitelné.

Zuza77
Howgh
Howgh

12906 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Inkognito » středa 29. listopad 2017, 20:32
Inkognito píše:
Inkognito píše:Aha, díky za vysvětlení.
I když to vůbec nechápu - k čemu je tohle dobré a proč to tak je? Vždyť je to na hlavu?
Inko krátký úvazek

Teď přesně nevím na co se ptáš :) každopádně je to prostě zákon.

Nicméně je to logické, že pauza nebude na začátku ani konci pracovní doby, protože by všichni chodili o 30 dřív domů, že nešli na oběd :-) Navíc ochrana zamce v tom, že musí tu pauzu prostě po 6 hodinách mít.

B.

No vidím, že nejsem sama, komu to přijde padlé na hlavu, počítat 4 hodiny jako 3,5...
Mám za to, že to vzniklo tou nutností narvat všechno do kompjůtru.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Zuza77 » středa 29. listopad 2017, 21:26
Christabel píše:
Inkognito píše:

B.

Taky nejsem odborník na pracovní právo a tuto situaci jsem nikdy neřešila. Ale chybu vidím v úvaze o fondu pracovní doby. Fond pracovní doby má podle mne zakladatelka 8 hodin denně, pokud má v pracovní smlouvě 40 hodin týdně. Pokud by měla fond pracovní doby 8,5 hodiny denně, pak má v pracovní smlouvě 42,5 hodiny.
Určitě to nelze vykládat tak, že zaměstnanec vlastně čerpal přestávku, když pracoval, to by šlo naprosto proti duchu zákoníku práce. Naopak bych to vyložila tak, že přestávku normálně vyčerpala a volno si vybrala potom, tedy ty odpolední čtyři hodiny, které normálně pracuje.
Christabel, já Myslim, že inko tady přestávku necerpala. Cele čtyři hodiny pracovala a na konci směny přestávku čerpat nelze. Ale tím, že byla v práci právě jen ty 4 h. nevznikla povinnost ji čerpat (poskytnout).
Oddelovala bych fond pracovní doby (že kterého se vychází pri počítání hodin nutných k napracování) a přestávky v práci, které se mají poskytovat aktuálně podle délky právě probíhající směny.
Kdyby si inko napracovala ty zbývající 4 h. např. v sobotu, tak má dva dny po čtyřech hodinách a nepotřebuje žádnou přestávku. Pokud by ale chtěla ty čtyři hodiny připojit j jinému celému pracovnímu dni, mohla by si to rozložit Tak, že by měla přestávky dvě (4h přestávky 4h přestávky 4h odchod domu), nebo taky jednu (6 hodin přestávky 6hodin odchod domu).

Zuza77
Howgh
Howgh

12906 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Barci » čtvrtek 30. listopad 2017, 08:34
Inkognito píše:Barci, myslím že tohle je prostě rozdíl. Ty to máš stanovené, že ten den pracuješ 4,5. INKO má fond 8,5 hodiny včetně pauzy. 4 hodiny pracovala, 4 měla volno. Kde je 30 minut? Ty se nikam nevypaří, kór jestli mají el. systém, tak je vidět všechno.
B.

Reagovala jsem na někoho, kdo psal, že v pátek je v práci 4hodiny, ale má zaplacené jen 3,5. Nechce se mi to dohledávat a navíc to potvrzuje to, že prostě pokud nepracuješ víc jak 6hodin přestávku si vybírat nemusíš. fond pracovní doby není 8,5hodiny pokud je placeno 8 a 0,5hod je přestávka. Podle mě v tom dělá guláš spíš interní systém počítání docházky, ony ty programy neumí prostě všechno. Ale je prostě blbost si nadělávat pauzu!!!
M. 2008, A. 2011
Barci
Klevetnice
Klevetnice

3799 příspěvků
19. listopad 2008
Příspěvekod Maggiemae » čtvrtek 30. listopad 2017, 08:53
Muž (který v práci teď řeší podobné problémy s výkladem něčeho v Zákoníku práce) tvrdí, že v preambuli je napsáno, že zaměstnavatel se (minimálně na čadě míst) nemusí držet přesné litery, pokud je to ve prospěch zaměstnance. Takže zbývá otázka, jestli je podle výkladu inko B. větší prospěch zaměstnance, že dostal přestávku, nebo to, že si ji musí napracovat :)
Maggiemae
Howgh
Howgh

5117 příspěvků
10. leden 2007