ADV TOP
ADV LEFT

Aspergrův syndorm

sem zmizela vybraná témata z diskusí ke smazání
Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Inkognito » středa 25. duben 2018, 20:33
Vím, že tu existuje diskuze, ale v "podzemí", proto se ptám tady - je tu někdo, kdo má dítě, jemuž byl AS diagnostikován "až" v 11 letech? Zatím tedy pouze školní spec. pedagožkou (ale asi ano, cítím to taky), do Nautisu (bývalá APLA jsme v pořadníku za 15 měsíců :-( ).
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Sally » čtvrtek 26. duben 2018, 04:06
Inko,
aspíci dokážou dlouho "klamat tělem" a se svou inteligencí spoustu problémů utáhnou rozumově. A menším dětem taky spousta věcí projde - z toho, že se nejede na výlet, protože prší, se zhroutí leckterý prvňáček... ovšem páťák, šesťák, který pláče (případně hodí hysák) kvůli odloženému výletu, už je "divný".
Plus pokud má aspík na prvním stupni chápavou učitelku, tak s ním může lecos probruslit bez velkého pozdvižení. S přesunem na druhý stupeň už narazí na více učitelů a určitě mezi nimi bude někdo, kdo bude aspíka považovat za "nevychovanýho spratka" a dá mu to sežrat.
A samozřejmě nástup puberty - šestá třída je asi nejhorší na mezilidské vztahy - s někým to mlátí už fest, s ostatními to mlátí jen z doslechu (prostě okoukávají manýry těch pokročilejších), navíc je to takový ten stádní věk - a běda, když se někdo vymyká. Osmáci, deváťáci už jsou mázové a jsou cool, ale ta šestka je fakt plná krvežíznivých příšerek.
Takže bych určitě zvažovala i nějakou instituci tolerantnější k exotům (školu pro nadané děti, jazykovku, pokud je nadaný tímto směrem, osmileté gymnázium atd. - cokoliv, kde je alespoň nějaká šance, že nebude jediný exot - a kde je navíc šance, že ocení jeho silné stránky - třeba fanatické zaujetí brouky nebo tak :-))
Sally
Howgh
Howgh

8462 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 26. duben 2018, 10:47
Inkognito píše:Vím, že tu existuje diskuze, ale v "podzemí", proto se ptám tady - je tu někdo, kdo má dítě, jemuž byl AS diagnostikován "až" v 11 letech? Zatím tedy pouze školní spec. pedagožkou (ale asi ano, cítím to taky), do Nautisu (bývalá APLA jsme v pořadníku za 15 měsíců :-( ).

Ahoj, synovi byl diagnostikován AS v necelých 11letech, před půl rokem. je někde mezi VFA a středně fungkčním, diagnostikován v Nautisu. V pěti byl na diagnostice v Krči, Nautis byl taky na hoodně dlouho. Tam opakovaně 3 roky za sebou vyloučili. Prý to mohl překrýt svými výbornými komunikačními schopnostmi.

Má za sebou teď skupinovou terapii, 10 dnů, během května by na nás měla přijít řada v SPC v NAUTISu, přes NAUTIS je přihlášen i na letní tábor. Momentálně hledáme nějakého psychologa, který by nám sednul ...
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Danka » čtvrtek 26. duben 2018, 13:27
Hlavne dievčatá sa ťažšie diagnostikujú, lebo dokážu veci lepšie skrývať. Plný súhlas po všetkým, čo napísala Sally. Odporúčam slovenskú FB skupinu Aspergerov syndróm, ak ti nevadí komunikovať cez FB.
M 04/2006, J 10/2007, K 08/2009
Danka
Howgh
Howgh

7934 příspěvků
21. září 2006
dedinka na Slovensku; na BC Květníček
Příspěvekod Lemi » čtvrtek 26. duben 2018, 16:19
Taky syn, v 11.5 - letos v lednu.
Presne, druhy stupen, zvysene naroky na sebeorganizaci atd. Soucasne mu byla diagnostikovana i dysgrafie - je chytry, to te doby proplul diky svym jinym nadprumernym schopnostem...
Lemi
Žvatlalka
Žvatlalka

197 příspěvků
21. říjen 2006
Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 26. duben 2018, 20:43
A jak děti, vědí to, říci jim to? A jak? Samozřejmě budu řešit s psycholožkou (tam jdeme v květnu), jen předběžně zjišťuji, asi jsem z toho "vyjevená", i když vždycky byl "trochu jiný"...a nějak jsem to čekala...
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 26. duben 2018, 20:53
Synovi jsme to řekli někdy kolem těch deseti jedenácti let. On teda dg taky nemá, a myslím si, že aspík vysloveně není, ale má hodně vysoké IQ a je prostě "Sheldon".

Napřed jsme mu to vysvětlili tak, že lidi mají jinak "zapojený dráty v mozku" a že každej přemýšlí trochu jinak a že jemu ta hlava jede v jiným režimu než ostatním dětem - že ví některé věci, které oni nevědí a naopak.
Cca od třinácti kouká na Big Bang Theory - a věci už pojmenováváme správnými termíny, takže ví, jak na tom je... i jsme si dělali jako rodina takové ty testy na základní rozdělení (cholerik, sangvinik atd.) - a jemu vyšel na stejno cholerik a melancholik.... prostě on potřebuje mít v tom "jasno" už z podstaty toho problému... je mu lépe v tom, že ví, že není "špatný" nebo "vadný" nebo "rozbitý", ale že je prostě "jiný".

sally - porušující zásady inka, aby to nebylo dohledatelné kvůli synovi.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 26. duben 2018, 22:50
Inkognito píše:Ahoj, synovi byl diagnostikován AS v necelých 11letech, před půl rokem. je někde mezi VFA a středně fungkčním, diagnostikován v Nautisu. V pěti byl na diagnostice v Krči, Nautis byl taky na hoodně dlouho. Tam opakovaně 3 roky za sebou vyloučili. Prý to mohl překrýt svými výbornými komunikačními schopnostmi.

to mě zaujalo. Synovi je 12, v 5 letech v Krči AS vyloučili( po asi 20 minutách?), 1.stupeň zvládl díky mírné ZŠ v pohodě a pak už nás přešla chuť na diagnostiku, známe jeho slabiny, ale občas se člověk neudrží, že a někdy je to TAK náročné. A nejhorší je, že kolikrát už mladšímu sourozenci říkám... no jo, vždyť ho znáš, tak si to tak nebeer... a on za něj i spoustu věcí udělá, jen aby byl klid, v podstatě v tom jedeme celá rodina, ustupujeme, aby byl klid...

ale teda další kolečko vyšetření se mi podstupovat nechce, nevím jestli to pomůže.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » čtvrtek 26. duben 2018, 22:51
Lemi píše:Taky syn, v 11.5 - letos v lednu.
Presne, druhy stupen, zvysene naroky na sebeorganizaci atd. Soucasne mu byla diagnostikovana i dysgrafie - je chytry, to te doby proplul diky svym jinym nadprumernym schopnostem...

diskografie, to je že píše jako prase? To by sedělo.
Nároky na sebeorganizaci - jakože nesnáší, že mu do něčeho mluvíme? To by taky sedělo, ale nevím nakolik v tom hraje roli puberta...

předchozí inko
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Petulka82 » pátek 27. duben 2018, 05:35
Já se omlouvám, že to není úplně k tématu, protože moje víla není aspík, ale nějaká poruchu autistického spektra tam prostě bude. Bojujeme strašně, každý den. Sama si nerozumí. Vím, že na diagnostiku je nejlepší APLA, ale kde řešit, pokud je situace akutní? Nemáte náhodou nějaké doporučení? Jsme z karlovarska, ale za odborníkem si dojedu...
Petulka82
Diskutérka
Diskutérka

2628 příspěvků
27. červen 2008
Karlovarsko
Příspěvekod Inkognito » pátek 27. duben 2018, 10:53
Inkognito píše:
Inkognito píše:Ahoj, synovi byl diagnostikován AS v necelých 11letech, před půl rokem. je někde mezi VFA a středně fungkčním, diagnostikován v Nautisu. V pěti byl na diagnostice v Krči, Nautis byl taky na hoodně dlouho. Tam opakovaně 3 roky za sebou vyloučili. Prý to mohl překrýt svými výbornými komunikačními schopnostmi.

to mě zaujalo. Synovi je 12, v 5 letech v Krči AS vyloučili( po asi 20 minutách?), 1.stupeň zvládl díky mírné ZŠ v pohodě a pak už nás přešla chuť na diagnostiku, známe jeho slabiny, ale občas se člověk neudrží, že a někdy je to TAK náročné. A nejhorší je, že kolikrát už mladšímu sourozenci říkám... no jo, vždyť ho znáš, tak si to tak nebeer... a on za něj i spoustu věcí udělá, jen aby byl klid, v podstatě v tom jedeme celá rodina, ustupujeme, aby byl klid...

ale teda další kolečko vyšetření se mi podstupovat nechce, nevím jestli to pomůže.

Ahoj, jsem inko, na které jsi odpovídala - syn byl v Krči snad 3x na 3 hodiny a prostě nic. Prý naprosto nesplňoval paramatry AS. Řekli, že je to disharmonický vývoj. Vysoké IQ, že se tluče se zpomaleným psychosociálním vývojem. No ale čím byl starší, tím se nůžky mezi ostatními dětmi rozevíraly víc a víc. A prostě byl víc a víc jiný. Takže jsem pak napsala do NAUTISu a objednala ho. Trvalo to sice rok a půl, ale jsem za to vděčná. Protože konečně víme, že některé věci fakt domyslet nezvládá, že na to má prostě nárok a není to jen tím, že ho blbě vychováváme. Některé paní učitelky si myslely, že je jen rozmazlený, atd. Do té doby si ani sám neuvědomoval, že některé projevy lidí chápe jinak, než by měl. Chodil na skupinovky, kde se učili některé věci řešit jinak a patrně tam ještě chodit bude. Já bych doporučovala objednat i do Nautisu a prostě když to nebudete chtít využít, tak to prostě zrušíte.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pátek 27. duben 2018, 10:59
Předchozí inko - na fcb je také česká diskuze Aspergerův syndrom.

Jinak doporučuju Nautis, fakt tam jsou profíci. Po zkušenosti z Krče si myslím, že je veliká škoda, když se to dítě neodhalí včas a zažívá trápení, které zažít nemuselo a přijde o čas, kdy se s tím mohlo pracovat. Mě to mrzí moc. Protože bude zažívat ještě moc a moc trápení z toho, co prostě nedokáže pobrat. Navíc on je hrozně společenský a o to je to možná horší, že ty kamarády moc a moc chce a všechny děti ho odhánějí.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pátek 27. duben 2018, 13:38
Tak jsem dneska volala na krajskou pobočku Nautisu, na kterou mě odkázala spec. pedagožka a připadala jsem si jak v blázinci, protože slečna (paní) asi na recepci mi oznámila, že máme jít k lékaři, nejlépe k neurologovi, ten nám diagnózu stanoví určitě a dřív než oni. Jsem blázen??? No, každopádně, tudy asi cesta nepovede, nechám to na psyložku, kterou jsem měla domluvenu ještě před řešením ve škole, popř. tedy vydržíme těch 15 měsíců a vyplázneme 6 tis. v Nautisu...nebo už jsem tak otrávená, že možná jako u inka s Krčí holt bude bez diagnózy, zvládá dosud, tak snad to dáme i nadále...tu psycholožku mi doporučila kolegyně, prý je skvělá, chodí tam se synem, tak uvidíme. Vzhledem k tomu, že jsme z malého okresního města, tak nějaké skupinovky asi nehrozí, tak se s tím třeba popereme. On teda manžel je podle mě taky Asperger a kupodivu žije docela dobře, když si lidé okolo zvyknou na jeho zvláštnůstky a neřeší je :-D :-D
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pátek 27. duben 2018, 13:48
Předchozí příspěvek byl taky můj...inko z Krče, jj syn má taky každého za kamaráda...ale tak někteří se s ním baví, hrají, zvou na narozky, přijdou na narozky k němu, tak to (zatím?) není tak moc hrozné. Jo, teď čtu, že se dají zjistit neurologická poškození mozku, na druhou stranu, že diagnostikuje klinický psycholog nebo psyciatr, tak nevím.

Inko zakládající
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Inkognito » pátek 27. duben 2018, 14:18
No manžel jel 30km z Prahy a 40km zpátky přes Prahu na ty skupinovky, ale holt to pomáhalo.
No a není na těch stránkách Nautisu nějaký objednávkový formulář? Tehdy tam byl.
Manžel je podle mě taky AS, ale myslím, že to má jen v hodně slabé míře.

Ony ty okresní města taky nejsou špatný, třeba v Praze je super Nautis, ale takové ty volnočasovky jsem prakticky nenašla, všechno jen čistě na autisty, ale pro ty společenské As s menší poruchou nic moc.
Inkognito Inkognito