ADV TOP
ADV LEFT

Problémy s uspáváním:Estivillova metoda kontrolovaného pláče

Vše od narození do roku dítěte
Nástěnka
Editace práv pro nástěnku
Napište uživatelské jména, které mají mít právo upravovat tuto nástěnku (vždy jeden uživatel na řádek).
U uživatelského jména není rozlišována velikost znaků.
Administrátoři a moderátoři mají právo pro úpravy vždy.
Tato diskuse je zapadlá, již do ní nikdo nepřispívá. V případě potřeby však lze diskusi oživit zasláním nového příspěvku. Tuto funkci používejte prosíme s rozmyslem, váš problém zde již pravděpodobně byl podrobně prodiskutován.
Příspěvekod Andýsek » středa 18. říjen 2006, 08:40
Ahoj všem, právě se chystám číst knížku E. Estivilla Dětská nespavost, kterou mi doporučili. Pročetla jsem tady řadu diskusí o spaní, tedy spíše nespaní našich drobečků, ke kterým se bohužel řadí i náš Filip, který je totálně závislý na lahvičce s mlékem. Chci poprosit všechny maminky, které mají s touto metodou kontrolovaného pláče nějakou zkušenost, ať už kladnou či zápornou, jestli by tuto svou zkušenost nenapsaly. Stále váhám zda se do toho pustit či ne, tak třeba mi nějak pomůžou vaše zkušenosti. Dík.
Andrea + Filip 15m. + Dominik 8let
Uživatelský avatar
Andýsek
Pískle
 
85 příspěvků
10. říjen 2006
Opava
Příspěvekod Lasicka » středa 18. říjen 2006, 09:38
Ahoj,

o této metodě jsem ještě neslyšela, ale dost bychom potřebovali, kdyby nám pomohla. V únoru se Matýsek postěhuje k sobě do pokojíčku (příchod nového mimi v březnu) a nedovedu si představit, jak to budeme zvládat - budí se s brekem několikrát za noc a žádá mlíko...

Díky všem za zkušenosti

Lasička
Uživatelský avatar
Lasicka
Howgh
Howgh
 
9063 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Evulka » středa 18. říjen 2006, 10:36
Ahoj andýsku,
ohledně této metody se mi loni v prosinci podařilo rozpoutat celkem bouřlivou diskusi na emiminu.

Jsou její příznivci, jsou odpůrci, přečti si knihu a usuď, co vydržíte :D.

My jsme ji nakonec nepraktikovali, protože situace byla snesitelná (ne optimální, ale dalo se to vydržet). Kdybych byla na konci sil, asi bych k této metodě přistoupila a těch pár dní řevu a nervů vydržela.

Hodně štěstí a správné rozhodnutí!

Eva
Uživatelský avatar
Evulka
Diskutérka
Diskutérka
 
2020 příspěvků
22. září 2006
Příspěvekod Diny » pondělí 18. prosinec 2006, 15:58
Ahoj, tak snad se mi podaří tuhle diskuzi vzkřísit, snad se do ní bude víc psát:)

Dneska večer totiž tuhle metodu zahajujeme, ano, nadělili jsme jí sobě i Klárce k jejímu půlročku. Protože situace je už vpravdě neúnosná...ale mojí chybou. Naučila jsem si jí na usínání u prsa, poslední dobu u lahvičky anebo ve vaku. Sama usnout neumí a v noci je to nářez. Máme tři děti a popravdě už únavou šilhám a to vydržím dost. Takže za chvíli stěhujeme postýlku do nejmenšího pokojíku (a to jsem si pochvalovala, jak jsou dvě mladší děti spolu krásně pohromadě) a večer po koupání zažije co ještě nezažila a my asi také ne. Postýlka u nás sloužila doteď jako skladiště prádla na žehlení. To jsem před chvílí dožehlila (Everest) a jde se na to.

Tak budu moc ráda, když se někdo ozve (někdo pozitivní, prosím), komu tahle metoda pomohla:) Samozřejmě nevadí i záporné ohlasy, ale ty až zítra, nechte nám první noc prožít bez myšlenek na to, jak nás někdo soudí, jací děsní rodiče nejsme a že je to trápení dětí :wink:

Pokusím se na netu najít o metodě víc, aby i nakukující věděli, o co go a zkopíruju to sem:)

Diny
Obrázek

Můj čtyřlístek (Zuzka 20 let, David 9 let, Klárka 7 let a Kája 5let)
Uživatelský avatar
Diny
Howgh
Howgh
 
6812 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Sapina » pondělí 18. prosinec 2006, 16:09
Ahojky Diny,
tak mě by tohle taky moc zajímalo.
Obrázek
Uživatelský avatar
Sapina
Klábosilka
Klábosilka
 
358 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Lasicka » pondělí 18. prosinec 2006, 16:12
Diny: já jsem si tuhle knížku přečetla až na popud této diskuse, ale metodu jsme v bleděmodrým využili při učení usínání a zabrala. Je dobře, že jseš odhodlaná, protože to je základ. Mně jednou taky už vytekly nervy, když Mates usínával v půl desáté večer a já už padala na ústa... Vykoupala jsem ho, uložila, zazpívala naši písničku (černé oči jděte spát), pusinku a odešla. Řev jak blázen, tak jsem přišla po 5 min, pak zase 5 min, pak zase 5, pak ale 10 atp. Celá akce trvala asi 4 dny. Teď chodí spát v pohodě. Teda když nepočítám ty jeho záchvaty hají ne, hají ne. Když už leží, uklidní se a mává pápá a usíná sám. Problém je, že se v noci stále budí. Někdy 2x, někdy 10x. Nereagujeme na něj s manželem, maximálně na něj syčíme pšššt, tak nevím, čeho si myslí, že dosáhne... Pokojíček zavedeme až v lednu, tak se to třeba taky upraví... Ještě bych zapomněla - když jsem stejnou metodu zkoušela o rok dřív (to bylo Matýskovi asi půl roku), trvalo to 10 dnů řevu a řevu a to už jsem nevydržela a ustoupila mu. Podruhé už byl zralejší a nebojoval tolik... Držím palce a vydrž!

Lasička
Uživatelský avatar
Lasicka
Howgh
Howgh
 
9063 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Amazonka01 » pondělí 18. prosinec 2006, 16:18
Metoda mi pomohla u obou dětí,i když u Jůly už jsem nenadělala tolik chyb,aby je musela Estivillem likvidovat.

Anču jsem naučila usínat během dne,kdy bylo víc síly a ve chvíli kdy to uměla,tak jsem se pustila do večerních rituálů a mým cílem byla prospaná noc.Od 8mi měsíců usíná sama v postýlce s minimálním buzením...a zlobit začala až teď...nechce spinkat...ovšem to už Estiville nezachrání

Jůla usíná kdykoli jí dám do postýlky (ať denní,nebo noční položím...a budí se jen zubama,nebo na ranní mlíčko, stím estivill taky nic neudělá...nenakojit ráno v pět,tak vstáváme...a občas se to povede i tak :? )
"Na tragickej život jsem já pes!"
Uživatelský avatar
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod
Moderátor - Přirozený porod
 
18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Kavi » pondělí 18. prosinec 2006, 16:21
Já bych to vyzkoušela taky z fleku! Budí se 2x na mlíko-a to spával celou noc!
Pak ještě 5x na dudlík :roll:
JENŽE....manžel na to prostě nervy nemá a nedokáže pochopit,že to bude asi potřeba,argumentuje tím,že vstává do práce a potřebuje se vyspat-máme 1+1.
Já se chci konečně vyspat :roll:
Uživatelský avatar
Kavi
Howgh
Howgh
 
7957 příspěvků
22. září 2006
Brno
Příspěvekod Helena » pondělí 18. prosinec 2006, 16:25
Holky, prosím, co je to za metodu - alespoň stručně? Taky jsem si Adámka naučila na usínání u prsa - zatím plně kojím, takže to tolik nevadí, ale až jednou přejdeme na kaši, tak pánbůh s námi. Takže, co radí pan Estivill?
Obrázek ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Helena
Treperenda
Treperenda
 
1098 příspěvků
21. září 2006
Stochov
Příspěvekod Diny » pondělí 18. prosinec 2006, 17:50
Tak tady to máte, zkopčeno z Rodiny z deníčku Červňátek 2004:

Jak u dítěte vypěstovat návyk správného spaní?

Při učení dítětě jak správně spát neděláme rozdíl mezi kojencem nebo čtyřletým dítětem. Ve všech případech je zapotřebí:

1. Připravit vnější předměty. Osobně vyberete takové předměty, které budou dělat dítěti společnost po celou noc.

- nějakého plyšáčka

- dudlíky(pokud je používá)

- obrázek s měsíčkem, závěsnou pohybovou hračku, která bude dítěti stále nablízku, ale které se nebude moci dotknout, zkrátka nějaký takový fixační předmět. Výběr hračky záleží na rodičích, fantazii se meze nekladou.

2. Stanovit si časový rozvrh - dítě by mělo být koupáno, krmeno a ukládáno ke spánku vždy přibližně ve stejnou dobu.

3. Duševně se připravit, zaujmout pevný a odhodlaný přístup.

a) Návyk k afektivitěPo koupání a po večeři věnují rodiče 5-10 minut nějaké uvolněné a příjemné činnosti společně s dítětem. Může to být pohádka, povídání, ukolébavka, hra ... Během ní si dáte pusinky, zasmějete se, pomazlíte. Doporučujeme provádět návyk k afektivitě v jiné místnosti, než dítě spí. Zdůrazníme tím, že v dětském pokoji se pak pouze spí. Během těchto minut dají rodiče dítěti najevo, jak moc ho mají rádia že se na něj nezlobí.

b) Po ukončení tohoto návyku k afektiviitě odnesetedítě do jeho ložnice. Tady na něho budou čekat námi připravené věci - plyšák, hračka, dudlík. Dítě uložíte a když se zvedne, brečí nebo protestuje neztratíte hned nervy. V této fázi již musíte být pevně přesvědčeni o tom, co budete dělat a musíte to dát najevo. Při sebemenší změně vašeho přístupu se bude dítě cítit zmatené. Takže mu na krátkou chvilku dáte ruku, vzápětí se však vzdálíte tak na metr od něj a jeden z vás (matka nebo otec) vysloví nahlas, klidným, sladkým, ale odhodlaným tonem následující větu:

Miláčku, maminka s tatínkem tě naučí spát samotného. Ode dneška budeš spinkat tady, ve své postýlce, s měsíčkem, tady s tou houpací hračkou a plyšáčkem.

Tento hovor má trvat asi 30s, takže uvedenou litanii za půl minuty zopakujeme 2x-3x. Pravý význam věty spočívá v tom, aby ji ten, kdo ji říká, pronesl odhodlaným tonem v hlase. Klíčem je váš přístup.

Dítě bude provádět důmyslné akce, aby vás znejistilo. Může dělat scény, zvracet, brečet ...
Dospělý však nezmění ton svého hlasu. Nezačne s dítětem rozmlouvat. Musíte zkrátka oslepnout a ohluchnout. Děti jsou neskutečně vynalézavé a dokáží přijít na takové protestování a vymyšlenosti, že se vám až bude svírat srdce.

Po té pronesené litanii odejdete z pokoje. Od této chvíle musíte mít nervy ze železa, nebot první dvě noci naší procedury jsou skutečně tvrdé. Pokud dítě nepřestává plakat a neuklidní se, přesně po jedné minutě vstoupíte do jeho pokoje a uklidníte ho. Vstupujeme do pokoje ne proto, abychom dítě uspali, ale proto, abychom ho mu ukázali, že jsme ho neopustili a že ho učíme spát. Na těchto kratičkých návštěvách nebudete dělat nic jiného, než že zopakujete větu, kterou jsme uvedli. Nebudete ho ani pusinkovat, ani kolébat, podávat mu ruku ... Napoprvé ona věta trvala 30s, napodruhé nebude delší než 10s. Pronesete ji stejně vyrovnaným a klidným tónem. Mějte na paměti, že když do pokoje vstupujete, není to proto, aby dítě zmlklo, nýbrž proto, aby vidělo, že je neopouštíte, že jste neustále u něj a máte ho rádi. Návštěvy budeme opakovat pokaždé, kdy budou zapotřebí.
Tato procedura trvá asi 1 týden. Pokud se ovšem nenecháte vyvést z míry a nezklouznete ke svým starým zvykům. První den vstupujeme do místnosti porvé po minutě, pak po 3-5-5... Druhý den po 2-5-8-8. Třetí den 3-7-11, čtvrtý 4-9-14, pátý 5-11-17, šestý 6-13-20, sedmý a případně všechny další, než umí spát samo 7-15-23. Rozvrh možno přizpůsobit, je třeba zachovat rostoucí tendenci nánštěv a jednotlivých dní.

Až se tedy znovu rozpláče, zopakujte onu uklidnující větu a nehledte na to, kolikátá bije, dvanáctá půlnoční nabo pátá ranní.

Podobný popis (s jinou variantou časových intervalů) od Míši, květen 2004:


1. spánek není za trest, musí být v klidu

2. před spaním vždy rituální fáze afektivity, tzn. intenzívní komunikativní hry s rodičem - doporučují čtení knížky
na klíně, mazlení atd.

3. metoda zabírá v 96% populace dětské i pubertální

4. vybrat 3 fixační předměty, dopor. 1 visící nad postýlkou - např kolotoč, 2 plyšák 3 obrázek, na který vidí, ale
nemůže na něj šahat

5. uspávající musí mít opravdovou jistotu, že to tak chce!

6. uspávající položí dítě do postýlky, řekne připravené zaklínadlo: Janíčku, maminka chce, abys spinkal sám, máš
tady včeličky, slona a zrcátko! Hezky spi! Nehladit, jen položená ruka na hrudníčku a ihned odejít, bez ohledu na
křik a nadávky!

7. nejdříve intervaly 1,2,3,4,5 minut, prodlužovat a vždy vejít, stejně jistě zopakovat zaklínadlo, popř. uložit dítě (pokud sedí, stojí) a zopakovat zaklínadlo a odejít!

8. po čase prodloužit intevaly odcházení na 2,4,8,16 minut

Nesmíš se opravdu nechat zviklat. Nehladit, i pohlazení stojí za to být vzhůru! Všechno stále stejně rituálně opakovat pořád dokola a musí být dohodnutí všichni, kdo uspávají, stejně!

No holky, my jsme právě přestěhovali postýlku do samostatného pokojíčku, je teda oddělený jen dveřmi od pokojíku starších dětí, tak snad ty to tady přetrpí bez újmy a já doufám, že za pár dní se beruška naučí spát sama...

Jinak během dne zkouším jí pořád nechovat, posledních 14 dní si to vynucovala pořád a při pokusu o položení na puzzle, aby se chvíli válela a hrála si (má vždycky u sebe navíc bráchu, mě nebo ségru, není sama!) , včera už jsem byla fakt hotová...a ono to zabírá, dopoledne ámoky a teď si pořvala minutku a už si hraje... kéž by to fakt fungovalo a vyšly i ty noce!!! Držte nám prosím dnes palce, zítra poreferuju, jak jsme to všichni zvládli a jaké časové intervaly jsme měli a vůbec - kdy usnula...netroufám si předem hádat...

Diny
Obrázek

Můj čtyřlístek (Zuzka 20 let, David 9 let, Klárka 7 let a Kája 5let)
Uživatelský avatar
Diny
Howgh
Howgh
 
6812 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Lasicka » pondělí 18. prosinec 2006, 17:58
Diny: jsi zkušená matka, to zvládnete! Zítra určitě poreferuj. První noc bude nejhorší, pak se to určitě začne pomaličku lámat k lepšímu.
L.
Uživatelský avatar
Lasicka
Howgh
Howgh
 
9063 příspěvků
01. říjen 2006
Příspěvekod Sapina » pondělí 18. prosinec 2006, 18:02
Diny mo c díky za info a moc držím palečky.

A co dělat s 2letým prckem co když ho dáme spát tak mu trvá skoro 3hodky než usne.Nepláče nevzteká se,povídá si cestuje po pelíšku,muchluje se s plínkou atd.Přes poledne to jde to většinou do půl hodky spinká ale večer jde spát v půl 8 a kolikrát ještě ve 22hod nespinká a je celej čiloučkej.Pak usne a spinká celou noc a ráno by klído chrupkal do 10hod.
Obrázek
Uživatelský avatar
Sapina
Klábosilka
Klábosilka
 
358 příspěvků
21. září 2006
Příspěvekod Amazonka01 » pondělí 18. prosinec 2006, 18:10
Sapino,to nevím...jak jsem psala,Anča mi donedávna usínala chvíli po položení...teď courá s nejrůznějšími důvody...napít,smrkat,čůrat,oblíbené je "NEJE ČIKREJT" což znamená,že byla otravovat Jůlu a už se neumí přikrejt...a nic nezabírá...medové řeči,křik,domlouvání,plácnutí,sebrání panenky...prostě nic...vyleze tak 30x a tak po hodině a půl - dvou teprve usne.Když jí dám spát později,tak je to to samé...jen se čas usínání posune...
"Na tragickej život jsem já pes!"
Uživatelský avatar
Amazonka01
Moderátor - Přirozený porod
Moderátor - Přirozený porod
 
18926 příspěvků
22. září 2006
Kérkonoše :)
Příspěvekod Diny » pondělí 18. prosinec 2006, 19:10
Lasicka píše:Diny: jsi zkušená matka, to zvládnete! Zítra určitě poreferuj. První noc bude nejhorší, pak se to určitě začne pomaličku lámat k lepšímu.
L.


Lasičko, to že mám tři děti tak vážně s uspáváním a zkušenostma vůbec nesouvisí.... Jsem v tomhle téměř panna;) Zuzanka byla rozumná a spala sama od dvou měsíců celou noc (ale to už jsem nekojila), Davida jsem kojila do roka a půl a naučil se spát sám až ve dvou letech, do té doby taky děs, který už nechci opakovat s Klárkou... To je jediné co vím a z čeho vycházím...

No každopádně jsme dneska přehodili koupání, teď je Davís ve vaně, ten usne sám do deseti minut po uložení a spí do rána a docela tvrdě, tak snad ho můra nevzbudí:( Uvidíme... Kdyby to jo nešlo, půjde dočasně do taťkovo pracovny chrupat...

Klárka jde po něm, no a pak to začne...postýlku téměř nezná, takže bude asi v šoku...teď jsme řešili jestli lampičku nebo ne...tu co tu máme, tak ta svítí moc...takže fakt nevím a naprostá tma se mi nelíbí...a nemáme tu zásuvku na viditelném místě, abych jí tam vrzla to svítítko:(

No jdem na to...

Diny

PS: A díky moc vám všem!!:) Jen čekám, kdy mě sem přijde Gothic zcupovat :wink:
Obrázek

Můj čtyřlístek (Zuzka 20 let, David 9 let, Klárka 7 let a Kája 5let)
Uživatelský avatar
Diny
Howgh
Howgh
 
6812 příspěvků
20. září 2006
Příspěvekod Diny » pondělí 18. prosinec 2006, 20:49
No tak podávám hlášení, Klárku jsme dali spát ve třičtvrtě na 8, koukala trochu jak z jara, kam jí to cpeme, takže hned spustila ryk, ale poprvé mi spadl kámen ze srdce, když jsme zjistili, že i ty dveře stačí, aby to nebudilo Davču za nima. No taťka teď chodil poctivě po 3,5,7 minutách, a po hodině SPÍ!!!!!

Jasně že plakala, ale báli jsme se většího řevu, spíš bych řekla, že je trošku v šoku, co to jako má být...no uvidíme v noci, ale super, že usnula, v to jsem fakt nedoufala, že tak brzy!

Další hlášení podáme ráno:)

Diny

PS: Po děsně dlouhý době jsem se vykoupala bez hlásičky, a do koupelny nebyl pláč slyšet, takže matka Herodeska si to fakt užila;) Manžel říká, že pláč nebyl až tak zoufalý, jako spíš nasraný :wink:
Obrázek

Můj čtyřlístek (Zuzka 20 let, David 9 let, Klárka 7 let a Kája 5let)
Uživatelský avatar
Diny
Howgh
Howgh
 
6812 příspěvků
20. září 2006

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

Poslední diskuze
  Poslední příspěvky
   Poslední komentáře
    © 2009 - 2013 Baby-Cafe.cz, všechna práva vyhrazena.

    Partnerské odkazy