ADV TOP
ADV LEFT

Kolektivní tresty ve škole

sem zmizela vybraná témata z diskusí ke smazání
Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Jasmin » úterý 05. prosinec 2017, 08:59
Zajímalo by mě, jak se díváte na kolektivní tresty ve škole. Já s nimi sice nesouhlasím, ale dosud jsem nad tím přivírala oči, jelikož se to neděje často a dokážu pochopit, že učitel k takovým opatřením přistupuje pravděpodobně ve stavu naprostého zoufalství. (Že má dlouhodobě problém si zjednat kázeň ve třídě je jiná věc, ale je mladý a nezkušený, každý jsme nějak začínali, že?) Nicméně dcera (5. tř.) se včera nad tou nespravedlností ohradila a navrhla učiteli jiné (z jejího pohledu spravedlivější) řešení. Ani to její řešení není proveditelné (ale je to dítě, aspoň se snažila něco vymyslet), nicméně mě naprosto dostala odpověď učitele: že to její navrhované řešení by narušovalo kolektiv. :palma: Jako by kolektivní trest a kolektivní vina kolektiv nenarušovala!

Dcera trest vypracovala a na konec trestu mezi dva červené vykřičníky napsala svůj názor, že s trestem nesouhlasí, jelikož jí přijde nespravedlivý a že vlastně vůbec nezáleží na tom, jestli vyrušuje nebo ne, protože trest dostane stejně.

Máte zkušenosti s kolektivními tresty a jak je řešíte? A co učitelé, dáváte takové tresty? A pokud ano, jak argumentujete, když s tím žáci nesouhlasí. Asi bych to nechala být, kdyby učitel tak hloupě neargumentoval. Chystám se napsat učiteli email a obávám se, že příště už nebudu dceru podporovat v tom, aby trest vypracovala.
Jasmin
Krafařka
Krafařka

834 příspěvků
21. leden 2016
Příspěvekod Sally » středa 06. prosinec 2017, 05:39
Kolektivní trest je samozřejmě špatně a zcela nekonstruktivní.
Pokud je to opakované, asi bych to řešila s ředitelem. Stylem "učitel je mladý, zjevně by potřeboval nějakou radu, pomoc nebo vedení".
Ono totiž pokud "zlobí celá třída", tak je problém v učiteli... pokud už teď třídu nezvládá, tak co bude dělat v dubnu?
Sally
Howgh
Howgh

8462 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Klaris » středa 06. prosinec 2017, 07:17
jako dítě jsem to nesnášela, a protože "hodná holka" a premiant (přečti pro ostatní šprt) , kterého to uráželo, tak často i bojkotovala - neb moje vnitřní sebeúcta nebyla na úrovni ušlápnutého šprta teda nikdy.
Používali to přesně učitelé, kteří si s námi nevěděli rady.
Takže jednou jsme měli za trest psát cosi a zůstat u toho po škole (tehdy se to ještě smělo), ale já jezdila tenkrát ten den na sport. kroužek, tak jsem prostě odjela a nechala si od táty do žákovské napsat "rodinné důvody". Protože on mé vysvětlení, proč já nemám zapotřebí být trestána kolektivním trestem, pochopil.

Jak říká Sally - třeba řešit s učitelem, popř. ředitelem, žáčci, kterých se to netýká jsou vůči tomu bezmocní, pokud nejsou takoví paličáci jako já tehdy.
Klaris
Moderátor látkovek a nosítek
Moderátor látkovek a nosítek

8617 příspěvků
22. září 2006
mezi Přerovem a Bystřicí
Příspěvekod Flyingfrog » středa 06. prosinec 2017, 08:30
Přiznám, že buď jsem moc stará nebo mladá, ale nic takového jako kolektivní trest si nepamatuju. A zírám, že něco takového někdo používá.

To mají toho učitele jako třídního nebo jen jeden předmět? Protože kdyby tohle měl být třídní, tak potěš koště.
Flyingfrog
Klevetnice
Klevetnice

3279 příspěvků
16. září 2008
Příspěvekod Barci » středa 06. prosinec 2017, 08:53
Asi záleží jak v čem. Ve vyrušování je to podle mě neschopnost, když trestá i ty evidentně v klidu.
Jako někde může kolektivní trest zafungovat, protože ten kolektiv si toho dotyčného či dotyčné už srovná sám, aby ty tresty nebyly a ti průšviháři se zklidní pokud chtějí v tom kolektivu fungovat. Ale podle mě to může fungovat u starších dětí, konec ZŠ či SŠ. A je hodně těžké odhadnout, kdy tohle použít.

U nás jednou hrozilo, že se rozpočítá mezi všechny cena hračky, kterou dostali na vánoce do družiny a už snad v lednu zmizela, dostali šanci asi týden na to jí vrátit/najít, jinak by každý něco platil, jako nadšená jsem z toho nebyla, protože jsem věděla, že syn jí nevzal ani nezašantročil, ale zase jsem si říkala, jak jinak to můžou v té škole vyřešit a i podchytit do budoucna, přece to nemůžou jen tak nechat být s tím, že se zloděj prostě nedá najít. Hračka byla druhý den "objevena" v šatně v hromadě oblečení ke kterému se nikdo nehlásí, jestli si to pamatuji dobře.
M. 2008, A. 2011
Barci
Klevetnice
Klevetnice

3799 příspěvků
19. listopad 2008
Příspěvekod Lau » středa 06. prosinec 2017, 08:57
Jako dítě jsem kolektivní trest dostala jednou, možná dvakrát. Už nevím přesně, za co to bylo. Brala jsem to tehdy tak, že si máme v kolektivu sami zjednat nápravu a "zbouchat" toho, kdo za ten trest mohl. Ale my jsme byli zdravý kolektiv. Tahle samočistící metoda fungovala.

A jednou jsme byli celá třída po škole. Spolužákovi jsem pak doma musela dosvědčit, že jsme byli po škole celá třída, já taky :D

U syna ve třídě, též 5. třída, by kolektivní tresty nepomohly. Některým jedincům totiž nevadí nic. Neučí se, nenosí domácí úkoly, dělají kázeňské prohřešky, rodičům je to fuk. Táhne se to s nimi už od školky a vůbec se to nelepší.
Lau
Klevetnice
Klevetnice

3488 příspěvků
21. září 2006
Kolínsko
Příspěvekod Katchen » středa 06. prosinec 2017, 09:51
Kolektivní tresty si pamatuju. I si umím představit, že v určitých situacích to může fungovat. Jednou jsme třeba celá třída zdrhli z plavání. To byl dokonce první stupeň. Dostali jsme všichni neomluvenou hodinu. Jeli jsme v tom ale fakt všichni, určitě tam byli hybatelé/autoři myšlenky a ostatní se svezli, i tam jistě byli někteří, kteří byli jen přesvědčeni silou kolektivu a byli v tom nevině, resp. těžko od nich čekat, že se v takové situaci vzepřou celému kolektivu. Trestáni jsme byli všichni. A pak na střední byla jeden čas móda volat do školy "bombu". Několikrát do měsíce. Pokaždé se musela zavolat policie a nás museli pustit, nebo aspoň někam přesunout. Samozřejmě nejvíc bomb bylo ve škole v době čtvrtletních písemek. Tak tam stačilo pohrozit, že příští "bomby" budeme nahrazovat hned ten den odpoledne. Fungovalo to - jako když utne. Ale tenkrát jsme si ještě nebyli tolik "vědomi svých práv".

Myslím, že jsou situace, kdy kolektivní trest může pomoct, ale musí to být třída, kde ten kolektiv fakt funguje a hlídat, aby se "samomčištění" nezvrhlo. Těžko trestat všechny za jednoho exota, kterému to buď bude jedno, nebo pak dostane od kolektivu nepřiměřenou sodu, protože už tak je neoblíbený, tak se s tím svezou všechny dosavadní "hříchy". Takže jako velmi výjimečný nástroj se to dá použít, ale rozhodně ne za to, že někdo vyrušuje, nenosí pomůcky, nepracuje apod.

Uff, dělat dneska učitelku musí být tak strašně těžké...
Katchen
Howgh
Howgh

5266 příspěvků
15. květen 2011
Praha