ADV TOP
ADV LEFT

Neumí kreslit...

sem zmizela vybraná témata z diskusí ke smazání
Pravidla fóra
PŘÍSTUP DO FÓRA

bez registrace/přihlášení: jen čtení
noví/registrovaní uživatelé: běžný přístup
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Oveczka » čtvrtek 03. květen 2018, 22:42
Prosím, máte zkušenost s tím, že by dítě neumělo kreslit úměrně svému věku? Nemá na to trpělivost, nebaví ho u toho sedět, hrát si s detailama, natož vybarvovat. Nenapadlo nás to řešit, je šikovný na jiné věci, ale na pětileté prohlídce to doktorka docela řešila (že třeba nakreslí jen tři prsty, tak jestli ví, že jich má pět a tak), totéž logopedka (ale zatím jsme tam byli jen jednou). Obě řekly, že by měl kreslit detailněji a že je to problém, logopedka to s ním chce trénovat, ale nikdo nám vlastně nevysvětlil, proč to je problém. Kvůli škole? Nebo to znamená nějaký problém ve vývoji? Nevíte někdo? Díky předem :erik:
Oveczka
Diskutérka
Diskutérka

2059 příspěvků
08. listopad 2011
Pardubice
Příspěvekod Frosti » pátek 04. květen 2018, 06:33
Je to problém kvůli škole a psaní.

Může to být znakem i problémů s jemnou motorikou. Alternatinou na trénování jsou třeba malé korálky, matičky a šroubky. To pak ovlivnuje i vyzrálost motoriky mluvidel a výslovnost.

Může to být i příznakem problémů se soustředěním.

A nebo jen nerad kreslí, což je bohužel pro něj nejčastěji testovaná schopnost v předškolním věku.
Frosti
Kecka
Kecka

1540 příspěvků
17. prosinec 2012
Finsko
Příspěvekod Oveczka » pátek 04. květen 2018, 12:18
Frosti, díky. Se soustředěním má problémy jednoznačně a obávám se, že s tou motorikou to taky nebude úplně slavné. A to mluvení je průšvih, jeho tříletý bratr už vyslovuje líp jak on :(

Máme právě pocit, že kreslí rád, i když ve školce často říkají, že nechtěl, tak si místo kreslení hrál. Baví ho vodovky, nesnáší tempery (to vůbec nechápu), ale ať chce kreslit sebevíc, stejně udělá nejjednodušší obrysy, prohlásí obrázek za hotový a dožaduje se dalšího papíru. Když ho pobídnem, aby to ještě zkusil dotvořit, tak přidá dalších pár čar a končí :palma: Ale aspoň už je většinou poznat, co kreslí :D
Oveczka
Diskutérka
Diskutérka

2059 příspěvků
08. listopad 2011
Pardubice
Příspěvekod Mirabilis » pátek 04. květen 2018, 21:54
Mám sedmiletého, nikdy ho nebavilo malovat. Dneska, v první třídě, bezpečné poznám jho obrázek už z dálky, vypadá jak od tříletého dečka. Někdy nemají postavičky ani ruce ani oči, o vlasech a dalších nepodstatných částech ani nemluvím.. na druhou stranu rozumí spousty technickým věcem, o kterých se jeho vrstevníkům ani nezdá.. spíná mu to, ale kreslení ho prostě nebaví a fakt mu nejde :-)
Mirabilis
Kecka
Kecka

1799 příspěvků
12. březen 2010
Příspěvekod Kacous » pátek 04. květen 2018, 21:55
Můj syn - 7,5 - taky tak kreslí, postavičky (většinou to jsou vojáci), kreslí jednoduše jako hlavičku a čárky, detailněji se věnuje kreslení tanků, robotů, raket a letadel, případně map a plánků. Pokud kreslí vyloženě postavu, tak to teda nakreslí dvojrozměrně, prsty vypadají jako medvědí tlapy :D.
Rád kreslí fixama, takže většinou kreslí jen obrysy, nevybarvené, "vznášející" se ve vzduchu. Ale kreslí rád, problémy se soustředěním ani jemnou motorikou vůbec nemá. Ale nikdo ho nikdy nezkoumal ve škole problémy nemá.
Obrázek
Kacous
Klevetnice
Klevetnice

3645 příspěvků
08. leden 2009
Příspěvekod Frosti » sobota 05. květen 2018, 09:58
Jsem rada, ze mi tu potvrzujete existenci podobnych "talentu" na kresleni. :D

Oveczko, to mluveni s motorikou prave souvisi. Nez jsem to zacala resit u kluka, tak by me to vubec nenapadlo. Proto muze logopedka radit procvicovat i kresleni a grafomotoriku, protoze jejich zlepseni vede k zlepseni i jemne motoriky a nasledne k zlepseni motoriky mluvidel a mluveni.

Zacina to uz hrubou motorikou, coz je zaklad na kterem se pak stavi. Zrovna jsem si ted diky tvemu dotazu nasla zajimave stranky, tak si jdu cist. https://www.chytrehrani.com/poradna-a-b ... a-na-skolu
https://www.chytrehrani.com/poradna-a-b ... a-motorika

Muzu te ale ujistit, ze i dite kreslici jen "stick figures" bez detailu se muze naucit vyslovovat L a R. ;-) Zkuste najit takova "cviceni", ktere vas vsechny budou bavit. Nemusi to byt zrovna kresleni.

Na logopedii se ted nasim klukum libi Logohratky. Znas?
http://decko.ceskatelevize.cz/logohratky
Naposledy upravil Frosti dne 06. květen 2018, 06:51, celkově upraveno 1
Frosti
Kecka
Kecka

1540 příspěvků
17. prosinec 2012
Finsko
Příspěvekod Inkognito » sobota 05. květen 2018, 10:49
Náš syn - 7,5 - kreslí doteď postavy jako kolečko, z toho čárka jako tělo, dvě čárky jako ruce a další dvě jako nohy. Ve třídě patří k nejlepším žákům, píše pěkně. R a L vyslovoval už v necelých třech letech, Ř v necelých čtyřech. Paní učitelka v jeho kreslicích "schopnostech" nevidí problém.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Kote » sobota 05. květen 2018, 14:12
Syn, teď 9 let, odjakživa nesnáší kreslení. Ve školce jsem jeho výkresy poznávala na dálku, většinou byly odbyté nebo nedokončené. Doma snad nenakreslil za celý život jediný obrázek....v psychologické poradne nám nastinovali nejhorší scénáře, jaké bude mít ve škole problémy, ale všechno je jinak. Je prakticky nejlepší ze třídy, i když pismo a uprava teda nic moc, ale jemu je to prostě jedno, jestli je to úhledný nebo ne. Ale zjistili jsme, že má skvělé prostorové a technické vidění. Umí kreslit technické věci, ale nějaké vybarvování apod zásadně nedělá a když musí, tak co nejrychleji, žádné úhledné a pečlivé vybarvení.
Nikdy neměl problém s mluvením, vyslovoval vše bez problémů a má i od malička velmi bohatý slovník. Takže jak je vidět, někdo prostě jen nemá rád kreslení a nemusí se to nutne projevit jinde. To jen pro povzbuzení.
Kote
Žvatlalka
Žvatlalka

175 příspěvků
20. leden 2011
Příspěvekod Elsa » sobota 05. květen 2018, 18:09
..
Elsa
Diskutérka
Diskutérka

2844 příspěvků
16. září 2009
Praha
Příspěvekod Inkognito » sobota 05. květen 2018, 18:59
Nakreslí jen tři prsty? To jsi mě docela pobavila. Náš na pětileté prohlídce neudržel tužku v ruce, vytvořil nějakého hlavonožce, teď během pár měsíců se to teda hodně posunulo. Ale do poradny jsme došli, trošku s tím něco zkoušíme.. Nejstaršího první "obrázek" jsem viděla v 5,5 roce prstem do písku u moře... Jako jo, dá se s tím něco dělat, nemusí to být tragédie, může to nést komplikace, na nějaké "nápravy" u nás byly děti naprosto nespolupracující, tak jsme to celkem nechali být, no a žijou... To jsem moc nepomohla, ale asi tím chci hlavně říct, že záleží, nakolik máš energii a chuť se tomu věnovat a nakolik jsou tvé snahy kompatibilní s přístupem dětí...

Edit - ještě dočítám poslední příspěvek a trochu podobně ten náš nejstarší - ta grafomotorika vždycky slabá, ale neuvěřitelná zraková paměť a kreativita, začal postupně tou třaslavou rukou kreslit různé stroje, baví ho to. A logopedie taky byla, tam to bylo první místo, kde jsem zjistila, že ty nácviky a procvičování stojí tolik energie, že jsme to postupně vzdali.

Už jsem toho o dětech napsala tolik, že to opravuju na inko.
E.
Inkognito Inkognito

Příspěvekod Pájík » sobota 05. květen 2018, 21:56
Els pět bude v srpnu. Její postavy začaly vypadat jako postavy teď. Počet prstů úplně neřeší. Vybarvovat začala taky nedávno. Mluvila špatně, nedávno naskočilo L, R a už občas řekne i Ř.
Logopedka i bývalá učitelka v MŠ mi potvrdily, že řeč a malování souvisí. El donedávna malovat vůbec nechtěla, teď už chce a lepší se. Logopedka jí viděla jen chvilku, ve školce, když jí byly čtyři, řekla vyčkat a vypadá, že to zvládneme bez.
Její starší bratr ještě v pěti a něco maloval jen silnice, takže čáry. Mluvil v pohodě. Kreslit začal, když se zamiloval. Jakmile maluje co ho baví tak super, co ho.nebaví odflakne.
Pájík
Klevetnice
Klevetnice

3763 příspěvků
20. září 2008
Příspěvekod Sally » neděle 06. květen 2018, 05:56
kluci obecně na kreslení, a obzvláště pečlivé vybarvování nejsou - to je zase školní požadavek pro "hodné holčičky" aplikovaný sakumprásk na celou populaci.
Náš kluk nikdy moc kresilt neuměl, od čtyř let kreslil spíš "technické výkresy" (holka nakreslí jak jede vláček krajinou a svítí sluníčko a rostou tam stromy - kluk nakreslil bokorys, nárys a půdorys lokomotivy :palma: :mrgreen: ). Postavy asi nekreslil nikdy.

Jemnou motoriku - nezapomínat na lego, merkur, roto (mrkni na to, zajímavá stavebnice), puzzle (jestli ho baví) a nebo s tatínkem montovat, šroubovat, natírat - nevím, jestli tatínek na to je? Jako není to vysloveně cvičení psaní, ale jestli není typ, co bude trpělivě vybarvovat omalovánky, tak prostě nebude....
Sally
Howgh
Howgh

8462 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Vulpes » neděle 06. květen 2018, 08:36
tak já nechci zpochybňovat různé teorie, které na vývoj dětské kresby nahlíží v souvislostech s ostatním vývojem, ale ráda bych jen potvrdila, že jsou osoby (nebo i celá rodinná pokolení), které prostě to kreslení nedávájí takovým způsobem, že jim snad chybí příslušná část v mozku :-D a nemusí to souviset s ničím jiným ;-)

O mém exmanželovi řekli jeho mamince v poradně na základě nakresleného obrázku v 6 letech, ať jej ani nezkouší dávat do normální školy, že nezvládne intelektově víc, než 2 třídy a má jej dát rovnou do zvláštní. ( 70 léta). Má normálně maturitu, ale kromě toho je extrémní talent na techniku a to jak vědomostně, tak zručností, už v předškolním věku dokázal na součástky rozebrat a zase složit tu plechovou zobající slepičku na klíček....na střední už opravoval televize.

Já nenakreslím postavu v podstatě dodnes. Jako nakreslím, ale tlemí se mi celá rodina... Moje štěstí v poradnách bylo, že jsem byla zas extrémně snaživá a uvědomělá holčička ;-) takže jsem ty obrázky nějak "vydřela", často jsem se je učila nazpaměť podle obrázků mých kamarádů :-| Nicméně, psaní mi nedělalo nejmenší problém, psala jsem hezky a správně, i v ostatním jsem ve škole vynikala. Jen to kreslení byl průšvih, ale uměla jsem to maskovat a nějak to vydřít. V mojí rodině jsem už minimálně třetí generace, která při kresení trpí a vrchol všeho je domeček, dál ty schopnosti nevedou. Můj starší je bohužel pokračovatel.
Vulpes
Krafařka
Krafařka

832 příspěvků
15. květen 2008
Kladensko
Příspěvekod Flyingfrog » neděle 06. květen 2018, 19:43
Holky, když mluvení souvisí s motorikou, tak jak to, že aktuálně 5,5 kluk mluví perfektně včetně R, Ř (i čte :palma: ), ale kreslí děsně?

Oveczko: Na pětileté nakreslil prstů 6.:-) A prstů... Prostě šest čar k ruce, která sama o sobě byla taky jen čára.
Flyingfrog
Klevetnice
Klevetnice

3279 příspěvků
16. září 2008
Příspěvekod Evita » neděle 06. květen 2018, 21:50
Flyingfrog píše:Holky, když mluvení souvisí s motorikou, tak jak to, že aktuálně 5,5 kluk mluví perfektně včetně R, Ř (i čte :palma: ), ale kreslí děsně?

Oveczko: Na pětileté nakreslil prstů 6.:-) A prstů... Prostě šest čar k ruce, která sama o sobě byla taky jen čára.

Protože je to občas tak, jak píše Vulpes, jsem na tom úplně stejně...mluvila jsem naprosto perfektně od tří let, četla od 4, matika vždy o pár let dopředu...ale kreslení, to byla jedna velká hrůza. Ano taky jsem zamrzla na domečku, strom dám jedině smrk..(takže takový to hodnocení psychologů nakreslete strom, jak se z toho odvozuje kde co, to bych dopadla asi jako psychopat :D ). Takže pro mě nejtěžší předmět na základce výtvarka (a ještě ke všemu jsme měli náročnýho učitele)..tehdy mi ty domácí úkoly dokreslovala ségra :palma:
A jo, asi jsem po tatínkovi (matematik mezinárodního formátu) - ten skončil s kreslením taky na úrovni 6letýho dítěte :D
Já bych ty děti zkusila nahlídnout tak nějak komplexně, někdy tam spojitost - mluvení, motorika být může ale určitě to není pravidlo!!
Evita
Kecka
Kecka

1732 příspěvků
25. červenec 2007