ADV TOP
ADV LEFT

Přísná paní učitelka?

sem zmizela vybraná témata z diskusí ke smazání
Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Matyldík » pondělí 15. leden 2018, 19:22
Ahoj holky,jdu si pro radu,uklidnění,váš názor.....vlastně ani nevím.
V rodině dva prvňáčci,každý na jiné škole.Nesrovnávám,každý jiné tempo,rozdíl ve věku skoro půl roku.Spíš mě překvapuje nebo skoro už štve naše učitelka.Od začátku tempo víc než vražedné,dětem se tedy věnuje,to ano,ale......je normální,že dává blbé známky,vlastně skoro od začátku? Ted mají například diktáty slabik,psacím písmem,za úpravu,jako velikost písmen,psaní pod linku,malé nepřesnosti švihne trojku úplně běžně.Po dětech už chce,aby počítali bez prstů,takže dnes přistála trojka i nám.Dcera říkala,že některé děti mají i pětku.
Mám se ptát nebo držet hubu a krok neb na konci roku prý stejně dává samé jedničky?
Co na to paní učitelky,jestli tu nějaká je a čte?
Díky za reakce,raději inko.
Nejvíc mě hlavně mrzí reakci dcery,já se snažila....a vím,že se snaží,je moc šikovná,učíme se dost a pak stejně nosí domů trojky.....Díky,hezký večer.M.
Matyldík
Žvatlalka
Žvatlalka

133 příspěvků
03. leden 2014
Příspěvekod Jasmin » pondělí 15. leden 2018, 20:17
Mně obecně se moc nelíbí ten trend, že všichni prvňáčci mají jedničku už jen za snahu. Mírné známkování mi nepřijde moc spravedlivé. Jasně, ono je to krásné mít na vysvědčení "samé", ale koho nakonec bude zajímat, jaké měl kdo v první třídě známky? Důležité jsou znalosti. Moje máma učila na prvním stupni, z toho 20 let se piplala s prvňáčkama, na vysvědčení dávala i trojky a když si někdo zasloužil i čtverky. Ne, že by se jí takové známky dávaly snadno. Pamatuji si, že kolikrát nahlas přemýšlela, jestli tomu dát dvojku nebo trojku a jestli tamtomu dvojku nebo jedničku. Každopádně má dosud (i když už je dvacet let v důchodu) pověst skvělé učitelky, co naučila.
Jestli má vysoké nároky na děti, to nedokážu posoudit, nicméně raději toto, než učitele s nízkými nároky a hezkými známkami.
Ale chápu i to zklamání, přece jen píšeš, že máš srovnání s druhými jinde a to pak zamrzí. Moje dcera možná bude mít teď v páté třídě z angličtiny dvojku a neteř jedničku. Rozdíl je v tom, že dcera je na jazykovce a na tu její dvojku toho umí daleko víc, než se požaduje na běžné základce na jedničku. (Plus dcera má letos už druhý jazyk, čili víc vyučovacích hodin a tím pádem i víc přípravy do školy.) Jenže stejně se nevyhne srovnání nesrovnatelného - když se v rodinách budou ptát na známky, ona bude ta, co nemá samé a skutečné vědomosti nikoho zajímat nebudou.

Tak nevím, jestli jsem poradila, uklidnila, nebo nic. :palma:
Jasmin
Krafařka
Krafařka

834 příspěvků
21. leden 2016
Příspěvekod Rudi007 » pondělí 15. leden 2018, 20:37
nemám radu, jen politování. Máte hodně přísnou učitelku. V 1.třídě pětky :palma: To je panečku motivace, pro ty děti.
Kdybyste viděly, za co má syn ještě 1, tak byste nevěřily... 2 je, když to fakt hodně odflákne.
Nevím, jestli pomůže, když se ozveš. Uivdíš, co napíšou další diskutérky.
Rudi007
Howgh
Howgh

5378 příspěvků
02. červenec 2007
Příspěvekod Andruša » pondělí 15. leden 2018, 20:47
Mě to přísné přijde, naše učitelka v první třídě razila názor, že prvni třída je hlavně o zvykání na školu, na režim, na systém. Myslím že prvnaci by neměli dostávat tak husté známky jak popisujes. Vadilo by mi to.
Andruša
Diskutérka
Diskutérka

2034 příspěvků
18. duben 2010
severní Čechy
Příspěvekod Malvína » pondělí 15. leden 2018, 21:13
Holky teda já nevím......
Ale dávat pětky v 1. třídě. Vážně by to mělo být o zvykání, jsou přece i jiné kompetence, dle mne důležitější, které by děti měly v 1. třídě zvládnout.
Některé děti se vážně snaží, potřebují dozrát...., všichni se naučí číst a psát...

Já rozhodně nejsem pro paušálně a programově dávat jen jedničky, rozhodně zpětnou vazbu by rodiče i děti měli mít.....ale známky nejsou jediná možnost, že ano.

Mám neteř prvňačku, která dostává poznámku za poznámkou, že je pomalá, nestíhá, neumí - a efekt? Sešity jen červené moře chyb. Víkendy tráví jen školou a pláčem, že je neschopná, že nic neumí a nikdy se to nenaučí...
O prázdninách nadšeně ukazovala aktovku s připravenými věcmi do školy, jak moc se těší.....
A teď - na otázku, jak se jí líbí ve škole, jen sklopená hlava a pláč - to je moc smutné. :cry:
Asi by se měla více ocenit snaha..... dvojky na vysvědčení mi nepřipadají tak neúnosné, ale trojky? A vše to, co předchází vysvědčení......

A to nejsem nějaká přecitlivělá tetička, jsem trochu od fochu...učím na 2. stupni..
Mám své školou povinné děti - 5. + 8. ročník.
Platím za přísnou matku a ještě přísnější učitelku, ale jak vidím ty nešťastné prvňáčky.....
Máte pravdu, známka na vysvěčení nikoho za pár let nezajímá, je to jen pro toho prvňáčka........
Malvína
Drbna
Drbna

4226 příspěvků
21. září 2006
Ostrava
Příspěvekod Matyldík » pondělí 15. leden 2018, 21:21
Zatím moc děkuji za reakce.Ano,to je to co mě trápí...i o vánocích už chtěla do školy,těšila se...ted v lednu už dvě trojky a a večer se mě neštastně ptá,jestli se jde ráno do školy.Také nejsem zastáncem jedniček,ale trojky je i na mě moc,kor když vím,že je šikovná a snaží se.Počkám a jestli bude další trojec,zajdu za učitelkou,budu chtít vidět ty práce a i když to půjde velmi těžko,optám se.Nechci právě dojít do stadia,že na školu zanevře.Já školu milovala.....šla bych tam hned,ale určitě ne pro trojky.Ty jsem neměla nikdy po celých 8 lez ZŠ.
Matyldík
Žvatlalka
Žvatlalka

133 příspěvků
03. leden 2014
Příspěvekod Maggiemae » pondělí 15. leden 2018, 21:31
Známkování je průser, průser, průsrer, a tak jak se aplikuje tradičně tady ještě na druhou. Nebývala jsem tak radikální, snažila jsem se je dětem reinterpretovat, že to má být zpětná vazba k jejich práci, že jim to má říct, kde mají ještě trochu potíže (cynické haha), ale je to prostě tak příšerně propojené s hodnocením a sebehodnocením dítěte jako neschopného, že trochu citlivější dítě to prostě zlomí. Jsem šťastná, že jsem to polonalomené dítě přesunula do školy bez známek zdá se včas, a teď si lámu hlavu, co s tím posledním, co má jít teď k zápisu :(

Sorry, útěchu ti nedám. Dítě, zvlášť prvňáček, má chodit do školy se zvědavostí a ze školy s vyprávěním, co zajímavého se dozvědělo, procvičilo si, vyzkoušelo. Rozhodně nemá chodit se strachem a odcházet s pláčem. Do pr.ele.

Jo, já školu milovala, měla jsem úžasný známky. O to dýl mi trvalo poznat, že to moje dítě ničí.
Maggiemae
Howgh
Howgh

5117 příspěvků
10. leden 2007
Příspěvekod Zuza77 » pondělí 15. leden 2018, 21:33
Koho by taky měla známka z první třídy zajimat! Ta je přeci pro toho žáčka. A myslím, že ten pocit, se kterým se v první třídě člověk učil a dostával do systému, si pamatujeme každý.

Podle mě to vůbec není o známkách, ale o laskavosti učitele. Pokud někomu prvňáček nestojí za víc, než opakované psaní pitomých poznámek, tak by se měl zamyslet nad tím, zda je to ta pravá práce pro něj.
Trojka se dá dát s jasanim, že se mu to povedlo a fakt se snažil, a to dítě to vezme a bude jásat a snažit se dál. A nebo taky s hudrovanim, že by konečně měl začít něco dělat, a dítě bude nešťastné.

No a petky jsou podle mě mimo mísu.

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk
Zuza77
Howgh
Howgh

12906 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Vladimira » pondělí 15. leden 2018, 21:35
Mně to přijde hodně přísné na prvňáky.
V první třídě u nás děti dostali buď jedničku, nebo nic. Paní učitelka to vysvětlovala tak, že každý má tu "svoji" jedničku, podle toho na co opravdu stačí. Taky tu první třídu brala jako takové vzájemné seznamování.
Nemyslím si, že by se děti nějak míň naučily, než tam, kde se známkuje od začátku.
Pětky prý nedává doposud (3. třída), resp. dává jen za zapomenuté domácí úkoly a zruší je, když úkol přinesou.
Taky má teda asi 40letou praxi...
Vladimira
Howgh
Howgh

15527 příspěvků
07. červen 2009
Příspěvekod Maggiemae » pondělí 15. leden 2018, 21:42
Ještě dodám, že to moje dítě mělo moc prima učitelku, která ve spoustě věcí sympaticky experimentovala, hodně času trávili mimo lavice, inspirovala se z mnoha stran. Nebylo to učitelkou, bylo to prostě celým tím systémem "probrat - otestovat - ohodnotit - opustit".
Maggiemae
Howgh
Howgh

5117 příspěvků
10. leden 2007
Příspěvekod Sally » pondělí 15. leden 2018, 23:02
samé jedničky pro všechny v první třídě, je samozřejmě špatně, ale trojky za přetažená písmena mi přijde taky dost ujetý. O pětkách ani nemluvě.

Co by mi ale vadilo nejvíc, je to "učíme se dost". Jako v první třídě se fakt musíte doma "učit"? Chápu trénování čtení a nějaké té jemné motoriky, ale fakt se učíte? U nás ve škole nabádali, že v první třídě jsou úkoly na deset minut a pokud by je dítě dělalo víc než půl hodiny, tak máme přijít za učitelkou a domluvit se s ní. Kromě těch deseti minut bylo teda ještě 30 minut čtení, ale v té první třídě se počítalo i předčítání rodiče - šlo hlavně o porozumění textu.
Sally
Howgh
Howgh

8462 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Matyldík » úterý 16. leden 2018, 17:01
Děkuji za odpovědi......přidávám rozuzlení......trojky nejsou za neznalost,ale za nepozornost !!!! :-Z :? Viděla jsem sešit na pětimunutovky,chyby tam nejsou,ale maluje si okolo,kousne si během písemky do svačiny a podobně.Za to ty trojky.Jinak vědomosti prý dobré.Nevím co si o tom všem mám myslet......odpovědi jsou to malé trojky,na to nemyslete.....já na to nemyslím,ale dcera ano.Aspon vím,kde je problém,domluvila jsem kdy se jí apod...snad bude klid. :roll:
Matyldík
Žvatlalka
Žvatlalka

133 příspěvků
03. leden 2014
Příspěvekod Zuza77 » úterý 16. leden 2018, 17:13
Jako zhoršit známku za dobrý výkon, protože si maluje nebo jí?
To by snad měla být í pochvalena, že to stihne.
Nechápu.

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk
Zuza77
Howgh
Howgh

12906 příspěvků
29. listopad 2009
Příspěvekod Matyldík » úterý 16. leden 2018, 17:31
Já to taky nechápu,myslím hodnotit nepozornost,neposlušnost? známkou ? Je prý dětská.....tak za to má holt trojku.Prostě neposloucháš na slovo,tak budeš pykat sníženou známkou :-) Děti,které jsou mnohem slabší,mají dvojky,asi píšou a soustředí se.Moje dcera si holt plete copánek a ještě si kousne do svačiny :-)
Matyldík
Žvatlalka
Žvatlalka

133 příspěvků
03. leden 2014
Příspěvekod Katchen » úterý 16. leden 2018, 18:31
Uff. Taky mám doma prvního prvňáčka a tohle bych teda těžko rozdejchávala. U nás se zatím dávají jedničky v různých variacích nebo prostě jen fajfka, razítko apod. Nemám na to moc názor, paní učitelka je skvělá, takže jí do toho nekecám. Pokud je "výkon slabý", tak píučka vypíše, co je špatně (soustřeď se, nepřetahuj, moc tlačíš apod.). Od pololetí rozšiřuje známkovací škálu o dvojku, příp. výjimečně trojku. A stále nás upozorňuje, že první třída je o tom si zvyknout a užít si to. Když vidím některé výkony našeho prvňáka, tak mi jde hlava kolem, ale paní učitelka je úplně v klidu. Tak to nechávám plavat

Jako jídlo v hodině by mi taky přišlo špatně, ale tak o tom snad je první třída, kor první pololetí - nový režim, zvyknout si, vysvětlovat pravidla stále dokola, upozorňovat. Ze snížené známky, která nota bene nesouvisí se "znalostmi" si dítě nic nevezme! Maluje si na okraj sešitu? Tak ať třeba maluje to, co zrovna psali, nebo slova na dané písmenko. Šmarjá, snad ještě nedělají protokoly k experimentům, ne? Tak proč ty trojky dává, když nejsou důležité??? Nebylo by efektivnější spíš prostě postupně dceru vést k nějaké "kázni", jemně upozorňovat, příp. pochválit, jak se dneska hezky soustředí a hned jí to lépe jde atd.

To je mi holčičky teda líto.
Katchen
Howgh
Howgh

5266 příspěvků
15. květen 2011
Praha